Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro Retina 13'' 2012 - opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
247 odpowiedzi w tym temacie

#1 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 01 listopada 2012 - 11:02

Jako że niedawno w ofercie Apple pojawiły się nowe MacBook-i Pro Retina w wersji 13'' postanowiłem założyć ten temat. Aby zachować porządek bez mieszania modeli (15'', 13''). Także miłej dyskusji.

#2 CinekPrzecinek

CinekPrzecinek
  • 49 postów
  • SkądŚwiętochłowice

Napisano 01 listopada 2012 - 20:27

Posiadam podstawową wersję od środy (i5 2,5 ghz, 8 gb ram, 128 gb ssd). Niestety jest to mój pierwszy mac więc będę go bardziej porównywać do moich poprzednich laptopów niż do pozostałych maców. Dodam jeszcze, że przy zakupie miałem dylemat air vs pro 13 z retiną, na którego się ostatecznie zdecydowałem. Plusy: - Leciutki sprzęt. Odrobinę cięższy od 13 air'a, ale fizycznie mniejszy od niego (lecz grubszy:P), porównując z moim poprzednim Sony VAIO to mbpr jest piórkiem - Ekran to jest bajka bez dwóch zdań. Z obojętnie jakiego kąta na niego się patrzy to i tak wyraźnie wszystko widać. Co więcej momentalnie się włącza (Sony potrzebował czasu na rozgrzanie no i te nierównomierne podświetlenie:/) - Jest chłodny, ewentualnie letni podczas długiej pracy, jeszcze nie dane mi było słuchać wiatraków - jak nie masz włączonego ekranu to myślisz, że jest zgaszony - Wygodna klawiatura, a jej podświetlanie to cudna rzecz - Bateria rewelacja: 2h używania (głównie safari, adium i konfiguracja systemu oraz aplikacji) a nadal mam 75%, w moich poprzednich laptopach to sukcesem były 4h na trybie oszczędzania, który strasznie zamulał system i to na baterii 95 Wh Minusy: - "Fabryczne" szachy trochę lagowały, mimo zainstalowania najnowszej wersji systemu, a później się wysypały - Czasem da się zauważyć jakieś drobne przycięcia ekranu np. przy uruchomieniu mission control, ale nie wpływa to w żaden sposób na komfort pracy Coś konkretnego mogę napisać po kilku tygodniach użytkowania. Jak już przestawię się na OS X :)

#3 gtatarkin

gtatarkin
  • 401 postów

Napisano 01 listopada 2012 - 20:32

Tylko o czym tu dyskutować? Gdyby ten komputer kosztował - powiedzmy - 7200PLN brutto z dyskiem SSD 256GB to może i byłby warty uwagi a tak? Umówmy się, że dysk 256GB to jednak absolutne minimum, tak więc rMBP 15" kosztuje niewiele więcej, jest dużo wydajniejszy i tylko 300g cięższy.

#4 Łukasz Y

Łukasz Y
  • 34 postów

Napisano 02 listopada 2012 - 00:22

Co Ty gadasz?! Jakie 256 to minimum?! Może dla Ciebie jak chcesz uzywać 13 calowego laptopa do wszystkiego, ale dla większości ludzi 13 to sprzęt mobilny - do pracy, na uczelnie itp.. Ja mam air'a 13 i 128gb to dla mnie za dużo (dużo za dużo), bo używam go do pisania i do safari.

#5 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 02 listopada 2012 - 00:36

Dokładnie, 128GB SSD na system i programy starcza mi w 100%. Inne dane trzymam na zewnętrznym dysku. Przez pewien okres miałem Air-a w podstawowej wersji i nie byłem w stanie zapełnić tych 128GB. Także nie każdy musi mieć min. 256GB.

#6 jardins

jardins
  • 160 postów

Napisano 02 listopada 2012 - 06:23

Ja mam air'a 13 i 128gb to dla mnie za dużo (dużo za dużo), bo używam go do pisania i do safari.

To po co Ci Macbook? Do tego to i netbook się nadaje.

128GB to strasznie mało... Jeżeli jest cheć obejrzenia czasem filmu bez targania dodatkowych urządzeń/ dysków to niestety 256gb to minimum.

Dodatkowo jeżeli chcemy skorzystać z takiego dobrodziejstwa jakim jest ekran retina to filmy w rozdzielczości 1080p swoją wagę mają...

#7 qubuss

qubuss
  • 518 postów
  • SkądKońskie, PL

Napisano 02 listopada 2012 - 09:33

To po co Ci Macbook? Do tego to i netbook się nadaje.


Dla komfortu pracy, włączasz, pracujesz, wyłączasz, instalujesz raz - zapominasz, możliwość błędy 0,01%, zero wirusów, optymalizacja, wsparcie.
Reszty jeszcze nie poznałem, używam MAC OS X od Lipca i do windowsa nie wrócę.

#8 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 02 listopada 2012 - 11:30

Dodatkowo jeżeli chcemy skorzystać z takiego dobrodziejstwa jakim jest ekran retina to filmy w rozdzielczości 1080p swoją wagę mają...


Jak kogoś stać na komputer za prawie 10 tyś to na dobry TV też. Oglądanie filmów na 13'' jest dobre do YT.

#9 prime

prime
  • 51 postów
  • SkądCieszyn

Napisano 02 listopada 2012 - 13:03

Jak kogoś stać na komputer za prawie 10 tyś to na dobry TV też. Oglądanie filmów na 13'' jest dobre do YT.


Nic dodać, nic ująć...

#10 gtatarkin

gtatarkin
  • 401 postów

Napisano 02 listopada 2012 - 13:18

Szanowni Panowie zapominają o jednej ważnej sprawie... Dyski SSD bardzo, ale to bardzo nie lubią zapychania po korek. Wtedy ich wydajność staje się żałosna (przerabiane w praktyce kilka razy na różnych modelach i różnych kontrolerach!). Ja swój 256GB mam zapchany w około 50%. Nie pracuję z grafiką czy przy obróbce audio/video. Kontrola wersji w większych projektach programistycznych i pracy w kilkuosobowym teamie również potrafi zdrowo zapychać miejsce na dysku a przecież trudno abym pomiędzy pracą a domem woził się z dodatkowymi dyskami zewnętrznymi.

I jeszcze raz podniosę zarzut dotyczący ceny. Wiem, Apple pozycjonuje się cenowo w segmencie premium i nigdy nie było zbyt tanie ale podtrzymuję swoje zdanie. 9200 PLN za konfig z 256GB SSD to o 2000 PLN za dużo. Kilka dni temu za Samsunga 830 256GB płaciłem 700PLN w sklepie, Apple płaci za nie Samsungowi poniżej $100 za sztukę. Te kilkaset procent marży na jednym podzespole zabija jak dla mnie sens i opłacalność tego zakupu...

#11 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 listopada 2012 - 13:52

Dla komfortu pracy, włączasz, pracujesz, wyłączasz, instalujesz raz - zapominasz, możliwość błędy 0,01%, zero wirusów, optymalizacja, wsparcie.
Reszty jeszcze nie poznałem, używam MAC OS X od Lipca i do windowsa nie wrócę.


Daj update Safari przez AppStore, to statystyki błędów skoczą w górę... do netu i pisania to iPad wystarczy jak ktoś musi mieć Apple, po co wydawać taką kasę na kompa, na którym szachy zaliczają laga.

#12 qubuss

qubuss
  • 518 postów
  • SkądKońskie, PL

Napisano 02 listopada 2012 - 13:56

Chodziło mi raczej o błąd systemu, nie serwera. Poprawkę safari zainstalowałem pobierając plik że strony Apple. Porwównujesz hardware do software, tego lagu nie rozumiem, u mnie na 15" intel daje radę jest na sztywno ustawione na zintegrowaną grafikę.

#13 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 02 listopada 2012 - 13:56

Daj update Safari przez AppStore, to statystyki błędów skoczą w górę... do netu i pisania to iPad wystarczy jak ktoś musi mieć Apple, po co wydawać taką kasę na kompa, na którym szachy zaliczają laga.


Jeżeli porównujesz sprzęt iOS do tego z OSX to nie mam więcej pytań.

Dziwią mnie negatywne opinie na temat tego komputera, przecież większość jeszcze nie miała przyjemności go używać.

Z krytyką poczekajmy, bo podobna sytuacja była z MBPr 15''.

#14 Heniutek

Heniutek
  • 423 postów
  • Płeć:

Napisano 02 listopada 2012 - 13:58

Jak kogoś stać na komputer za prawie 10 tyś to na dobry TV też. Oglądanie filmów na 13'' jest dobre do YT.


I nosi go ze sobą?
Jak kogoś stać na dobry telewizor to nie bieduje na odtwarzanie filmów z laptopa.

Tomek

#15 qubuss

qubuss
  • 518 postów
  • SkądKońskie, PL

Napisano 02 listopada 2012 - 13:59

Recenzja już jest na The Verge, opinia nie przychylna według nich albo lepiej dołożyć do 15" Retiny, albo kupić Aira 13" i zostaje na iPada z Retiną :).

#16 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 listopada 2012 - 14:05

Chodziło mi raczej o błąd systemu, nie serwera. Poprawkę safari zainstalowałem pobierając plik że strony Apple.
Porwównujesz hardware do software, tego lagu nie rozumiem, u mnie na 15" intel daje radę jest na sztywno ustawione na zintegrowaną grafikę.


Oficjalnym źródłem uaktualnień jest App Store, nie ma tam informacji znajdź sobie linka na stronie Apple, jest za to błąd, jak na Windows Vista. Jestem klientem, a nie ich pracownikiem, żeby dociekać skąd on się wziął i czego dotyczy.
Też tego laga nie rozumiem, może kolega który go opisuje rozumie, ale zdaje się szachy mu się wysypały :D

Jeżeli porównujesz sprzęt iOS do tego z OSX to nie mam więcej pytań.


Nie pytaj więc, a zamiast tego się zastanów co ma system do takich zastosowań jak pisanie czy przeglądanie internetu.

#17 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 02 listopada 2012 - 15:21

Recenzja już jest na The Verge, opinia nie przychylna według nich albo lepiej dołożyć do 15" Retiny, albo kupić Aira 13" i zostaje na iPada z Retiną :).


Ja sie z nimi zgadzam w calej rozciaglosci.

13 nie oferuje niczego co by moglo usprawiedliwiac taka a nie inna cene proponowana przez Apple.

#18 qubuss

qubuss
  • 518 postów
  • SkądKońskie, PL

Napisano 02 listopada 2012 - 18:08

Grałem w szachy, przed chwilą na zintegrowanej grafice i nie zauważyłem żadnych lagów itp, nic się nie wysypało wszystko chodzi, może user narobił śmietniku w systemie, jak ja i wszystko się rypało :).

#19 CinekPrzecinek

CinekPrzecinek
  • 49 postów
  • SkądŚwiętochłowice

Napisano 02 listopada 2012 - 19:34

Może :) Zainstalowałem kilka update'ów i aplikacji. Trudno mi powiedzieć czemu nie działają płynnie jestem początkującym Macowcem :P

#20 Majkpe

Majkpe
  • 394 postów

Napisano 02 listopada 2012 - 19:39

Grałem w szachy, przed chwilą na zintegrowanej grafice i nie zauważyłem żadnych lagów itp, nic się nie wysypało wszystko chodzi, może user narobił śmietniku w systemie, jak ja i wszystko się rypało :).


Szachy to nic dla integry. Otwarta przeglądarka ma większe wymagania niż ta gra.

#21 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 02 listopada 2012 - 20:18

Ja na swoim MBPr mam ustawione na sztywno Intel HD, nie mam lagów w safari i innych programach. Także myślę że lagi to bardziej wina software. Poza tym sam planuje zakup wersji 13'' Retina, w listopadzie powinienem dorwać.

#22 Majkpe

Majkpe
  • 394 postów

Napisano 02 listopada 2012 - 21:33

Bo integra nie ma jakoś dużo do gadania w kwestii przeglądarek internetowych, programów do filmów, itp. tylko chodzi po prostu o to, że Retina 13 bez dedykowanej karty przy takiej cenie to delikatnie mówiąc przegięcie. Rozumiem w Airze, ale w retinie?

#23 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 02 listopada 2012 - 21:46

MacBook 13'' to komputer głównie do codziennego lajtowego użytku. Sprawdzi się idealnie do safari, iTunes, skype i innych codziennych zastosowaniach. Nie jest to komputer do grania czy profesjonalnej obróbki wideo. Ten model nie celuje w rynek PRO- nazwa jest myląca :) Świadczy o tym chociażby dwurdzeniowy procesor i brak opcji 16GB RAM. To ma być przenośny komputer wyposażony w świetny ekran a nie potwór z podwójnym GF.

#24 qubuss

qubuss
  • 518 postów
  • SkądKońskie, PL

Napisano 02 listopada 2012 - 22:42

Również nie mam przycięć na safari, chrome czy innych programach na intel hd4000. User pisał że laguje mu przy szachach na zintegrowanej grafice, więc sprawdziłem to jakie ma wymagania mnie nie interesuje, nie gram w gry na takim sprzęcie bo nie jest do tego stworzony, od tego są PC i Konsole, a mnie już nie ciągnie do gier, no dobra Diablo 3 sobie kupie :).

#25 gtatarkin

gtatarkin
  • 401 postów

Napisano 02 listopada 2012 - 22:50

MacBook 13'' to komputer głównie do codziennego lajtowego użytku.


Od tego jest Air

Sprawdzi się idealnie do safari, iTunes, skype i innych codziennych zastosowaniach. Nie jest to komputer do grania czy profesjonalnej obróbki wideo.


Jak wyżej.

Ten model nie celuje w rynek PRO- nazwa jest myląca :) Świadczy o tym chociażby dwurdzeniowy procesor i brak opcji 16GB RAM. To ma być przenośny komputer wyposażony w świetny ekran a nie potwór z podwójnym GF.


Zgadzam się z tym absolutnie, tylko wyciągam nieco inne wnioski - to po prostu droga zabawka, dla mnie bez sensu. W przyszłym sezonie tak jak 17" model do skasowania.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych