Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki dysk zewnętrzny dla ochrony systemu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#26 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 09 marca 2014 - 02:11

2. Ja to kombinowałem z dyskietkami 720 za pomocą wiertarki. Chyba wiadomo o co chodziło ;) .


A 5.25" dziurkaczem ;)

#27 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 09 marca 2014 - 06:45

1. Tak ci się tylko wydaje że nie ma związku z bepieczeństwem i ergonomią Takie a nie inne podejście do pracy jest tylko wynikiem moich dotychczasowych doświadczeń z przeróżnymi "ułatwiaczami" które miały być pomocne a w rzeczywistości stawały się źródłami kolejnych problemów i były właśnie drogą naokoło.


Powiedz tak szczerze. Używałeś TM?

#28 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 09 marca 2014 - 11:35

... Z drugiej strony Apple prawdopodobnie kupuje jakieś "dedykowane" partie, robione specjalnie pod siebie i niezawodność może jest wyższa?


Nie twórz mitów.
Z mojego doświadczenia wynika, że Apple stosowało najgorsze dyski WD Green, które są bardzo awaryjne.
Nie wiem, jak jest teraz, bo nie rozbierałem tych nowych.
Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie kopii na dysku podpiętym przez USB, FW lub TB. Sieciowe rozwiązania są mniej bezpieczne, ponieważ robią kopię w obrazie (sparseimage) do którego w razie awarii trudniej się dostać.

#29 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 09 marca 2014 - 13:21

Iro: nie zgodzę się. Mam kilkadziesiąt dysków "pod sobą" i mam całkiem odmienne zdanie. - WD Green mają bardzo dobry współczynnik ceny do pojemności i są chętnie używane w celach archiwacyjnych nawet w rozwiązaniach serwerowych - nie każdy serwer potrzebuje poweru np typowe zastosowanie to poczta, gdzie inboxy instaluje się na black/sas, a pozostałe foldery na greenach bo do nich zagląda się bardzo rzadko i wybiórczo - ich większa awaryjność to raczej wynik ich sukcesu na rynku - ponieważ są tanie za GB są często stosowane amatorsko, a to wpływa na ich awaryjność, są poprostu używane w mało komfortowych warunkach jak kieszenie, mobilne obudowy, częste rozruch, upadki itd. - awaryjność dysku najczęściej związana jest z ich użytkowaniem - właśnie kieszenie, dyski usb, fw, mobilne częściej lecą niż pracujące w komfortowych warunkach dyski sas czy valoci czy black itp klasy pro wkręcone na stałe w stacjonarną obudowę, z dobrym chłodzeniem, stablinym zasilaniem, upsami itd. - archiwum sieciowe czy usb - tu masz rację kopia offline na dysku usb/fw jest na pewno bezpieczniejsza niż sieciowa, ale ta druga jest bardziej wygodna - decyzja jakie rozwiązanie stosować jest kwestią kompromisu. Jednak dla domowych zastosowań leniwego usera polecam sieć, którą się raz ustawia i reszta dzieje się sama. Bo widziałem "kopie bezpieczeństwa" zrobione kilka miesięcy temu :) bo się nie chciało podpiąć dysku :) Ja osobiście łączę oba rozwiązania - mam mały udział TM na dysku sieciowym (200GB na 120GB dysk) i dysk usb 320GB na kopie długookresowe (tu kopię robię co 2-3 tygodnie - i właśnie często nie chce się podpiąć ;)

#30 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 10 marca 2014 - 23:02

To poczytaj sobie opinie o WD Green EARS. Przeważa słowo "zawodne" Z mojego doświadczenia średnio na 10 padało 7.

#31 Aarro

Aarro
  • 89 postów

Napisano 15 marca 2014 - 13:19

To poczytaj sobie opinie o WD Green EARS. Przeważa słowo "zawodne"
Z mojego doświadczenia średnio na 10 padało 7.

A czy znacie jakieś dyski o wysokiej niezawodności tak aby można było bezpiecznie robić backup systemu podpinane na USB/FW/TB?

#32 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 15 marca 2014 - 13:29

Znamy, raid1, raid5, raid10 itd.

#33 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 15 marca 2014 - 13:46

Może coś z tych urządzeń będzie OK ? Overview | Products | Drobo

#34 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 15 marca 2014 - 14:20

A czy znacie jakieś dyski o wysokiej niezawodności tak aby można było bezpiecznie robić backup systemu podpinane na USB/FW/TB?


Bez podania budżetu jaki na to masz, komputera, do którego ma to być podłączone, pojemności jakiej potrzebujesz nie da się odpowiedzieć konstruktywnie na Twoje pytanie.

#35 Aarro

Aarro
  • 89 postów

Napisano 15 marca 2014 - 15:19

budżet do 2tys pln; komputer Mac mini late 2012 i5 (mavericks + Win7 i WinXP) pojemność od 2tb do 4 tb zależy mi aby połączenie było wyłącznie po kablu

#36 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 15 marca 2014 - 15:33

W takim razie proponuję WD My Book Thunderbolt Duo z dwoma dyskami o łącznej pojemności 6TB (2x3TB).

Wady:
- brak wodotrysków

Zalety:
- łatwa wymiana dysków w przyszłości
- Thunderbolt (przelotowy-dwa gniazda)
- możliwość konfiguracji pracy dysków jako RAID 0/1 lub JBOD
- zaprojektowany dla Mac

Realne prędkości uzyskiwane dla tego dysku:
ok. 100MB/s dla konfiguracji JBOD lub RAID 1 (mirroring)
ok. 200MB/s dla konfiguracji RAID 0 (stripping)

#37 Aarro

Aarro
  • 89 postów

Napisano 15 marca 2014 - 16:48

a czy warto dopłacić te ok. 10% i zakupić RAID LaCie 2big Thunderbolt Series tej samej pojemności (6Tb)?

#38 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 15 marca 2014 - 17:02

Tylko jeśli uważasz, że design i aluminium są warte tych 10%. LaCie wygląda solidniej.
Jakościowo nie będzie istotnej różnicy moim zdaniem. LeCie to Seagate - konkurencja WD czyli Western Digital.

LaCie twierdzi na swojej stronie (LaCie - LaCie 2big Thunderbolt Series), że transfery są do 327MB/s - z tym, że testowali to za pomocą innego narzędzia (AJA) niż ja więc wydajność może być zbliżona do WD.

Mają programik do paska menu, który monitoruje RAID - miły gadżet. W WD trzeba odpalić program ręcznie.

#39 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 15 marca 2014 - 18:12

Mam LaCie 2big poprzednie z FW/USB/eSATA. Działa wyśmienicie ale ma jedną wadę - jak zacznie intensywnie dyskami pracować to staje się okropnie głośny. Na tylnej kratce świszczy powietrze wydmuchiwane przez wentylator. Jakbym go miał używać na biurku przy którym pracuję a nie w drugim pomieszczeniu to nie kupiłbym po raz drugi. Może coś poprawili w wersji z thb ale wątpię.

#40 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 15 marca 2014 - 18:34

O aktywnym chłodzeniu w odniesieniu do LaCie i WD ktoś już pisał w innym wątku. Chyba wtedy Synergy coś polecał jako pasywnie chłodzone (bez wiatraka).

#41 Aarro

Aarro
  • 89 postów

Napisano 15 marca 2014 - 19:40

chyba od tego powinienem zacząć, że zależy mi aby to było absolutnie ciche urządzenie. Rozważam dlatego m.,in. zakup jeszcze jednego Evo 840 1tb i podpięcie go pod usb do backup'u

#42 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 15 marca 2014 - 22:47

Wiesz... Kto bogatemu zabroni. W takim razie oba urządzenia odpadają z racji wiatraków. Czyli ostatecznie chcesz mieć do kopii bezpieczeństwa coś na 1xEvo 840 1TB czy coś na 2xEvo 840 1TB?

#43 malysobol

malysobol
  • 250 postów
  • SkądPodobno Stolica

Napisano 29 marca 2014 - 13:24

Witam zakupiłem NAS Synology DS214se i mam problem z Time Machine, po wielu trudach Time Machine zobaczył dysk ale tylko jeden raz i na tym koniec. Nie mogę sobie poradzić w żaden sposób że, by Time Machine łaskawie zaczęło współpracować z NASem. Może mi ktoś podpowiedzieć o co chodzi, ktoś kto używa NAS Synology ? Pozdrawiam

#44 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 29 marca 2014 - 13:46

Jak udostępniasz udział dla TM na Synku? Trzeba stworzyć nowy folder współdzielony, mieć uruchomioną obsługę udostępniania dla maków (afp) i w ustawieniach udostępniania wskazać który folder jest przeznaczony dla TM... U mnie to chodzi bez najmniejszego problemu...

#45 malysobol

malysobol
  • 250 postów
  • SkądPodobno Stolica

Napisano 29 marca 2014 - 14:37

U mnie tak to wygląda
[ATTACH=CONFIG]20931[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20932[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20933[/ATTACH]

- - - Połączono posty - - -

Edit. OK jeszcze raz zrobiłem wszystko odpoczątku i TM zobaczył dysk ale nie chce się z nim połączyć
i dupa spowrotem go wywaliło już nie jest widoczny z poziomu TM

PS. jak tu edytować posty

- - - Połączono posty - - -

[ATTACH=CONFIG]20935[/ATTACH]

#46 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 29 marca 2014 - 17:33

Niby wszystko dobrze... choć ja nie zaznaczam opcji "Zastosuj domyślne uprawnienia UNIX"... może to powoduje problemy?

#47 malysobol

malysobol
  • 250 postów
  • SkądPodobno Stolica

Napisano 30 marca 2014 - 00:55

Jeszcze takie pytanie na potrzeby TM tworzymy nowego użytkownika zgadza się ?

#48 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 30 marca 2014 - 01:49

Można choć nie trzeba. Folder współdzielony przypisany do TM musi mieć ustawiony dostęp do zapisu i odczytu dla użytkownika jak każdy inny udział makowy.

#49 Aarro

Aarro
  • 89 postów

Napisano 30 marca 2014 - 16:44

Wiesz... Kto bogatemu zabroni.

SSD Evo staniały ok 20% od początku roku czyli przez 3 msc - w styczniu zapłaciłem 1700zł netto - jest jeszcze powiedzenie "kto tanio kupuje ten dwa razy" - jeżeli EVO 1tb byłby rzeczywiście na wiele lat, to wydanie na niego poniżej 1400zł netto (tyle kosztuje dziś) nie byłoby wyborem dla "bogatych". Być może jeszcze w tym roku zejdzie do ceny ok 1100zł netto. Nie wiem tylko czy taki dysk wykorzystywany przez TM pociągnie długo...

#50 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 30 marca 2014 - 16:47

A dlaczego miałby nie pociągnąć długo?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych