Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

(Czyzby) kradziony MBP na allegro?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 mydzio

mydzio
  • 70 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 sierpnia 2007 - 13:46

Witam serdecznie,

Jest taka aukcja:
http://www.allegro.p...hz_okazja_.html

Czy rozwalony Kensington Security Lock nie wydaje sie wam podejrzany?

Ja na pewno takiego bym nie kupil ;-)

Co wy na to?

Pozdrawiam
Piotrek

#2 banan

banan
  • 765 postów
  • SkądChi-Town, Rëmiô, Gotenhafen

Napisano 21 sierpnia 2007 - 13:52

bylo wczoraj

#3 mariannSS

mariannSS
  • 547 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 sierpnia 2007 - 13:57

czemu odrazu kradziony? jak kupujesz na allegro to sie nie martw. wygrana aukcja jest prawną i legalną umową kupna-sprzedaży. Jak sie okaże lewy to jesteś czysty bo allegro wskaże sprzedawce.

#4 mydzio

mydzio
  • 70 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 sierpnia 2007 - 14:02

czemu odrazu kradziony?
jak kupujesz na allegro to sie nie martw. wygrana aukcja jest prawną i legalną umową kupna-sprzedaży. Jak sie okaże lewy to jesteś czysty bo allegro wskaże sprzedawce.


Oj niestety nie...

Jesli kupujesz cos podejrzewajac ze moze byc kradzione (a mimo tego dochodzi do tranzakcji) to wg prawa stajesz sie paserem bez wzgledu czy kupiles to od kolegi na stadionie X-lecia czy na Allegro. Co wiecej w takim przypadku zabierany jest Tobie komputer. Ew zwrotu pieniedzy mozesz domagac sie od sprzedawcy ktory zapewne dawo juz sie ulotnil,, a jesli nawet nie to czeka Cie dluuuga przeprawa w sadzie (gdzie mimo korzystnego wyroku pieniedzy i tak raczej nie odzyskasz).

Pozdro

#5 mariannSS

mariannSS
  • 547 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 sierpnia 2007 - 14:14

ja nie podejzewam ze jest kradzione, poprostu nie posądzam ludzi o paserstwo albo o zlodziejstwo i nie obawiam sie kupowac na allegro. aukcja allegro tak jak umowa to jest pewne zabezpieczenie.

#6 Blade__

Blade__

    Pytong Was obserwuje !!!


  • 3 327 postów
  • SkądPółnoc

Napisano 21 sierpnia 2007 - 14:37

Sprzet moze byc (zastrzegam - moze !!) calkowicie legalny pod klikoma warunkami:
1. Sprzet spadl gdy byl podpietu itd.
2. Sprzet skradziono ale zostal odzyskany przez organa scigania i zwrocony wlascicielowi.
3. Sprzet mogl byc skradziony ale kradziez zgloszono a firma ubezpieczeniowa wyplacila odszkodowanie - po wyplaceniu odszkodowania komputer jest juz wlasnoscia firmy ubezpieczeniowej i zostaje wystawiony na licytacje ( w Polsce malo realne bo takie rzeczy schodza ,,bokiem,, jak np. samochody w ,,Urzedach Celnych,, )
W przypadku 1 i2 nalezy:
- Poprosic sprzedajacego o dowod zakupu ( najlepiej faktura -bo beda dane firmy lub osoby a to mozna sprawdzic)
- W przypadku kupna z licytacji nalezy poprosic o to samo co napisalem powyzej
- Poprosic o kopie ,,Zawiadomiena o przestepstwie,, (zgloszenie na Policji)

Dodatkowo zawsze Umowa K/S i z kserami dowodu tozsamosci !!!
Jesli cena jest ,,razaco,, niska w stosunku do tych samych produktow (czy uslug.. np. wynajm mieszkan) ... k.k. mowi, ze istnieje cos takiego jak ,,domniemanie,, iz dany towar lub usluga jest niezgodna z obowiazujacym prawem, czyli w przypadku rzeczy - pochodza z przestepstwa a usluga za wyludzenie lub oszustwo. W najgorszym przypadku, Kupujacy moze odpowiadac na nieumyslna paserke.
Art. 292 kk.
§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może rzypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

#7 clarissa

clarissa
  • 132 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 sierpnia 2007 - 22:05

Kurde ,skad sie tak znacie na tym obywatelu z autopsji ;)

#8 Falcon

Falcon
  • 639 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 sierpnia 2007 - 23:33

Byc moze - Blade dosc sporo handluje i mysle, ze tego rodzaju wiedza moze byc dla niego przydatna, zeby nie pasc ofiara jakiegos oszusta/zlodzieja/pasera - narazajac sie przy tym na liczne problemy.

#9 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 sierpnia 2007 - 06:45

ja nie podejzewam ze jest kradzione, poprostu nie posądzam ludzi o paserstwo albo o zlodziejstwo i nie obawiam sie kupowac na allegro. aukcja allegro tak jak umowa to jest pewne zabezpieczenie.

Nie musisz nawet nic podejrzewać, aby być paserem. Kupisz świadomie kradzione - jesteś paserem. Kupisz nieświadomie kradzione - jesteś paserem. Twoja ochrona Allegro jest złudna.

#10 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 22 sierpnia 2007 - 10:58

czy kupujac nieswiadomie kradziony towar jest sie paserem?

#11 corvus-corax

corvus-corax
  • 29 postów
  • SkądWrocław/Walencja

Napisano 22 sierpnia 2007 - 11:15

czy kupujac nieswiadomie kradziony towar jest sie paserem?

na to wygląda... niestety ...

#12 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 sierpnia 2007 - 11:28

czy kupujac nieswiadomie kradziony towar jest sie paserem?

Absolutnie TAK.

#13 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 22 sierpnia 2007 - 12:05

ABSOLUTNIE NIE! Paserstwo jest przestępstwem umyślnym. Dla popełnienia paserstwa we wszystkich jego formach konieczna jest świadomość sprawcy, że rzecz będąca przedmiotem jego działania została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, albo świadomość możliwości pochodzenia tej rzeczy z czynu zabronionego. Konsekwencją negatywną jest natomiast utrata przedmiotu.

#14 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 22 sierpnia 2007 - 13:50

>>goto206

nigdy ale to nigdy i nikomu nie udzielaj porad prawnych bo sie to dla ciebie moze zle skonczyc :D
---------------------------------------------
Paserstwo to zachowanie polegające na nabyciu rzeczy uzyskanej za pomocą czynu zabronionego (najczęściej kradzieży), ukryciu jej lub udzieleniu innej osobie pomocy do jej zbycia.

Paserstwo można popełnić tak umyślnie jak i nieumyślnie zależnie od tego, czy paser wie o przestępnym pochodzeniu przedmiotu, albo czy w konkretnym przypadku powinien był wiedzieć z uwagi na zachodzące okoliczności sugerujące takie pochodzenie np. podejrzanie niska cena, sprzedaż bez dokumentów lub w niekompletnym stanie itp.
---------------------------------------------
http://isip.sejm.gov...=WDU19970880553
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paserstwo

#15 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 22 sierpnia 2007 - 13:56

>>goto206

nigdy ale to nigdy i nikomu nie udzielaj porad prawnych bo sie to dla ciebie moze zle skonczyc :D
---------------------------------------------
Paserstwo to zachowanie polegające na nabyciu rzeczy uzyskanej za pomocą czynu zabronionego (najczęściej kradzieży), ukryciu jej lub udzieleniu innej osobie pomocy do jej zbycia.

Paserstwo można popełnić tak umyślnie jak i nieumyślnie zależnie od tego, czy paser wie o przestępnym pochodzeniu przedmiotu, albo czy w konkretnym przypadku powinien był wiedzieć z uwagi na zachodzące okoliczności sugerujące takie pochodzenie np. podejrzanie niska cena, sprzedaż bez dokumentów lub w niekompletnym stanie itp.
---------------------------------------------
http://isip.sejm.gov...=WDU19970880553
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paserstwo


Nie mam w zwyczaju wypowiadać się na tematy, na których się nie znam. Jeżeli nie jestem pewien to sprawdzam. Przed wpisem na forum zerknąłem na wszelki wypadek do dwóch dobrych komentarzy - tak dla pewności. I powtarzam: paserstwo jest przestępstwem umyślnym.

EDIT:
skoro kolega zrobił edit i dodał link do wikipedii to ja też robię edit ;)
Nie zapominajmy, że wikipedię tworzą ludzie niekoniecznie znający się na rzeczy. Owszem, są poglądy, że paserstwo może być nieumyślne (dość odosobnione), ale mnie zawsze uczono, że paserstwo jest przestępstwem umyślnym i to niezależnie czy w postaci bezpośredniej (sprawca chce popełnić czyn zabroniony) czy też ewentualnej (sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i na to się godzi).

I nie udzialam porad prawnych, tylko piszę jak jest.

#16 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 22 sierpnia 2007 - 15:29

ale dalem tez linka do ustawy :) raczyles zajrzec ? i kto ciebie uczyl, ziobro ? :D nie napisalem ze "udzielasz porad prawnych" tylko ze nie powinienes tego robic. to byla rada na przyszlosc skoro to co piszesz ma sie nijak to stanu faktycznego k.k. to nie piszesz jak jest tylko piszesz jak bys chcial zeby bylo. moze jest ci to na reke, tego nie wiem ale dziwnie bronisz tej swojej wykladni prawa. jestes z pis-u ?

#17 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 22 sierpnia 2007 - 17:17

Ty czytasz drogi kolego co ja piszę? Napisałem wyraźnie, że sprawdziłem ten przepis w komentarzach, tak na wszelki wypadek, żeby zweryfikować swoją wiedzę, którą nabyłem na studiach. Więc po co miałem zaglądać do ustawy na stronie sejmowej, skoro jest tam tylko przepis, który mam w komentarzu (jeżeli wiesz co to jest). A jeśli już masz ochotę na dyskusję prawniczą, do której uważam nie dorosłeś, to moja wykładnia może się co najwyżej odnosić do stanu prawnego kodeksu karnego, a nie faktycznego. Dzięki ludziom, którzy odczytują przepisy właśnie w ten sposób jak Ty, domorosłych prawników dokonujących wykładni na podstawie internetu, ja mam dziś całkiem dużo pracy. Siedzę w tych przepisach na codzień i absolutnie nie życzę sobie komentarzy sugerujących, że mam coś na sumieniu i w związku z tym interpretuje prawo na swoją korzyść. I nie, nie jestem z Pis-u. W przeciwieństwie do co poniektórych korzystam z pewnych źródeł uznanych autorów, a nie Wikipedii. I dziękuje za dobre rady od kogoś, kto zamiast argumentów sprowadza dyskusję do docinków typu "kto Cię uczył, Ziobro". A skoro już o tym mowa to prawa karnego uczył mnie prof. dr hab Witold Kulesza. I jestem prawie na 100% pewny, że w przeciwieństwie do Ciebie, wyżej wymieniony profesor mnie czegoś nauczył.

#18 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 22 sierpnia 2007 - 17:29

no no imponujace :D postarales sie

ale i tak nie masz racji, ale co tam ty wiesz lepiej :D a oni tez sie nie znaja http://www.policja.p...tal/pol/34/607/
  • lutecki lubi to

#19 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 sierpnia 2007 - 17:31

Jakich komentarzach?! Czytaj przepisy, a jak nie potrafisz ich czytać ze zrozumieniem to zapytaj się tych którzy prawo uchwalają, egzekwują lub znają. Ojciec jest komendantem komendy wojewódzkiej więc raczej się zna na tym. Paserstwo popełnisz nawet gdy nie wiesz, że sprzęt pochodzi z przestępstwa.
  • kadargo lubi to

#20 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 22 sierpnia 2007 - 17:32

>>lutecki widzisz pojawil nam sie na forum drugi "prawnik" ? :D

#21 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 sierpnia 2007 - 17:34

Tak, widzę :) Ale to prawo przypomina mi to, które prezentuje PiS - czyli takie które nam pasuje.

#22 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 22 sierpnia 2007 - 17:35

dokladnie :) moje slowa :D

#23 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 22 sierpnia 2007 - 17:38

No naprawdę jak grochem o ścianę. Właśnie udowodniłeś, że na stronie policji jest przepis art 292 kodeksu karnego. Brawo. Jestem pod wrażeniem. Ale gdzie Ci z niego wynika nieumyślność to ja nie wiem. Więc powtórze to po raz już drugi. Jeżeli ktoś, kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, to działa umyślnie w postaci zamiaru bezpośredniego lub ewentualnego, a nie nieumyślnie. Brak Ci podstaw prawa karnego i tyle. Dyskusje uważam za zamkniętą.

#24 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 22 sierpnia 2007 - 17:39

moze zmien forum :) http://www.portal.ad...?article_id=119

a jak by ci sie nie chcialo czytac, lub nie dalbys rady to zacytuje

Łagodniejszą formą paserstwa jest paserstwo nieumyślne. Odpowiedzialność pasera spotyka w takim wypadku nie za to, że nie wiedział o tym, że nabywana lub przyjmowana rzecz jest kradziona, ale za to, że na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i mógł przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego.
Do okoliczności towarzyszących przestępczej transakcji, na podstawie których sprawca co najmniej powinien i mógł przypuszczać, że rzecz uzyskana została za pomocą czynu zabronionego, zalicza się m.in. czas i miejsce transakcji (np. sprzedaż w melinie złodziejskiej), cechy rzeczy (np. spiłowane numery) oraz niewspółmierną do wartości cenę.
W przypadku przypisania paserstwa umyślnego sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.



#25 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 22 sierpnia 2007 - 17:45

Ale będą mieli chłopaki ubaw jutro w sądzie jak im opowiem. Kupę wyroków trzeba będzie pozmieniać :) @Lutecki: do przepisów wydaje się komentarze, czyli takie mądre książki, w których mądrzy ludzie stosujący, egzekwujący i stanowiący prawo wyjaśniają przepisy. Takie komentarze miałem na myśli. A ja na codzień stosuje prawo. Co zrobić, taki zawód. I nie "prawnik" tylko po prostu prawnik.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych