Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Powermac G5 - czy warto ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 pulneo

pulneo
  • 23 postów

Napisano 27 grudnia 2013 - 10:39

Witam! Mam okazję kupić używanego PoweMac'a G5 ; procesor 1,8GHZ, 3GB RAM, 80GB dysk (oczywiście do rozszerzenia w przyszłości), odnośnie karty graficznej nie mam informacji. Cena 350zł, stan wizualny bardzo dobry. Jedyna wada jest taka, że komputer jest sprzedawany bez systemu. Dlatego mam kilka pytań: -który mac os x jako ostatni obsługuje powerpc -czy jeżeli posiadam kopię systemu (w iso lub dmg) to w windowsie mogę ją nagrać na dvd/usb i odpalić ją na macu -czy te same kopie systemu można instalować zarówno na macach z intelem jak i ppc -czy aplikacje pisane na mac os na intela są zgodne z ppc?? -czy w ogóle jest sens się w to pchać? pozdrawiam, szczęśliwego nowego roku :D

#2 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 27 grudnia 2013 - 10:47

Wg mnie nie ma sensu, w nowym sofcie w 95% przypadków nikt nie myśli o ppc. Cena nawet dobra, ale to już ciekawostka a nie maszyna do pracy.

#3 pulneo

pulneo
  • 23 postów

Napisano 27 grudnia 2013 - 10:54

Wg mnie nie ma sensu, w nowym sofcie w 95% przypadków nikt nie myśli o ppc.

Mam poniekąd tego świadomość.
Generalnie chodzi mi o to, że maczek sprzedawany jest bez systemu...
Czy jeżeli "załatwię" kopię osx 10.5 (bodajże ostatni na ppc); to czy jest jakieś rozróżnienie kopi na przeznaczone na intela i na ppc?
no i jak z poziomu windowsa wypalić bootowalny usb/dvd ?

#4 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 27 grudnia 2013 - 10:59

Zapomnij. Te komputery to dziś sprzęt dla ludzi, którzy wiedzą "czym to się je". Ty (z całym szacunkiem), sądząc po pytaniach jakie zadajesz, do nich się nie zaliczasz. Poszukaj jakiegoś taniego mini na Intelu.

#5 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 27 grudnia 2013 - 11:06

-który mac os x jako ostatni obsługuje powerpc


Ostatnim dla PPC jest Mac OS X Leopard (10.5), dla intela jest to OS X Maverick (10.9)

-czy jeżeli posiadam kopię systemu (w iso lub dmg) to w windowsie mogę ją nagrać na dvd/usb i odpalić ją na macu


Bez problemu w UltraISO.

-czy te same kopie systemu można instalować zarówno na macach z intelem jak i ppc


W wersji 10.5 tak, pod warunkiem że na danym maku 10.5 może być zainstalowany. (nie da się zainstalować niższej wersji niż fabryczna) Każda następna wersja to już tylko intel.

-czy aplikacje pisane na mac os na intela są zgodne z ppc??


Nie, aplikacje są kompilowane pod dany typ procesora. Na PPC potrzebujesz specjalne wersje programów pod ten procesor.

-czy w ogóle jest sens się w to pchać?


To już zależy od Ciebie, w 99% na pewno nie warto. Chyba że wiesz co i po co kupujesz :)

#6 kamikox

kamikox
  • 346 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 grudnia 2013 - 11:03

PowerMac G5 jest dosyć starym komputerem na który programu chyba nawet już nie wychodzą (OS X 10.5) Lepiej zainwestować trochę więcej i kupić coś nawet używanego na Intel (Mac Mini).

#7 burczybass-0636a41136

burczybass-0636a41136
  • 473 postów
  • SkądWars i Sawa

Napisano 28 grudnia 2013 - 11:19

Myśle, ze w tych czasach warto i to bardzo, ale: - do użytku "domowego" tylko mając pełna świadomość możliwości tego sprzętu - albo do specyficznych zastosowań ( np. do audio, korzystając z oprogramowania z tamtych czasów ) Przykładowo ostatnio korzystałem z powermaca g5 z wewnętrzna karta Solid State Logic MadiXtreme, do wielosladowej (57) rejestracj koncertu live. I tak jak te kilka lat temu z tym samym oprogramowaniem co kiedyś, nic sie ie zmieniło - tzn. Jest to nadal tak samo dobry komputer jak dawniej. Jeśli jednak, zależy komuś żeby być z softwarem " na czasie" moze być, nic nie wart. Pozdrawiam - Michał

#8 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 28 grudnia 2013 - 11:40

1. W zasadzie wszystko napisał już przedmówca - warto się pchać, ale tylko z pełną świadomością wad i zalet tego sprzętu oraz dostępem do softu z epoki. Pozatym w niewymagających zadaniach na sofcie z epoki, to nadal zwykły komp. 2. Soft w wersji Intel & PPC ma oznaczenie "Universal". Taki fabrycznie był np. Mac OS X 10.5 - z tym że należy uważać aby nie zassać wersji dedykowanej, która działa wyłącznie z modelem do jakiego była przeznaczona. Taka bez tego ograniczenia = BOX, Retail

#9 pulneo

pulneo
  • 23 postów

Napisano 28 grudnia 2013 - 14:03

Panowie, jeszcze jedno pytanko odnośnie tego powermaczka. Ten konkretny egzemplarz wyposażony jest w napęd CD... Macie jakieś pomysły na instalację na nim systemu ? OSX 10.5 zajmuje jakieś 9GB, a podobno komputerów z PPC nie da się odpalić z Pendrive.

#10 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 28 grudnia 2013 - 14:04

Ten konkretny egzemplarz wyposażony jest w napęd CD...


Kupić napęd DVD taki jak dla PC (Chyba IDE ale sprawdź) zdjąć przedni panel z tacki oraz zamontować w PM G5

#11 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 grudnia 2013 - 14:55

podobno komputerów z PPC nie da się odpalić z Pendrive.


Podobno nie można, ale w praktyce jak najbardziej, zwłaszcza te z USB 2.0 ;)
Musisz sformatować pena na HFS+ APM i zrobić na niego restore z .dmg
Potem uruchamiając kompa z altem wybrać jako dysk startowy i jazda.
Nie trzeba nawet używać Open Firmware

Jest sporo poradników w sieci, na tym forum zdaje się też gdzieś jest, chyba w sekcji 10.4 lub 10.5 - poszukaj.

#12 adrianbarnej

adrianbarnej
  • 61 postów

Napisano 28 grudnia 2013 - 17:39

Za grosze możesz zapoznać się z OSX, największą wadą jest to, że będziesz musiał zaopatyrwać się w starsze wersje programów, na moim Ibooku spokojnie mogę przeglądać internet, słuchać muzyki, obrabiać zdjęcia, pisać, wysyłać pocztę, tworzyć strony internetowe itd... Czasem trzeba tylko poszukać np. hacków na flasha, zamiast Safri zainstalować jej zmodyfikowaną wersję (Webkit) Mimo wszystko z komputera jak najbardziej da się korzystać i polecam, sam nie uruchamiam już swojego 2rdzeniowego Acera, bo wolę Ibooka.

#13 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 28 grudnia 2013 - 18:15

Wszystko ładnie ale ważnym pytaniem pozostaje pytanie o...prąd. Mój iMac G5 pochłaniał prądu za około 40-50 zł.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych