Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Mac OS X] Usuwanie i zmiana wielkości partycji.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 18 sierpnia 2007 - 22:11

Zapewne niektórzy z Was naprodukowali sobie kiedyś partycji a teraz chcieliby przywrócić układ "jednopartycjowy", otóż jest bardzo prosty sposób (Intel Mac only, wybaczcie)

Dodatkowe partycje usuwamy z poziomu Terminala z płyty z instalką OS X poleceniem "GPT" - aby uzyskać dokładny opis wpisz "man gpt", lub graficznie - uruchamiamy Ubuntu (ja testowałem na 6.06LTS 64bit) - i usuwamy dodatkowe partycje Gnome Partition Editorem.

Następnie uruchamiamy Mac OS X, i Boot Camp Assistant, dzielimy nim nasz dysk startowy na dwie partycje - tak jak do instalacji Windowsa. Na koniec klikamy "Restart".

Po restarcie uruchamiamy ponownie Boot Camp Assistanta - wybieramy restore partitions - i oczom naszym ukazuje się opcja przywrócenia partycji systemowej do pełnego rozmiaru dysku!

Jest jeszcze drugi sposób, ale jak do tej pory nie udało mi się go zaaplikować:
diskutil resizeVolume (dysk) (wielkosc) (rozmiar: T / G / M / K / B)
czyli przykładowo:

diskutil resizeVolume disk0s2 74G
powinno zmienic rozmiar głównej partycji na 74 GB (w zależności od jej aktualnej wielkości - albo ją powiększy, albo zmniejszy!)

niestety wywala mi błąd że nie ma miejsca :?: nie udało mi się tego obejśc.

#2 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 18 sierpnia 2007 - 23:53

Nie łatwiej było użyć pdisk?

#3 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 sierpnia 2007 - 00:03

masz pofragmentowany dysk. Też tak miałem :)

#4 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 19 sierpnia 2007 - 00:35


niestety wywala mi błąd że nie ma miejsca :?: nie udało mi się tego obejśc.


i nie uda dopoki nie bedizesz mial wiecej niz 50% wolnego miejsca na dysku ;)

#5 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 19 sierpnia 2007 - 12:05

masz pofragmentowany dysk. Też tak miałem :)


Też tak miałem. Defragmentacja pomaga.

Zajżyj też tu:
http://www.myapple.p...ead.php?t=42539

Niestety nie miałem odwagi użyć GParted na natywnym dysku, więc nie wiem jak sobie poradzi z HFS/HFS+. Niby ten format na liście obsługiwanych partycji jest ale nie chcę ryzykować. Kiedyś się strasznie męczyłem z partycją Bootstrap na G3/350 a na swoim Mini jeszcze nie miałem okazji stawiać systemu od nowa, więc na razie nie próbuję za duże ryzyko.

#6 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 19 sierpnia 2007 - 12:08

zauważcie że ja chciałem powiększyć prtycję z 58GB (20 wolnego) na 74GB, to chyba nie problem defragmentacji? już się nie dowiem, powiększyłem BootCamp Assistantem ;)

#7 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 sierpnia 2007 - 16:11

Czy opcja Restore the startup disc to a single volume oprocz ponownego scalenia dysku w 1 partycje powoduje format?

#8 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 29 sierpnia 2007 - 11:01

Czy opcja Restore the startup disc to a single volume oprocz ponownego scalenia dysku w 1 partycje powoduje format?


Nie, nie powoduje.

#9 Hazreth

Hazreth
  • 598 postów
  • SkądSkądinąd

Napisano 30 sierpnia 2007 - 16:26

To ja się do tematu podepnę... Jeżeli mam partycję windowsową FAT32 i MacOS-ową na jednym dysku, to gdy użyję funkcji Restore the startup disc to a single volume z Boot Camp Assistant, to partycja windowsowa zostanie usunięta, cała jej zawartość podobnie, a partycja MacOS-a będzie miała spowrotem 74 GB, jak przed podziałem? Jeżeli tak, to by było fajnie, bo chcę się pożegnać z Windą ;) A chcę się upewnić, bo zawsze z pewną nieufnością podchodzę do zabawy z partycjami...

#10 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 30 sierpnia 2007 - 16:39

tak, partycja HFS zostanie powiększona do maksymalnej wielkości dostępnej na danym dysku.
  • Hazreth lubi to

#11 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 sierpnia 2007 - 16:39

Tak...ja przedwczoraj to zrobilam. Poprostu zwolnil miejsce i dodal je do starej partycji.
  • altcomputing i Hazreth lubią to

#12 Hazreth

Hazreth
  • 598 postów
  • SkądSkądinąd

Napisano 30 sierpnia 2007 - 17:27

Dzięki, partycja windowsowa poszła won :) Dysk zewnętrzny też sformatowałem pod Mac OS Extended (Journaled) zamiast FAT32, bo był do użytku pod dwoma systemami. No i faktycznie, wszystko działa jak należy.

#13 tomkoszyk

tomkoszyk
  • 65 postów
  • SkądWarsaw, Poland

Napisano 25 października 2007 - 20:10

A ja mam inny problem - mam 2 partycje jedna na maca - 100 gb i windowsowska 10 gb... chcialbym powiekszyc rozmiar partycji windy do 20 gb i nie moge... mam wiecej niz 50% miejsca wolnego na obu partycjach, nie ma na nich zadnych bledow...czy ktos zna jakies rozwiazanie?

#14 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 26 października 2007 - 07:58

A ja mam inny problem - mam 2 partycje jedna na maca - 100 gb i windowsowska 10 gb... chcialbym powiekszyc rozmiar partycji windy do 20 gb i nie moge... mam wiecej niz 50% miejsca wolnego na obu partycjach, nie ma na nich zadnych bledow...czy ktos zna jakies rozwiazanie?


obawiam sie ze jedyna opcja to Boot Camp Assistant -> usuniecie partycji PC, a potem stworzenie na nowo wiekszej.

#15 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 25 maja 2008 - 13:41

mam pusta partycje 70GB i 40GB ( MacintoshHD ) jak je polaczyc? tak zeby nie utracic danych na tej glownej. Bo w narzedziach dyskow nie moge tego zmienic..

#16 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 maja 2008 - 13:44

Zbootuj kompa z dysku instalacyjnego i tak użyj Dist Utility.

#17 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 25 maja 2008 - 14:21

Dobra odpalilem... z plyty system. Wlaczylem Narzedzia Dyskowe. Ale dalej nie widze tam opcji zmiany rozmiaru dysku Macintosh HD. Czy moglbys ktos bardziej mi wytlumaczyc? ;) to moj pierwszy mac

#18 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 maja 2008 - 14:39

Powinieneś mieć po lewej kolumnę z nazwą dysku i podspodem nazwy partycji. Ja mam tak:
Dołączona grafika
http://img84.imagesh...ncapturelu2.png

Potem kliknij na cały dysk(pierwsze od góry). Powinno się pokazać coś takiego:
Dołączona grafika
http://img80.imagesh...capture1yk1.png

Teraz złap za linię oddzielającą obie partycje i przeciągnij w góre albo w dół(wedle twojej potrzeby), tak aby dołączyc niechcianą partycje do tej podstawowej. U mnie to działało... Nie ruszył danych z partycji Leoparda.


TYLKO PAMIĘTAJ O KOPII ZAPASOWEJ WAŻNYCH DANYCH!

#19 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 25 maja 2008 - 15:03

dobra dziala :) poprostu wystarczylo skasowac partycje... wczesniej nie mozna bylo ruszyc tej lapki. Wielkie Wielkie dzieki dla Olivia ;) teraz w bootcampie bez problemu podziele dysk na partycje dla Windowsa?

#20 Five

Five
  • 85 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 maja 2008 - 14:26

Tak trochę OT, ale potrzebuję małej rady odnośnie właśnie podziału na partycje.

Zastanawiałem się, czy jest sens robić na moim (przyszłym ;) ) Maku oddzielną partycję na system i oddzielną na dokumenty i czy partycja na system+appz wystarczy 70-80GB?

#21 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 maja 2008 - 17:04

Nie. Nie opłaca się tego robić, bo może się za szybko skończyć miejsce na partycji z danymi. Ja tak miałam. I teraz znów mam wszystko na 1 partycji(sam leopard bo mam jeszcze tigera na drugiej partycji).

#22 Five

Five
  • 85 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 maja 2008 - 21:35

Hmm, no fakt, racja, takie coś może się zdarzyć. Chyba takie zboczenie windowsowe z partycjami, że jak coś to format partycji systemowej. A i tak kopię ważniejszych danych mam zamiar robić na zewnętrznym hd :) Dzięki za odp :)

#23 Raul

Raul
  • 17 postów

Napisano 01 czerwca 2008 - 17:31

Probowałem BootCampem stworzyc partycje windowsowa. POkazał mi się błąd dysku i zasugerował abym go naprawił Disk Utility. Odpaliłem płytkę instalacyjną Leoparda, spróbowałem naprawic i teraz dysk mi nie startuje w ogóle. W dodatku nie moge wyjąć płyty z Leopardem (nie wiem jak), mam włączonego refita. Pomocy, nie chce tracic ważnych danych.

#24 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 czerwca 2008 - 16:39

Spróbuj odpalić kompa z livecd linuxowego i skopiować najważniejsze dane. Potem napraw tabele gpt czy tam mbr( nie pamiętam jakie opcje miał refit).

#25 Kasiaaa

Kasiaaa
  • 54 postów
  • SkądKraków/Mysłowice

Napisano 21 lipca 2008 - 17:27

Powinieneś mieć po lewej kolumnę z nazwą dysku i podspodem nazwy partycji. Ja mam tak:
Dołączona grafika
http://img84.imagesh...ncapturelu2.png

Potem kliknij na cały dysk(pierwsze od góry). Powinno się pokazać coś takiego:
Dołączona grafika
http://img80.imagesh...capture1yk1.png

Teraz złap za linię oddzielającą obie partycje i przeciągnij w góre albo w dół(wedle twojej potrzeby), tak aby dołączyc niechcianą partycje do tej podstawowej. U mnie to działało... Nie ruszył danych z partycji Leoparda.


TYLKO PAMIĘTAJ O KOPII ZAPASOWEJ WAŻNYCH DANYCH!



A ja mam własnie jakoś tak dziwnie, ze mogę zmniejszyć każdą partycję, ale nie mogę powiększyć jednej kosztem drugiej. Czy macie dla mnie jakąś radę. Po prostu mogę zmieniać rozmiar każdej z dwóch partycji, które kiedyś bez sensu stworzyłam, ale nie mogę powiększyć tej na której mi zależy, czy tej z systemem.

Kasia




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych