Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Artykuły na MyApple, dyskusja.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#1 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 grudnia 2012 - 10:34

Dyskusja przeniesiona z wątku o słuchawkach Yamahy. Myślę, że temat jest na tyle ciekawy, żeby go kontynuować w tym miejscu, a tamten wątek zostawić w spokoju. Krytyka, ale konstruktywna i mądra, mile widziana, trollowanie i szczeniactwo nie ;) Liczę na fajną i mądrą rozmowę, bez napinania się i na luzie, ze zdrowym dystansem i wzajemnym szacunkiem. Niech ten wątek będzie dowodem na to, że są jeszcze osoby na forum umiejące dyskutować na poziomie, niezależnie od "reprezentowanej opcji politycznej" ;)

#2 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 grudnia 2012 - 10:41

Oj chłopaki, już przestańcie marudzić. Narzekać to każdy, a robić nie ma komu :) Weź jeden z drugim długopis do ręki, napisz artykuł, umieść w http://myapple.pl/newsroom-160/ i od razu się poziom podwyższy. Zrozumcie wreszcie, że nasi redaktorzy tyrają charytatywnie, między zajęciami na uczelni, a przewijaniem piątego dziecka, w trudnych warunkach lokalowych, z żoną, teściową i wujkiem Władkiem, który właśnie przyjechał w odwiedziny.

#3 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 08 grudnia 2012 - 10:50

Renqien ale nigdzie nie napisałem, że ktos ma trudno, czy łatwo. Nie polemizowałem z trudami życia. Ale z poziomem artykułów. Jak ktoś ma trudno i ma za duzo obowiązków na głowie, musi z czegoś zrezygnowac. Powód znasz, sam jesteś zwolennikiem twierdzenia, że jak robisz 10 rzeczy na raz, żadnej nie zrobisz dobrze. Na świecie jest wielu, którzy mogliby zrobic fajny art. Nie ma ludzi niezastąpionych. I aby oddac głos sprawiedliwej ocenie...MyA bywało juz na wyższych poziomach, gdzie jakość artykułów była naprawdę bardzo dobra. Powód? Może pisał to ktoś, kto nie przewijał dziecka wjednym czasie kłócąc się z teściową i tłumacząc wujkowi Władkowi dlaczego nalezy wymienić olej na zime w aucie, i dodatkowo robił "kopiuj-wklej" na potrzeby podobno "Największego i Najlepszego Forum o tematyce Apple". Wiesz...bo zacznie to przybierac formę firmy Apple, gdzie "Naj" jest jedynie sloganem reklamowym, a po nim...nic więcej. Doceniam cudzą pracę i starania. I nie ma znaczenia czy robi to za pieniądze, czy za free. Jeśli jednak się coś robi, robi się to dobrze...ale bez żartów.

#4 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 grudnia 2012 - 11:05

Nie, no ja ironizowałem oczywiście ;) Z resztą, jakoś zgrabnie ominąłeś propozycję wzięcia długopisu i napisania własnej recenzji :D

#5 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 08 grudnia 2012 - 11:16

Renqien nie tyle zgrabnie ;) co sprytnie. Nie mam na to czasu. Nie moge napisać dobrego art. nie mając przed sobą produktu. Natomiast same słuchawki z wyglądu podobają mi się bardzo, może jedno tylko do zmiany. Zamiast wielkiego logo jak telebimy na lotnisku we Frankfurcie, małe zgrabne,które zaznacza kto jest producentem, a nie stanowi sensu designu słuchawek.

#6 Nasedo

Nasedo
  • 1 743 postów
  • SkądLondyn

Napisano 08 grudnia 2012 - 12:40

Nie, no ja ironizowałem oczywiście ;) Z resztą, jakoś zgrabnie ominąłeś propozycję wzięcia długopisu i napisania własnej recenzji :D


Do napisania własnej recenzji skutecznie zniechęca polityka owego forum. Ktoś, kto chciałby pisać - ma wolność słowa na zasadzie: "Kto jest moim idolem i dlaczego właśnie Lenin". Recenzje, które bywałyby rzetelne, spowodowałyby świętą wojnę, zstąpienie z niebios samego SJ, czy w najlepszym przypadku zamknięcie takowej recenzji, usunięcie i zamiecenie jej pod dywan.
Swego czasu pokusiłem się o recenzje aparatu w iPhone 3G, w zestawieniu z innymi trzema telefonami - co wynikło? Zamiast wdzięczności za niezależny test, za pokazanie prawdy - to płacz, wrzaski... wolałbym chyba w czynie społecznym pisać nowe teorie spiskowe na temat katastrofy smoleńskiej.

#7 delong

delong
  • 1 postów
  • SkądTarnów

Napisano 08 grudnia 2012 - 13:33

Bierzecie kase za reklame i oczywiście musicie napisać super komentarz, opinie. Zenada.

#8 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 grudnia 2012 - 14:07

Do napisania własnej recenzji skutecznie zniechęca polityka owego forum. Ktoś, kto chciałby pisać - ma wolność słowa na zasadzie: "Kto jest moim idolem i dlaczego właśnie Lenin". Recenzje, które bywałyby rzetelne, spowodowałyby świętą wojnę, zstąpienie z niebios samego SJ, czy w najlepszym przypadku zamknięcie takowej recenzji, usunięcie i zamiecenie jej pod dywan.
Swego czasu pokusiłem się o recenzje aparatu w iPhone 3G, w zestawieniu z innymi trzema telefonami - co wynikło? Zamiast wdzięczności za niezależny test, za pokazanie prawdy - to płacz, wrzaski... wolałbym chyba w czynie społecznym pisać nowe teorie spiskowe na temat katastrofy smoleńskiej.


Wiesz, że nie żywię do Ciebie osobistej urazy i kilka razy gadaliśmy jak ludzie na PW, ale wybacz... Twój kpiąco ironiczny ton wypowiedzi na forum i z gruntu negatywne nastawienie do wszystkiego, co Apple, nie nadaje się do pisania artykułów na forum, bądź co bądź, miłośników tej marki. Trudno, żeby w gazetce ściennej lokalnego oddziału PiS umieszczano artykuły Kalisza, choćby nawet napisane najsprawniejszą polszczyzną :D

#9 Multiaplikator

Multiaplikator
  • 47 postów

Napisano 08 grudnia 2012 - 15:37

Widzę, że według kolegi renqien raczej to forum ma być dla fanatyków a nie dla miłośników marki. Bycie miłośnikiem czegoś nie wyklucza obiektywizmu w ocenie. Zakazanie ironicznego tonu wydaje mi się kuriozalne. Nie wszystko co Apple robi jest cudowne i przemilczanie tego przez fanatyków marki jest według mnie żałosne. To że byłem zadowolony ze swojego starego iPhone 3GS to nie jest powód aby przemilczeć to, że plastik obudowy tego telefonu jest fatalny i o niebo gorszy niż w dowolnym Samsungu średniej klasy.Recenzja o której pisał kolega Nasedo - dotycząca porównania aparatów w różnych telefonach, o ile jest zrobiona rzetelnie, jest właśnie tym czego ja oczekuję od portali dotyczących szeroko pojętej elektroniki.Zamykanie się na krytyczne uwagi, doprowadzi do tego, że forum stanie się piaskownicą dla kilku zachwyconych sprzętem z jabłkiem osób. Osoby o szerszych horyzontach po prostu przestaną odwiedzać portal tak prowadzony, bo i tak nie uzyskają tu rzetelnych opinii. Recenzje, takie jak ta ostatnia iPhone 5 są tylko biciem piany. Poza doskonałymi zdjęciami, ta recenzja była po prostu słaba i nic nie wniosła do tematu poznawania sprzętu.

#10 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 08 grudnia 2012 - 16:25

@Up pisałem o tym juz rok temu, przy okazji kolejnego otrzymanego ost'a. Przeszło bez wiekszego lub nawet mniejszego zrozumienia. Dlatego jest mi to już obojętne, że to miejsce ma fatalną opinię w sieci w kwestii rzetelności czy obiektywizmu. Jeszcze trochę i zostanie tylko kilkudziesięciu, dla których czyms oczywistym jest zachwalanie, gdy im się każe zachwalać, a krytykowac będą, gdy im się każe krytykować. Ten artykuł jest na to dowodem, że na MyA czymś oczywistym staje się byle jakość, miałkość i beznadzieja. Ten artykuł jest słaby, jest kiepski. MyA nie było takie kiedyś i niech mi nikt nie opowiada, że teraz jest lepiej! Zero obiektywizmu, zero prawa do pisania prawdy ( ostatnio nawet jest ferowane pojęcie na MyA, że nie ma prawdy absolutnej ). Panowie moze to jest właśnie okazja, by zobaczyć, że MyA wymaga odrobiny zmiany. Słuchawki opisywane przez Was...ale one nie zostały opisane! Nikt nie zadał sobie trudu, by zrobic nawet mini odsłuch...nic! Kopiuj i wklęj + kilka zmian w zdanaich...to ma byc ambitnie i rzetelnie prowadzone forum? OK, Wasz biznes. ale to my robimy kliknięcia, my pokazujemy, że tutaj coś się dzieje. Wycieliście Waszym zdaniem "trolli", ok. Tylko sporo z tych osób wnosiło tez dobre strony tego miejsca. Słuchawki Yamaha o których mowa zasługiwały na wiecej, niz tylko to, co dostalismy. Forum MyA i jego uzytkownicy zasługują na coś więcej, niz bełkot w kilku zdaniach + kilka postów od wiecznie "za" fanboy'i. Moza było wkleić zwykła reklamę, miałaby taki sam przekaz i siłę dotarcia. Tu nie chodzi o krytykowanie Was, a o pokazanie, że MyA leci na pysk jak akcje Apple. Jest gorzej. Oczywiscie nikt Wam tego nie napisze, bo ci , którzy to mogli zrobic...wywaliliscie ich na zbity pysk. Więc zrobiłem to ja. A Wy zróbcie z tym co chcecie, dacie mi znów ban na 3 tygodnie? Prosze bardzo, tyle tylko, że dostane go za to, że pozwoliłem sobie na pokazanie, że MyA może byc i zasługuje na lepszy poziom. Tak, tyle lat w sieci...a tutaj wpadki przy przepsiywaniu z auto tłumacza innych stron, recenzje do niczego, do tego robione przez ludzi bez pojęcia. Bo liczy sie, że jestem fanem marki... Wybaczcie, ale naprawdę to miejsce zasługuje na coś więcej, moze na to, by recenzja lub test ukazał sie 2 lub 3 dni później, ale był zrobiony przez kogos, kto ma pojęcie o słuchawkach, potrafi zadac sobie trud i jeśli nawet Administracja MyA nie dostała takowych do odsłuchu - pójdzie do jakiegos salonu, poprosi o kilkunasto minutowy odsłuch, zrobi to i opisze rzetelnie. RZETELNIE. A jeśli nie, to wypadałoby zgodnie z ustawą napisać, że tekst jest sponsorowany i stanowi reklamę. Oczekujecie non stop szacunku do tego miejsca, przy kazdym razie ostrzezen piszecie "regulamin", "uszanuj"...a gdzie Wasz szacunek do tych, co tutaj wchodzą i chcą wchodzic? Takimi byle jakimi gniotami?

#11 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 grudnia 2012 - 17:17

Panowie, wyluzujcie trochę, weekend jest i nie ma się co napinać.

Artykuł miał być tylko (zapewne, bo ja tu nie pracuję w redakcji) informacją prasową, które ewentualnie miała skłonić Was, użytkowników, do kilku słów oceny (słuchawek, nie wartości merytorycznej artykułu). Chodzi o to, żebyście mogli napisać, czy słuchawki Wam się podobają, jak oceniacie cenę, czy lubicie markę itp. Takie typowe wpisy pod informacją.

Arek, nie raz Ci już pisałem, czemu forum wygląda tak, a nie inaczej. Ja wiem, że najłatwiej wszystko zwalić na administrację i mieć z głowy. Władza zawiodła, a obywatele niewinni. Guzik. Ci, którzy wylecieli z forum, sami są sobie winni. Ich wypowiedzi z konstruktywną krytyką miały niewiele wspólnego i jedyne, o co miały na celu, to puszczenie śmierdzącego bąka przy obiedzie. Kilku osobom nie spodobało się, że kilka innych jest zadowolonych ze swoich wyborów i zaczęli torpedować forum. Naprawdę tak bardzo przeszkadza ludziom, że ktoś jest zadowolony?
Dobra, dajmy spokój tej polemice. Nie o tym jest artykuł i nie róbmy tu śmietnika.


#12 Nasedo

Nasedo
  • 1 743 postów
  • SkądLondyn

Napisano 09 grudnia 2012 - 10:29

Wiesz, że nie żywię do Ciebie osobistej urazy i kilka razy gadaliśmy jak ludzie na PW, ale wybacz... Twój kpiąco ironiczny ton wypowiedzi na forum i z gruntu negatywne nastawienie do wszystkiego, co Apple, nie nadaje się do pisania artykułów na forum, bądź co bądź, miłośników tej marki. Trudno, żeby w gazetce ściennej lokalnego oddziału PiS umieszczano artykuły Kalisza, choćby nawet napisane najsprawniejszą polszczyzną :D


Ja również nie żywię do Ciebie urazy - przyznaję, że to co piszesz o naszych kontaktach jest prawdą. Jednak, kiedy typowe argumenty są z natury zaraz zakrzyczane - nic innego nie pozostaje niż zmienić ton wypowiedzi.
Rozumiem, że porównując do zgrabnie do gazetki PiS - ma szansę na zaistnienie w niej ten kto gotów jest to szkalowania i opluwania partii przeciwnych, im soczyściej, tym lepiej, lub tworzenia teorii spiskowych.
Jeżeli przyjrzymy się w ostatnim czasie samym artykułom, wyglądają one niestety jak wypracowania mniej uzdolnionych uczniów szkół zawodowych. Wyglądają jak pisane na siłę w czasie zamordyzmu stalinowskiego.

Mam prawo do wyrażania mojego zdania i krytykowania tego, co zasługuje na krytykę. Jeżeli "wielbiciel marki" jest głuchy na typową informację - może trzeba terapii szokowej, by móc taką informację podać.

Pisałem też nie raz o innym prawie dla wielbicieli, dla lizusów. Przykładem jest forumowa kanalia (tak, świadomie obrażam użytkownika forum), na którego to za obrażanie pisałem trzy raporty, w trzech kolejnych dniach. Nie posunąłem się do obrażania go, jak on obrażał. Nawet nie zapytałem, kiedy on chwalił się pobytem w Tajlandii, czy już stał się w pełni LadyBoy'em czy jeszcze nie. Co jest zatem warty regulamin?

Widzę, że według kolegi renqien raczej to forum ma być dla fanatyków a nie dla miłośników marki. Bycie miłośnikiem czegoś nie wyklucza obiektywizmu w ocenie. Zakazanie ironicznego tonu wydaje mi się kuriozalne. Nie wszystko co Apple robi jest cudowne i przemilczanie tego przez fanatyków marki jest według mnie żałosne. (...) Recenzje, takie jak ta ostatnia iPhone 5 są tylko biciem piany. Poza doskonałymi zdjęciami, ta recenzja była po prostu słaba i nic nie wniosła do tematu poznawania sprzętu.


Forum ma być dla fanatyków, bojówek i szeryfów - tylko te grupy są tu mile widziane. Forum zapomina to podstawowym założeniu, o rzetelności i informowaniu potencjalnego użytkownika, nie zaś o karmieniu bzdurami.

Jeszcze trochę i zostanie tylko kilkudziesięciu, dla których czyms oczywistym jest zachwalanie, gdy im się każe zachwalać, a krytykowac będą, gdy im się każe krytykować.
Ten artykuł jest na to dowodem, że na MyA czymś oczywistym staje się byle jakość, miałkość i beznadzieja.
Ten artykuł jest słaby, jest kiepski.
MyA nie było takie kiedyś i niech mi nikt nie opowiada, że teraz jest lepiej! Zero obiektywizmu, zero prawa do pisania prawdy ( ostatnio nawet jest ferowane pojęcie na MyA, że nie ma prawdy absolutnej ).


Co z tego, jeżeli jest garstka tych, którzy to widzą i odważą się o tym napisać. Nastanie nowy dzień, przyjdzie ekipa sprzątająca, usunie niewygodne posty (czytaj: posty nie na temat) i każdy będzie szczęśliwy.

#13 Multiaplikator

Multiaplikator
  • 47 postów

Napisano 09 grudnia 2012 - 11:09

Amen.

#14 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 grudnia 2012 - 22:07

Oczywiście porównanie do gazetki było ironiczne i z humorem, naprawdę nie porównuję Cię do p. Kalisza :D Oczywiście masz rację. Masz prawo własnego zdania, wyrażania go na forum i dyskusji, nawet jeśli jest to negatywna opinia o firmie. Co więcej, sam czasem piszę w takim tonie, choć może nie tak agresywnie. Nie mam nic przeciwko konstruktywnej krytyce i mądrej wymianie poglądów, wręcz chciałbym, żeby właśnie tak wyglądało forum. Administracja również. Dlatego przez bardzo długi czas nie było w dziale wiadomości tego, co nazwałeś "zamordyzmem stalinowskim". Naprawdę mieliście tam swobodę i tolerowane były zarówno krytyka, jak i dość poważny OT. Potwierdzić może Arek, któremu kiedyś cofnięto karę za pisanie nie na temat, bo zrobił to w dziale wiadomości właśnie. Niestety, razem z fajną dyskusją na poziomie, pojawiła się cała masa zadymiarzy, występujących pod różnymi nickami i z premedytacją wszczynających awantury. Zaczęły się inwektywy, obrażanie użytkowników, wulgarne posty. Szczególnie w wakacje, zalała nas fala trolli i kilkadziesiąt raportów dziennie wymusiło naszą reakcję. Musisz pamiętać o tym, że to forum jest bardzo zróżnicowane. Od dojrzałych i statecznych userów, do dzieci z podstawówki szukających wrażeń. Ty napiszesz coś krytycznego, inni wykorzystają to jako pretekst do głupich komentarzy o fanbojach i kochających inaczej. Dlatego czasem lepiej nie pisać nic, niż wywołać burzę, po której lecą głowy, jak w rewolucji francuskiej. Musisz zrozumieć, Ty, Arek i inne osoby piszące krytycznym tonem, że ja i inni moderatorzy, jak dostajemy pół strony raportów o jakiejś zadymie, to po prostu ją usuwamy. To jest zbiór postów, jeden wynika z drugiego i jest kontynuacją poprzedniego. Nie da się selektywnie wywalić tylko wpisów śmieciowych, a zostawić sensownych, bo wyjdzie zbiór wyrwanych z kontekstu wypowiedzi. Dlatego Wasza właśnie rola polega na ignorowaniu trolli i ich zaczepek, szybkim raportowaniu i liczeniu, że jest na posterunku jakiś mod, który da radę szybko zareagować. Waszą rolą jest również gaszenie zarzewia w zarodku. Właśnie Waszą, nie użytkowników "miłośników Apple", bo ich wypowiedzi zawsze będą prowokowały hejtowanie. Chcecie móc sensownie rozmawiać na forum i wyrażać swoje krytyczne uwagi, to pomóżcie stworzyć ku temu sprzyjającą atmosferę. Zamiast cieszyć się jak dzieci z zadymy i tego, że ktoś opluwa tak nielubianych przez Was fanbojów, nawet w tym nie uczestnicząc, starajcie się zapobiec rozwojowi sytuacji i zgasić trolla. Sami zyskacie szacunek, a dodatkowo miejsce do prowadzenia dyskusji z ludźmi myślącymi inaczej, niż Wy. Bo nie na tym przyjemność dyskusji polega, żeby siedzieć w gronie "fobii" i poklepywać się po pleckach, jak to się fajnie napisało, że Apple jest "be". Dyskusja wtedy ma sens, jeśli ma się adwersarza o odmiennych poglądach i można się zmierzyć ze zdaniem przeciwnym do swojego. Wracając do artykułów, od tego jest dział Newsroom, żeby w nim umieszczać swoje próby pisarskie i ciekawe informacje, godne wykorzystania w artykułach na MyApple. Ja nadal jestem zdania, że fajnie napisana recenzja lub mądry artykuł, rzetelnie napisany i neutralny emocjonalnie, ma szansę na publikację. Nie obiecuję tego, bo tym zarządza red.nacz. czyli Dawid, ale każdy, kto napisze coś fajnego, może liczyć, że szepnę kilka pozytywnych słów w jego sprawie. W końcu mamy na forum chociażby audiofili, więc mogą wysmażyć recenzję słuchawek, które posiadają, a nie tylko słyszeli w informacjach prasowych. Mamy użytkowników segmentu pro, mogących napisać o nowej/starej linii maców pro i ich porównaniu do stacji HP lub Dell. Porównaniu faktycznym, w praktyce, a nie tylko będącym zestawieniem informacji prasowych i cyferek z benchmarków. Chcecie artykułów na poziomie? Stwórzcie ten poziom. Wyznaczcie poprzeczkę, udowodnijcie, że można lepiej i rzetelniej napisać. Nie krytykujecie tylko i nie naśmiewacie się przy każdej okazji. Dajcie przykład, że nawet nie mając czasu i robiąc coś za free, można zrobić to dobrze. Oczekujecie poziomu, pokażcie, że sami go macie, że umiecie pisać lepiej, poprawniej, zgrabniej, rzetelniej. Wtedy będziecie mieli prawo również do krytyki redakcji. Bo w tej chwili, przepraszam za szczerość, zachowujecie się jak Ferdek Kiepski. Nic nie robicie, a narzekacie że inni to nieroby.

#15 Steve Drops

Steve Drops
  • 618 postów

Napisano 09 grudnia 2012 - 22:39

"... Naprawdę mieliście tam swobodę i tolerowane były zarówno krytyka, jak i dość poważny OT....
.


Zostawiłem zdanie które najbardziej mnie zainteresowało, bo nie za bardzo wiem co powinienem myśleć o reszcie wypowiedzi... właściwie to nawet nie wiem czy mogę.

Postawiłeś wyraźną kreskę, ba grubą krechę pomiędzy My(czyli Wy moderacja) i cała reszta(która niekiedy ma chwilę swobody) i może coś napisać.

#16 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 grudnia 2012 - 22:44

Tak, bo my, czyli moderacja, nie bardzo piszemy w wiadomościach. Ze względu na ilość pracy na forum, nie bardzo mamy na to czas.

#17 Nasedo

Nasedo
  • 1 743 postów
  • SkądLondyn

Napisano 10 grudnia 2012 - 02:33

Oczywiście masz rację. Masz prawo własnego zdania, wyrażania go na forum i dyskusji, nawet jeśli jest to negatywna opinia o firmie. Co więcej, sam czasem piszę w takim tonie, choć może nie tak agresywnie. Nie mam nic przeciwko konstruktywnej krytyce i mądrej wymianie poglądów, wręcz chciałbym, żeby właśnie tak wyglądało forum. Administracja również.


Kiedyś forum - nie mówię o myapple, ale ogólnie o forach dyskusyjnych miało pomagać mniej doświadczonym użytkownikom, miało informować. Co było wartością nadrzędną? Prawda. Jednak, nie wersja prawdy wygodnej dla danej grupy - ale po prostu fakty, takie jakimi one są. Nie twierdzę, że problem dotyczy tego forum - to dziwaczne wojny pomiędzy posiadaczami komputerów i konsol, pomiędzy właścicielami takich a nie innych urządzeń przenośnych. Jeszcze dziesięć lat temu ludzie bali się np. fanatyków religijnych, teraz zaś - strach jest powiedzieć o sympatii i antypatii do danej marki.

Niestety, razem z fajną dyskusją na poziomie, pojawiła się cała masa zadymiarzy, występujących pod różnymi nickami i z premedytacją wszczynających awantury. Zaczęły się inwektywy, obrażanie użytkowników, wulgarne posty. Szczególnie w wakacje, zalała nas fala trolli i kilkadziesiąt raportów dziennie wymusiło naszą reakcję.


Napiszę we własnym imieniu, iż nie muszę udawać, nie muszę tworzyć dziesiątków nicków by wyrazić własne zdanie. Niestety - zadymiarze są wśród Was. Może nie dostrzegacie tego, gdyż stają twardym murem za marką Apple, jednak są to osoby pozbawione kultury osobistej - jednak, nikt ich nie krytykuje, gdyż mówiąc dobrze na temat Apple - zyskują przychylność "szeryfów".

Musisz zrozumieć, Ty, Arek i inne osoby piszące krytycznym tonem, że ja i inni moderatorzy, jak dostajemy pół strony raportów o jakiejś zadymie, to po prostu ją usuwamy. To jest zbiór postów, jeden wynika z drugiego i jest kontynuacją poprzedniego. Nie da się selektywnie wywalić tylko wpisów śmieciowych, a zostawić sensownych, bo wyjdzie zbiór wyrwanych z kontekstu wypowiedzi. Dlatego Wasza właśnie rola polega na ignorowaniu trolli i ich zaczepek, szybkim raportowaniu i liczeniu, że jest na posterunku jakiś mod, który da radę szybko zareagować. Waszą rolą jest również gaszenie zarzewia w zarodku. Właśnie Waszą, nie użytkowników "miłośników Apple", bo ich wypowiedzi zawsze będą prowokowały hejtowanie. Chcecie móc sensownie rozmawiać na forum i wyrażać swoje krytyczne uwagi, to pomóżcie stworzyć ku temu sprzyjającą atmosferę.


Krytyczny ton pojawia się, kiedy coś zasługuje na krytykę. Dla przykładu - nie zabieram głosu odnośnie systemu Lion i powyżej - z racji na moją subiektywną niechęć do systemów powyżej Snow Leopard. Mam własne sympatie i antypatie w świecie informatycznym - moje prawo. Jednak, jeżeli na forum z jednej strony przewijają się rzesze nowych, niczego nie świadomych, potencjalnych, przyszłych użytkowników danego sprzętu - a widzę setki bałwochwalczych wpisów... to mam nie zareagować? Mam podchwycić ton wątku i napisać: "Tak, koledzy i koleżanki mają rację - kupuj, to na pewno świetny sprzęt"?

Wracając do artykułów, od tego jest dział Newsroom, żeby w nim umieszczać swoje próby pisarskie i ciekawe informacje, godne wykorzystania w artykułach na MyApple. Ja nadal jestem zdania, że fajnie napisana recenzja lub mądry artykuł, rzetelnie napisany i neutralny emocjonalnie, ma szansę na publikację. Nie obiecuję tego, bo tym zarządza red.nacz. czyli Dawid, ale każdy, kto napisze coś fajnego, może liczyć, że szepnę kilka pozytywnych słów w jego sprawie.


"Za stary" jestem na to, by brać się za pisanie artykułów na zamówienie, czy by pchać się do piastowania funkcji na forach - zajmowałem się tym w przeszłości. Obecnie nie mam chęci i weny do tego. Poza tym - jeżeli chcę wyrazić własne zdanie - wyrażam. Jednak, nie odniosłem wrażenia by kogoś z ekipy rządzącej zainteresowało bym został redaktorem... i całe szczęście. Produkt - to nie człowiek, że można żyć z pewnymi wadami - produkt, to pieniądze, które przeznaczamy na niego - jeżeli producent nie jest w stanie sprostać, niech zostanie wyparty z rynku - proste.
Urządzenia / oprogramowanie powinno być testowane rzetelnie - nie powinno się zostawiać przysłowiowej suchej nitki. Jeżeli są problemy, pisać, nagłaśniać, krytykować.
Pamiętam chwilę, kiedy pojawił się pierwszy iPad - skrytykowałem go za brak litery "Ą" - również zostałem czarną owcą. Dlaczego? Ośmieliłem się wytknąć ten problem? W "wielbicielach marki" obudziłem niesmak moją roszczeniową postawą - podniosły się głosy oburzenia, że jak ja tak mogę... Mogłem. Pojawił się język polski, pojawiła się litera "Ą" - kupiłem urządzenie. A może tym, komuś pomogłem? Może ktoś nie kupił owego urządzenia pośpiesznie? Dostrzegacie rolę pomocy na forum?

Chcecie artykułów na poziomie? Stwórzcie ten poziom. Wyznaczcie poprzeczkę, udowodnijcie, że można lepiej i rzetelniej napisać. Nie krytykujecie tylko i nie naśmiewacie się przy każdej okazji. Dajcie przykład, że nawet nie mając czasu i robiąc coś za free, można zrobić to dobrze. Oczekujecie poziomu, pokażcie, że sami go macie, że umiecie pisać lepiej, poprawniej, zgrabniej, rzetelniej. Wtedy będziecie mieli prawo również do krytyki redakcji. Bo w tej chwili, przepraszam za szczerość, zachowujecie się jak Ferdek Kiepski. Nic nie robicie, a narzekacie że inni to nieroby.


W mojej opinii - obecna redakcja pisze tak, by zaspokoić tajemnicze, wielkie A - brakuje ikry, brakuje zaciętości i brakuje pokazania też wad - wszystko jest zbyt sterylne, wyidealizowane. Nie sugeruję żadnemu z redaktorów przejęcia mojego stylu - ale znów zwracam się w stronę dziennikarskiej rzetelności. Prawda nie zabija... na ogół.

Dobranoc.

#18 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 10 grudnia 2012 - 10:48

Szkoda, że temat słuchawek zastąpiony został tematem o tym, co się dzieje na forum i jak to widzimy my. Najlepsze jest to, że taką ocenę ma większość starszych forumowiczów, tych, którzy od lat korzystają z produktów Apple i od lat albo są na MyA, albo wchodzili na forum. Może przenieść całą tą polemikę do offtopic? I na koniec ktos napisze "ar3kb zaczął", myślę, że nie ja, a osoby odpowiedzialne za poziom i treść artykułu. Wszystkie ostatnie artykuły brzmią jak prost slogan reklamowy, do tego jak wspomniał Kolega Nasedo w tonie bałwochwalczym, a na pewno w tonie "ach i och", zero nawet chęci wykazania wad, nawet tych najmniejszych, które zawsze są w przedmiotach. Gdy zagłębic się w treść i skonfrontowac ze stroną podaną na MyA jako link...okazuje się, że są to zazwyczaj skopiowane zdania...delikatnie pozmieniane i podkręcone na in plus by jeszcze bardziej zachecic do zakupu. Czy mamy tutaj ludzi ambitnych? Mamy! Świetną recenzję napisała Iron Gery przy okazji MBP Retina. Efekt....kilka dni później "kontra" i Wasza recenzja. Co wniosła? Niewiele wiecej, ale rozbiła swietny temat na 2 części...to jest ta swoboda. O wolnosci i pisaniu prawdy juz nie wspominam. Mam dosyc gdy ktos pisze mi na PW "nie ma prawdy absolutnej", " to prywatne miejsce", "my tu ustalamy co jest prawdą, a co nie". Słuchawki i polemika na temat słuchawek odeszła w dal, bo trudno pisac o czyms, gdy nie dostało sie do tego podstaw. Dyskusja przeszła n inny tor, oceniamy reklamę, która miała robić za recenzję... Więc jest recenzja reklamy. A i jeszcze jedno, ustawa nakazuje zamieszczać w takich przypadkach informację, że to teks reklamowy lub sponsorowany. Może warto zauwazyc, że recenzje tego poziomu nie mozna nazwac inaczej jak reklamą i powinny zostać w odpowiedni sposób opisane. To był mój ostatni tekst na temat poziomu i formy MyA reprezentowanej od około 2 lat. Zapędziliscie sie w stronę bycia "gazetką reklamową firm". Brakuje ciętości, ikry, polotu...dajecie papkę, która podoba się reklamodawcy, nie klientowi. A co z tym zrobicie...Wasza sprawa.

#19 Nasedo

Nasedo
  • 1 743 postów
  • SkądLondyn

Napisano 10 grudnia 2012 - 11:42

Szkoda, że temat słuchawek zastąpiony został tematem o tym, co się dzieje na forum i jak to widzimy my.
Najlepsze jest to, że taką ocenę ma większość starszych forumowiczów, tych, którzy od lat korzystają z produktów Apple i od lat albo są na MyA, albo wchodzili na forum.


To nie jest temat słuchawek. W najlepszym wypadku można określić to miernym, żałosnym przedrukiem. Korzystając z rady aby napisać coś samemu - zastanawiam się nad stworzenia tematu poświęconego świątecznemu karpiowi w Biedronce. Podobnie - jak w przypadku tego wątku - nie wybiorę się do Biedronki (jakoś mi za daleko), ani nawet owego karpia nie spróbuję. Uznam, że o cenie nie trzeba pisać - na pewno będzie drogo. Kto wie, czy wtedy Biedronka nie zechciałaby być VIP-juzerem?

Może przenieść całą tą polemikę do offtopic? I na koniec ktos napisze "ar3kb zaczął", myślę, że nie ja, a osoby odpowiedzialne za poziom i treść artykułu.
Wszystkie ostatnie artykuły brzmią jak prost slogan reklamowy, do tego jak wspomniał Kolega Nasedo w tonie bałwochwalczym, a na pewno w tonie "ach i och", zero nawet chęci wykazania wad, nawet tych najmniejszych, które zawsze są w przedmiotach.


Zastanawiam się kto lub co ponosi winę za taki stan rzeczy? Czy rzeczywiście można tak:

Wracając do artykułów, od tego jest dział Newsroom, żeby w nim umieszczać swoje próby pisarskie i ciekawe informacje, godne wykorzystania w artykułach na MyApple. Ja nadal jestem zdania, że fajnie napisana recenzja lub mądry artykuł, rzetelnie napisany i neutralny emocjonalnie, ma szansę na publikację.


Rzetelne napisanie artykułu, sprawi iż nie będzie on napisany w sposób "neutralny emocjonalnie". Chyba, iż rzetelnością jest lojalność wobec jedynej słusznej frakcji, wtedy rozumiem takową rzetelność.
Zastanawiam się, dlaczego np. można śmiać się było ostatnimi czasy z tego iż brakowało grudnia w androidzie (JB), a jednak wielu użytkowników tego systemu (nie haterów) sami podnieśli krzyk, wyrazili własne niezadowolenie. http://www.tabletowo...a-w-kalendarzu/
Jednak - nikt z kolegów redaktorów, tu na myapple nie odważył się o tym, by w newsach napisać o tym, iż Apple opatentowało prostokąt. Można o tym napisać rzetelnie - nie wiem, czy ciekawie i nie wiem, czy da się napisać o tym bez zabarwienia emocjonalnego. Jednak, niektórzy o tym napisali:
Apple patentuje wygl Patent: http://assets.sbnati...USD670286S1.pdf

O wolnosci i pisaniu prawdy juz nie wspominam. Mam dosyc gdy ktos pisze mi na PW "nie ma prawdy absolutnej", " to prywatne miejsce", "my tu ustalamy co jest prawdą, a co nie".


Co można powiedzieć... również zdarzało mnie się otrzymywać wytyczne od najwyższych. Musimy zdać sobie sprawę iż "zarząd" też jest ludźmi, ma naturalną, ludzką potrzebę rządzenia... a z braku innych możliwości, może z braku koneksji nie może sprawdzić się na arenie politycznej - tworząc własny, wirtualny świat, gdzie może pokazać jakim jest wielkim.
http://www.trbimg.co...as-legs-001/600

#20 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 08 grudnia 2012 - 10:34

Artykuły na MyApple, dyskusja.

No bo to jest reklama. A nie test jak moglby sie ktos spodziewac. Ale co mysleliscie wchodzac na ta strone - albo nieudacznie i spoznione tlumaczenia z Macrumors ... albo sponsorowane materialy.


Oj nie, czasem są inne artykuły. Tylko, że w nich poziom wiedzy o czym się pisze tez bywa "różny".
Potem czytamy takie "kwiatki" jak ten:
"W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że Apple odpuściło nieco segment pro."
Szczególnie z uwzględnieniem tego: "W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że Apple odpuściło nieco segment pro."
Opinia ogólnoświatowa jest jednakowa: Apple rozstało się z segmentem Pro całkowicie. A tu taki new i MyApple'owe "wrażenie" jednego z autorów.

Co do słuchawek, tekst jest niczym innym, jak zlepkiem sloganu reklamowego z kilkoma zdaniami na potrzeby "by było fajnie".
Tak czytam i czytam i ...mam nieodparte wrażenie, że autor nie miał nawet tych słuchawek na głowie.
I tak to wychodzi później, że art jest o czymś, o czym nie jest.
Tak, tak, wrażenia z odsłuchów są zawsze subiektywne. Ale może wniosły by życie w taki tekst. Dodatkowo...gdzie jakieś parametry?
Na koniec link do innej strony. Proponuję następnym razem taką formę tekstu"
Słuchawki dla iPhone firmy XXXXX, ciekawe i jak zawsze w pełni polecane. A opis i opinie o nich znajdziecie> i tu podac link<
Po co się męczyć i płodzić stek nieistotnych zdań reklamowych, powielonych na stronie proponowanej jako link?

Dowód?
"dobrze dobrana siła nacisku pozwala skutecznie odizolować się od hałasu." - MyApple
"odpowiedni nacisk – wystarczająco duży, żeby zapewnić wymaganą izolację od hałasu" - link

Nie chce mi się przytaczac więcej takich tekstów. Ale tak to jest, jak sie pisze o czyms, czego nie miało się w ręce.
Rzetelność? Pozostawiam to do Waszej oceny.


p.s.
Tekst powyzszy jest polemiką dotyczącą poziomu ostatnio reprezentowanego w art. na MyA.
Jest na temat, nie wywołuje wojny, nikogo nie obraża. Jak sądzę, nie ma powodu, by usuwać powyższy post.

#21 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 10 grudnia 2012 - 12:10

OK. Zrobiłem z tego nowy temat. Myślę, że Arek miał dobry pomysł. Tylko nie zróbmy tu wylewania gorzkich żali, a konstruktywną dyskusję.

Rzetelne napisanie artykułu, sprawi iż nie będzie on napisany w sposób "neutralny emocjonalnie". Chyba, iż rzetelnością jest lojalność wobec jedynej słusznej frakcji, wtedy rozumiem takową rzetelność.


Sorry, ale chyba się pomyliłeś. Właśnie rzetelny artykuł jest neutralny. Emocjonalny jest komentarz lub felieton.

Aha, mam prośbę. Nie wklejajmy już głupich grafik ;)

#22 Nasedo

Nasedo
  • 1 743 postów
  • SkądLondyn

Napisano 10 grudnia 2012 - 12:57

Sorry, ale chyba się pomyliłeś. Właśnie rzetelny artykuł jest neutralny. Emocjonalny jest komentarz lub felieton.


Rzetelny artykuł spowoduje emocje. Chyba, że nie zgodzisz się z tym twierdzeniem.

Czym innym jest napisać: "Pieprzone urządzenie ABC, wziąłem na niego kredyt, a jakiś idiota z Allegro mnie oszukał, a po otwarciu paczki sprzęt nie chce się włączyć. Mam dosyć, więcej nie kupię takiego g...."
Czym innym zaś: "Jak donoszą znane portale (tu przykłady, cytaty), również mogę potwierdzić występowanie problemu z (przykład). Porównałem mój egzemplarz, z egzemplarzami moich znajomych i chciałbym zaznaczyć, że tylko w jednym urządzeniu nie wystąpił ten problem."

W mojej opinii, drugi przykład jest jak najbardziej rzetelnym pokazaniem stanu faktycznego. Jednak, taki stan faktyczny spowoduje emocje - ponieważ, ktoś kto zwróci uwagę na problem występujący w ukochanym urządzeniu - stanie się natychmiast wrogiem publicznym. Od rzetelności - do emocji jest niezwykle krótka droga. Ktoś, tworzący rzetelny wpis - automatycznie naraża się. Mało tego, zaczyna podpadać pod regulamin, bo stwarza ryzyko "flame war". Za chwilę po takim wpisie posypią się komentarze hejter / fanboj. Zacznie się ujadanie typu "bo cię nie stać", "jak się nie podoba to sprzedaj" - temat, lub większość wpisów ląduje w koszu - a winni, którzy wypowiadają się o przedmiocie kultu pochlebnie - nawet podpadając pod paragraf nie zostają ukarani.

Czy naprawdę tego nie dostrzegasz?

#23 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 10 grudnia 2012 - 13:13

Zgadza się i o tym właśnie piszę. Artykuł może budzić emocje, nie powinien być natomiast pisany pod ich wpływem, bo traci obiektywizm i rzetelność dziennikarską.

Czy Wy również nie widzicie nowych wpisów w tym wątku jako "nowe posty"?

- - - Połączono posty - - -

Tak właśnie widzę porządnie zrobiony artykuł.

Pojawiły się w sieci doniesienia o pojawiającym się błędzie blablabla. Również na naszym forum użytkownicy zgłaszają problemy blablabla. Postanowiliśmy się przyjrzeć problemowi bliżej. Blablablabla. Jak do tej pory Apple nie ustosunkowało się do zaistniałej sytuacji. Czy u Was również występuje ten problem?


I teraz wiadro pomyj w komentarzach, jakie to Apple jest be. :D

#24 Nasedo

Nasedo
  • 1 743 postów
  • SkądLondyn

Napisano 10 grudnia 2012 - 13:25

Zgadza się i o tym właśnie piszę. Artykuł może budzić emocje, nie powinien być natomiast pisany pod ich wpływem, bo traci obiektywizm i rzetelność dziennikarską.
(...)
I teraz wiadro pomyj w komentarzach, jakie to Apple jest be. :D


Dlaczego zatem, żaden z "dziennikarzy" nie odważył się napisać na temat opatentowania prostokąta? Temat ciekawy, dyskusyjny, mnóstwo materiałów dostępnych - również sam patent, do którego link umieściłem w poprzednich postach.
Nowinką-świeżynką jest temat patentowania bezprzewodowego ładowania - jakoś nie pojawia się w newsach. Dlaczego?

Czy zostając dziennikarzem, felietonistą na tym portalu - oddaje się teściową w niewolę, a każda próba napisania czegoś rzeczowego, lecz negatywnego kończy się karą... w postaci... zwrotu tejże?

#25 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 10 grudnia 2012 - 13:26

Nie, Apple nie jest "ble". Ale my nie mielismy o konkretnych firmach pisać! Mielismy pokazac na forum publicznym, że chcemy MyA widziec bardziej kreatywne. OK, jesli wchodzi firma X z kasą i prośba o artykuł sponsorowany, z wytycznymi "ma być to i to, i to"...OK. Postawcie przy tym rzetelnie informację "artykuł sponsorowany". Ale nie piszcie, ze to recenzja! Recenzja odbywa się na faktycznie sprawdzonym produkcie przez osobę, która miała w ręce dany produkt. A tutaj w tym przypadku (tych słuchawek) tak nie było! To maniana i jeden wielki bełkot. Gość poczytał z opisów kilka razy o sprzęcie, wyciagnął sobie kilka zdań i napisał jeden wielki stek bzdur. Słuchawki to produkt o innym sposobie oceny, trzeba wniesc troszkę odczuc i pokazac "jak grało dla mnie" Nie, nie będzie to na 100% "mój odsłuch" i tego nie oczekuję! Ale pokazane zostanie coś więcej. Że osoba wniosła swój czas, chęci, porównała wg. siebie do innych modeli. Co chciałbym? Byscie recenzje traktowali jak recenzje, a informacje reklamowe - jak reklamowe, z odpowiednim info o tym. Wasz czas jest cenny? OK, nasz też! Wchodze i czytam i czytam i...nic nie widze w "recenzji" z recenzji! Szok! Lipa, stracony mój czas i kliknięcie, którego nie chciałbym zrobić gdybym wiedział jaka to właśnie "maniana". Apple zaczęło wchodzic w byle jakość i masówkę o często marnej jakości, MyA jako forum o produktach tej firmy wybiera ten sam kierunek?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych