Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Linux na iBook G3 clamshell


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 till666

till666
  • 41 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 września 2007 - 17:59

Witam wszystkich serdecznie. Mam pytanie. Jaką dystrybucję wybrać- by uzyskać pełne wsparcie dla sprzętu i stabilną (i w miarę przyjemną pracę). Z własnego doświadczenia wiem, że linux z x'ami może płynnie pracować nawet na Pentium MMX 200 MHz i 32 Mb ramu. A tu mam przecież PowerPC G3 300 MHz i zawrotną ilość 288 Mb ramu. Obecnie mam na mojej mydelniczce Mac OS X 10.3.9, który zajmuje 2 z 3 Gb dysku. Co do Linux'a mam następujące wymagania: - instalator usuwający wszelkie powiązania z Mac OS X - środowisko graficzne (uwielbiam fluxbox :P ) - uzyskanie lepszej rozdzielczości (o ile to wogóle możliwe- 800x600 bardzo utrudnia wykonywanie nawet prac biurowych) - "utrzymanie obecnej żywotności baterii" (3 godziny) - intuicyjna instalacja Z góry dziękuję wszystkim za pomoc. I mam jeszcze dodatkowe pytanie. Czy jest jakaś sprawna Linux'owa alternatywa dla GuitarPro, oraz czy standardowe wine zainstalowane na platformie ppc, będzie działało jak na zwykłych pc?

#2 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 30 września 2007 - 18:49

uzyskanie lepszej rozdzielczości (o ile to wogóle możliwe- 800x600 bardzo utrudnia wykonywanie nawet prac biurowych)


800x600 to natywna rozdzielczość matrycy zamontowanej w tym iBooku. Każda inna rozdzielczość spowoduje że obraz będzie gorszej jakości. Przy większej rozdzielczości niż natywna obraz będzie niewyraźny i nieczytelny. Pozostaje wymiana matrycy, o ile się da ;)

---- Dodano 30-09-2007 o godzinie 19:51 ----

I mam jeszcze dodatkowe pytanie. Czy jest jakaś sprawna Linux'owa alternatywa dla GuitarPro, oraz czy standardowe wine zainstalowane na platformie ppc, będzie działało jak na zwykłych pc?


Wine o ile da ci się uruchomić to będzie tragicznie powolne. Potrzebny będzie po prostu emulator procesora x86.

#3 mariannSS

mariannSS
  • 547 postów
  • SkądGdynia

Napisano 30 września 2007 - 20:01

niestety nawet nie wyświetlisz na tej matrycy większej rozdzielczości, będzie po prostu czarny obraz.

#4 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 02 października 2007 - 09:38

niestety nawet nie wyświetlisz na tej matrycy większej rozdzielczości, będzie po prostu czarny obraz.

Nie widziałem matrycy, w której natywna nie byłaby jednocześnie maksymalną, ale może takie są.

Laptopy pod Windows czasami zezwalają na ustawienie większej rozdzielczości niż natywna, na ekranie mamy wówczas nie cały pulpit, przesuwa się nim po prostu aż pokażą się ukryte brzegi. Ale widziałem to tylko w starszych, z czasów PIII. Ciekawe do czego to służyło, tak w ogóle.

#5 fadro

fadro
  • 698 postów
  • Skądzimuje w poznaniu

Napisano 02 października 2007 - 10:55

znam takich ktorzy tego uzywaja i jakos sobie radza z pulpitami duuuuzo wiekszymi niz rozdzialka ekranu. moj niedowidzacy kolega uzywa rodzielczosci 800x600 i ogromnych pulpitow bo tak podobno lepiej widzi co sie dzieje na ekranie (ustawialismy juz kobylaste ikony ale lepiej mu wlasnie w niskich rozdzialkach). a co do maksymalnych - natywnych rozdzielczosci to to zdarzylo mi sie widziec laptopy firm msi i medion, ktore natywnie pracowaly w 1024x768 choc mozna bylo uruchomic 1280x1024 niestety ze strata jakosci obrazu. pewnie kwestia jakosci komponentow. niestety w mauszelce nie wyjdziesz raczej poza rozdzielczosc 800x600. jakis czas temu probowalem tego, ale sprawa jest ciezka. byl nawet taki szeroko zakrojony projekt (jest o tym w necie) majacy na celu doprowadzenie do tego, niestety okazalo sie ze przerasta to albo autorow projektu albo ludzkie mozliwosci. generalnie nie bardzo sie da. nikt ci w koncu nie odpowiedzial na twoje pytanie dotyczace linucha proponuje ubuntu. ale to moje zdanie i pewnie pojawia sie jakies inne propozycje. na pewno jest intuicyjny i ladnie dziala na muszelkach. ps. jesli dojdziesz do tego jak podwyzszyc rozdzielczosc w ibooku chwala ci za to. moimi doswiadczeniami na temat tego co nie idzie chetnie sie podziele, jesli dalej bedziesz zainteresowany

#6 Fast128

Fast128
  • 387 postów
  • SkądŁódź, Poland, Poland

Napisano 02 października 2007 - 11:31

IMO możliwość ustawienia wyższej/dziwnej rozdziałki służy temu aby mając projektor o wyższej/dziwnej rozdzielczości mieć na ekranie laptopa choć orientacyjny podgląd co się dzieje na dużym ekranie za plecami prowadzącego prezetację. Ponadto sterowniki matryc są zapewne takie same do 20 różnych modeli o róznych rozdziałkach i tylko flashowane aby natywnie włączały się tak a nie inaczej. Pozatym, skoro się da, to po co ograniczać?

#7 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 02 października 2007 - 17:07

IMO możliwość ustawienia wyższej/dziwnej rozdziałki służy temu aby mając projektor o wyższej/dziwnej rozdzielczości mieć na ekranie laptopa choć orientacyjny podgląd co się dzieje na dużym ekranie za plecami prowadzącego prezetację.

A racja! Miałem tak w starym Dellu, na matrycy 1024x768 ale na zewnętrznym monitorze do 1280x1024.

Co do dystrybucji - na laptopy najlepsza (w sensie możliwości i prostoty) jest Ubuntu, ale i Gnome i KDE są kobyłami. Faktycznie linuksa odpalić można niemal na wszystkich, podstawową kwestią jest ilość RAM-u, to ogranicza przede wszystkim, w drugiej kolejności wydajność procesora. Jeżeli poradzisz sobie z podmianą środowiska na Fluxboksa to w ogóle problem znika. Debian potrafi to samo co Ubuntu ale więcej trzeba zrobić samemu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych