Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk zewnętrzny do PM G5: FW800 czy eSATA?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jacklon

Jacklon
  • 148 postów
  • SkądŁódź / Sieradz

Napisano 04 listopada 2007 - 21:07

Witam Szanownych Grupowiczów!
Wiele wątków na temat dysków zewnętrznych jest, natomiast nie natknąłem się na pokrywający z moim problemem.
Zajmuję się fotografią i biblioteka Aperture rośnie z tygodnia na tydzień. Mam w PM G5 dwa dyski, które są już całe zapchane. Mam dodatkowo zewnętrzny podłączony do Airport Extreme, w którym ulokowałem całe centrum multimedialne (APF).
Myślałem by kupić ze trzy obudowy Welland na 2xFW800 i zrobić macierz zewnętrzną. Niestety jedyny dystrybutor nie sprowadzi raptem 3 sztuk. Okazało się, że WD MyBook Studio jest w bardzo przystępnej cenie (~650 pln za 500 GB) i ma 2 porty FW800 + eSata (http://www.wdc.com/e...sp?DriveID=374).
Ponoć mogę wsadzić kontroler SATA/RAID do PM G5 DC i skorzystać z dysków po zewnętrznym SATA (koszt ok 75 pln). Są na Allegro obudowy całkiem ładne eSata za 100 pln + 500 zł za HDD (500 GB) => wychodzi podobnie do rozwiązania powyżej.
Teraz moje pytanie:
1. Co będzie wydajniejsze FW800 vs. eSATA przy
a) 1 dysku
B) 2 dyskach i więcej?
2. Czy lepiej od razu nabyć 1 TB w jednej obudowie czy 500 GB, a gdy przyjdzie potrzeba kolejny(e) i połączyć w macierz (RAID 0)? Pytam się o odczuwalne różnice w wydajności.
3. Czy będzie różnica w prędkości
a) wewnętrzny vs FW800
B) wewnętrzny vs eSATA?
Jeśli macie jakiekolwiek uwagi odnośnie moich pomysłów / rozterek to śmiało proszę pisać. Dodam, że pieniądze grają rolę, ale nie stać mnie by wybrać kiepskie/tańsze rozwiązanie i cierpieć z tego powodu / kupować drugi raz. Komputer służy przede wszystkim do pracy.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

#2 MacGyver

MacGyver
  • 1 263 postów

Napisano 05 listopada 2007 - 01:16

3.a. FW800 będzie wolniejszy od wewnętrznego. b. Podobna prędkość. Zamiast bawić się w obudowy Welland'a lepiej kupić markowe dyski zewnętrzne. Poszukaj na ceneo.pl lub skapiec.pl.

#3 sagat

sagat
  • 350 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 05 listopada 2007 - 01:58

Musisz sobie zadac pytanie czy potrzebujesz wydajnosci czy miejsca. Na Twoim miejscu nie pakowal bym sie raid0 w przypadku awarii tracisz wszystkie dane ze wszystkich dyskow ( kiedys w pracy stracilem 1.2 TB danych bo padl 1 dysk z 4 ) pozatym raid tak naprawde to sie przydaje najbardziej do montazu video.

eSata
Zeby tego uzywać musisz dokupic kontroler sata. wyprowadzic kable na zewnatrz, jeden kabel na jeden dysk no i oczywiscie te dyski morzesz spiac w raid jesli chcesz.

Firewire 800
Ten typ interfejsu ;) pracuje z szybkoscia 800 Mbit/s oznacza to ze za pomoca jednego kabla morzesz przeslac do kompa prawie 3 x wiecej danych niz 1 port sata pod warunkiem ze masz obudowe a w niej spiete 3 dyski.

Ten dysk WD ktory wkleiles wydaje sie byc najsensowniejszym rozwiazaniem ciekawi mnie tylko czy te 2 porty fw800 dzialaja jako hub FW wtedy moglbys kupic 2 takie obudowy spiac je krotkim kablem i potem do kompa jednym kabelkiem.

zobacz to ma huba fw800 przynajmniej tak wynika z tego co przeczytalem.
http://www.lacie.com...t.htm?pid=10351

W polsce sprzedaje to np. cortland.

#4 Jacklon

Jacklon
  • 148 postów
  • SkądŁódź / Sieradz

Napisano 05 listopada 2007 - 08:31

Zgadza się, z tyłu jest dokładnie to samo rozwiązanie sprzętowe. W takim razie nie myśląc długo zabieram się do zakupów. Nad macierzą RAID 0 myślałem ponieważ obecnie biblioteka Aperture musi być na jednym dysku (jeden plik bez podziałów). Ale ponoć w wersji 2.0 pojawi się możliwość korzystania z kilku dysków. Zawsze w strukturze szeregowej na FW800 będę mógł stworzyć macierz z mirroringiem, a zakładam, że to rozwiązanie jest już bardziej praktycznie. Poza tym w Aperture mam tzw. "Vault" czyli kopie zapasowe, które tworzone są automatycznie. Zawsze to zabezpieczenie do przodu. Dziękuję za odpowiedź.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych