Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Windows 7 - krojenie kernel'a


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 21 października 2007 - 14:57

http://bellatrix.acm...-RP07-Traut.wmv

Dość długa (i nudna) prezentacja przyszłego następcy Visty. No nic przynajmniej coś robią, może coś z tego będzie ;)

#2 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 21 października 2007 - 16:05

To co oni teraz robią inni wprowadzili już lata temu. Cięcie jądra buuuuuuuuuuuu. W ubiegłym wieku znano to od wielu lat np, QNX. Innowacyjny microsoft ... Śmiechu warte. Tryb tekstowy ... A co to ma niby pokazać jakie to niby geekowe ???? :D :D :D

#3 mekintosz

mekintosz
  • 964 postów

Napisano 22 października 2007 - 13:33

"Anyone know why it's number seven ?"

I nikt nie wie :D Jak tacy ludzie pracuja w M$ i/lub mu pomagaja i sa zapraszani na tego tyou zebrania, to juz jest jasne dlaczego wszystkie ich systemy sa....

---- Dodano 22-10-2007 o godzinie 14:37 ----
No i sie poza tym przyznal ze Windows jest "wiekszy" niz by chcial.

No I patrzcie, przeciez Windowsy jak i VPC wolne nie sa. Patrzcie jak 1.0 szybko sie na VPC wczytuje :)

#4 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 22 października 2007 - 13:41

Hm kernel jest duży to mu przeszkadzało ale kroją go z drugiej strony nie mają się co wstydzić rozmiarów bo mają tam naładowane kupe driverów. Inna sprawa że powinni to przepisać od podstaw a nie kroić 10letni kod ;)

#5 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 22 października 2007 - 13:45

"Anyone know why it's number seven ?"

I nikt nie wie :D Jak tacy ludzie pracuja w M$ i/lub mu pomagaja i sa zapraszani na tego tyou zebrania, to juz jest jasne dlaczego wszystkie ich systemy sa....


Też byś niewiedział cwaniaku.

Win 2000 - kernel 5.0, Win XP, kernel 5.1, Server 2003 - Kernel 5.2, Vista - już 6.0.
skąd nagle więc nagły skok na 7-ke ?

Krok zrobili ogromny, taki jakim było przejście Mac OS na jądro BSD.
Windows zyska to co powinien mieć już dawno.


Na wstępnym pokazie Longhorna ( nie mylić z Vistą) chyba rok temu w momencie gdy oznajmili iż będzie można odpalić windowsa w trybie tekstowym połowa developerów wpadła w zachwyt. druga z uśmiechem na ustach stwierdziła " dopiero teraz" ? :D

#6 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 22 października 2007 - 14:44

druga z uśmiechem na ustach stwierdziła " dopiero teraz" ?


A ja sie popłakałem ze śmiechu jak na technecie mi MS odpisał że nie przewiduje silnika MS SQL pod werję Core :) Właściwie to prócz zapasowego kontrolera domeny i serwera plików to niewiele rzeczy tam da się zrobić. I jeszcze jedno - to jest tryb graficzny z uruchomionymi oknami terminala :D

#7 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 22 października 2007 - 15:07

hmmm.... ciekawe , ale tak wiecie co ? Myslałem kiedyś nad tym i wymysliłem , ze takie coś zrobię i zostane bogaty a tu masz ... MS juz na to wpadł ... eh .... Ale tak wsumie to tak : Win95/98/98SE/ME to jądro 9.x już nie pacząc , że są one powiązane z dosem , a właściwie 95 to kiedyś przenosiłem na dyskietkach do innego kompa i tez chodził ;p NT/2000/XP/2003/Vista to jest NT A windows 1 , 2 , 3 to co było ? nakładka na dosa , czy miał swoje jądro ? A tak wsumie to kiedy wyjdzie 7 ? Coś mi sie wydaje , że następny system to będzie albo OS X , albo Win7 bo na wistę totalnie nie czekałem i nie zainstaluje jej , no chyba , ze kiedyś będą wymagali odemnie .NET3 ale to i tak pewnie na maszynce ;p

#8 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 22 października 2007 - 15:36

Co rozumiesz przez "swoje jądro"? Jakieś tam miał. Przez niego przechodziły wywołania, kontrola sterowników etc... Ale aż do wersji 3 to rzeczywiście można było mówić bardziej o nakładce na dos.

#9 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2007 - 16:47

A i tak wielu zapomina że kod Windowsów z serii NT został skradziony z OS/2. Nie wiem czemu tak wielu nie chce o tym pamiętać a ci którzy są za młodzi żeby o tym wiedzieć udaje że to jakieś ploty. Jak ktoś by nie wiedział był kiedyś taki system operacyjny OS/2 IBM. IBM zlecił microsoftowi opracowanie interfejsu graficznego. Microsoft pracował pracował pracował, IBM upominał upominał upomiał w końcu przedstawił swojego gniota IBM. IBM wyśmiało (dosłownie) microsoft i kazało napisać interfejs od nowa. Microsoft zerwał umowę i przy okazji ukradł kod do którego miał dostęp. Z kradzionego kodu powstał windows nt. IBM nie było głupie i od razu zobaczyło co zrobił ms. Był proces. IBM się jakoś dogadało z microsoftem. Były to jednak tajne porozumienia i dla fanów OS/2 IBM dało du...y. Dopiero jakieś 2 lata temu prawda o szczegółach tego porozumienia ujrzała światło dzienne. Okazało się że microsoft wykpił się 16 mln $ oraz tym co można było wiedzieć wcześniej wbudowaniem w OS/2 windows 3.11 (obsługa programów win 16 bitowych) i kilku nikomu niepotrzebnych technologii microsoftu przez które IBM nie mógł uwolnić kodu źródłowego OS/2 (choć sam tego chciał). Żeby mnie ktoś nie posądził o zaśmiecanie forum PC-tami dodam że OS/2 był produkowany też dla komputerów z procesorem PowerPC ! Kiedy microsoft wciskał światu swojego winfowsa 3.11, OS/2 miał już interfejs który potem microsoft zerżnął do windows 95. Kiedy microsoft wciskał światu przycisk start i ukradziony interfejs z OS/2, w pudełku z IBM OS/2 można było znaleźć słuchawkę z mikrofonem oraz technologię rozpoznawania mowy z konwersją na tekst która nawet na dzisiejsze czasy jest bardzo zaawansowana, a to był przecież 1995 wieki przed erą konferencji przez internet telefonów internetowych i dyktowaniu komputerowi tekstów... Nie będę tego odnosił do świata Maków ale każdy chyba wie jak to wyglądało. Jak to było gdy microsoft ukradł kosz Apple ;) I mitem jest to że Apple jest twórcą albo że jako pierwszy w historii wprowadził interfejs graficzny systemu operacyjnego ...

#10 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 22 października 2007 - 16:53

No wszystko co piszesz to prawda ale... co to ma wspolnego z tematem? To jest kwestia legalności przejęcia kodu. MS przegrał. Jak napisałeś IBM się dogadał i było ok. Więc o co Ty masz pretensje po tylu latach dalej to nie wiem. Ten kod był potem wielokrotnie przerabiany przez ms. Wiele rzeczy MS kupuje. Wiele też sam opracowuje. Apple przecież robi to samo! I każda większa firma. Nie rozumiem w ogóle Twoich pretensji.

#11 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 22 października 2007 - 16:54

Heh , a ja bardzo bym chciał , żeby połączyć Windows z Os X baaaardzo świat był by lepszy.

#12 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2007 - 17:06

Heh , a ja bardzo bym chciał , żeby połączyć Windows z Os X baaaardzo świat był by lepszy.


To kup VMWare Fusion to właśnie to osiągniesz. Będziesz odpalał okienka programów windowsowych pod macos. Podobnie jak classicowe pod MacOSX.

---- Dodano 22-10-2007 o godzinie 16:12 ----

No wszystko co piszesz to prawda ale... co to ma wspolnego z tematem? To jest kwestia legalności przejęcia kodu. MS przegrał. Jak napisałeś IBM się dogadał i było ok. Więc o co Ty masz pretensje po tylu latach dalej to nie wiem. Ten kod był potem wielokrotnie przerabiany przez ms.

Wiele rzeczy MS kupuje. Wiele też sam opracowuje. Apple przecież robi to samo! I każda większa firma. Nie rozumiem w ogóle Twoich pretensji.


Pan czepialski.

A no ma ... rozmawiamy o ewolucji systemu microsoftu. Ja też powiedziałem o ewolucji ale wcześniejszej a właściwie o tym że jądro o którym mówicie wcale nie stworzył microsoft.
To mówisz że jak coś kradzione - jest wielokrotnie przerabiane to w końcu stanie się legalne ...

#13 dead

dead
  • 425 postów

Napisano 22 października 2007 - 17:28

"To mówisz że jak coś kradzione - jest wielokrotnie przerabiane to w końcu stanie się legalne ..." niezupelnie.... chlopaki sie dogadali.. wiec jest legalne... a w apple to pewnie same "robin hoody" siedza w rajtuzach... i nawet kolo to juz drugi raz wymyslili zeby im nikt kopiowania nie zarzucil.... korporacja jak to korporacja.... jedni i drudzy sa siebie warci.... a ze Apple produkuje system cudowny wrecz... :) to zalu do nich wielkiego nie mam :)

#14 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 22 października 2007 - 17:43

To mówisz że jak coś kradzione - jest wielokrotnie przerabiane to w końcu stanie się legalne ...


Czemu wkładasz mi w usta coś czego ani nie poweidziałem ani nawet co mogło by w jakikolwiek sposób wynikać z mojego posta i z czym się nie zgadzam do tego.

Napisałem po prostu, że źródło pozyskania przez MS jakiegoś produktu (na który dostał suma sumarum glejt od IBM) nie ma znaczenia w temacie czyje to jest dzieło teraz. Jest Microsoftu i nikt się z tym nie zamierza kłócić. To jest fakt. Ma do tego systemu 100% praw.

A że się czepiam - masz rację. Chyba tak. Rzucam palenie od tygodnia :D

#15 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 22 października 2007 - 17:51

To jedz landrynki , mój dziadek tak zrobił , i rzucił , ale przy tym sie roztył ;p Ale pamiętaj kto nie ma brzucha ten kiepsko rucha ... A tak na poważnie to skoro MS kupił to nie ma mowy o kradzieży MS , a jedynie o głupocie IBM , że sprzedali ;p Tak samo było z obligacjami skarbowymi , nie są złodzieje ci którzy kupowali , lecz ci sa głupi co sprzedawali ;p A wiecie , kiedy to cudo MS będzie dostępne chodzby w becie ? i jak ma wygladać tryb tekstowy ? jak dos czy bardziej jak powłoka unixowa ? Hm jak jest tryb tekstowy czyli będzie wiele alternatywnyc rozszeżen trybu graficznego ? ( AQUA X11 ) lub podobne ? dobrze rozumiem ? A i wiecie co Apple szykuje ? Lada dzien wychodzi Leoś ale co następne i co wniesie ?

#16 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 22 października 2007 - 18:05

W becie to pewnie 2010 jakoś może. Chociaż bardzo optymistyczny termin. Jak ma wygladać tryb tekstowy? Biale literki na czarnym tle :) Na tym polu nie ma rewolucji od trzydziestu paru lat :) Nie porównuj DOSa (system operacyjny) do powłoki unixowej (tzw. shell). MS już wprowadził nowy standard w 2003 R2 i Vista co się zwie PowerShell i imho naprawdę ma potężne możliwości (ja nim wykonuję tylko backup bazy mssql, ale bardzo mi to ułatwiło sprawę). Z rozszerzeniami trybu graficznego a la X11 to nie załapałem. X11 można nazwać protokołem komunikacji raczej. A że w linuxie spełnia funkcję najpopularniejszego trybu graficznego to już inna bajka. Apple póki co niech się zajmie Leosiem. IMHO Leo server baaardzo zyskał w stosunku do Tiget Server.

#17 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 22 października 2007 - 18:35

:shock: Używałem 2003 i przez 3 dni Visty i nie zauważyłem takiego czegoś . Fakt , nie mam teraz , bo mam xp , ale gdzie to było , gdzie mógł bym to zobaczyć jak to działa , bądz opis możliwości ?

#18 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 października 2007 - 18:48

Wiele rzeczy MS kupuje. Wiele też sam opracowuje. Apple przecież robi to samo! I każda większa firma.

Masz rację, jednak jest ogromna przepaść jak chodzi o wzorce na, których się opierali. Gdyby M$ w pewnym momencie oparł się o Linux'a teraz wielu z nas pewnie używało by Windows z zadowoleniem. Oczywiście oprócz i interface'u, ten zależy od grafików, którzy w MS są jacy są. I nikomu by się krzywda nie stała, klientów by nie stracili a raczej zyskali.

#19 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 22 października 2007 - 18:51

:shock: Używałem 2003 i przez 3 dni Visty i nie zauważyłem takiego czegoś . Fakt , nie mam teraz , bo mam xp , ale gdzie to było , gdzie mógł bym to zobaczyć jak to działa , bądz opis możliwości ?


No tak - racja. To trzeba sobie dociągnąć dopiero: http://www.microsoft...ll/default.mspx

Będzie w Win2k8 wbudowany

#20 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2007 - 18:55

Mówicie że kupił ... A ja widzę to inaczej. Jak ukradnę Tobie samochód i mnie złapiesz po jakimś czasie i z dobrego serca będziesz kazał mi zapłacić ułamek jego ceny tylko dlatego że pracuję w TV - nie zmienia to mimo wszystko faktu że jestem złodziejem. I tylko o to mi chodzi, o sam fakt tego ze microsoft to złodzieje !!!! grzegor nie wkładam Tobie w usta żadnych słów. Jeśli mówisz że kod windowsa został już tyle razy przerobiony miałem prawo tak napisać ... Został już tyle razy przerobiony ... > po kradzieży < OK ale zgodzę się była to moja interpretacja Twoich słów. Niemniej właśnie ja i moja żona :) tak samo to odebralismy.

#21 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 22 października 2007 - 19:22

Jeśli będzie miał opony ziomowe to nie.

Sorki za cynizm ale o czym ty piszesz? Gdzie tu analogia? Ja nie jestem IBM. Ja bym na to nie poszedł. IBM steirdził widcznie że sprzeda to MS i mu się to opłaci. Inaczej by się dalej procesował. Od tamtego momentu juź nie mamy doczynienia z kradzieżą.

Jeśli mówisz że kod windowsa został już tyle razy przerobiony miałem prawo tak napisać ...


Nie całkiem, bo to był argument który miał pokazać że skoro teraz to jest legalny kod MS, oni go przerabiają od tylu lat to nie bardzo mnie inetrsuje kto go zaczął pisać. To już inny system. A rozmawiamy o jego przyszłości w tym wątku.

Pozatym co mnie obchodzi w jaki sposób 15 lat temu MS wszedł w posiadanie kodu źródłowego skoro teraz jest legalny! Jako użytkownik i obserwator dalszej ścieżki rozwoju mam to zupełnie gdzieś.

Jest to legalny system! Czemu ty chcesz z tym walczyć?

Widzę że się nie przekonamy wzajemnie więc proponuję skończyć bezsensowną kótnię.

#22 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 22 października 2007 - 19:35

Mówicie że kupił ... A ja widzę to inaczej. Jak ukradnę Tobie samochód i mnie złapiesz po jakimś czasie i z dobrego serca będziesz kazał mi zapłacić ułamek jego ceny tylko dlatego że pracuję w TV - nie zmienia to mimo wszystko faktu że jestem złodziejem. I tylko o to mi chodzi, o sam fakt tego ze microsoft to złodzieje !!!!

Ale tylko w sensie moralnym, nie prawnym. Nazwij kogoś takiego złodziejem i proces o zniesławienie przegrasz.

BTW - jest taki film "Pirates of Silicon Valley" (http://www.imdb.com/title/tt0168122/) - tam jest przedstawiona historia początków MS i Apple, i tego kto komu co ukradł, polecam.


http://en.wikipedia...._Silicon_Valley

#23 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 października 2007 - 19:43

Nie oglądałem tych filmów, nie chce mi się. Jednak sądzę, że teraz to już jest tak przemieszane, że zachowanie własności jest praktycznie niemożliwe. Wystarczy coś zmienić trochę, żeby stało się czymś innym. Kiedyś M$ szukał haka na Linux'a, że niby ukradł im jakiś fragment kodu, rzenada. Trudno, życie.

#24 xenu

xenu
  • 3 postów

Napisano 22 października 2007 - 20:54

OS/2 ma tyle wspólego z NT co MacOS z systemem operacyjnym (wiem, kiepski żart). Jądro NT zostało napisane przez firmę DEC, twórcę procesora Alpha a, że ta upadła prawa przejął MS i przestał tworzyć wersje Windowsa na inne architektury niż x86 (tak w bardzo dużym uproszczeniu).

#25 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 22 października 2007 - 20:59

Też mi się wydawało że w tym sporze z IBM a propos OS/2 to o co inego chodzilo. Dzięki za wyjaśnienie!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych