Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

3 systemy --> 5 partycji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 mincek

mincek
  • 23 postów
  • Skąd3city

Napisano 18 października 2007 - 19:47

Witam, Mam w planach w najblizszych 2 miesiacach zakupic MacBooka... czekalem z tym, zeby od razu moc dzialac z Leopardem, ktory pojawi sie 26 pazdziernika. Glownie chodzi wlasnie o BootCamp, gdzy z powodow takich a nie innych na codzien potrzebuje miec WindowsaXP i Linuxa. Nie orientuje sie jeszcze zbyt rewelacyjnie jak to tam wszystko do konca wyglada z Mac'ami i OS X'ami, ale czytalem gdzies, ze mozliwe jest tylko posiadanie 4 partycji na MacBook'u, z czego 2 sa zarezerwowane dla OS X. Tak wiec chcac jeszcze miec Winde i Linuxa, potrzebuje jeszcze 3 partycji... 1 dla XP a 2 (ext3 i swap) dla Linuxa. Pytanie jest wiec takie, czy ten temat z 4 partycjami to prawda... jak tak, to czy istnieje jakies rozwiazanie tej kwestii (vmware nie wchodzi w gre!!). Pozdrawiam!

#2 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 października 2007 - 20:34

2 na OS X? ja miałem OS X na jednej na pewno da się mieć OS X, Win i Lin na jednym maku, o to się nie martw

#3 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 18 października 2007 - 20:39

Może lepszym rozwiązaniem byłby bootcamp z windowsem (do granie itd.) a linuks w jakimś programie do virtualizacji "q" lub parallels (pod paralellsem mógłbyś również otwierać windowsa z bootcampa)?
pod makiem poczujesz się jak w domu i można wiele softu przeportować do maca z linuksa więc możesz go traktować jako "dodatek".
jeśli każdy sys. ma być "samodzielny" zobacz link
http://tripleboot.is2.byuh.edu/

jak pomogłem "+"

#4 mincek

mincek
  • 23 postów
  • Skąd3city

Napisano 18 października 2007 - 21:08

Hmmm, thx DanielF za tego linka, wyglada bardzo ciekawie no i mozna wnioskowac, czego chyba jedynym dowodem moze byc zdjecie, ze jest to mozliwe.

Jednak mimo wszystko, czepne sie tego kawalka tekstu:
2. Run the following diskutil resizeVolume command (with sudo) in the osx terminal (according to your hard drive size) which resizes your osx partition and adds 2 others with the windows partition last (osx: hfs linux: linux vista: ms-dos fat32...will be converted at vista install).
Jest w nim wzmianka o partycji linuxowej ogolnie, jednak mnie interesuje to czy w niej kryje sie opcja podzialu na partycje glowna ext3 i wymiany swap, czy nie.

Chcialbym wiedziec jak to tak naprwade jest do konca, zeby byc pewnym i moc zyc spokojnie :)

#5 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 18 października 2007 - 21:13

Jak instalujesz linuksa to możesz przecież dzielić 1 partycje na 2 swap i system

#6 mincek

mincek
  • 23 postów
  • Skąd3city

Napisano 18 października 2007 - 21:24

W tym rzecz wlasnie, ze w Mac'ach mozesz miec 4 partycje maxymalnie:
1. EFI
2. OS X
3. Linux
4. Windows (zawsze ostatnia!)
tak wiec nie ma miejsca juz dla SWAP jako oddzielnej partycji. Jednak dzieki paru slowom kluczowym z linka, ktorego przeslales udalo mi sie znalezc ta stronka: http://wiki.onmac.ne...ot_via_BootCamp gdzie jest mowa, iz skoro nie ma juz miejsca na swap to w jego miejsce tworzy sie plik wymiany (swapfile).

Bardzo polecam ta stronke. W tym tekscie jest duzo przydatych informacji i wyjasnien, m.in. ze partycja dla windy powinna byc sformatowana jako FAT32 i wystepowac jako ostatnia....

thx i pzdr!

#7 pawel319

pawel319
  • 158 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 listopada 2007 - 17:40

W tym rzecz wlasnie, ze w Mac'ach mozesz miec 4 partycje maxymalnie:
1. EFI
2. OS X
3. Linux
4. Windows (zawsze ostatnia!)


na własnym przykładzie nie do konca się z tym zgodzę, mi się udało utworzyc większą ilość partycji (raczej moj mac utworzył)
najpierw podzieliłem dysk bootcampem, później po zainstalowaniu windowsa, zainstalowałem linuksa i on podzielił sobie partycję NTFS na 3 ( jedna ext jedna swap i jedna NTFS). co ciekawe gpart pod ubuntu wyświetla mi taki układ ma moim dysku:
1. EFI
2. FAT32 (ok 100 MB - chyba bootcamp to utworzył?)
3. OSX
4. LINUX - ext
5. SWAP
6. Windows - NTFS
i jeszcze na koncu jakies wolne miejsce ok 100 MB

na razie wszystko działa choć nie wiem jak z poziomu MAC OS zarządzać tymi partycjami bo Disk Utility nie chce

#8 kenubi

kenubi
  • 18 postów

Napisano 09 listopada 2007 - 11:44

potwierdzam, aczkolwiek u mnie zrobilo sie jakies bagno mam niby partycje od 2 do 6 (nie pokazuje czegos takiego jak partycja 1 lub 0 ) No i nie moge podmontowac w tiger partycji ext2 ani HFS! klikam - nic sie nie dzieje. Partycjonowal na poczatku SuSe 10.2 (linux na PPC) ,+potem swoje grzebalem. To chyba przez te EFI tak dziwnie wszystko sie placze - pewnie trzeba troche sie poginastykowac aby zczaic o cco do konca biega. teraz mam partycja OSX (hda2 23G) partycja swap (400M) partycja linux (hda5 13G) partycja linux (hda6 1G)-> przerobilem na HFS - to taki kontener na wymiany nie pokazuje mi czegos takiego jak disk0part0 ani disk0part1 (efi?) Disk utility to jakas beznadzieja jest (tykle bledow?) - nic nim nigdy nie moge zrobic

#9 m_lodz

m_lodz
  • 58 postów
  • SkądŁódź

Napisano 12 listopada 2007 - 15:43

ja mam u siebie 3 systemy na 4 partycjach. 1. efi 2. macos 3 linux 4. windows i jest to max jesli chodzi o liczbe partycji. wynika to z faktu ze system efi moze miec maksymalnie duzo partycji ale partycji primary (nie ma czegos takiego jak extended). mbr natomiast moze miec tylko 4 partycje primary, ale ratujemy sie partycjami typu extended. jesli jednak zsumowac oba ograniczenia i to ze chcemy miec na macbooku dostep do wszystkich partycji spod kazdego systemu i potrzebna jest odpowiednia emulacja efi->mbr wtedy mozemy miec TYLKO 4 partycje. wcale to jednak nie przeszkadza. jesli masz macbooka z 2giga ramu, czy nawet z 1, rzadko kiedy potrzebujesz partycji swap. poza tym wystarczy utworzyc plik wymiany swapfile. generalnie jest masa informacji o triple booting na macbooku (sam z takiej korzystalem macos+windows+gentoo). wystarczy zagooglac.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych