Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Migajacy znak zapytania pod Mac ale dysk dziala pod PC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 14:10

Witam, Naprawiam koleżance Macbooka. Według niej, miała go podpietego do gniazdka kiedy wybiło korki. Po ponownym właczeniu pojawił się biały ekran z migającym folderem i znakiem zapytania. Zrobiłem research online i znalazłem pełno postów z takim samym problemem. Wszyscy mówili że padł dysk twardy i trzeba go wymienić na nowy. Niektórzy mowili że trzeba zresetować PRAM. Tak też zrobiłem.Potem sugerowali żeby uruchomić z wciśniętym klawiszem Option, żeby wybrać dysk twardy z systemem operacyjny. W moim przypadku pojawia się szary ekran i mogę tylko wybrać sieć Wi-Fi, nie widze żadnej ikonki dysku. Po wyborze sieci, pojawia się Internet Recovery który i tak nie działa (wyskakuje error 1007F). Uruchomiłem GParted Live CD na MacBook'u i on też nie widział dysku. Byłem już przygotowany żeby dać jej złą wiadomość że straciła dysk i swoje pliki. Jednak postanowiłem podłączyć go jeszcze pod PC. BIOS go widział, Windows też go widzial w Menadzer Urządzeń, GParted Live CD tak go widział! Zrobiłem nawek kopie posektorowa dysku używając ddrescue. Nie było żadnych błędów. Nawet na Linuksie mogłem przeglądać jej pliki prosto z dysku. Wygląda na to że dysk działa bardzo dobrze. Sprawdziłem też powierzchnie tasiemki i płyte główna od spodu w MacBook'u. Nie widziałem żadnych uszkodzeń, przepaleń. Co może być zródłem problemów? Dzięki bardzo za pomoc, Mateusz.

#2 dawidnor

dawidnor
  • 984 postów
  • SkądOslo (Asker)

Napisano 12 kwietnia 2013 - 14:38

Spróbuj zbootowac w Safe Boot. Jeśli nie- boot z Mac OS X DVD o Disk Utility. Pytanie = szczegóły. Jeśli oczekujesz pomocy, musisz podać dokładne dane MB. Jaki model, system itd. Think!;)

#3 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 14:54

Po właczeniu i po usłyszeniu dźwięku z głośników wcisnęłem klawisz Shift is trzymałem go. Nic się niedziało i po kilkunastu sekundach znowu pojawił sie folder z migającym znakiem zapytania. Próbowałem kilka razy i nie działa. Niestaty nie mam, i ona tez nie ma Mac OS X DVD. Jeśli pobiorę z internetu i wypalę to powinno działać? Wiem że trzeba szczegółów lecz niestety ich nie mam. Mam tylko Macbooka i ładowarke. Jest to Macbook Pro 13". Jest on chyba z 2010 bo ma w tyle tak wygrawerowane. Dysk jest to Seagate 320GB. Tylko tyle wiem.

#4 dawidnor

dawidnor
  • 984 postów
  • SkądOslo (Asker)

Napisano 12 kwietnia 2013 - 15:02

Przydałaby się płyta lub chociaż .iso z OS Xem;)

#5 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 12 kwietnia 2013 - 15:15

Podlacz go przez USB i sprobuj tak zbootowac. Jak pojdzie, to dysk jest OK, a cos jest nie tak z plyta glowna.

#6 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 15:29

Mam .iso z MAC OX X 10.8. niestety nie moge go wypalic na DVD bo nie ma wystarczajaco miesca a nie mam przy sobie double layer DVD. Wypakuje go teraz na pendrive.

#7 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 kwietnia 2013 - 16:00

Podłącz po USB, to dobra rada.

#8 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 16:24

Skopiowałem pliki na pendrive używając PowerISO. Pendrive jest sformatowany pod FAT32. Ma to jakieś znaczenie czy musi być HFS+? Po podłaczeniu pendrive pod USB i właczeniu MacBooka dalej pojawia się biały ekran i migająca ikonka znaku zapytania. Jeśli przytrzymam przycisk Option to mi się pojawi EFI Boot z pomorańczową ikonką. Jak na nią kliknę to przechodzi znowu do białego ekranu z migającą ikonką.

#9 dawidnor

dawidnor
  • 984 postów
  • SkądOslo (Asker)

Napisano 12 kwietnia 2013 - 16:50

Jesli masz mozliwosc, podlacz dysk przez USB (tak jak koledzy wyzej pisza).

If not:

Czy zrobiles tak jak np. w tym poradniku?

Make a Bootable USB Mac OS X installer... :) Both Windows and Mac

#10 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 18:31

Ups, wtedy to skopiowałem pliki poprzez Extract w PowerISO.
Zrobiłem tak jak wskazałeś w tym poradniku kiedy pliki sie kopiowały załatwiłem innego działającego MacBooka Pro 13". Przełożyłem dysk i właczyłem komputer. Wolo się uruchamiał albo wkońcu się uruchomił, zalogował i mogłem przeglądać pliki czy uruchamiać programy. Czyli dysk jest dobry na 100%.

Kiedy pliki się skopiowały do pendrive, przełożyłem dysk z powrotem i uruchomiłem Maca z podłaczonym pendrive. Tym razem pojawilo mi się okienko z opcjami wyboru. Wszedłem na Disk Utility. Zdjęcie ekranu macie w linku poniżej.
http://sdrv.ms/153zIAW

- - - Połączono posty - - -

Przy disk1 mam tylko "Mac OS X Base System". Pokazuje że ma on rozmiar tylko 1.26 mimo że cały dysk ma tak napradę 320GB. Czy to jest partycja systemowa albo coś w tym stylu?

Kliknałem na zakładke "First Aid". Opcja "Repair Disk" jest niedostępna. Kliknałem na "Verify Disk" i output dał mi "The volume MAC OS X Base System appears to be OK.".

#11 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 12 kwietnia 2013 - 18:45

Jak zachowuje się dioda na wtyczce od zasilacza po podpięciu do Maca z podpiętą baterią? Czy jesteś w stanie wizualnie obejrzeć płytę czy nie ma jakichś uszkodzeń (wypaleń, dziur w układach)? Szczególnie mam na myśli most południowy, bo on odpowiada za obsługę dysku (z wyjątkiem płyt na których siedzi układ hybrydowy). Sprawdź również, czy nie czuć spalenizny z któregoś układu.

#12 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 18:52

Teraz całkowicie odłaczyłem dysk i uruchomiłem Disk Utility ponownie. Jak się okazuje ten disk1 i MAC OS X Base System ciagle się pokazuje czyli on nie jest z dysku twardego. Co teraz zrobić?

#13 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 kwietnia 2013 - 19:00

Zrób tak jak już dwie osoby Ci napisały - podłącz ten dysk twardy do MacBooka poprzez złącze USB. Jeśli uruchomi się system to będzie oznaczać jakiś problem z taśmą dysku lub płytą główną. Jeśli nawet przez USB komputer nie uruchomi systemu to musisz zainstalować system ponownie bez formatowania co pozwoli zachować dane.

#14 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 19:32

Teraz właśnie coś zrąbałem... :( Wogole się nie włacz teraz... Po podłaczeniu ładowarki, dioda złączu najpierw świeci bardzo słabym zielonym światłem potem po 15 sekundach przechodz powoli ze słabego zielonego światłla do migającego pomarańczowego który też jest słaby. Wskaznik diód wogóle się nie świeci po naciśnięciu przycisku z boku MacBooka. Co jest grane?

#15 dawidnor

dawidnor
  • 984 postów
  • SkądOslo (Asker)

Napisano 12 kwietnia 2013 - 19:34

Wydaje mi sie iz jest to wina Hardware. Koledzy napewno cos wiecej Ci powiedza, ale jestem w 90 % pewien iz to wina Hardware.

#16 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 19:39

Jak jej go jeszcze bardziej zapsułem to mam przerąbane :S

#17 dawidnor

dawidnor
  • 984 postów
  • SkądOslo (Asker)

Napisano 12 kwietnia 2013 - 19:41

Spokojnie. Moge sie mylic, choc watpie. Poczekaj az koledzy powiedzac Ci cos wiecej.

#18 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 12 kwietnia 2013 - 19:51

W przypadku takiego zachowania diód na zasilaczu zazwyczaj oznacza to awarię tzw. onewire.

#19 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 19:51

Awarię na zasilaczu czy w komputerze?

#20 dawidnor

dawidnor
  • 984 postów
  • SkądOslo (Asker)

Napisano 12 kwietnia 2013 - 19:54

1-wire jest przeznaczony do przesyłania informacji pomiędzy układem nadrzędnym master - mikrosterownik a układami podrzędnymi slave.

http://www.1-wire.rms.biz.pl/

#21 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 12 kwietnia 2013 - 20:00

Awarię na zasilaczu czy w komputerze?


W komputerze na płycie głównej.

#22 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 20:43

Miałem dokładnie ten sam problem tak jak w tym linku poniżej
https://discussions....tart=0&tstart=0
Tak jak inni, wyciągnełem wtyczke od bateri i do tego pare inny i pamieć RAM. Teraz wszstko działa. Kamień spadł z seca!

Czyli powracamy z powrotem do dysku.
Kupić przejściówkę SATA -> USB it tak podłączyć dysk?

#23 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 kwietnia 2013 - 20:47

Tak. Przynajmniej na próbę.

#24 neoh

neoh
  • 21 postów

Napisano 12 kwietnia 2013 - 20:54

Dysk już podłączyłem do innego maca i wszystko działało pięknie.

#25 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 kwietnia 2013 - 20:55

Jeśli ten dysk działa w innym macu i system ładuje się bez problemów to oznacza, że masz uszkodzoną taśmę HDD lub układ na płycie głównej.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych