Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaka aparat (lustrzanka) do fotografii przedmiotów Allegro oraz codziennego użytku?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 12 czerwca 2014 - 15:20

Jak w temacie. Potrzebuje aparatu którym wykonam zdjęcia dobrej jakości bez szumów, cieni etc do aukcji allegro (elektronika, odzież, auta) oraz do codziennego użytku (portret, krajobraz). Obecnie aż wstyd się przyznać ale korzystam tylko i wyłącznie z iPhone'a 5s który zdjęcia na dworze w słoneczne dni robi przyzwoite to o dokładnej fotografii (laptopa chociażby) można zapomnieć. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

#2 klnt

klnt
  • 2 043 postów
  • SkądOpole

Napisano 12 czerwca 2014 - 15:27

Do takich zastosowań chyba każda lustrzanka się nada, większą rolę zrobi tutaj obiektyw. Od kilku lat mamy z dziewczyną Nikona D5000 z obiektywem Sigma 18-200mm. Sam na fotografii się nie znam, aparat umiem obsługiwać "jako-tako", ale nawet z ręki i przy automatycznych ustawieniach taką lustrzanką robię lepsze zdjęcia niż moi znajomi, którzy pstrykają coś zwykłymi "małpkami".

#3 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 12 czerwca 2014 - 15:28

Do fotografowania rzeczy na allegro zrób sobie stół bezcieniowy, wtedy nawet zdjęcia robione iphonem będą lepsze. Co do aparatów to ważniejszy jest obiektyw, gdy masz np. L i średni aparat canona to zdjęcie będzie lepsze niż z MKIII za 11 tys + jakiś kitowy obiektyw.

#4 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 12 czerwca 2014 - 15:30

Stół bezcieniowy + obojętnie jaka lustrzanka.

#5 klnt

klnt
  • 2 043 postów
  • SkądOpole

Napisano 12 czerwca 2014 - 15:33

Warto też chyba pomyśleć o dobrym makro, bo ciężko bez tego ukazać na zdjęciu jakieś ewentualne mikro-ryski, którymi wielu ludzi się bardzo przejmuje kupując sprzęt od kogoś ;)

#6 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 12 czerwca 2014 - 15:44

Sprecyzuje że najczęściej wykonuje fotografie całkiem sporych przedmiotów (laptopy, iMaki, tablety a nawet auta). Często widzę na allegro zdjęcia np. iPhone'a wykonane na biurku w świetnej jakości. Mówiąc krótko fotografie mają tak wyglądać aby zachęcić potencjalnego kupca do wybrania mojej oferty. Stół bezcieniowy to raczej kategoria PRO :)

#7 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 czerwca 2014 - 15:50

Stół bezcieniowy to podstawa. Dużo więcej osiągniesz odpowiednio oświetlając plan i komponując zdjęcie niż inwestując w drogi sprzęt foto. Poszukaj sobie w internecie jak fotografować tego typu przedmioty, są fajne poradniki, filmiki etc. Dużo rzeczy można zrobić samemu, improwizując. Np. doświetlając przedmiot zaimprowizowanymi blendami (przydają się białe kartony, folia alu itd). Oczywiście taki sprzęt też można kupić, ale na początek warto eksperymentować.

#8 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 12 czerwca 2014 - 15:59

Tam zaraz lustrzanka - zadbaj po prostu o odpowiednie warunki oświetleniowe i kompozycję foty. Poczytaj najpierw po prostu o podstawach fotografowania + trening praktyczny. Najlepszy nawet aparat nie pomoże gdy brak jednego i drugiego.

- - - Połączono posty - - -

Przydatne porady: http://www.szerokikadr.pl/poradnik

#9 bolec71

bolec71

  • 657 postów
  • SkądPodkarpacie

Napisano 12 czerwca 2014 - 16:09

Generalnie każda lustrzanka zrobi lepsze zdjęcia niż najdroższa cyfrówka, chyba że ktoś myśli o Lytro, ale ceny zwalają z nóg. Ja używam Pentaxa K 20D z obiektywem 18-125.

#10 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 czerwca 2014 - 16:30

Ja używam Pentaxa K 20D z obiektywem 18-125.

Ja też jestem Pentaksiarzem (aktualnie K5) :)

#11 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 12 czerwca 2014 - 23:56

Jaki budżet? Zdjęcia bezcieniowe - rozproszone światło z kilku kierunków, można zrobić domowym sposobem bez świateł studyjnych, najłatwiej 2-3 lampy niekoniecznie systemowe i wyzwalacze. Do drobnych przedmiotów coś do makro. Dobre efekty daje jasne szkło ma małą głębie ostrości - jakaś stałka z makro. Samochody - wnętrze szeroki kąt daje dobre przestrzenie w środku. Całe auto coś długiego np 100mm nie psuje geometrii i daje ładny plan. Z canonów mogę coś pomóc, tylko budżet :)

#12 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 13 czerwca 2014 - 10:35

Jaki budżet?


Maksymalnie do 10.000zł na wszystko (aparat, obiektywy etc). Ale oczywiście im taniej tym lepiej, nie obraziłbym się gdyby przyszło mi wydać połowę tej kwoty :)

PS. Dzięki za porady, na forumowiczów MyApple zawsze można liczyć ;)

#13 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 13 czerwca 2014 - 12:09

No to wcale nie mało. Niestety nie znam się na innych producentach, bo siedze tylko w canonach. Na FF nie starczy, albo starczy na używany i nie z kompletem szkieł. Postaram się z tych rzeczy ktore mam lub używałem: - eos 70d lub 5dmk2 (to może w używce) samo body, kita nie kupuj - 10-22 ef-s usm lub 17-40 - 50/1.4 usm lub 35/2 - 100mm 2.8L is makro lub 70-200mm 4 is Ja mam 50d więc poprzednika 70-dziesiątki i 5dmk2. Na 70d trochę pracowałem i to godny następca 50d. Ewentualnie ff to 5dmk2 (używany) - może się zmieści - a byłaby by to dobra opcja do tego co chcesz robić. Zastosowania: - szeroki kąt (10-22 lub 17-40) - wnętrza aut - wychodzą bardzo przestrzenne i obszerne, te szkła chodzą bardzo szeroko i dają ładną i ciekawą przestrzeń, mam 10-22 od wielu lat. 10-22 do 70d a 17-40 do pełnej klatki - warto się nauczyć odchylać to szkło od płaszczyzn, dają fajne efekty. Często używany zestaw do powiększania basenów przy hotelach :) 17-40 nie używałem, ale wg opinii jest to odpowiednik 10-22 dla pełnej klatki w podobnej jakości (i cenie) - 35/50mm - to typowe szkło standardowe (tzn 35mm do 70d) mam oba, zastosowanie w Twoim przypadku to średnie przedmioty w studiu (laptop, gitara, komputer itp) - jasne, niedrogie stałki o bardzo przyzwoitych parametrach - 100mm (wg mnie lepiej) - świetne makro do małych przedmiotów, bardzo dobra geometria i żyleta, bardzo jasne, całe auto z daleka zachowa swoją naturalną geometrię (trzeba wybrać miejsce z dużą ilością miejsca) - na krótszych wyjdzie zniekształcone i mniej ciekawe. Tu alternatywnie napisałem zooma 70-200 bardzo popularna rodzina szkieł, ale są bardzo ciężkie i nieporęczne (jak jasne 2.8) i poza budżetem. A te lżejsze i tańsze są ciemniejsze f/4. Mają zmienne ognisko - co może być przy samochodach użyteczne, ale nie mają takiego makro jak "setka" - a to Ci się przyda: zdjęcia zegarków, telefonów, biżuterii itp. Oświetlenie - polecę 2 lampy błyskowe, praktycznie dowolne, manualne z regulowaną światłosiłą i nauczyć się pracy ma manualu w aparacie. Tu masz pełną kontrolę światła, więc nie ma sie co szczypać i wydawać kasy na ttl - a te lampy są kosztowne, a w studio masz czas i możliwość powtórki. Do drobnych przedmiotów wystarczą arkusze matowego papieru jako stół bezcieniowy. Do większych będzie trudniej, bo kawałek tła by się przydał. Do studio - statyw - koniecznie! Nie musi być jakiś wypasiony byle utrzymał cały najcięższy zestaw jaki kupisz. Zestaw wyzwalaczy do lapm i zdalne sterowanie do aparatu się przyda, szczególnie w makro. Inne wyjście to stopniowe budowanie studia, zaplanuj zestaw np w okolicy 15 czy 20k i kup jego część, dokupowując następne szkła stopniowo. Np: body ff (6d) + 50mm +100mm, a za jakiś czas szeroki kąt.

#14 koh

koh
  • 2 186 postów
  • Płeć:
  • SkądSzczecin

Napisano 13 czerwca 2014 - 12:36

Z mojego osobistego doświadczenia i kilkunastu lat na allegro, polecam najprostsze i najszybsze rozwiązanie czyli focia telefonem i prosta zabawa z filtrami w jakimś programie graficznym. Filtry dają więcej/taniej/szybciej, niż zabawa w amatorskie studio... szkoda czasu, nakładów finansowych i miejsca. Kiedyś bawiłem się leicą w takie fotki na aukcje, ale tak naprawdę wszystkie wady aparatu typu iPhone-samojebka, doświetlenia itp. załatwia ściema na odpowiedni filtr. FILTR + CROP czyni cuda :)

#15 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 13 czerwca 2014 - 13:11

Tzn fotograf i grafik to najważniejszy element całej układanki - tu zgoda. Ja nie twierdze nigdy inaczej. Najwazniejszy jest twórca i jego koncepcja. Niestety koncepcje są ograniczone sprzętem. Sorry ale nie zrobisz iphonem wnętrza auta tak aby wyglądąło na obszerne i sterylne - i nic koncepcja tu nie da. Owszem ja zrobię szerokim kątem. Wiem, nie jestem jakimś profesjonalistą, wiem że są osoby które zrobią zdjęcia lepsze iphonem niż ja lustrzanką. Ale nie wiem jak by się nie starali nie osiągną tej przestrzeni - bo jej brak fizycznie w szkle. Dobry fotograf dopasuje oczywiście koncepcje do sprzętu. W tym przypadku skupi się na np detalach itp - to jest też bardzo ważne. Ja jednak wolę aby mnie sprzęt nie ograniczał - mimo że robię zdjęcia tylko dla siebie i dla przyjaciół.

#16 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 czerwca 2014 - 13:40

Tym nie mniej uważam, że na początku należy poczytać i poćwiczyć komponowanie zdjęć, oświetlanie planu itd., a dopiero potem wydawać 10 tysięcy na sprzęt. Bo bez tej wiedzy, zdjęcia nadal będą wyglądały jak zrobione iPhone tylko z dobrym obiektywem.

#17 koh

koh
  • 2 186 postów
  • Płeć:
  • SkądSzczecin

Napisano 13 czerwca 2014 - 14:38

Robisz zdjęcia do Allegro i OLX-a czy do magazynu motoryzacyjnego? Ludzie kupujący auta nie kupują zdjęciami, a jak już to dają się omamić fotkom z zewnątrz robionym w ładnym miejscu... stara bejca na tle pałacyku i zieleni (do czego wystarczy telefon) od razu zainteresuje klienta niż zrobiona na parkingu pod blokiem z wielkiej płyty. Jak pisał kolega, liczy się pomysł, potem reszta. I tu ci mówię, telefoniren + retusz czynią cuda :) Co do zdjęć tańszych przedmiotów na aukcje to już telefon całkowicie wytarczy ... wystarczy przedmiot umieścić w ładnym otoczeniu... :) Oczywiście leica robiła o niebo lepsze focie... ale w podsumowaniu sprzedaży kompletnie nie robiło to różnicy :)

#18 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 13 czerwca 2014 - 14:39

wojtow - ale poćwiczyć na czym? Bez sprzetu nie poćwiczy przecież, a 10k na narzędzie pracy to nie jest spora suma.

#19 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 czerwca 2014 - 14:47

Do ćwiczenia wystarczy trochę lepsza małpka, a taką pewnie ma. Ewentualnie jakiekolwiek body z kitowym obiektywem. Zgadzam się z koh'erm, że wydawanie 10 tyś aby robić fotki na Allegro nie ma większego sensu. Jako ciekawostkę dodam, że mam sprzęt sporo więcej wart (głównie w tzw. szklarni) a najlepsze zdjęcia w życiu zrobiłem Zenitem TTL z kitowym Heliosem.

#20 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 13 czerwca 2014 - 15:32

Heliosy mam nadal 2 :) przez przejściówkę do ef używam, szczególnie 85mm lubię za sporą liczbę listków przysłony i bezstopniową przysłonę. Co do lepszej małpki, to wiele z nich nie oferuje M, wiele z nich nie steruje błyskiem, wiele z nich nie ma RAW. Pewnie można zacząć szukać takiej, co to oferuje, ale ona się zacznie niebezpiecznie zbliżać do prostego lustra.

#21 4motion

4motion
  • 337 postów
  • SkądIrlandia

Napisano 13 czerwca 2014 - 15:39

Jeżeli chcesz lustro to korpus kup jakiś w miare tani np Canon 60D lub coś z Nikona do nich jest najwiekszy wybór obiektywów w różnych przedziałach cenowych. Lepiej kupić dobry obiektyw szeroko kątny z dwie lampy younguno (tanie i dobre) i zdalne sterowanie lamp jakiś statyw. I może obiektyw stałoogniskowy do ładnego rozmycia tła. Jednak do tego wszystkiego potrzebujesz wiedzy i umiejętności wykorzystania sprzętu więc albo kurs fotografi albo samemu ćwiczyć ćwiczyć.......

#22 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 13 czerwca 2014 - 15:53

(...)najlepsze zdjęcia w życiu zrobiłem Zenitem TTL z kitowym Heliosem.


Zacny sprzęcik. Gdyby nie padnięty światłomierz, pewnie kręciłbym kolejne rolki :) A 58mm Helios daje ciekawe efekty nawet na cyfrze...
Ja mimo "mania" lutrzanki najlepsze zdjęcia zrobiłem ixusem 50, także jak to mówią - kupno nikona/canona nie czyni Cię fotografem, czyni Cię posiadaczem ww. aparatu. Czytaj, pstrykaj, oceniaj/dawaj do oceny i wyciągaj wnioski. Tylko tak się czegoś nauczysz. Sprzęt nawet i za 50k zł Ci pewnie to ułatwi, ale nie załatwi całkowicie sprawy.

Pociągnę jeszcze troszkę OT: 2 lata temu byłem na weselu kuzyna, gdzie fotograf (btw. bardzo porządny chłopak - wymienialiśmy się obiektywami) biegał z 5D mk2 z przeróżnymi szkłami. Sprzęt gwizda, ale co jak operator pi*da. Efekt końcowy jego pracy był gorzej niż mizerny - Nasze zdjęcia dużo bardziej podobały się gościom (trochę fisza dla beki a reszta najtańszą 50. canona i szerokim sigmy).

Gdybym miał te 5/10tys. na wydanie kupiłbym:
-canon 5d (~1800zł używka)
-canon 50mm 1.8 (~250zł!)
-canon 85mm 1.8 (~1000zł, nie wiem dawno nie sprawdzałem cen)
-canon 17-40 (~1800zł
- statyw (~200-300zł)
- lampa (~300zł)
+ jakieś pierdoły typu blendy itp. Z takim zestawem można szaleć (dosłownie i w przenośni).
Ceny oczywiście szacunkowe używek, ale zakładanego budżetu raczej nie przekroczą...

Swoją drogą tematy-pytania typu 10kzł na aparat do robienia (prywatnie!) zdjęć przedmiotów na aukcje, to trochę, jak pytanie o auto za 300k zł na dojazdy po bułki do sklepu za rogiem ;)

#23 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 13 czerwca 2014 - 21:40

Do ćwiczenia wystarczy trochę lepsza małpka, a taką pewnie ma. Ewentualnie jakiekolwiek body z kitowym obiektywem.


E tam, gadanie. "Małpki" nawet te dobre robią słabe foty i tyle. Co do jakiegokolwiek body z podstawowym szkłem jak najbardziej się zgadzam. Z lustrzanki zdjęcia wychodzą po prostu znacznie lepiej, nawet jak ktoś robi zdjęcia pierwszy raz. Wiadomo, podszkolenie się z takich rzeczy co to ISO, przysłona itd. to warto zrobić.
Według mnie na zdjęcia do Allegro nie warto kupować sprzętu za 10 000 (!). Wystarczy body za 500-800 zł (np. jakiś Nikon D80) + obiektyw kitowy i będzie fajnie :) Jeśli potrzebny jest bardzo obiektyw do makro, albo jasny to warto też pomyśleć o obiektywach M42 - można znaleźć ciekawe sztuki za niewielkie pieniądze.

Dodam jeszcze, że kiedy nie mam pod ręką aparatu lub baterie są wyczerpane (albo ktoś mi je zwinie ;)) to iPhonem 5S da się ładnie zdjęcia zrobić. Do tego program do edycji zdjęć (jakiś darmowy z App Store) i można naprawdę ładne zdjęcia wrzucić na aukcję.

#24 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 13 sierpnia 2014 - 19:33

Odświeżę Panowie temat bo problem ciągle "aktualny" :)

Nie chce aparatu i akcesoriów do wykonywania super dokładnych zdjęć Makro. Potrzeba mi aparat + obiektyw który wykona wyraźne, bez szumów, jasne zdjęcia, krótko mówiąc ładne zdjęcia :) - komputerów, tabletów, odzieży oraz aut.

Sceneria standardowa, bez "aparatury" w warunkach codziennych. Komputer na biurku w dobrze oświetlonym pomieszczeniu zaś auto na dworze :)

W załączniku przykład jaki chciałbym osiągnąć.
http://www.electrony..._05_620x433.jpg

#25 Robex741

Robex741
  • 37 postów
  • SkądMiędzyrzecz

Napisano 25 września 2014 - 08:09

Jakiś czas temu kupiłem dziewczynie na urodziny Canon 60D i powiem szczerze, że zdjęcia cuda choć zanim zapoznała się z instrukcją obsługi trochę minęło.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych