Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[TUTORIAL] Emulacja Amigi do gier: E-UAE + Hi-Toro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 18 sierpnia 2007 - 17:00

Dołączona grafika


Zapewne wielu z Was miało (lub ma) do czynienia z komputerami Amiga. Wielu również zapewne wie o wyśmienitym emulatorze tego komputera - WinUAE. Niestety, istnieje on wyłącznie w wersji dla Windows, jednakże na bazie kodu WinUAE (a właściwie UAE) powstał międzyplatformowy emulator E-UAE, którego wersja istnieje również dla MacOS X.

Ten tutorial ma Wam pomóc skonfigurować tenże emulator do gier. Stworzymy dwie konfiguracje - Amigę 500 oraz 1200.

Zaczniemy od pozbierania rozproszonego po sieci oprogramowania:

Dołączona grafika
E-UAE - główny program emulatora znajdziemy pod adresem http://www.rcdrummond.net/uae/ a w wersji Universal Binary tutaj: http://www.e-uae.de.vu/

Dołączona grafika
Hi-Toro - graficzny program konfiguracyjny dla E-UAE, który bardzo ułatwia skomplikowaną konfigurację emulatora: http://www.pimley.net/projects/

libSDL - biblioteka niezbędna do uruchomienia E-UAE: http://libsdl.org/

Do uruchomienia emulacji niezbędny będzie również plik z zawartością ROM-u Amigi, a dokładnie dwa pliki - osobne dla naszych konfiguracji imitujących Amigę 500 i 1200.
W Amigach 500 stosowano wersje 1.2 oraz 1.3, podczas gdy w A1200 występowały wersje 3.0 i 3.1.
Niestety, zawartość ROM-u chroniona jest prawami autorskimi firmy Amiga, Inc., toteż nie można ich legalnie pobrać z sieci. Najprostszym sposobem (i legalnym) jest posiadanie odpowiedniego komputera i zgranie jego ROM-u do pliku.
Jednakże nie macie chyba bana na Google - powiem Wam w sekrecie, że te pliki można znaleźć w sieci ;)

Nie pytajcie mnie, ani nikogo na forum o pliki ROM.

Na sam koniec musimy jeszcze mieć jakieś gry...
Wiele z nich można znaleźć np. tu: http://www.gandimann.de

Gry dystrybuowane są w postaci obrazów dyskietek w formatach ADF (czysty obraz dyskietki) lub DMS (skompresowany obraz dyskietki), a także nieraz ADZ (ADF skompresowany ZIP-em - po zmianie na .zip normalnie dekompresuje się)
Wszystkie wymienione formaty są bezpośrednio obsługiwane przez E-UAE.

Dobrze. Mamy wszystko co potrzebujemy, zabieramy się za instalację.

Bibliotekę SDL wrzucamy do /Library/Frameworks.
Tworzymy teczkę dla E-UAE w /Applications i wrzucamy do niej Hi-Toro oraz E-UAE
W utworzonej w poprzednim kroku teczce tworzymy dwie następne: "ROMS" oraz "ADF".
Do tej pierwszej wrzucamy obrazy ROM-ów, w drugiej umieszczać będziemy obrazy dyskietek.

Teraz uruchamiamy Hi-Toro
Na sam początek wchodzimy do Preferencji (menu Hi-Toro -> Preferences) i ustawiamy ścieżkę dostępu do E-UAE. Dajemy "OK"

Teraz po kolei wartości ustawiane dla konfiguracji Amigi 500 oraz 1200 (zmieniamy tylko podane pola, pozostałych nie ruszamy):

Amiga 500

Overview:
Description: Amiga 500

ROM:
ROM: tu podajemy plik ROM-u w wersji 1.2/1.3

RAM:
Chip RAM: 0.5MB
Slow RAM: 0.5MB

Jeśli niektóre gry nie zechcą się uruchomić, należy podnieść ilość ChipRAM do 1MB.

CPU:
Compatible
Cycle Exact

Display:
Fullscreen Resolution: 800x600
Windowed Resolution: 640x512
OpenGL Rendering
Centre Horizontal: Smart
Centre Vertical: Smart

Devices:
Joystick port 1: wybieramy układ jaki nam najbardziej odpowiada


Amiga 1200

Overview:
Description: Amiga 1200

ROM:
ROM: tu podajemy plik ROM-u w wersji 3.0/3.1

RAM:
Chip RAM: 2MB
Fast RAM: 4MB

Standardowo Amiga 1200 nie posiada pamięci Fast, jednakże niektóre gry potrafią zrobić z niej pożytek oszczędzając nam przekładania (obrazów ;) dyskietek.

CPU:
Emulation Speed: Max
Model: 68020
Cache: 8

Tutaj nieco odchodzimy od oryginału, Amiga 1200 ma procesor 68EC020, jednakże aby uruchomić kompilację JIT (przyspiesza, i to baardzo), emulator musi być ustawiony w 68020, dla samych gier nie ma to żadnej różnicy, natomiast nam pozwoli cieszyć się płynniejszą pracą emulatora. O ile w przypadku Amigi 500 nie ma to szczególnego znaczenia, o tyle różnice w architekturze Chipsetu AGA Amigi 1200 mogą powalić co słabsze Maczki na kolana, a w efekcie gry nam będą "mulić", a tego nie chcemy. Amiga to trudny w emulacji komputer, wymaga naprawdę szybkiej maszyny.

Chipset:
Type: AGA

Display:
Fullscreen Resolution: 800x600
Windowed Resolution: 640x512
OpenGL Rendering
Centre Horizontal: Smart
Centre Vertical: Smart

Devices:
Joystick port 1: wybieramy układ jaki nam najbardziej odpowiada

Po ustaleniu żądanej konfiguracji z menu wybieramy Configuration -> Save As... i zapisujemy pod odpowiednią nazwą, dla ułatwienia najlepiej w teczce z emulatorem.

Hi-Toro udostępnia ściągawkę dotyczącą klawiszologii pozwalającej zmieniać niektóre parametry emulacji w trakcie jej trwania. Ściągawkę aktywujemy kombinacją klawiszy "japko + E"
Niestety klawiszologia opiera się o przyciskanie "F11", które zarezerwowane jest domyślnie dla Expose, toteż chcąc z niego korzystać musimy w Preferencjach Systemowych przydzielić mu inny klawisz.

Nadchodzi teraz czas uruchomienia samej emulacji. Po wciśnięciu OK pojawi nam się okienko imitujące monitor Amigi. Po krótkiej chwili powinna pojawić się "żebrząca rączka" (A500) lub animowana dyskietka (A1200). To "znak zachęty" ROM-u Amigi. Pora więc włożyć dysk do stacji. W tym celu wybieramy z menu Disk -> Insert DF0: i wybieramy obraz dyskietki. W tym miejscu zaznaczam, iż wiele gier zajmuje kilka dyskietek, więc wybieramy tę oznaczoną jako pierwszą.

Po chwili "zastanowienia" gra powinna się uruchomić.

GRAMY!
Dołączona grafika

W trakcie gry komputer może poprosić o włożenie innej dyskietki - w tym celu postępujemy identycznie jak w momencie kiedy wkładaliśmy pierwszą dyskietkę.

Wiele gier akceptuje dodatkowe napędy dysków, aby je uaktywnić, w konfiguracji Hi-Toro wybieramy "Floppies", a następnie zmieniamy "Off" przy "DF1:", "DF2:", "DF3:" na "DD", w zależnosci ile stacji potrzebujemy. Następnie przy uruchamianiu gry wkładamy pierwszą dyskietkę do "DF0:" a pozostałe obrazy montujemy w pozostałych napedach.

Można również spróbować przyspieszyć działanie stacji dysków suwakiem "Floppy disk speed", jednakże w razie problemów z wczytywaniem (zmiana timingów często to powoduje), należy ją zmniejszyć.

W następnym odcinku postaram się poprowadzić Was przez instalację pod E-UAE najepszego systemu operacyjnego pod słońcem: AmigaOS :)

#2 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 09 września 2007 - 12:05

Myślę, że dla wszystkich, którzy zetknęli się z Amigą w swojej karierze z ciekawością wracają co jakiś czas do emulatorów. Osobiście odpalam co jakiś czas Amigę i muszę powiedzieć, że zwłaszcza na nowszych Mac-ach (tych z prockami powyżej 1GHz) Amiga na E-UAE chodzi bardzo płynnie. BTW. Hi-Toro ma predefiniowane ustawienia popularnych modeli Amigi (A500, A600, A1200 i A4000), dostępne są one w rozwijanym menu: Configuration -> New. Aby Amiga dostała prawdziwego "kopa" należy włączyć dopalacz w postaciu funkcji JIT (dostępna w oknie Hi-Toro w zakładce CPU) oraz dla procesorów od Motoroli 68020 wzwyż mamy możliwość emulownia dopalonej karty graficznej (Picasso), ustalamy wielkość pamięci RAM dla karty graficznej i cieszymy się naprawdę szybką Amigą (Procesor Amigi wybieramy w zakładce CPU, natomiast przydział pamięci dla karty graficznej w zakładce RAM (opcje Z3 Fast RAM oraz RTG Graphics)).

#3 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 09 września 2007 - 17:15

tak, ale to chyba nieszczególnie do grania... dlatego nie wspominałem. O tym będzie w następnym odcinku - kiedy zajmiemy się uruchomieniem systemu AmigaOS.

#4 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 10 września 2007 - 09:15

nie ma to jak oryginal mam a1k2 podlaczona przez svhs do tunera tv w MBpro - i wszystko pieknie chodzi ;-)

#5 Laborman

Laborman
  • 397 postów
  • SkądDeep Space 9

Napisano 10 września 2007 - 11:48

No ba oryginal zawsze jest lepszy. Z całej rodziny emulatorów Amigi myślę, że najlepszy jest WinUAE. Wiem, wiem pod windowsa, ale nawet ludzie z portalu PPA znający się na tym (jak mniemam) to potwierdzają. Emuluje procesory 68030, 68040 a ostatnia wersja nawet 68060 (tylko jakoś AWeb pod 68060 nie chce się instalować), pełne rozdzielczości ekranowe (tryb PC). Jest naprawdę dopracowany. Mam na swoim blaszaku zainstalowany emulator wraz z systemem 3.9, który został mi po starych dobrych czasach.

#6 Maverick

Maverick
  • 141 postów
  • SkądGDA, PL

Napisano 10 września 2007 - 12:16

No ba oryginal zawsze jest lepszy.


Oryginal owszem najlepszy, ale zalezy jak na to spojrzec. Nie ma to jak 1200 albo 4k na biurku, stary dobry sprzet, w ktory sie wkladalo duzo serca i gotowki, ale zawsze jest jakies ale :)
UAE/WinUAE na dobrym PShit albo Mac zawsze bedzie wydajniejszy/mniej problematyczny niz rozwiazania sprzetowe. Jedynym sensownym sprzetem, ktorego nie uda sie emulowac jest Amiga z PPC (603-G4) na ktorej mozna uruchomic MorphOS'a, AmigaOS 4.0, czy jakies linuksy i calkiem niezly soft jak na sprzet, ktory jest jakby nie bylo hobbystycznym (np. najnowszy blender).
Ci ktorzy maja A1200 maja tez legalny ROM i prawdopodobnie tez system (zaleznie od wersji) i moga sie cieszyc ciekawym systemem, ktory daje ogromne mozliwosci i masa gier, ktore mozna legalnie sciagnac z roznych serwisow.

mam a1k2 podlaczona przez svhs do tunera tv w MBpro - i wszystko pieknie chodzi ;-)

Jesli tuner to brak karty GFX, w jakiej rozdzielczosci uruchamiasz OS'a, o ile w ogole uruchamiasz cokolwiek poza grami "dyskietkowymi" (pytam z ciekawosci, bo swego czasu uzywalem zwyklego TV zamiast monitora + magic TV i Fblity rozne)

#7 Laborman

Laborman
  • 397 postów
  • SkądDeep Space 9

Napisano 10 września 2007 - 12:30

Kiedyś emulacja Amigi na PC czy mac była bardzo problematyczna. Słyszało się stwierdzenia "jak na gorszym sprzęcie można emulować lepszy" :). Prędkość PeCetów jednak poszła bardzo do przodu jak i ich wydajność. Dziś taka emulowana Amiga to naprawdę potężna maszynka. Niestety to już raczej sport i sentyment. Być może kiedyś będziemy cieszyć sie z emulacji PPC. Próbowano to robić z pomocą PearPC, ale to jest raczej poroniony pomysł. Z resztą nie wiem czy wogóle możliwy (chodzi mi o emulacje i instalacje AmigaOS4 bo OSX na tym emulatorze da się odpalić i nic poza tym :))

#8 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 września 2007 - 12:42

Więc może Was zainteresuje info z execa, niestety niepotwiedzone... Być może będzie istniała szansa na uruchomienie Amiga OS 4 na makach PPC. Jednen z włoskich programistów w ciągu kilku wieczorów dodał odpowieni bootloader... BTW wiecie że właścicielem 20% akcji Amiga INC jest Prokom? :)

#9 Maverick

Maverick
  • 141 postów
  • SkądGDA, PL

Napisano 10 września 2007 - 12:42

Jeszcze ciekawiej bylo z emulacja PC na Amidze xD Nigdy nie zapomne jak odpalalem Shapeshiftera, a pozniej na emulowanym MacOS uruchamialem SoftWin czy podobnie nazywajacy sie program, dzieki ktoremu winda 95 powiedzmy, ze sie uruchomila :) Z typowm emulatorem PC bylo gorzej, ale to juz inna historia. PearPC czy MacOnLinux jak na razie nie maja wiele do zaoferowania, poza tym wyglada to tak samo jak w przypadku OSX na PC - uruchomic mozna, pobawic sie systemem, ale nie wiele wiecej, bo w sumie i po co skoro wiekszosc oprogramowania zamiast uruchamiac na OS4/MorphOS/OSX mozna uruchomic na windowsie czy czymkolwiek innym. EDYTA: Ja dowiedzialem sie przypadkowo za PPA o Prokomie, ale ANIC to firma, o ktorej nie warto nawet wspominac xD nie dosc, ze nie robi nic to jeszcze nie ma praw do systemu (kwestia sporna chyba nadal) i psuje krew ludziom, ktorzy dalej Amigami sie zajmuja... Poza tym istnieje alternatywa - MorphOS, ktory wydaje mi sie lepszym systemem, a jest systemem amigowym z wylaczeniem nazwy itp.

#10 Laborman

Laborman
  • 397 postów
  • SkądDeep Space 9

Napisano 10 września 2007 - 12:54

Z tym OSX na PC nie przesadzałbym. To naprawdę wydajnie działa. Z resztą swego czasu za umieszczenie wyników z OpenGL i Xbencha tej hybrydy dostałem ostrzeżenie na tym forum :) Wracając do Amigi to na dysku CD z coltanoAmiga (nie wiem czy dobrze piszę nazwę tego emulatora) był świetny filmik zrobiony przez pracownika Commodore z ostatnich dni w fabryce Amigi tuż przed zamknięciem. Na biurku testowym leżała rozbebeszona prototypowa Amiga AAA, która miała powalić konkuręcję na kolana. Z tego co zrozumiałem koleś mówił że to działało. Eh gdyby nie bardzo dziwna polityka commodore!

#11 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 10 września 2007 - 13:15

Oryginal owszem najlepszy, ale zalezy jak na to spojrzec. Nie ma to jak 1200 albo 4k na biurku, stary dobry sprzet, w ktory sie wkladalo duzo serca i gotowki, ale zawsze jest jakies ale :)
UAE/WinUAE na dobrym PShit albo Mac zawsze bedzie wydajniejszy/mniej problematyczny niz rozwiazania sprzetowe. Jedynym sensownym sprzetem, ktorego nie uda sie emulowac jest Amiga z PPC (603-G4) na ktorej mozna uruchomic MorphOS'a, AmigaOS 4.0, czy jakies linuksy i calkiem niezly soft jak na sprzet, ktory jest jakby nie bylo hobbystycznym (np. najnowszy blender).
Ci ktorzy maja A1200 maja tez legalny ROM i prawdopodobnie tez system (zaleznie od wersji) i moga sie cieszyc ciekawym systemem, ktory daje ogromne mozliwosci i masa gier, ktore mozna legalnie sciagnac z roznych serwisow.




Jesli tuner to brak karty GFX, w jakiej rozdzielczosci uruchamiasz OS'a, o ile w ogole uruchamiasz cokolwiek poza grami "dyskietkowymi" (pytam z ciekawosci, bo swego czasu uzywalem zwyklego TV zamiast monitora + magic TV i Fblity rozne)


taki se polatany os3.9 w podstawowej rozdzialce - dokladnie tak jak mowisz fblity i te sprawy - mam to wlozone w elboxa z katowka - jeszcze musze podpiac karte sieciowa wtedy sobe tez posieciuje na ami
a tak to faktycznie - super carsy1 i 2, lotusy, warm up benefactory, flashbacki, another worldy itd itd itd

#12 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 10 września 2007 - 14:16

apropos tych filmikow, wlasnie koncze tlumaczenie tekstow na ten temat, wkrotce sie z Wami podziele na swoim Blogu.

#13 Maverick

Maverick
  • 141 postów
  • SkądGDA, PL

Napisano 10 września 2007 - 15:42

Ostatnio na laptopie toshiby pokazywalem kolezce Tiger'a pod VMWare i nie dzialal wydajnie, ale tego nawet nie probuje porownac (wydajnosc windows + VMWare != OSX na PC). Poza tym co to za przyjemnosc z takiego sprzetu, mozna sprawdzic co MacOS oferuje, pobawic sie troszke, ale powazniejszych zastosowan dla tego rozwiazania nie widze, ot chocby kwestia legalnosci systemu. (mam nadzieje, ze po lbie nie dostane :P) ...Chodzi chyba o Cloanto i Dave Haynie, dluga historia :) Jak na te lata sprzet wydaje mi sie calkiem niezly i gdybysmy mieli okazje w odpowiednim czasie zobaczyc w sklepach to kto wie co by sie dzialo. Natomiast sam emulator bazuje na UAE i starym Fellow, nigdy nie mialem okazji, ani potrzeby zainteresowac sie tym produktem, ale z tego co wiem to po prostu emulator + ROM + system z softem. IMHO dla starych amigowcow nic interesujacego. I wydaje mi sie, ze smierc Commodore zagrzebala wiele ciekawych rozwiazan, aczkolwiek pozniejsze PPC mogly ozywic sytuacje, gdyby nie to, ze to po prostu nowe procki dla starych komputerow + ew, kanapki :) To tak jakby ktos chcial intela wpakowac do PM G4/350 z 99 roku. Niby da sie procek szybszy, ale cala reszta i tak ciagnie w dol. A dzisiejsze G3/G4 Amigi owszem sa wydajne, na nowych plytach, z dobrym OS'em i niezlym softem, ale to troche za pozno i nie na dzisiejsze czasy. Ciekawe, ze gdzie sie przewija watek niezrealizowanych projektow Commodore/Amiga tam zawsze pojawiaja sie glosy co by bylo gdyby :)

#14 Laborman

Laborman
  • 397 postów
  • SkądDeep Space 9

Napisano 10 września 2007 - 17:15

Przy OSX na PC nie miałem na myśli jakiegoś vmware tylko natywnie. Legalność niestety jest raczej żadna, ale dla testów czemu nie :) tym bardziej, że nie widziałem różnicy wydajnościowej pomiędzy iMackiem w pracy a "takim jednym PC" (proszę moderatorów nie linczować mnie :)) Ciekawostką w tym filmie była świetna atmosfera panująca w zespole konstruktorów Amigi. Cała ekipa była jak rodzina, spotykali się na grillach i tam najczęściej rodziły się najlepsze pomysły. Niestety "to se ne wrati"!

#15 Maverick

Maverick
  • 141 postów
  • SkądGDA, PL

Napisano 10 września 2007 - 17:30

Przy OSX na PC nie miałem na myśli jakiegoś vmware tylko natywnie.


Dlatego nadmienilem, ze nijak wydajnosc takiego configu ma sie do OS'a normalnie zainstalowanego.
Kiedys ogolnie atmosfera otaczajaca wszystko co zwiazane z komputerami byla zupelnie inna, a teraz glownie PC dla dzieci, sprzedaz wszystkiego co sie tylko da i... takie wszystko bezduszne jakies :P
Wracajac do tematu MacOS'a na PC zwyklym, jakis czas temu dosyc popularny byl Amithlon, sam uzywalem i musze przyznac, ze dosc ciekawie to wygladalo, niestety brak Agi dyskwalifikowal ten soft jako emulator do starych gier, a z kolei nowsze rzeczy wymagaly od systemu sterownikow dla amithlona, z ktorymi niejednokrotnie byly problemy.

#16 Laborman

Laborman
  • 397 postów
  • SkądDeep Space 9

Napisano 10 września 2007 - 17:37

No tak Amithlon do dziś stanowi ciekawe rozwiązanie szczególnie dla programistów. Z resztą Amiga pod koniec swojego żywota miała strasznego pecha. Środowisko podzieliło się i powstał MorphOS , a w wielkich bólach po chyba 10 latach AmigaOS4. Mamy teraz Pegasosy i AmigiONE i każdy uważa się za następce legendy :).

#17 Maverick

Maverick
  • 141 postów
  • SkądGDA, PL

Napisano 10 września 2007 - 17:50

Moim zdaniem to wyjatki, ale robiace duzo szumu... Tak naprawde wiekszosc osob, ktore znam ze srodowiska amigowego maja rozne opinie na temat tych nowych architektur/systemow, ale nie ma jakiejs swietej wojny. Soft wychodzi na obydwie platformy lub jest kompatybilny z nimi. No i dochodzi Efika jeszcze xD

#18 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 10 września 2007 - 18:14

Najnowsi następcy Amigi (tu: sprzęt) to dzisiaj jest margines marginesu. Najlepsze czasy (kiedy rządziły A500/A1200 + ewentualnie A4000) się nie wrócą. Kolejne odkrywanie koła i tyle z tymi nowymi systemami. Postęp w dzisiejszym czasie jest tam gdzie są inwestycje. Projekt o kryptonimie Amiga jest nadal na tapecie ale tylko w kręgach silnie związanych z tym komputerem. O AmigaOne słyszłem kilka lat temu (z sentymanetu zastanawiałem się aby ją kupić) i co? Ano nic. Dla mnie czasy, kiedy spotykałem się z kolegami/koleżankami, posiadaczami Amig zmieniły się na relacje z posiadaczami Mac-ów. Takie życie. A sentyment do Amigi pozostał...

#19 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 10 września 2007 - 21:43

dziś dowiedziałem się iż prawdopodobnie stanę się posiadaczem A4000D (wersja Commodore wzbogacona o dodatkowe 15MHz dla 68040 :) ).... Amiga powraca pod moją strzechę :D

#20 Laborman

Laborman
  • 397 postów
  • SkądDeep Space 9

Napisano 10 września 2007 - 22:34

dziś dowiedziałem się iż prawdopodobnie stanę się*posiadaczem A4000D (wersja Commodore wzbogacona o dodatkowe 15MHz dla 68040 :) ).... Amiga powraca pod moją strzechę :D



Kurczę pogratulować!! Życzę przyjemnej zabawy!

#21 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 10 września 2007 - 22:38

Kurczę pogratulować!! Życzę przyjemnej zabawy!


Dzięki wielkie! Miejmy nadzieję że transakcja dojdzie do skutku, czuję sentyment do tego sprzętu, a 4000 to moje marzenie... Oczywiście poinformuję Was gdy ją zdobędę.

#22 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 10 września 2007 - 23:48

rewela!! mialem kiedys a4000 - teraz pozostalem przy a1200

moja a4k jest opisana tu

http://amiga.pekdar....ga.php?artid=83

#23 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 11 września 2007 - 00:09

Ja zostawilem Ame, ale puscilem osprzet do ludzi. Mialem napalenca milosnika animacji, a ja mialem rzadkosc, czyli dokupiona pamiec fast (podlaczana do szyny procesora z boku A 500). P.S Ma ktos cracka do Kajko i Kokosza? hue hue....

#24 tomasz_konrad

tomasz_konrad
  • 165 postów
  • SkądGdańsk / Kielce

Napisano 11 września 2007 - 08:45

dziś dowiedziałem się iż prawdopodobnie stanę się posiadaczem A4000D (wersja Commodore wzbogacona o dodatkowe 15MHz dla 68040 :) ).... Amiga powraca pod moją strzechę :D


Farciarz 8-) Ja przymierzam się do zakupu A1200, co cenię sobie w Amigach to właśnie zwarta konstrukcja typu A500, A600, A1200... jednak co fakt to fakt... nie uraczę się slotami Zorro w A1200. Tu A4000 ma przewagę, można podłączać karty rozszerzeń (głównie karty GFX, bo AGA mają swoje ograniczenia). Jedyną kartą GFX dla Amigi 1200 była o ile pamiętam BVision PPC podłączaną do karty z PPC. Ech... te czasy.

#25 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 11 września 2007 - 08:51

Dokup sobie obudowe tower do A1200, bedziesz mial zorro.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych