Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
* * * * * 1 votes

Mac mini 2012


  • Please log in to reply
598 replies to this topic

#376 grzes_l

grzes_l
  • 3397 posts
  • SkądGdynia

Posted 17 December 2013 - 17:55

Nie ma wymogu używania modułów tej samej wielkości, to rekomendowane a nie konieczne.

Co do działania "jednokanałowego", nie wiem dlaczego niby ma się to wydarzyć skoro mamy zdolność "dual channel" i dwie kości pamięci w bankach i nie ma podstaw do tego by nastąpiło spowolnienie.

- - - Połączono posty - - -

Jeszcze EDIT: płyty mają określone wymagania, więc może się zdarzyć, że dwa identyczne moduły są wymagane. Mac Mini 2012 nigdzie nie ma ich określonych. Chyba że gdzieś macie dostęp.

- - - Połączono posty - - -

No i co do single contra dual. Mało który benchmark pokazuje przewagę (zwykle pomijalną) tego drugiego, więc kolejny kamyczek do "spowolnienia".
Chętnie zobaczę benchmarki dla Maca Mini, jedna kosc 8G kontra dwie 4G.

#377 marcin3794-f5eee7a5b2

marcin3794-f5eee7a5b2
  • 215 posts

Posted 17 December 2013 - 19:53

Nie ma wymogu używania modułów tej samej wielkości, to rekomendowane a nie konieczne.


Jeśli mają działać w dualu, to owszem jest taki wymóg. Polecam zapoznać się z angielską wersją wiki, jest bardziej precyzyjna w tej kwestii: Multi-channel memory architecture - Wikipedia, the free encyclopedia

Rekomendowane, a nie wymagane jest używanie IDENTYCZNYCH modułów tj. ta sama marka, model i najlepiej jeszcze seria.

#378 Marriu-4088b2fcfa

Marriu-4088b2fcfa
  • 802 posts

Posted 17 December 2013 - 21:57

Ale ja napisałem o połączeniu dwóch kości pamięci o różńyc pojemnościach, nic nie wspomniałem o innych parametrach. Zakładam, że mają te same prędkości i inne parametry, różnią się tylko pojemnością... O co ta cała kłótnia, Szanowni Koledzy?!??!!

#379 marcin3794-f5eee7a5b2

marcin3794-f5eee7a5b2
  • 215 posts

Posted 18 December 2013 - 10:28

Ale ja napisałem o połączeniu dwóch kości pamięci o różńyc pojemnościach, nic nie wspomniałem o innych parametrach. Zakładam, że mają te same prędkości i inne parametry, różnią się tylko pojemnością... O co ta cała kłótnia, Szanowni Koledzy?!??!!


Nikt się nie kłóci, próbujemy sobie tylko coś wyjaśnić :)

Mowa jest właśnie o różnych pojemnościach. Jeśli zamiast 4+4 włożysz 8+2 to pamięci nie będą już pracowały w trybie dual channel. Różnica w prędkości nie jest duża, ale nie można też powiedzieć, że nie istnieje.

#380 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2401 posts
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Posted 18 December 2013 - 11:58

W większości zastosowań ta różnica jest marginalna, tak że właściwie można uznać że nie istnieje.
Wyjątkiem jest działanie zintegrowanych kart graficznych, tutaj różnica między single a dual channel jest spora.
Większa przepustowość pamięci przekłada się na większą wydajność grafiki.
Why you want Dual Channel Memory for your HD4000 integrated graphics. - ItsJustWhatever.com

#381 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 posts
  • SkądWarszawa, PL

Posted 19 December 2013 - 03:19

Ja bym doprecyzował trochę wypowiedzi. Można uznać że w realnych zastosowaniach nie odczujemy różnicy miedzy single a dual chanel, ale nie można twierdzić że różnica w prędkości jest mała, gdyż różnica jest dwukrotna.

Nie mogłem na szybko znaleźć odpowiedniego przykładu pokazującego różnicę w prędkości 1 i 2 kanałów. Może taki nawet nie istnieje ze względu na inny typ RAMu. Nie mniej jednak dane intela wyraźnie pokazują, iż przy takim samym typie RAMu DDR3-1600 procesor 4 kanałowy jest dokładnie dwukrotnie szybszy od procesora dwukanałowego z takim samym typem RAMu.

Dwuknałowe i7-4771 z RAMem DDR3-1660 osiąga 25,6GB/s a 4-kanałowe i7-3970X z tym samym ramem już 51,2GB/s.

Źródło:
ARK | Intel
ARK | Intel

Dokładnie tak samo wyglądałoby porównanie trybu jednokanałowego z dwukanałowym, co w przypadku Maca mini skutkowałoby tym, że po włożeniu kości o różnej pojemności prędkość RAMu spadłaby z 25,6 GB/s do 12,8 GB/s. Jak dla kogoś to jest mała zmiana...

#382 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2401 posts
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Posted 19 December 2013 - 09:13

. Nie mniej jednak dane intela wyraźnie pokazują, iż przy takim samym typie RAMu DDR3-1600 procesor 4 kanałowy jest dokładnie dwukrotnie szybszy od procesora dwukanałowego z takim samym typem RAMu.


To jest bzdura jakiej dawno nie czytałem. Większa przepustowość pamięci nie czyni procesora dwukrotnie szybszym, Panie "precyzyjny" ;)

#383 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 posts
  • SkądWarszawa, PL

Posted 19 December 2013 - 21:53

Spójrz na godzinę o której to pisałem. Trochę wyrozumiałości ;)

#384 koyoot

koyoot
  • 2235 posts
  • SkądKoło, PL

Posted 21 December 2013 - 13:21

Ja czekam na nowego Maca Mini. W tej samej obudowie co Mac Pro, tylko ze z "mobilnymi" bebechami. ;)

#385 iron.gery

iron.gery
  • 4651 posts
  • SkądPolska | USA

Posted 21 December 2013 - 14:57

Ja czekam na nowego Maca Mini. W tej samej obudowie co Mac Pro, tylko ze z "mobilnymi" bebechami.



;)


Obudowa kosztowałaby więcej :)

Inny segment, ceny MP wcale nie są takie wysokie patrząc na wydajność.

#386 koyoot

koyoot
  • 2235 posts
  • SkądKoło, PL

Posted 21 December 2013 - 16:05

Nikt nie twierdzi ze cena za nowego Mac Mini nie powedrowalaby w gore. Aczkolwiek jestem w stanie sobie wyobrazic zmniejszenie rozmiarow tej obudowy. Nizsze TDP nie wymagaloby az tak duzego rdzenia termicznego. Krotsze pamieci typu SO-DIMM tez nie wymagalyby bog wie jak wielkiej. Do tego miejsce byloby na przynajmniej jedna karte graficzna ;). No i kwestia zasilacza - caly komputer moglby sie zmiescic w 150W maksymalnie. Dwie karty Nvidii GT755M do Tego Haswell i7 2.3 GHz, 16 GB RAM, 256 GB SSD. Ciekawe czy takie cos zamkneloby sie w 1000 dolcow? :)

#387 perzyk

perzyk
  • 302 posts
  • SkądWawa

Posted 22 December 2013 - 10:38

Bawię się już Mac Mini od wczoraj i siedziałem prawie całą noc :P powiem Wam, że dla mnie rewelacja :) Czuć czasem te 4GB RAMU ale po świętach zmienię na 8GB i myślę, że wystarczy. Ogólnie jestem zadowolony, w porównaniu do mojego starego PC chodzi strasznie cicho :) Do moich potrzeb Mac Mini narazie sprawuje się idealnie :)

#388 kristofeRR

kristofeRR
  • 87 posts

Posted 23 December 2013 - 12:42

Czy opłaca się kupić w tym momencie Maca Mini i5 w podstawowej konfiguracji w cenie około 2 tys? Sprzęt fabrycznie nowy. Akurat zostałoby na rozszerzenie ram i dysk ssd, myśle że około 600-700 zł by za to wyszło. Plus klawiatura i mysz/touchpad.

#389 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2630 posts
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Posted 23 December 2013 - 14:45

Oplaca sie,mam model starszy,dolozylem SSD+ram i smiga swietnie.

#390 perzyk

perzyk
  • 302 posts
  • SkądWawa

Posted 25 December 2013 - 10:12

A mnie jedyna rzecz jaka zaczęła irytować to internet. Czemu po włączeniu komputera, po załadowaniu systemu, nie mam internetu z 2-3 minuty? :o

#391 Jorga

Jorga
  • 148 posts
  • SkądGrodzisk Mazowiecki, PL

Posted 25 December 2013 - 12:27

Kurde, a ja nadal nie wiem czy czekać na nowego Mmini czy zakupić teraz. Odchodziłyby mi koszty monitora, ponieważ mam Asusa 19 calowego od mojego blaszaka, który ledwo, co żyje... Pisałem już w moim temacie odnośnie zakupu do jakich celów bym wykorzystywał miniacza. Wielu z Was [ w tym anx, który rozjaśnił mi co nieco ] mówiło, by zdecydować się teraz na wersję 2.3 i7.. Wszystko fajnie, ale co w momencie, gdy wyjdzie nowy MacMini, który będzie miął lepszy procesor,grafikę, w którym będzie można wymienić samemu ram/dysk, a jednocześnie zachowa cenę obecnego sprzętu?

#392 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2630 posts
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Posted 25 December 2013 - 13:41

Obecnie masz procki z rodziny Ivy Bridge i grafe HD4000,w nowych bedzie zapewne Hanswell i grafa HD4400,4600 lub Iris,to juz zalezy od ciebie czy chcesz czekac,obojetnie kiedy kupisza za chwile masz wrazenie,ze zostales wydutkany,ale tak to jest ze sprzetem elektronicznym.Dzisiaj kupujesz nowosc a jutro masz juz antyk.

#393 Jorga

Jorga
  • 148 posts
  • SkądGrodzisk Mazowiecki, PL

Posted 25 December 2013 - 13:51

Obecnie masz procki z rodziny Ivy Bridge i grafe HD4000,w nowych bedzie zapewne Hanswell i grafa HD4400,4600 lub Iris,to juz zalezy od ciebie czy chcesz czekac,obojetnie kiedy kupisza za chwile masz wrazenie,ze zostales wydutkany,ale tak to jest ze sprzetem elektronicznym.Dzisiaj kupujesz nowosc a jutro masz juz antyk.


To wydutkanie odnośnie sprzętu to jasna sprawa, ale nie wiem, który z zakupów byłby bardziej opłacalny.. Czekać na nowego mini, który może mieć wszytko zlutowane w sobie i wtedy muszę przepłacić za ram/ssd, czy też postawić na obecną, gorszą wydajnościowo wersję [ tak, wiem, że nie wiem jeszcze, co będzie w nowym modelu ], w którą można ingerować. Myślałem też o iMac, ale to już chyba nie te pieniądze (max. 5k).

#394 anx239

anx239
  • 679 posts
  • SkądWrocław

Posted 25 December 2013 - 13:58

@Jorga - Przemyśl jeszcze raz do czego chcesz wykorzystywać Mini. Ten "nadchodzący Mini, który może nigdy się nie pojawić" nie będzie radykalnie szybszy wg. mnie. Możliwe, że w codziennym użytkowaniu wcale różnicy się nie odczuje. Inna sprawa, że raczej RAM i SSD będą niemożliwe do wymiany/bardzo drogie.

#395 Jorga

Jorga
  • 148 posts
  • SkądGrodzisk Mazowiecki, PL

Posted 25 December 2013 - 14:12

@anx239 - Tak jak Ci już pisałem w moim temacie. Mini miałby zastąpić 5-cio letniego PC stacjonarnego, którego nie chcę już naprawiać, ponieważ siada grafika i chyba cała płyta główna.. Chciałbym spróbować czegoś innego, niż poczciwy Windows. Potrzebuję sprzętu stabilnego, na którym z łatwością i przyjemnością pooglądam sobie filmy w full hd, na którym będę mógł w amatorski sposób edytować zdjęcia, na którym będę mógł pracować [word, excel, powerpoint], i który nigdy mnie nie zawiedzie. Z gier wyrastam, ale konsolę kupię kiedy zamieszkam z narzeczoną.

#396 anx239

anx239
  • 679 posts
  • SkądWrocław

Posted 25 December 2013 - 14:28

Więc Mini i7 będzie lepszy w każdym aspekcie od posiadanego komputera. Wszystkie zadania, które wymieniłeś będą wykonywane szybko. Z miniakami mam do czynienia od kilku lat więc i o stabilności słowo mogę napisać: jest bardziej niż OK. Nie czekaj, ciesz się mini już teraz...

#397 Jorga

Jorga
  • 148 posts
  • SkądGrodzisk Mazowiecki, PL

Posted 25 December 2013 - 14:34

Ok. Zakładając, że decyduję się na 2.3 i7 to teraz kilka pytań: 1. Gdzie kupię go najtaniej? Warto brać dodatkową gwarancję? Preferowałbym odbiór osobisty [ koło swojej firmy mam Cortland i MM - Bemowo Warszawa ]. 2. Jaki SSD i gdzie go kupić w przyzwoitej cenie? Jeżeli sam nie chcę wymieniać dysku na SSD to mogę gdzieś dać mini by to zrobili? Pytam, ponieważ nie chciałbym czegoś zepsuć. 3. Jaki ram do niego dokupić i gdzie znajdę go w przyzwoitej cenie? Wiem, że już podawaliście linki, ale jeżeli to możliwe to chciałbym mieć wszystko w jednym miejscu. 4. Czy monitor Asus [brak modelu], którego kupiłem wraz z blaszakiem będzie kompatybilny z Mac mini?

#398 anx239

anx239
  • 679 posts
  • SkądWrocław

Posted 25 December 2013 - 14:40

Na szybko bo idę jeść karpia :) 1 - kup w Apple Online Store PL 2 - Samsung 840 EVO - 128 lub 256 GB 4 - monitor MUSI mieć wejście cyfrowe, czyli: HDMI, DVI lub DisplayPort. Jeśli jest tylko analogowe DSub 15 pin to jest problem.

#399 Jorga

Jorga
  • 148 posts
  • SkądGrodzisk Mazowiecki, PL

Posted 25 December 2013 - 14:57

@anx - Dzięki za szybką odpowiedź, a na szczegóły czekam po karpiku. :) Smacznego Karpia i Wesołych Świąt Wszystkim Życzę! :)

#400 Marriu-4088b2fcfa

Marriu-4088b2fcfa
  • 802 posts

Posted 25 December 2013 - 15:07

W MM będzie najtaniej...




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users