Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zakupy w Szwajcarii niskie ceny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marriu-4088b2fcfa

Marriu-4088b2fcfa
  • 802 postów

Napisano 08 stycznia 2014 - 21:19

Witam serdecznie, Do tego tematu zachęcił mnie nie tylko wątek o niższych cenach w Czechach (Apple Online Store). Na początki października wracając z Hiszpanii przejeżdżałem przez Szwajcarię. Ponieważ miałem tylko jeden dzień na przejazd a właściwie pół dnia (bo jeszcze Austria) byłem tylko w jednym sklepie RTV-AGD, gdzie sprzedawano sprzęt Apple. Byłem mocno zmęczony, ale zauważyłem, że ceny we frankach szwajcarskich są bardzo zbliżone lub nawet minimalnie niższe detalicznie niż ceny w amerykańskim AOS, do którego często zaglądam dla porównania, ile nas kosztuje europejski haracz od "niemania" nowoczesnych technologii i obowiązku ich sprowadzania z odpowiednim cłem. Np polska cena Apple TV to 479 złotych a w Szwajcarii to na pewno poniżej 100 CHF. Nie muszę chyba podawać kursu CHF, bo każdy zna go aż nadto dobrze, szczególnie ten, kto ma do spłacenia kredyt. :-) Różnica pomiędzy Szwajcarią a USA jest kolosalna: nie ma podatków i ceł po drodze a jedynie koszty transportu. Po drugie, mam nadzieję, że skoro jest IKEA w Szwajcarii, to być może są również sklepy typu MediaMarkt, które nie są tak restrykcyjne, jeśli chodzi o terytorialny zasięg sprzedaży. Być może się mylę, aczkolwiek pobieżna interpretacja cen w AOS Suisse (francuskojęzyczny sklep) daje dosyć ciekawy wynik: Macbook Pro bez retiny w PL kosztuje 5199 a w Szwajcarii to CHF 1,349.00, czyli po kursie z dzisiaj to ok: 4546 PLN, ale już np. Macbook Pro z retiną (polska cena to 5799 za podstawową konfigurację) a w Szwajcarii to 1449 CHF!!! czyli 4883 PLN (kurs 3,37). [UPDATE: Zerknąłęm na stronę MediaMarkt Suisse i ten sam model Macbooka Pro kosztuje 1149 CHF, czyli 3872 PLN!] Ciekawe czy do Polski prześlą za darmo... Założyłem ten wątek, by rozwiać swoje ewentualne wątpliwości, ewentualnie wszcząć dyskusję, czy by nie warto kupować zwyczajnie TAM. Różnica w cenie 900 PLN to mniej niż bilet samolotem w obie strony! Pozdrawiam,

#2 olopiotrek

olopiotrek
  • 144 postów

Napisano 08 stycznia 2014 - 21:32

Witam serdecznie,
Do tego tematu zachęcił mnie nie tylko wątek o niższych cenach w Czechach (Apple Online Store).
Być może się mylę, aczkolwiek pobieżna interpretacja cen w AOS Suisse (francuskojęzyczny sklep) daje dosyć ciekawy wynik:
Macbook Pro bez retiny w PL kosztuje 5199 a w Szwajcarii to CHF 1,349.00, czyli po kursie z dzisiaj to ok: 4546 PLN, ale już np. Macbook Pro z retiną (polska cena to 5799 za podstawową konfigurację) a w Szwajcarii to 1449 CHF!!! czyli 4883 PLN (kurs 3,37).
[UPDATE: Zerknąłęm na stronę MediaMarkt Suisse i ten sam model Macbooka Pro kosztuje 1149 CHF, czyli 3872 PLN!]
Ciekawe czy do Polski prześlą za darmo...
Założyłem ten wątek, by rozwiać swoje ewentualne wątpliwości, ewentualnie wszcząć dyskusję, czy by nie warto kupować zwyczajnie TAM. Różnica w cenie 900 PLN to mniej niż bilet samolotem w obie strony!
Pozdrawiam,


Przysłać do Polski napewno nie przyślą, ale jak ktoś planuje wycieczkę w te rejony to przecież można odebrać w sklepie (wcześniej zamawiając np. Retine z klawiaturą US).
A ceny rzeczywiście są atrakcyjne i wychodzi na to, że niedługo aby kupić sprzęt Apple w normalnych cenach trzeba będzie zrobić sobie małą wycieczkę po Europie (Czechy - blisko, a Szwajcaria podobno bardzo urokliwa - nie wiem nie byłem;) )

#3 Marriu-4088b2fcfa

Marriu-4088b2fcfa
  • 802 postów

Napisano 08 stycznia 2014 - 21:36

Jeszcze tylko do cen szwajcarskich jedna uwaga: bagietka w Hiszpanii kosztowała 0,85 euro, we Francji 1,20 euro a w Szwajcarii 5 CHF, czyli ok. 4 euro...Tym bardziej nie rozumiem tych niskich cen za sprzęt...

#4 olopiotrek

olopiotrek
  • 144 postów

Napisano 08 stycznia 2014 - 22:37

Z ciekawości wszedlem na szwajcarską stronę i ceny rzeczywiście mnie pozytywnie zaskoczyły:
- Macbook Retina 13' (2.4/8/256) w cenie 1700 (*3,37 = 5730), gdzie u nas w PL - 6700 , co daje różnicę 970 PLN
- Macbook Retina 13' (2.6/8/512) w cenie 2000 (*3,37 = 6740), gdzie u nas w PL - 8000, co daje różnicę 1260 PLN

Także idzie sporo zaoszczędzić;) Zastanawia mnie tylko jedno, iż w Szwajcarii da się sprzedawać sprzęt po cenach zblizonych do amerykańskich wiec czemu u nas nie? Też mają VAT, też muszą płacić za dostarczenie sprzętu itp...

#5 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 08 stycznia 2014 - 22:43

Ceny mają fajne tam ;) Jak się ma czas to warto wyskoczyć na weekend ;)

#6 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 stycznia 2014 - 23:07

Też mają VAT, też muszą płacić za dostarczenie sprzętu itp...

U nich VAT to 8% (najniższy w Europie), a w Polsce to 23% (jeden z wyższych) - już masz 15% różnicy w cenie (co nieomalże odpowiada wyliczonym przez Ciebie różnicom kwotowym).

#7 Darkfutur

Darkfutur
  • 550 postów

Napisano 08 stycznia 2014 - 23:30

Najniższy w europie vat jest na Teneryfie bo 5% albo go wogóle chyba nie ma, chcociaż to unia. Sprzet apple jest tam mega tani.

#8 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 09 stycznia 2014 - 09:50

Porównujemy Szwajcarię i Polskę, a nie Teneryfę. Nie zmienia to faktu, że w PL VAT wynosi 23%. Jeszcze...

#9 olopiotrek

olopiotrek
  • 144 postów

Napisano 09 stycznia 2014 - 13:43

U nich VAT to 8% (najniższy w Europie), a w Polsce to 23% (jeden z wyższych) - już masz 15% różnicy w cenie (co nieomalże odpowiada wyliczonym przez Ciebie różnicom kwotowym).


Dzięki za wyjaśnienie ;) rozumiem ze chcąc zamówić i odebrać produkt w Szwajcarii, trzeba zapłacić odrazu i nie ma możliwości przy odbiorze? Czy można płacić z pl konta czy trzeba mieć walutowe?

#10 michalwil-ddf59aaf6c

michalwil-ddf59aaf6c
  • 31 postów

Napisano 09 stycznia 2014 - 16:31

Obawiam się, że do tych cen należy doliczyć jeszcze cło. Szwajaria nie jest w EU więc pewnie jest podobnie jak z samochodami. A cło to może być około 30% do ceny. Należałoby się upewnić, ewentualnie tak jak USA bez pudełka jako używany już go przewozić.

- - - Połączono posty - - -

Zresztą wątek już był tutaj
http://myapple.pl/th...szwajcarii.html

#11 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 stycznia 2014 - 18:40

Obawiam się, że zanim napisze się cokolwiek na forum warto by sprawdzić czy się nie pisze totalnych głupot. 1. Cło na komputery w UE wynosi 0% 2. Szwajcaria jest w strefie Schengen, nie ma kontroli granicznych.

#12 michalwil-ddf59aaf6c

michalwil-ddf59aaf6c
  • 31 postów

Napisano 09 stycznia 2014 - 19:15

- - - Połączono posty - - -

Obawiam się, że zanim napisze się cokolwiek na forum warto by sprawdzić czy się nie pisze totalnych głupot.

1. Cło na komputery w UE wynosi 0%
2. Szwajcaria jest w strefie Schengen, nie ma kontroli granicznych.


Tylko Szwajcaria nie jest w Unii Europejskiej...czego to uczą w szkołach...ludzie:(
I rzeczywiście radzę najpierw sprawdzić w encyklopediach i innych źródłach zanim coś się na forum napisze...
http://www.berno.msz...ria_w_schengen/

#13 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 stycznia 2014 - 19:30

Padnę, przecież cło płacisz w UE! Stawka cła dla komputerów wynosi 0% Sprowadziłem ich w życiu kilka. Po drugie kontrole towarów nie oznaczają kontroli osobistych, wewnątrz strefy Schengen nie ma kontroli granicznej.

#14 Lock@

Lock@
  • 58 postów

Napisano 09 stycznia 2014 - 19:33

Mieszkam w Szwajcarii i mogę potwierdzić, że wyjeżdżając z zakupami raczej minimalne szanse na kontrolę jakąkolwiek. Wjeżdżając owszem, zwłaszcza na polskich blachach, należy się spodziewać gruntownej kontroli. Oczywiście można przekraczać na dowód, ale kontrole i cło obowiązują. Można się wybrać do Basel z Krakowa easyjet'em za jakieś 200CHF, hotel za 60CHF ale za dużo się nie weźmie do walizki. Samochodem to około 1500 km, więc tankować trzeba 2x w jedną stronę. No i bierzcie pod uwagę, że klawiatura niemiecka bądź francuska odstają z lekka od tego co używacie

#15 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 stycznia 2014 - 19:40

Co do cła, dla kolegi niedowiarka - taryfa celna z systemu ISZTAR (Ministerstwa Finansów)
System ISZTAR - Informacja Taryfowa

Co do podróży samolotem, to akurat szansa na kontrolę na lotnisku w PL jest dużo większa. A wtedy cła nie nalicza (bo ma ZEROWĄ stawkę), ale VAT już tak.

#16 michalwil-ddf59aaf6c

michalwil-ddf59aaf6c
  • 31 postów

Napisano 09 stycznia 2014 - 19:48

Padnę, przecież cło płacisz w UE! Stawka cła dla komputerów wynosi 0% Sprowadziłem ich w życiu kilka.
Po drugie kontrole towarów nie oznaczają kontroli osobistych, wewnątrz strefy Schengen nie ma kontroli granicznej.


Zgodzę się, nie jestem specem od cła i za takiego sie nie uważałem, jednakże towary sprowadzane spoza EU, a takim państwem jest Szwajcaria, podlegają ocleniu. Jeżeli stawka wynosi 0% to ok, super. Tylko co z Vatem? Oczywiście mówię o ścieżce zgodnej z przepisami. Dzięki za odpowiedź.

#17 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 09 stycznia 2014 - 19:59

Mac Pro ten nowy wychodzi w czechach taniej o 2000 zl ! ;)

#18 Marriu-4088b2fcfa

Marriu-4088b2fcfa
  • 802 postów

Napisano 10 stycznia 2014 - 22:15

Mieszkam w Szwajcarii i mogę potwierdzić, że wyjeżdżając z zakupami raczej minimalne szanse na kontrolę jakąkolwiek. Wjeżdżając owszem, zwłaszcza na polskich blachach, należy się spodziewać gruntownej kontroli. Oczywiście można przekraczać na dowód, ale kontrole i cło obowiązują.

Można się wybrać do Basel z Krakowa easyjet'em za jakieś 200CHF, hotel za 60CHF ale za dużo się nie weźmie do walizki.
Samochodem to około 1500 km, więc tankować trzeba 2x w jedną stronę.

No i bierzcie pod uwagę, że klawiatura niemiecka bądź francuska odstają z lekka od tego co używacie

Wszystko się zgadza, tylko pytanie, czy do Mac Pro albo iMaca, ewentualnie Mac mini albo iphone 5s potrzebna jest klawiatura?
I nie wierzę, że nie mają klawiatury angielskiej.

#19 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 11 stycznia 2014 - 11:03

W AOS pewnie masz do wyboru klawiaturę US. Chyba każdym kraju możesz wybrać. Co innego MediaMarkt gdzie bierzesz co jest w magazynie.

#20 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 05 lutego 2014 - 14:25

Co do podróży samolotem, to akurat szansa na kontrolę na lotnisku w PL jest dużo większa. A wtedy cła nie nalicza (bo ma ZEROWĄ stawkę), ale VAT już tak.


Mnie kontrolowali jak wracałem z US. Przetrzepali bagaż i czepiali się elektroniki której miałem sporo. Akurat nic nie kupione w US. Odgrażali się że jak się nie zgłosiło to towar przepada.

Co może mieć sens, gdyby naliczali tylko VAT to po co zgłaszać, najwyżej się wpadnie i wyjdzie na to samo.

#21 Marriu-4088b2fcfa

Marriu-4088b2fcfa
  • 802 postów

Napisano 05 lutego 2014 - 14:35

Ten Mac Pro 6-rdzeniowy w szwajcarskim Apple Store kosztuje 4.500 CHF (15.500 PLN), bo polska cena 17 tys z "groszami" jest za wersję 6-rdzeniową. Wersja 8-rdzeniowa w Polsce kosztuje 24 tys a w Szwajcarii 6150 CHF czyli ok 21 tys. PLN. I tutaj chodzi o te 3 tys. różnicy, za które można wsiąść w samochód, pojechać i kupić sprzęt w Szwajcarii. Starczy na benzynę, hotel itd. Jedyną wątpliwość jaką mam to co się stanie z fakturą (na pewno w Szwajcarii ją dostaniemy), kiedy zechcemy sprzęt zarejestrować w firmie a fakturę wliczyć w koszty. Prawdopodobnie trzeba będzie doliczyć nasz VAT... Co innego, jeśli taki komputer kupuje osoba fizyczna na własne potrzeby np artysta-filmowiec albo artysta-fotograf rozliczający się na umowę o dzieło. Wówczas każda złotówka się liczy a koszty ponoszone są kosztami rzeczywistymi. Swoją drogą to może ktoś z prowadzących działalność umiałby odpowiedzieć na takie pytanie? Przecież to ściśle związane z tematem wątku.

#22 gtatarkin

gtatarkin
  • 401 postów

Napisano 06 lutego 2014 - 14:59

Odgrażali się że jak się nie zgłosiło to towar przepada.


Można użyć starych PRLowskich sposobów. Znajomy moich rodziców przed wyjazdem na Węgry zawsze kupował dziecięcy bębenek. W deklaracji miał napisane: "instrument perkusyjny". W Budapeszcie kupował perkusję, wracał z nią do Polski i sprzedawał z ogromnym zyskiem :)

#23 lukboj

lukboj
  • 1 postów

Napisano 20 października 2014 - 13:56

Witam, Polecam również dla osób fizycznych dokonujących zakupów w swiss o korzystanie z TAX FREE (Global Blue). Kupujesz komputer, prosisz sprzedawcę o wystawienie formularza Tax Free ( w większości salonów mają) i na granicy prosisz celnika o pieczęć exportową, później idziesz do punktu refundacji Global Blue i dostajesz zwrot VAT ( no niepełny bo prowizja). Tak się naprawdę opłaca. Pozdr

#24 MarKoBerlin

MarKoBerlin
  • 332 postów
  • SkądWarszawa/Berlin

Napisano 10 marca 2015 - 23:33

Witam, czy ktoś już kupował w Szwajcarii MBPr z klawiaturą US ?

Czy trzeba wcześniej zamówić ?

 

Pozdrawiam


...

#25 lousylucky

lousylucky
  • 289 postów
  • SkądGrenoble, FR

Napisano 01 listopada 2020 - 08:06

Trochę odkopie temat, mam za to pytanie, jak to wygląda w przypadku gwarancji. Jak wiadomo apple daje 1 rok, kolejny rok z racji przepisów w Uni daje sprzedawca, jeśli zakupimy u Appla to kolejny rok też jest u niego. Czy wiadomo, jak wygląda prawo w Szwajcarii? 


Sony Ericsson Arc S -> Iphone 4 -> Xperia Z2 -> Xperia Z5 -> Iphone 6s -> Iphone X -> Iphone Xs -> Iphone 12 Pro Max





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych