Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro Retina 15'' Late 2013 - opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
475 odpowiedzi w tym temacie

#1 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 29 października 2013 - 19:46

Zapraszam do dyskusji i wyrażania opinii na temat MacBook'a Pro 15'' Retina z końca 2013 roku [Late 2013].

Miłej dyskusji.

#2 McTom

McTom

    All work and no play...

  • 3 827 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 29 października 2013 - 23:56

Dziękujemy.

#3 wojtekoz

wojtekoz
  • 30 postów
  • SkądKomorów

Napisano 30 października 2013 - 13:12

Mam ten komputer od poniedziałku. W stosunku do poprzednika da się zauważyć dłuższą pracę na baterii, ciągły chłód obudowy (nawet Flash nie powoduje wzrostu temperatury) i znacznie lepszą płynność grafiki. To tyle na szybko, po niecałych dwóch dniach użytkowania.

#4 OhNo

OhNo
  • 33 postów

Napisano 30 października 2013 - 13:29

którą wersję posiadasz? podstawową z Iris Pro czy droższą z GeForcem?

#5 InFeCtuS

InFeCtuS
  • 8 postów
  • SkądKatowice

Napisano 30 października 2013 - 13:32

A jak wyglada sprawa matrycy dalej występują tzw duchy i kto jest jej producentem ?? :)

#6 wojtekoz

wojtekoz
  • 30 postów
  • SkądKomorów

Napisano 30 października 2013 - 14:03

którą wersję posiadasz? podstawową z Iris Pro czy droższą z GeForcem?


Mam wersję z GeForce ,16 GB RAM, 512 GB

- - - Połączono posty - - -

A jak wyglada sprawa matrycy dalej występują tzw duchy i kto jest jej producentem ?? :)


Na razie nie zauważyłem nic niepokojącego.
Nie wiem kto jest producentem.

#7 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 30 października 2013 - 16:58

Używam obecnie wyższej wersji z GF750, miałem dłużej opisać swoje wrażenia wraz z jakąś krótką recenzją na weekend i dostałem za to ostrzeżenie… Także widzę że lepiej dać sobie spokój. Każdy sprzeciw z ''panem'' moderatorem kończy się ostrzeżeniem.

#8 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 30 października 2013 - 20:45

Nie za to dostałeś ostrzeżenie, tylko za "wazelinę". Nie ruszaj użytkowników, to nie będziesz miał ostrzeżeń. Zwłaszcza tych pomarańczowych. I nie obrażaj się jak dziecko, bo nie wypada ;)

#9 lubkiewicz

lubkiewicz
  • 155 postów
  • SkądPolska

Napisano 31 października 2013 - 09:20

Na razie nie zauważyłem nic niepokojącego.
Nie wiem kto jest producentem.


Wpisz w terminalu: ioreg -lw0 | grep \"EDID\" | sed "/[^<]* , a następnie zatwierdź Enterem.
Jeśli numer zaczyna się od liter LP to jest to LG, a jeśli od LSN, to Samsung.

#10 sonicgt

sonicgt
  • 1 321 postów

Napisano 31 października 2013 - 09:53

@iron.gery wiem, że byłeś uczulony na wysoką temperaturę w poprzednim modelu, pisałeś również że rMBP 13 była chłodniejsza w stosunku do 15stki. Jak teraz oceniasz temperaturę w swojej nowej rMBP 15. Dzięki

#11 wojtekoz

wojtekoz
  • 30 postów
  • SkądKomorów

Napisano 31 października 2013 - 11:37

Wpisz w terminalu: ioreg -lw0 | grep \"EDID\" | sed "/[^<]* , a następnie zatwierdź Enterem.
Jeśli numer zaczyna się od liter LP to jest to LG, a jeśli od LSN, to Samsung.


Na razie nie ma chyba jeszcze metody na określenie producenta matrycy.
Po wpisaniu tej komendy w terminalu pojawia się monit o instalację xcode.

#12 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 31 października 2013 - 14:27

Iron nie pisząc tej recenzji zrobisz na złość użytkownikom, a nie moderatorowi od którego dostałeś ostrzeżenie ;)

#13 lubkiewicz

lubkiewicz
  • 155 postów
  • SkądPolska

Napisano 31 października 2013 - 14:30

Na razie nie ma chyba jeszcze metody na określenie producenta matrycy.
Po wpisaniu tej komendy w terminalu pojawia się monit o instalację xcode.

Metoda cały czas jest ta sama.
Sprawdzałem u siebie i również pojawił się komunikat o Xcode.
Zainstaluj i wklep tą komendę raz jeszcze.
Wówczas odczyt będzie prawidłowy.

#14 stemider

stemider
  • 1 postów

Napisano 31 października 2013 - 14:58

Mam pytanie do uż. WojtekKoz odnośnie nieszczęsnego trackpada i klawiatury - tysiące nowych użytkowników zgłaszają problemy z zawieszaniem się trackpada i klawiatury podczas pracy z Retina 13", ale także innymi Macami po aktualizacji do MV - czy kolega miał z tym już problemy w Pro 15? Podobno pomaga hard reset. Apple podobno już nad tym pracuje ale mnie jednak powstrzymało to przed kupnem, szczególnie jak zobaczyłem jak seryjne jest to zjawisko. ?

#15 mumok77

mumok77
  • 82 postów

Napisano 31 października 2013 - 18:50

Ja mam podstawową reine 15 z iris pro tylko. Używam kilka dni dość intensywnie i nie wystąpił najmniejszy problem z gładzikiem czy klawiaturą. Temperatury podczas normalnego działania typu internet, fotki, pisanie w iworks doskonałe koło 41-43 stopni na default i 36-39 na profilu na 2500 rpm. W grach League of Legends na 3000 obr max 69 stopni, w Bioshock infinite na high stałe 90-92 i suszarka.

#16 wojtekoz

wojtekoz
  • 30 postów
  • SkądKomorów

Napisano 31 października 2013 - 18:50

Mam pytanie do uż. WojtekKoz odnośnie nieszczęsnego trackpada i klawiatury - tysiące nowych użytkowników zgłaszają problemy z zawieszaniem się trackpada i klawiatury podczas pracy z Retina 13", ale także innymi Macami po aktualizacji do MV - czy kolega miał z tym już problemy w Pro 15? Podobno pomaga hard reset. Apple podobno już nad tym pracuje ale mnie jednak powstrzymało to przed kupnem, szczególnie jak zobaczyłem jak seryjne jest to zjawisko. ?


Nie mam żadnych problemów z klawiaturą i gładzikiem.
Wcześniej miałem MBP 15 mid 2012 i też wszystko było ok pod 10.8 i 10.9.

Problem, o którym piszesz dotyczy chyba tylko 13 a ja mam 15.

#17 jablonskimichal

jablonskimichal
  • 15 postów

Napisano 31 października 2013 - 21:39

Opłaca się kupować 15" bez tej dodatkowej karty graficznej? Chcę, żeby ten komputer starczył mi na długo.

#18 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 31 października 2013 - 21:48

Co to znaczy "opłaca"? Zarabiasz na nim? Jeśli tak i wykorzystujesz do tego zarabiania wydajną kartę graficzną, to tak, opłaca się. Jeśli tylko do zabawy, to nie, nie opłaca się. Jeśli nie przynosi coś zysków, to się nie opłaca.

#19 OhNo

OhNo
  • 33 postów

Napisano 31 października 2013 - 21:56

A czy do pracy z grafiką 2d (pakiet Adobe CS6) z podpiętym zewnętrznym monitorem wystarczy Iris Pro, czy jednak grafika dedykowana była by wskazana?

#20 marcin3794-f5eee7a5b2

marcin3794-f5eee7a5b2
  • 215 postów

Napisano 31 października 2013 - 22:17

A czy do pracy z grafiką 2d (pakiet Adobe CS6) z podpiętym zewnętrznym monitorem wystarczy Iris Pro, czy jednak grafika dedykowana była by wskazana?


W zupełności wystarczy Iris Pro nawet przy dwóch zewnętrznych monitorach.

#21 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 01 listopada 2013 - 00:25

Jak ktoś myśli o wersji bez nVidi to niech spojrzy czy rzeczywiście wychodzi taniej. Jak podkręcimy wersję bez dedykowanej grafiki do poziomu z dedykowaną to obydwie kosztują dokładnie tyle samo. Ja dzisiaj zamówiłem. Niestety czas dostawy dosyć długi, brak wysyłki ekspresowej i ma być między 15 a 19 listopada. Ciekawe jest to że do niedawna jakakolwiek zmiana powodowała nam dokładnie taki sam czas produkcji, a teraz na wersje z dyskiem 1TB trzeba czekać 2 dni dłużej w wersji z kartą dedykowaną i 3 dni dłużej w wersji bez. Jak dostanę i po testuje to zdam relacje. OhNo, wszystko zależy od tego jak skomplikowana jest ta twoja grafika 2d i tutaj nie bardzo ci ktoś pomoże. Musisz sam sobie zdawać sprawę czego potrzebujesz, a co jest ci nie potrzebne. Ja mam z tym teraz problem, ale na szczęście Apple nie robi najmniejszego problemu przy zwrotach. Ja osobiście uważam że dedykowana karta graficzna, mocniejszy procesor, 2x więcej dysku i 2x więcej RAMu są zdecydowanie warte tych dodatkowych 2,5k PLN. Do zastosowań graficznych nie ryzykowałbym 8GB RAMu i brał 16GB, a wówczas różnica to już tylko 1,7k PLN co jest zdecydowanie warte dedykowanej karty graficznej która podczas obróbki grafiki się przyda, a w bonusie mamy 2x więcej dysku i lepszy procesor. Osobiście uważam, że kolejne 840PLN do topowego procesora, przy tej cenie komputera, również warto dopłacić. Dysk to już kwestia potrzeby. Oczywiście to co powyżej ma sens do obróbki grafiki/wideo, przy zastosowaniu bardzo normalnym (internet, filmy, edytory tekstu itp.) to raczej nie ma sensu przepłacać, lepiej częściej zmienić. Oczywiście z tą sensownością dodatkowego GPU są podzielone gdyż Iris Pro jest naprawdę dobre, a pod pewnymi względami nawet zdecydowanie lepsze od GT 650M (nie widziałem jeszcze porównań do GT 750M), z drugiej strony te same testy pokazują kompletnie odwrotne wyniki w innych zadaniach, więc ciężko tutaj powiedzieć coś mądrego. Zewnętrzny monitor tutaj nie powoduje dodatkowego obciążenia wręcz je zmniejsza gdyż każdy zewnętrzny monitor ma mniejszą rozdzielczość niż retina.

#22 daku3

daku3
  • 125 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 listopada 2013 - 13:23

Drugi dzień użytkuję rMBP 15" w podstawowej wersji tyle że z CPU 2,6GHz. Po wyjęciu z pudełka i obejrzeniu z zewnątrz zauważyłem małe wgniecenie na spodzie obudowy:cry: Jeżeli chodzi o matrycę to jest bardzo dobrze, równomiernie podświetlona, brak zażółceń oraz bad czy hot pixeli. Efektu ghostingu także nie zauważyłem:p W porównaniu do rMBP 13" piętnastka dosyć szybko przy mocniejszym obciążeniu osiąga kilkadziesiąt stopni co skutkuje wzrostem hałasu powodowanym przez wiatraki (GHz i 4 rdzenie są wymagające). Jak do tej pory nie stwierdziłem też problemu z gładzikiem czy klawiaturą.

#23 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 01 listopada 2013 - 14:54

Drugi dzień użytkuję rMBP 15" w podstawowej wersji tyle że z CPU 2,6GHz.
Po wyjęciu z pudełka i obejrzeniu z zewnątrz zauważyłem małe wgniecenie na spodzie obudowy:cry:
Jeżeli chodzi o matrycę to jest bardzo dobrze, równomiernie podświetlona, brak zażółceń oraz bad czy hot pixeli. Efektu ghostingu także nie zauważyłem:p
W porównaniu do rMBP 13" piętnastka dosyć szybko przy mocniejszym obciążeniu osiąga kilkadziesiąt stopni co skutkuje wzrostem hałasu powodowanym przez wiatraki (GHz i 4 rdzenie są wymagające). Jak do tej pory nie stwierdziłem też problemu z gładzikiem czy klawiaturą.


To pora wyrobic sobie nawyk otwierania sprzetu w sklepie. W saturnie jak kupuje nawet suszarke za 40zl to prosza zeby sprawdzic i zobaczyc czy dziala po zaplaceniu. Juz nie wspomne o telewizorach gdzie trzeba srpawdzic matryce czy jest cala to samo tyczy sie komputerow i telefonow jak i reszty sprzetu w koncu to wasza $$$

#24 OhNo

OhNo
  • 33 postów

Napisano 01 listopada 2013 - 17:44

Ja osobiście uważam że dedykowana karta graficzna, mocniejszy procesor, 2x więcej dysku i 2x więcej RAMu są zdecydowanie warte tych dodatkowych 2,5k PLN. Do zastosowań graficznych nie ryzykowałbym 8GB RAMu i brał 16GB, a wówczas różnica to już tylko 1,7k PLN co jest zdecydowanie warte dedykowanej karty graficznej która podczas obróbki grafiki się przyda, a w bonusie mamy 2x więcej dysku i lepszy procesor. Osobiście uważam, że kolejne 840PLN do topowego procesora, przy tej cenie komputera, również warto dopłacić. Dysk to już kwestia potrzeby.


Druga karta graficzna generuje więcej ciepła, hałasu i skraca życie baterii. Jeżeli (w moim przypadku) Photoshop i Illustrator z niej nie korzystają, uważam że nie ma sensu dopłacać. Rozszerzony ram jak najbardziej.
Na jakiej zasadzie w ogóle działa druga karta w macbooku? aktywuje się dopiero wtedy gdy zintegrowana nie daje rady? Czyli dopiero w cięższych zadaniach, czy już na poziomie filmów z youtube'a?

#25 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 01 listopada 2013 - 18:07

Druga karta graficzna generuje więcej ciepła, hałasu i skraca życie baterii. Jeżeli (w moim przypadku) Photoshop i Illustrator z niej nie korzystają, uważam że nie ma sensu dopłacać. Rozszerzony ram jak najbardziej.
Na jakiej zasadzie w ogóle działa druga karta w macbooku? aktywuje się dopiero wtedy gdy zintegrowana nie daje rady? Czyli dopiero w cięższych zadaniach, czy już na poziomie filmów z youtube'a?


Dedykowana karta aktywuje się jeżeli uruchamiasz wymagające programy. Jeżeli nie gramy w gry nie ma sensu kupowania z GF750 ponieważ Iris Pro jest całkiem niezły i podobny wydajnościowo w codziennej pracy :)

PS. Dedykowaną kartę możesz w każdej chwili wyłączyć i samemu decydować której chcesz używać za pomocą pewnych programów. Także argument z ciepłem i zużyciem baterii jest niezbyt trafny :)(




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych