Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Publikacja płatnych aplikacji, a umowa o pracę/dzieło


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Umothi

Umothi
  • 11 postów

Napisano 14 lutego 2013 - 12:48

Witam, chciałbym opublikować własną aplikację na App Store jako płatną, jednak obowiązuje mnie umowa o dzieło(w niedalekiej przyszłości o pracę) w firmie dla której projektuje na jej potrzeby takie aplikacje. Czy muszę mieć własną działalność by opublikować płatną aplikację? I czy mogę to zrobić nie naruszając umowy z pracodawcą (co w podpisanej umowie mogłoby mi takiej czynności zabronić) ? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

#2 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 lutego 2013 - 13:51

1. Nie musisz mieć działalności gospodarczej, żeby opublikować aplikację w AppStore. Jednakże, kiedy zacznie Ci przynosić regularne dochody (ich wysokość nie ma znaczenia), będziesz musiał zarejestrować działalność. W przeciwnym wypadku US może (i pewnie to zrobi) ukarać Cię grzywną. 2. Generalnie pracownik nie może wykonywać na własną rękę działalności konkurencyjnej do działalności firmy, nie jest jednak sprecyzowane na czym polega działalność konkurencyjna. Na ogół przyjmuje się, że jest to (w Twoim przypadku) wykonywanie aplikacji o podobnym zastosowaniu. Umowa o pracę może precyzować i rozszerzać zakres pracy konkurencyjnej, może w ogóle zakazać pracy jako programista. Dużo zależy od tego na co się zgodzisz.

#3 Umothi

Umothi
  • 11 postów

Napisano 14 lutego 2013 - 18:59

1. Czyli jak się pojawi pierwszy dochód muszę odrazu założyć działalność tak? 2. Właśnie na dzieło mam jakby blokadę na działalność gospodarczą poza, a na umowę o pracę niestety umowa o lojalności. 3. Można zmienić posiadacza konta app store po jakimś czasie? Np. założę na któregoś z członków rodziny, a powiedzmy po roku zmienię na siebie?

#4 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 lutego 2013 - 19:55

Ad 1 - nie pierwszy, Ustawa "o swobodzie działalności gospodarczej" mówi o cykliczności, więc jak się pojawią kolejne przelewy, pewnie trzeci-czwarty to trzeba myśleć o rejestracji. Ad 2 - jeżeli masz takie zapisy to dąż do ich zmiany a nie obejścia. Kombinowanie z rejestracją na rodzinę może stwarzać dużo problemów, zarówno natury prawa cywilnego jak i karno-skarbowego. Ad 3 - Tak, można przenieść konto, szczegółów szukaj na forum, ja tego nie robiłem, ale pojawiał się już ten temat.

#5 Umothi

Umothi
  • 11 postów

Napisano 14 lutego 2013 - 20:32

Dziękuję za odpowiedzi, w takim razie będę musiał porozmawiać na ten temat z pracodawcą.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych