Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

linux na g3


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#26 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 07 października 2007 - 21:47

menelek - ale chodzi o instalację, nie o odpalenie jako LiveCD


w tym przypadku sądzę, że na jedno wychodzi :roll:

#27 drix

drix
  • 16 postów

Napisano 08 października 2007 - 09:39

ale czy ten Vine jest PL??

---- Dodano 08-10-2007 o godzinie 11:06 ----
a to ruszy?? [url]http://www.debian.org/releases/stable/debian-installer/[/url] netinst CD image (generally 135-175 MB) power pc??

#28 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 08 października 2007 - 12:15

tutaj jest o tej wersji debiana:
http://www.debian.org/ports/powerpc/

Swoją drogą, nie chciałbym zniechęcać, ale jak wyobrażasz sobie zainstalowanie, a potem obsługę debiana, skoro nawet nie umiesz znaleźć jakie są jego wymagania sprzętowe :?:

#29 drix

drix
  • 16 postów

Napisano 08 października 2007 - 21:40

zainstalowalem debiana ale mam tylko srodowisko tekstowe nie ma graficznego:O jakos sobie poradze:P

#30 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 09 października 2007 - 08:49

graficznego nie uzyskasz, musiałbyś szukać starszego debiana. No chyba że dokupisz RAM, ale wtedy to już radzę instalować panterę - wymaga 256

#31 drix

drix
  • 16 postów

Napisano 09 października 2007 - 10:47

a jaki linux wejdzie z trybem graficznym i oczywiscie PL,moglbys podac konkrety?? dokupywanie czesci odpada

#32 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 09 października 2007 - 11:18

Przy 64 MB pamięci to zapomnij o Gnome albo KDE, jakieś Fluxboksy czy coś tego typu ruszy, może xFCE. Rozszerz o 128 albo, najlepiej, 256, a wtedy wszystko stanie się prostsze.

#33 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 09 października 2007 - 11:28

64 to bardzo mało jak na dzisiejsze wymagania, ale można poszukać starszych dystrybucji w sieci. Poszukaj ubuntu i debiana w sieci- kolejne wersje coraz więcej wymagały. Faktycznie gnome i kde potrzebują dużo ramu, ale myślę że gdzieś z roku 2003-2005 powinny być ok? Na takim linuxie będziesz mógł śmigać w necie oraz używać open offica. W zasadzie to wszystko. Jeśli przyjdzie Ci do głowy aktualizować system to nie zdziw się, że stracisz dane :( Natomiast FF i OO będziesz mógł aktualizować. By the way - skąd jesteś?

#34 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 09 października 2007 - 13:25

Kilka lat temu mialem laptopa Della z Celeronem 400 MHz, grafika 4 MB i 128 MB RAM, zabytek jak sie patrzy. Slackware (wersji nie pamietam, ale bylo to w roku 2003 albo 2004) na tym ruszal z KDE ale jak to chodzilo to nie pamietam. Tragicznie nie moglo byc bo bym zwrocil uwage.

#35 drix

drix
  • 16 postów

Napisano 09 października 2007 - 22:27

kompa robie dla kumpeli Poznan to moja miescina:P wiec jakis ubuntu hm.......jakis pewnie 4.0 itd??

#36 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 09 października 2007 - 23:01

Ahh... w przeprowadzce gdzieś zasiałem niepotrzebny moduł pamięci 64 MB, byłby jak znalazł.

Jeśli dobrze sprawdziłem to nie było G3 350 MHz, masz albo 300 albo 366 w każdym razie w najgorszym przypadku masz tam kartę grafiki ATI 4 MB więc NA PEWNO postawisz Linuksa z graficznym interfejsem. Mój stary Dell miał kartę NeoMagic 4 MB, nie miała nawet akceleratora 3D, i się dało, ale nie z taką ilością pamięci.

Zobacz: http://allegro.pl/se...ion=1&country=1

50 złociszy za 128 MB to i mało i dużo ale w tym przypadku sprawi, że z tego komputera jeszcze coś będzie.

#37 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 10 października 2007 - 01:12

Szukaj Mandrake 2005 Limited Edition. Zajmuje 3 CD, instalacja jest automatyczna.
Instaluje się nawet na G3/350MHz/32MB RAM, choć trwa to dłuuugo ale potem działa komfortowo.

Działają też oba środowiska - KDE i GNOME. Oba wystarczająco szybko. Da się nawet grać. O Filmach zapomnij. Na to jest inny sposób. Ściągnij Geexbox na PPC (jak nie zadziała najnowsza to pobierz starszą wersję). Do pracy i zabawy będziesz sobie używał Mandrake a do filmów Geexboxa. Ten ostatni jest LiveCD, zajmuje 6 MB i nie wymaga do pracy instalacji ani nawet twardego dysku. Po uruchomieniu wyrzuci płytkę i możesz wkładać film. Jedyna wada to brak polskich znaków w napisach (wczytuje automatycznie, jak są na płycie) ale obejrzałem na tym kejk filmów i nie odczułem jakiegokolwiek dyskomfortu. Geexbox czyta też wszelkie formaty audio, MP3, Video, potrafi podmontować niektóre aparaty cyfrowe (oczywiście jak działają w VFAT)

Uwagi końcowe, bardzo istotne.
Jest strasznie mało skompilowanych programów pod PowerPC w repozytoriach Mandrake, bądź już nie działają ale to, co jest wystarczy. Gaim i Kopete (są już w Mandrake) obsługują GG. Jedyna niedogodność to konieczność wklepania ręcznie kontaktów. Nie mają importu.
Do instalacji dysk standardowy 6GB w zupełności wystarczy.


Bardzo ważna uwaga.
W starych G3 bateria podtrzymująca RAM już zwykle nie żyje. Do poprawnej instalacji i pracy NIEZBĘDNA JEST PRAWIDŁOWA DATA SYSTEMOWA !!!! Tak jest w każdym Linuksie i prawie każdym Uniksie. Często dziwne anomalia podczas instalacji i/lub uruchomienia Linuksa są spowodowane nieprawidłową datą systemową (gdy jest starsza, niż data plików).

Pamięć zegara jest podtrzymywana do momentu wyciągnięcia wtyczki z kontaktu (komputer może być wyłączony). Jednym z objawów złej daty jest właśnie niestartowanie X-ów.

Przed instalacją jakiegokolwiek Linuksa odpal cokolwiek (choćby Gentoo LiveCD w konsoli, czy Debiana - także jest możliwość przerwania instalacji i wyjścia do konsoli)

Wpisz datę - i tu znów kolejna pułapka. W Uniksach format daty i czasu jest USA, więc np. dla 13 grudnia 2007 roku polecenie powinno wyglądać tak:

date miesiącdzieńgodzinaminutyrok

Czyli:

date 121314002007

Dawno tego nie robiłem, ale jak wpiszesz samo polecenie date bez parametrów lub date --help powinien ci się wyświetlić przykład.

Dopiero po ustawieniu poprawnej daty bierz się za instalację Linuksa. Uwierz, że ja zmarnowałem prawie tydzień na walce z Linuksem, zanim przypomniało mi się, co mój Guru "we we wojsku" mi mówił na temat daty w Uniksie i jak jest ważna. Już wiem, jak bardzo.


Baterie do iMaców G3 są w sprzedaży. 1 szt. kosztuje 18 - 20 zł i to dokładnie tej samej firmy
(omijać sklepy Apple z daleka, bo zedrą jak za zboże. Szukać w specjalistycznych sklepach z akumulatorami).

Możesz poprosić kogoś, aby Ci skopiował Mac OS 9 PL. Wolno ci ten system zupełnie legalnie zainstalować. G3 były sprzedawane z takim OSem, więc nie łamiesz żadnej licencji. Jak ładnie poprosisz w serwisie to może nawet ci nagrają. Kiedyś zadzwoniłem i spytałem ale potem odpuściłem, jak mi się udało postawić Mandrake.

#38 drix

drix
  • 16 postów

Napisano 10 października 2007 - 21:50

wiec mam pytanko i prozbe..czy ktos jest w stanie zrobic mi kopie albo podac adres skad os'q 9 PL sciagnac??

#39 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 11 października 2007 - 00:03

Mam 9 ale nie mogę jej skopiować. Uszkodzona płytka, choć się odpala. Myślałem właśnie, żeby wrzucić na serwerek z hasełkiem i byś sobie ściągnął. Niestety przy próbie stworzenia obrazu napęd staje dęba i po bardzo długiej chwili nie daje rady i wyrzuca błąd. Mówię poważnie. Zadzwoń do serwisu, naświetl sytuację i może nawet ci wyślą - w każdym razie, gdy ja miałem pierwszego G3 na tym stanęło. Ja dla odmiany miałem oryginalny system po norwesku.

#40 lukemal

lukemal
  • 1 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 stycznia 2008 - 16:48

ppc64 universal 2007 to na 64 bitowe procesory czyli na G5 a nie na G3 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#41 emtecc

emtecc
  • 14 postów

Napisano 10 stycznia 2008 - 00:48

Witam mam problem z instalacja OS X 10.2. powyżej przecytałem że jest to wina barerii - tak sie domyślam, ponieważ po każdym odłączeniu od prądu data kasowała sie do 3 marca 2001 roku. Jako tako system OS X 10.2 zainstalował sie - instalacja została zakończona prawidłowo, tylko po restarcie iMaczka pojawia sie na chwilę logo jabłuszka a potem coś jak zakaz wjazdu(szare kółko z kreską na ukos w środku). Żeby ożywić tego iMaczka muszę mieć sprawną barerię podtrzymująca zegar czy na czas uruchomienia mogę podpiąć jakąś baterię 3,6V od telefonu komórkowego (taki jakiś pomysł -może i głupi ale jak człowiek nie wie co zrobić to ...) Pozostaje mi problem jak ustawić tą datę?? Nie rozumię tego:confused: :confused: prosze powiedźcie mi jak to zrobić Albo jeśli macie inne pomysły to bardzo prosze iMac G3, 350 Mhz, 256RAM, dysk 15 GB zainstalowany 10.2 (ale nie chce sie uruchomić), wcześniej chodził na OS X 10.4

#42 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 10 stycznia 2008 - 07:13

Ja całkiem niedawno taką baterię kupowałem. Koszt=18 zł i to w dodatku identyczną, jak oryginał. Nie na Allegro ale w sklepie, który specjalizuje się w tylko w bateriach. Facet nawet nie był zdziwiony. Są cały czas produkowane i gość je miał normalnie na ladzie fabrycznie zapakowane w dużej ilości. Niestety nie mam już od dawna żadnego iMaca (jak się trafia, to przywracam do używalności, poleruję i oddaję w prezencie - właśnie po to kupiłem tę bateryjkę)

Data systemowa w Uniksach jest potwornie ważna i wcale nie przesadzam. Nieuruchomienie systemu to lżejsze objawy tego, co cię może spotkać.

Na pocieszenie powiem, że iMac G3 pamięta datę, nawet po wyłączeniu komputera, pod warunkiem jednak, że jest podłączona wtyczka do prądu. Dopóki wtyczka jest w kontakcie data się nie wyzeruje. Nawet, gdy wyłaczysz komputer. Jest sposób, żebyś to u siebie obszedł. Ściągnij sobie jakiegoś mini-Linuksa na PowerPC. Wersja dowolna. Odpalisz komputer z takiej płyty, przerwiesz instalator lub odpalisz od razu w konsoli - o ile jest taka opcja butowania (zależnie od wersji) a następnie wklep polecenie date

Uważaj, bo data uniksie jest wklepywana w bardzo specyficzny sposób i jednym "ciurkiem". O ile dobrze pamiętam to składnia polecenia wygląda tak:

date mmddgghhrrrr

mm - miesiąc, dwie cyfry
dd - dzień, dwie cyfry
gg - godzina, dwie cyfry w formacie 24godz.
rrrr - rok, cztery cyfry

Nie będziesz tego musiał robić często. Tylko wówczas, gdy wyciągniesz wtyczkę z kontaktu.

O ile to jest w ogóle problem daty. Nie wiem, jaki masz system ale w Tigerze PPC nawet, gdy wyzeruje się data to po uruchomieniu systemu i połączeniu z internetem zegar się synchronizuje automatycznie przez internet. Jak wspomniałem - trzyma, dopóki wtyczki z kontaktu nie wyciągniesz. Tiger startuje nawet przy skasowanej dacie.

Linuksa nawet nie próbuj instalować z nieustawioną datą, ponieważ się zamęczysz a nie uruchomisz X-ów (w najlepszym wypadku). O ile się zainstaluje to będą się działy dziwne rzeczy. Cześć plików w ogóle się nie zainstaluje, ponieważ system stwierdzi, że data niektórych nowych plików jest nierealna i zostaną pominięte.

#43 emtecc

emtecc
  • 14 postów

Napisano 10 stycznia 2008 - 11:06

mialem 10.4 na tym iMaczku i startował normalnie nawet jak sie wyjęło wyczkę z gniazdka. Tylko gdy przeinstalowałem na 10.2 wtedy od razu po instalacji nie chciał się uruchomić system. Gdy przy włączeniu kompa naciskam na ALT wyświetla mi ikonkę dysku z symbolem X(symbol OS X-a) mógłbyś mi podrzucic link do jakiegoś mini_Linuxa na PPC?? Nie wiem jeszcze gdzie tego szukać. w Makach jestem jeszcze trocę zielony bo mam go od niecałego miesiąca (z tym że przez ponad 2 tygodnie bez systemu hehe) A z wklepaniem daty to muszę mieć tego Linuxa?? czy przy instalacji np OS Xa mogę ja również przerwać?? Jaka jaest kombinacja klawiszy żeby odpalić coś w rodzaju wiersza poleceń na Macu ( i czy właśnie w tym da radę ustawić tą datę??)

#44 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 10 stycznia 2008 - 12:58

Pewnie można to jakoś odpalić ale ja niestety nie wiem jak ale Linuksa jako tako znam, więc podpowiadam. Ale to przecież nie problem ? Ściągnij sobie 50-megabajtowego Debiana w dowolnej wersji Netinst na PPC. Przecież to ci tylko do zmiany daty potrzebne od czasu do czasu.
Uruchomisz, wciśniesz ESC - dostaniesz się do konsoli.

Choćby to (PPC, Netinst, stable, 70MB) : http://cdimage.debia...usinesscard.iso

#45 emtecc

emtecc
  • 14 postów

Napisano 11 stycznia 2008 - 19:16

Przytrzymałem ESC no w tej konsoli mam ustaw datę ale jak mam ja wklepać:confused: :confused: A może na GG było by szybciej i nie bedziemy śmiecić na forum GG 10020299




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych