Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacPro 3.1 wymiana karty graficznej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#1 mahakala

mahakala
  • 8 postów

Napisano 29 września 2013 - 19:38

Hej,

muszę wymienić grafikę w moim MACu ale nie jestem pewien czy pójdzie. Teraz mam Radeona 2600 XT (PCI-E 1.0), zastanawiam się nad kupnem Geforce 610 o takiej specyfikacji ([URL="http://www.arest.pl/produkt/Karty-graficzne/5,4,,ASUS+GeForce+GT610,0,0,0,,/29600/PCIex-ASUS-GF-GT-610-1024-MB-DDR3-64-bit-DVI-HDMI-GT610-1GD3-L/"]link do karty[/URL]):
Typ złącza PCI Express 2.0 x16
Taktowanie rdzenia 810 MHz
Pamięć 1024 MB DDR3
Taktowanie pamięci 1200 MHz
Szyna pamięci 64 bit
RAMDAC 400 MHz

Nie mam doświadczenia w sprawach sprzętowych, trudno mi dobrać odpowiedni model.
Dodam też, że używam też Windows 7 na tym sprzęcie i chciałbym również wykorzystać możliwości karty na obu systemach.
Bardzo proszę o pomoc kogoś kto ogarnia temat. Z góry dzięki.

#2 Two4Player

Two4Player
  • 315 postów
  • SkądZe Szwecji, ale aktualnie to Polska

Napisano 29 września 2013 - 20:37

Karta graficzna do Maca Pro musi być sflashowana pod Apple. Dlatego albo kupuje się karty dedykowane do Maca Pro, albo karty wyjęte z innych Mac'ów Pro, albo liczy na cuda, kupując zwykłe karty na allegro, przeflashowane pod Mac (często nie pokazują bootscreena, zdarzają się też inne błędy). Ja u siebie z wymianą karty miałem ogromne męki, za kartę sprzed kilku lat trzeba dać prawie tyle, co za nowoczesną kartę do PC. Owszem, ze zwykłą kartą windows odpali, ale OS X już niestety nie...

#3 Icemanpl

Icemanpl
  • 236 postów
  • SkądKatowice

Napisano 29 września 2013 - 21:31

Jeżeli chcesz mam nVidia 8800GT for Mac. Została po przebudowie jednego z moich komputerów.

#4 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 29 września 2013 - 22:03

Hej,

muszę wymienić grafikę w moim MACu ale nie jestem pewien czy pójdzie. Teraz mam Radeona 2600 XT (PCI-E 1.0), zastanawiam się nad kupnem Geforce 610 o takiej specyfikacji (link do karty):
Typ złącza PCI Express 2.0 x16
Taktowanie rdzenia 810 MHz
Pamięć 1024 MB DDR3
Taktowanie pamięci 1200 MHz
Szyna pamięci 64 bit
RAMDAC 400 MHz

Nie mam doświadczenia w sprawach sprzętowych, trudno mi dobrać odpowiedni model.
Dodam też, że używam też Windows 7 na tym sprzęcie i chciałbym również wykorzystać możliwości karty na obu systemach.
Bardzo proszę o pomoc kogoś kto ogarnia temat. Z góry dzięki.


Jaki masz system operacyjny?
Jeśli 10.8.5, to możesz pokusić się o nowe karty NVidia. Polecam pasywnie chłodzone GT 640 2GB ram. Działają bez flashowania.

#5 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 30 września 2013 - 07:14

Karta graficzna do Maca Pro musi być sflashowana pod Apple. Dlatego albo kupuje się karty dedykowane do Maca Pro, albo karty wyjęte z innych Mac'ów Pro, albo liczy na cuda, kupując zwykłe karty na allegro, przeflashowane pod Mac (często nie pokazują bootscreena, zdarzają się też inne błędy). Ja u siebie z wymianą karty miałem ogromne męki, za kartę sprzed kilku lat trzeba dać prawie tyle, co za nowoczesną kartę do PC. Owszem, ze zwykłą kartą windows odpali, ale OS X już niestety nie...


Sprzed kilku lat to są te "rewelacje" ;) Mylisz się w każdej kwestii. Dziś to wszystko wyglada inaczej.
Zorientuj się w temacie zanim zaczniesz komuś doradzać, bo inaczej wychodzą z tego bzdury takiej jak powyżej.

mahakala: do czego ta karta miałaby głównie służyć? Jaką wersję systemu podsiadasz, ile monitorów i na jakich złączach miałaby obsługiwać docelowo? Skoro do dziś przetrwałeś z 2600XT to wygląda na to, że wielkiej mocy nie potrzebujesz. Wybór jest dość spory, zależy głównie od wersji systemu i potrzeb.

#6 Two4Player

Two4Player
  • 315 postów
  • SkądZe Szwecji, ale aktualnie to Polska

Napisano 30 września 2013 - 11:24

@666 powiedz konkretnie czego chcesz, a ja bardzo dokładnie i grzecznie wytłumaczę Ci, dlaczego nie masz racji. OS X nie odpali z kartą sflashowaną pod PC i koniec, chyba że wszystkie Maki Pro z którymi miałem do czynienia są jakieś wybrakowane? Poproszę o konkretne zarzuty, to chętnie Ci wytłumaczę dlaczego powiedziałem to, co powiedziałem.

#7 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 30 września 2013 - 12:39

(...) OS X nie odpali z kartą sflashowaną pod PC i koniec, (..)

A to ciekawe.... Mac Pro 1.1 karta gtx GF560 bez przeróbek (wyjęta z PC - dokładnie ta GF gtx 560) i osx działa. Co prawda dopiero po załadowaniu kext`ów, ale działa.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#8 macandroll

macandroll
  • 252 postów

Napisano 30 września 2013 - 14:09

@666 powiedz konkretnie czego chcesz, a ja bardzo dokładnie i grzecznie wytłumaczę Ci, dlaczego nie masz racji.

OS X nie odpali z kartą sflashowaną pod PC i koniec, chyba że wszystkie Maki Pro z którymi miałem do czynienia są jakieś wybrakowane?

Poproszę o konkretne zarzuty, to chętnie Ci wytłumaczę dlaczego powiedziałem to, co powiedziałem.


Mój Mac pro 3.1 z kartą radeon 5770 wyjętą z PC. Bez żadnego flashowania. Działa, nie ma boot ekranu, to jedyna konsekwencja.
System od Snow Leoparda.

Kolego nie masz więc racji, jest pełno działających PC-towych kart w zależności od wybranego Mac.osx. Im nowszy, tym więcej.

#9 Mc oL

Mc oL
  • 60 postów

Napisano 30 września 2013 - 17:53

Iro, a taka karta też?
Mac Pro 3.1 2x2,8 Quad Core, system 10.8.5

#10 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 30 września 2013 - 20:44

ML ma zniesione ograniczenie, (na starszym systemie nie sprawdzalem) i kazda karta z PC zadziala, trzeba wczesniej wrzucic drivery, wymienic / dolozyc karte i cieszyc sie nowym sprzetem . Nie ma tylko boot screena.
Kupilem do swojego na kolejny monitor NV 620 bodajze za 150 zeta, dziala bez problemu, wykrywa CUDA wiec inne karty spokojnie zadzialają.

@666 powiedz konkretnie czego chcesz, a ja bardzo dokładnie i grzecznie wytłumaczę Ci, dlaczego nie masz racji.

OS X nie odpali z kartą sflashowaną pod PC i koniec, chyba że wszystkie Maki Pro z którymi miałem do czynienia są jakieś wybrakowane?

Poproszę o konkretne zarzuty, to chętnie Ci wytłumaczę dlaczego powiedziałem to, co powiedziałem.


moze nie za bardzo wiedziales jak do tego podejsc :D

#11 Icemanpl

Icemanpl
  • 236 postów
  • SkądKatowice

Napisano 30 września 2013 - 21:06

To że karty PC wyświetlają obraz to nie znaczy jeszcze że działają. Problem jest trochę bardziej skomplikowany i na pewno nie jest to plug&play. Trochę trzeba pokombinować i wiedzy przyswoić aby działało w miarę OK. Jeżeli nie chcesz mieć kłopotów i z grzebaniem w systemie jesteś na bakier szukaj karty dedykowanej. Wiele ich nie ma.

#12 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 30 września 2013 - 21:39

Iro, a taka karta też?
Mac Pro 3.1 2x2,8 Quad Core, system 10.8.5


Celuj w takie do max 2GB, to nie będzie problemów.
Dobry pasyw będzie cichy. Ostatnio do takiego 3,1 włożyłem Asusa i nie ma problemów.
Szkoda kasy na starocie od Apple.

#13 Mc oL

Mc oL
  • 60 postów

Napisano 30 września 2013 - 21:43

dzięki

#14 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 października 2013 - 16:36

Ostatnio do takiego 3,1 włożyłem Asusa i nie ma problemów.
Szkoda kasy na starocie od Apple.


Na tego Asusa też szkoda kasy ;) 128-bit na DDR3 to równa prehistoria co karty od Apple. Byle Radeon 5770 jest od tego szybszy.

#15 RPAnimation

RPAnimation
  • 387 postów
  • Płeć:
  • SkądCzęstochowa

Napisano 01 października 2013 - 17:53

Na tego Asusa też szkoda kasy ;) 128-bit na DDR3 to równa prehistoria co karty od Apple. Byle Radeon 5770 jest od tego szybszy.


Oj wątpię...

#16 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 01 października 2013 - 17:54

Na tego Asusa też szkoda kasy ;) 128-bit na DDR3 to równa prehistoria co karty od Apple. Byle Radeon 5770 jest od tego szybszy.

Zależy do czego, kto potrzebuje. Wydajnościowo nie jest demonem prędkości, ale za to jest bezgłośna i nie generuje ciepła.
A najważniejsze, że jest nowa i ma dużo gwarancji.

#17 eyedropper

eyedropper
  • 940 postów
  • SkądŁódź

Napisano 01 października 2013 - 18:27

może ktoś kto zapakował zwykłą kartę z pc do mac pro, pokusi sie o jakieś benchmarki.. bo wydaje mi się że jeśli system wspiera technologię - np. Cuda - a sterowniki wyświetlają obraz to to jest właśnie działanie karty.

#18 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 października 2013 - 19:17

Oj wątpię...


Ty wątpisz – ja wiem. Dopiero wersja na GDDR5 jest w stanie konkurować jakoś z 5770. Jedyne pole, na którym 5770 ustępuje GT640 to CUDA - siłą rzeczy.

Zależy do czego, kto potrzebuje. Wydajnościowo nie jest demonem prędkości, ale za to jest bezgłośna i nie generuje ciepła.


Do Logica czy ProToolsa jak znalazł, fakt. Ciepło jednak generuje, tyle że nie ma wentylatora. W rezultacie z tym ciepłem muszą poradzić sobie wiatraki MP, co zazwyczaj skutkuje zwiększonymi obrotami wentylatora PCIe oraz czasem również zasilacza.

#19 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 01 października 2013 - 19:41

może ktoś kto zapakował zwykłą kartę z pc do mac pro, pokusi sie o jakieś benchmarki..
bo wydaje mi się że jeśli system wspiera technologię - np. Cuda - a sterowniki wyświetlają obraz
to to jest właśnie działanie karty.


A jakie benchmarki pod OSX korzystają z CUDA?
Ostatnio testowałem pod OSX GTX780.

#20 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 października 2013 - 19:57

CUDA: Blender Cycles, After Effects Raytrace benchmark OpenCL: Luxmark, OceanWave Bandwidth

#21 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 01 października 2013 - 20:26

CUDA: Blender Cycles, After Effects Raytrace benchmark
OpenCL: Luxmark, OceanWave Bandwidth


Tak sobię myślę, że skoro kolega mahakala chciał zastosować u siebie GF GT610 64bit na DDR3, a poprzednia karta Radeon 2600 XT była wystarczająca, to nie ma co się silić na jakieś wydajniejsze.
No chyba, że ktoś pracuje na programie wykorzystującym Open CL lub CUDA.

#22 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 października 2013 - 20:59

^^^Prawdopodobnie. Zważywszy, że użył słowa "możliwości" w zestawieniu z GT610 ;) Ale dotychczas nie opisał swoich potrzeb. Jeśli karta ma służyć tylko do wyświetlania obrazu, to i GT610 da radę.

#23 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 01 października 2013 - 21:01

Iro, ta karta dziala dobrze, nie ma z nią problemów, nawet udalo mi sie zmusic ją do udostepnienia CUDA dla applikacji adobe, reslove davinci dziala ale niestety siłą rzeczy obraz przycina przy odtwarzaniu bo to nie ta półka. Filmy, gry działają, benchmarków nie ma co robic bo to budzetowa karta i jakis demon z niej nie jest. Jak checie jakis test to moge zrobic, wyciagne ati i na samej NV zrobie, chodz jesli ktos che miec wiecej "koniów" to lepiej kupic coś pokroju 560 TI lub 650 150 - 200 zeta drozsza ale ma duzo wiecej mocy niz te okrojone do granic mozliowosci karty 64 bitowe.

#24 eyedropper

eyedropper
  • 940 postów
  • SkądŁódź

Napisano 02 października 2013 - 11:37

a może AMD FirePro V3900 ?

#25 mahakala

mahakala
  • 8 postów

Napisano 02 października 2013 - 15:36

Hej wszystkim. Sorki, że nie pisałem, ale choróbsko przykuło mnie do łóżka. Dużo ciekawych rzeczy się od Was dowiedziałem, choć muszę jeszcze raz przeczytać wątek ;) Ale generalnie wygląda na to, ze nie powinienem mieć dużego problemu, no poza bootscreenem. Co do mojego sprzętu, Mac pracuje na OS X 10.5.8 i Win 7. Jeden monitor, DVI lub HDMI. W zasadzie nie mam wygórowanych wymagań. Nie będę pakował w grafę kasy bo nie mam takiej potrzeby. Od tyle co Adobe CS i od czasu do czasu jakaś gierka pod Windowsem. Chodzą mi nawet dosyć sprawnie na tym moim sztruclu ale przydało by mi się więcej pamięci. Szczególnie do gier ;) Głównie chodziło mi właśnie o informacje typu, czy karta musi być jakoś specjalnie przystosowana pod Maca, czy slot PCI-E pociągnie te nowsze grafy, czy taktowanie i inne parametry mają jakiś wpływ na to, że karta nie wstanie. Dzięki wielkie za informacje, postaram się niebawem dokonać wyboru i zakupu i podzielę się rezultatem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych