Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook spowalnia i zawiesza sie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 16 maja 2012 - 17:32

Posiadam MacBook pro17. ( Early 2011 ), Snow Leopard. 4 rdzenie. Myślałem że MacBook będzie pracował szybko i pożegnam problem zawieszania się komputera, co zdarzało mi się w Windows7. Niestety okazało się że również MacBook już tygodniami mi się zawiesza i co rzecz jasna robi się to męczące.
Teraz to już co bym nie robił to kilka sekund muszę czekać na otwarcie.
Troszkę się staram by było O.K. bo np. przeglądam strony internetowe tylko bezpieczne, używam programu antywirusowego AVIRA, i raz na tydzień włączam Cclenaer, i co dzień na noc całkowicie wyłączam komputer.

Zapewne wina jest po mojej stronie bo jestem zielony w temacie i mam bardzo wiele rzeczy w komputerze które chciałem zapytać czy oby nie wykasować lub inaczej używać.



Oto ogólna lista co widnieje w mym MacBook-u;

-używam trzech przeglądarek w tym samym czasie, a w każdej z nich mam otwartych wiele okien. Safari, Firefox, GoogleChrome.

-posiadam antywirus AVIRA.

-w Dashboard mam zainstalowanych bardzo wiele gadżetów. Prognoza pogody, nalepki, programy z przypomnieniami, kalkulatory.

-ekran ( biurko ) mam zapełnione ikonkami, i folderami , programy, dokumenty, itd.

-otwartych mam wiele programów naraz, jak OpenOffice, iphoto, finder, skype i przeglądarki x 3.
na youtube i podobnych programach mam cały dzień zgranych wiele filmów, ( łącznie 2 godziny )

Na razie tyle sobie przypomniałem :)

Proszę o pomoc w ustaleniu czy oby nie czynię błędów w codziennym użytkowaniu, bo to zawieszanie, i wolna praca komputera mnie dobija. Poza tym jestem prostym użytkownikiem i dziwię się że nie używając żadnych profesjonalnych programów mój nowy Macbook sobie nie radzi.
Chociaż zdaje sobie sprawę że raczej to ja sobie nie radze :)



P,S. Często myślę też o zainstalowaniu Windows8, ( jak sie pojawi w sprzedaży ) i zastanawiam się czy drugi system operacyjny nie spowolni pracy komputera.

#2 dirk.diggler

dirk.diggler
  • 2 464 postów

Napisano 16 maja 2012 - 17:35

Jest aplikacja "Monitor Aktywności" w programach która powie Ci czy nie zjadłeś tymi wszystkimi niby małymi programikami całego dostępnego RAMu (nic o nim nie napisałeś).

#3 mls

mls

  • 1 313 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 maja 2012 - 21:51

Po pierwsze - antywirus raczej do wywalenia. Na codzień, póki co, raczej się nie przyda, a tylko niepotrzebie zużywa zasoby systemowe. Wiem jak to wyglądało na Windows, gdzie antywirus potrafił przywiesić cały system. Na maku na szczęście przez 5 lat korzystania nie był mi ani razu potrzebny. Po drugie - dashboard raz uruchomiony stale zajmuje zasoby. Wszystkie widgety działają, nawet gdy ich nie widać. Nie widzę żadnego sensu w posiadaniu wielu widgetów, ale co kto lubi. To samo tyczy się porządku na biurku - im mniej ikon, tym lepiej. Po trzecie, jeśli korzystasz z YouTube prawdopodobnie odpalony jest Flash - czyli niezły makowy "os-killer". Polecam ograniczyć korzystanie z niego, ewentualnie zainstalować pluginy w rodzaju ClickToFlash/ClickToPlugin, które poza blokowaniem zbędnych animacji podmieniają odtwarzacz na stronie YT na natywny systemowy. Po czwarte - ogólnie używasz w tym samym czasie zbyt wielu zasobożernych programów: OpenOffice (lub cokolwiek innego w Javie), Firefox, iPhoto... Po co? Moim zdaniem popełniasz jeden, podstawowy niestety błąd - wiele niepotrzebnie otwartych aplikacji na raz. Nikt, naprawdę, nie korzysta z tego wszystkiego jednocześnie. U mnie standardem jest otwarte raptem kilka aplikacji, więcej mi naraz niepotrzebne.

#4 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 maja 2012 - 21:51

Po pierwsze, nie używaj żadnych AV i tego typu głupot, tylko głowy. Nie instaluj byle czego, nie wpisuj hasła na każde żądanie byle czego, uważnie kontroluj, jaka aplikacja chce od Ciebie dostępu do systemu. Myśl i bądź uważny, a niczego złego nie podłapiesz, nawet na tych mniej bezpiecznych stronach. Druga sprawa, to używanie śmieci typu programy czyszczące i optymalizujące. Unikaj tego, a jeśli już faktycznie musisz, to rób to jak najrzadziej. Te narzędzia mają spore możliwości i w rękach niedoświadczonego użytkownika mogą zabić system po kilku użyciach. Wytniesz coś, czego nie powinieneś i będziesz musiał stawiać system od nowa. Mało tego, w kopiach zapasowych będą już zapisane błędy i wyjdzie na to, że nawet nie będziesz się mógł taką w miarę świeżą kopią poratować. Trzecia sprawa, to przeglądarki. Po kiego używasz trzech? Używaj jednej, a dobrze. Każda zjada sporo zasobów. Zawsze przeglądarka będzie w górze monitora aktywności, jeśli chodzi o zużycie pamięci. To wyobraź sobie, co będzie przy trzech? Ostatnia sprawa, to robienie śmietnika w systemie. Zawsze tak jest, że jak poznajesz nowy system, to chcesz sprawdzić, co do czego i co się z czym je. Instalujesz, usuwasz, powielasz programy robiace to samo itp. Normalka. Potraktuj tą instalację systemu, jako testową i jak już poznasz, co warto mieć i używać, a czego nie ruszać, to postaw system na czysto i na nim dopiero potrzebne rzeczy. Wtedy dopiero będziesz się delektował w miarę szybkim i niezawodnym systemem. Aaa, no i Windows. Nie, on będzie siedział na osobnej partycji, odpalany zamiennie z OS X, więc nie będzie miał wpływu na działanie makowego systemu.

#5 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 17 maja 2012 - 09:56

Dziękuję Dirk.Diggler, Mls, i Renqien za obszerne informacje.
Postanowiłem przywrócić komputer do ustawień fabrycznych. Lecz przeinstaluję go dopiero w lipcu 2012, w dzień zakupu systemu nowej wersji „Mountain Lion”.
Szkoda mi tylko z winy tej utracenia programu za - 69.95 $ , Blu-ray Player for Mac and PC 2.1,
jaki ściągnąłem z Giveaway of the Day
Giveaway of the Day - free licensed software daily – Blu-ray Player for Mac and PC 2.1


A może istnieje jakiś program który można zakupić i tym samym pomniejszyć opisywany problem?

Bardzo zdziwiłem się że Ccleaner może też zaszkodzić, bo byłem go tak pewien iż używałem go na ślepo.


Z tym rozwiązaniem „rodzaju ClickToFlash/ClickToPlugin”, poruszający problem utrzymywania na komputerze zgranych filmów np. na YouTube, jest dla mnie tematem zbyt skomplikowanym, dlatego tego obciążenia pozbyć się nie mogę.


Przeglądarki testuję, ale w końcu wybiorę jedną. ( tutaj chyba założę osobny wątek bo napotykam na dziwne sytuacje )


Antywirus raczej do wywalenia? Hmm, to jak ja się teraz dowiem czy nałapałem wirusów?
Ale trudno wywalę go.
Na Windows był taki wspaniały program do chwilowego przeskanowania komputera, nazywał się chyba: ESET Online Scanner.


Kwestia porządku na biurku – w sensie im mniej ikon, tym lepiej, zastanawiam się czy w wersji „Mountain Lion” nie użyć opcji o jakiej słyszałem, tzn. pozwala posiadać kilka ekranów ( biurek ). Może wtedy mógłbym tylko jeden pulpit zapełnić cały, a pracować na całkiem czystym ( pustym ) biurku?

Zastanawiam się również czy ważne to jest jak wielką pojemność mają foldery na biurku, bo np. ja mam folder ze 100 piosenkami, i inny z filmem wideo, zatem pojemność porażająca. Może gdybym schował je do innego miejsca to pomogło by to coś ?


Programy będę wyłączał wszystkie, prócz „OpenOffice”. Co oznacza że mam zakończyć programów tych otwarcie w docku, czyli ma zgasnąć światełko pod ikonką?




Zrobiłem też zdjęcia ,,monitorowi aktywności”, ukażę je pod spodem. ( ja nie mam pojęcia co one oznaczają )

#6 verges

verges
  • 71 postów
  • SkądMadryt, Hiszpania

Napisano 17 maja 2012 - 10:35

I wszystko jasne, zapchałeś cały ram :))) Możesz używać tylu programów na raz ile chcesz, dopóki nie zapchasz ramu. W zakładce pamięć systemowa masz napisane wolna 10,1 mb. To za mało, powinno być kilkaset mb conajmniej, żeby komp pracował płynnie. Z tego co widzę, masz 4GB ramu. To trochę mało jak na chęć pracy z tyloma programami na raz. Powinieneś się zastanowić nad 8GB albo nawet 16 GB. Z tego co wiem 8GB ramu kosztuje coś około 300 zł więc nie jest to jakaś duża kasa. Co do ikon na biurku to one w ogóle nie przeszkadzają i nie mają wpływu na pracę systemu i jego szybkość. Antywirusa możesz wywalić na razie. Użycie procesora masz minimalne więc problem nie leży we flashu i youtubie raczej. W tym kompie procek jest bardzo mocny. Moim zdaniem to wina małej ilości ramu i tyle. Dołóż ramu, albo powyłączaj programy. I jeszcze jedno - nie musisz w ogóle wyłączać komputera. Czasami możesz zrestartować jakieś programy które zajmują sporo pamięci (jak np. przeglądarki albo open office algo mail). MBP którego posiadasz to naprawdę fajna i szybka maszyna ale na świecie nie ma cudów i jak się skończy ram to system wykorzystuje dysk do swapowania, a dyski w laptopach są raczej wolne (chyba że masz ssd), ze względu na oszczędność energii, temperaturę itd. Komp działa szybko dopóki otwarte programy mieszczą się w pamięci RAM. pozdrawiam

#7 dirk.diggler

dirk.diggler
  • 2 464 postów

Napisano 17 maja 2012 - 13:54

150 zł < cena 2 kości GoodRam po 4GB każda. 8GB to naprawdę sporo powietrza :)

#8 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 17 maja 2012 - 16:17

Verges, zapewne domyślasz się jak cenne były dla mnie Twe informacje. "Muchas gracias" :D

Z tego co widzę, masz 4GB ramu. To trochę mało jak na chęć pracy z tyloma programami na raz. Powinieneś się zastanowić nad 8GB albo nawet 16 GB. Z tego co wiem 8GB ramu kosztuje coś około 300 zł więc nie jest to jakaś duża kasa.


Pomyliłem się zatem myśląc że procesory Intel Core i7. i te pięknie brzmiące ,,4 rdzenie”, z oprawą 4 GB RAM, wystarczą w mej skromnej codzienności :wink:




Czy to oznacza że jak zakupię 8GB RAM-u, to będę mógł przez cały dzień trzymać sobie w tle ściągnięty film dwugodzinny, i jeszcze popuścić sobie z kilkoma mymi kaprysami, a przy tym wszystkim nie odczuję że zawiesza ( muli się ) mi MacBook?



Czy to oznacza że dotychczas wiatraki często szalały mi w MacBooku, bo siadał RAM, a teraz przy dodatkowym RAM, problem zbyt wysokiego nagrzewania zniknie?


Mam też bardzo ważne pytanie. Czy są jakieś specjalne dla MacBooka lepsze RAM-y ( mimo że droższe ) ?
Wolałbym mieć w mym nowym MacBooku wszystko w jak największym porządku, wykonane solidnie.
Wdzięczny byłbym za podanie linku z nazwą RAM-u, by wiedzieć co dokładnie zakupić.



Nie chcę na forum denerwować nikogo brakiem mych podstawowych informacji na temat instalacji RAM-u, dlatego korzystam na razie z filmów :)
MacBook Pro RAM Upgrade - YouTube
Sam nie wiem czy się odważę :wink:


Zastanawiam się też co się stanie jak zakupię 8GB ram-u, a okaże się że to za mało bo potrzebuje 16 gb?
Czy to oznacza że będę musiał wyrzucić wcześniejszy RAM , czy może dokupię kolejne urządzenia RAM i wiele nich będzie włożone do MacBooka?
Nie wiem też czy teraz oryginalne RAM jakie posiadam, będę musiał wyciągnąć i wyrzucić czy tylko tak jak powyżej zapytałem, fizycznie przybędzie mi nowy ram ?


Od razu z ciekawości prosiłbym o podanie namiaru na 16 GR RAM-u.



Byłbym wdzięczny też za podanie jakiegoś linku, ukazującej prostą lekcję, ogólnie na temat RAM-ów, np. „jak znaczące różnice ukarzą się w praktyce gdy dołożę 8 GB, czy 16 GB”.


Dziękuję za najmniejszą opinię, bo bardzo cenię sobie nawet każdy 1 wyraz :D

#9 dirk.diggler

dirk.diggler
  • 2 464 postów

Napisano 17 maja 2012 - 16:22

Każdy komputer i system zamulisz jak otworzysz mu w tle dziesiątki programów. Możesz mieć i 20 rdzeni, nic to nie zmieni. RAM tu jest kluczem.
Tu masz jak wymienić pamięć: MacBook: wyjmowanie i instalowanie pamięci (jest to dość łatwe, potrzebujesz jedynie śrubokręta PH00 - wydatek jakiś 10zł)

#10 todziro

todziro
  • 32 postów
  • SkądSilesia

Napisano 17 maja 2012 - 20:01

Ja też mam podobny problem MBP z 2011.06 procek I7 2.0 i na free memory pokazuje mi niekiedy 20MB wolnej pamięci. Wchodząc na monitor muszę ręcznie eliminować programy które mnie pożerają ( zazwyczaj Pages itp, ) Planuję wymienić na 8GB RAM i też zastanawiam się na firmą, przedział cenowy między 300 a 500. Co do wymiany już ten komputer rozkręcałem kilka razy i nie ma się czego bać...

#11 verges

verges
  • 71 postów
  • SkądMadryt, Hiszpania

Napisano 17 maja 2012 - 20:32

de nada tío! :)

Bielin, jak możesz sobie na to pozwolić, to kup od razu 16 GB. Tak dla pewności. Myślę że 16 wystarczy na wszystko, zwłaszcza w Snow Leo. Ja mam 4 na Lionie i jakoś żyje :). Mountain Lion najprawdopodobniej może potrzebować trochę więcej ramu niż Snow Leo więc lepiej będzie wziąć 16. Z tego co wiem w każdym MBP są tylko 2 sloty na ram więc ten ram który masz musisz wyjąć. Jeśli z nowym nie będzie problemu to możesz ten stary sprzedać i odzyskać trochę kasy.

Przykładowy ram - Apple RAM 16GB 1333 2x8 do MacBook Pro, iMac FVAT (2346565802) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. . Jeśli czujesz się niepewnie co do wymiany to spróbuj znaleźć jakiś sklep w Twojej okolicy (nawet poprzez allegro) który oferuje taki upgrade do macbooków, większość sklepów robi wymianę w cenie bo zajmuje im to z 10 minut :).

Co do wiatraków to nie wiem. Musiałbym zobaczyć wykres zużycia procesora z ostatnich kilku minut... Jeśli jednak nie jest on przeciążany to wymiana ramu powinna pomóc na przegrzewanie się. Ja mam starszego macbooka (2010) z core 2 duo i tutaj nie ma żadnych problemów z temperaturą. Nosze procki trochę bardziej się grzeją, ale z drugiej strony może to być wina np. ciepłego swapującego dysku jak i obciążania procesora poprzez swapowanie. Na pewno z dodatkowym ramem temperatura się obniży... ale oczywiście pod obciążeniem np. filmy 1080 p może być trochę słychać wiatraki, normalne.

#12 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 maja 2012 - 21:21

Bielin, mogę Ci sprzedać 16GB dość tanio (taniej niż mam tu-> Przedmioty użytkownika - MacMall). To raz.
Dwa, to powtórzę to co poprzednicy:

Troszkę się staram by było O.K. bo np. przeglądam strony internetowe tylko bezpieczne, używam programu antywirusowego AVIRA, i raz na tydzień włączam Cclenaer, i co dzień na noc całkowicie wyłączam komputer.

Na czarno zaznaczyłem 3 błędy początkującego.
Program antywirusowy jest niepotrzebny i tylko zżera RAM.
Programy typu ONYX, Ccleaner, MacCleaner itp. to są śmieci. Jedynie ONYX ma sens, pod warunkiem, że rozumiesz jego działanie. Pozostałe programy, nawet pod windows, wcale nie są wskazane. Większość z nich czyści pliki, które są tworzone dla szybszego odpalania się systemy/programów.
Na koniec wyłączanie komputera. Oczywiście, czasem się przyda, ale wystarczy przy aktualizacjach wymagających restartu. Już wcześniej Ci pisałem, że u mnie komputer chodzi nawet 120 dni bez wyłączania (na noc jedynie uśpiony) i nic się złego nie dzieje.
Co do przeglądarek, to powiem tak. Polecam model Chrome z wyłączonym flash do codziennego przeglądania internetu i Firefox, którego włączamy, jak jakaś strona koniecznie wymaga flash do działania (shame on designers).

#13 VictorX

VictorX
  • 122 postów
  • SkądDębica, Poland

Napisano 17 maja 2012 - 22:36

Do tego laptopa podejdzie 16GB RAMU? Sam rozszerzałem w nim pamięć i myślałem, że 8GB to już jest max?

#14 dirk.diggler

dirk.diggler
  • 2 464 postów

Napisano 17 maja 2012 - 22:42

8 oficjalnie ale działa z 16

#15 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 18 maja 2012 - 08:54

Verges , Ty jak cos napiszesz to jest tak na temat i zrozumiałe że nawet ja rozumiem wszystko :D
Ole, Ole, Ole España ! :D


Zastanawiam się również czy jak zakupię RAM 16 GB, to czy będe mógł przełożyć go do nowego modelu MacBook-a pro jaki wyjdzie np. za rok?




Nie wiem czy to prawda że przy większym RAM-ie, pojawia się szybsze zużycie baterii ?


Tyle się naczytałem że w końcu wpadłem na ciekawą opinię typu;


„lepiej SSD niz 16GB RAM”.


„gdybym miał kasę to zainwestował bym w dobry szybki SSD i max 8 giga ramu”,


Zatem zastanawiam się czy warto zakupić też SSD, ile kosztuje i czy łatwo jest go zainstalować ?


Z tego co wyczytałem to większy RAM Eliminuje efekt "zamulania", poprawia pracę kart graficznych oraz powoduje szybsze uruchamianianie się systemu, itd.
Natomiast SSD pozwala szybciej uruchamiać programy np. zamiast 3 sekund zrobi to w jedną sekundę. Czy dobrze to rozumuję ?




Bielin, mogę Ci sprzedać 16GB

Dziękuję Virgin, jestem zainteresowany, ale zanim będę pewny zakupu proszę o troszkę czasu bo na razie zbieram informacje. Wcześniej też chciałbym się upewnić że zakupiony RAM doskonale pasuje do mego MacBooka i jest nowy. Z ciekawości zapytam czy Ty Virgin masz jakiś typ sklepiku z nowymi produktami, bo jeśli tak to za jednym zamachem może kupił bym coś więcej ?

Z tego co widzę to na Allegro, Apple RAM 16GB kosztuje 720 zł, a czy zna ktoś cenę sklepową? Pytam bo w ceny Amerykańskie wyszły jakieś kosmiczne.

Cytat po Angielsku;
16GB of RAM for your new MacBook Pro
But if at 8GB you're still thirsting for yet more speed, then OWC is happy to oblige with a 16GB (2 x 8GB) DDR3 1333MHz Memory Upgrade Kit that sells for US$1599.99, with the high price tag attributable to the scarcity of 8GB modules. However, at this price you'd have to do a serious cost/benefit analysis and ask yourself whether you actually need what, for most users, would probably amount to a minimal speed increase. For the slightly more budget conscious OWC also sells a 12GB (8GB + 4GB) Upgrade Kit for $879.99.

Koniec cytatu.


Need 16GB of RAM for your new MacBook Pro?








Co do przeglądarek, to powiem tak. Polecam model Chrome z wyłączonym flash do codziennego przeglądania internetu i Firefox, którego włączamy, jak jakaś strona koniecznie wymaga flash do działania (shame on designers).


Bardzo ciekawe rozwiązanie.:wink:
Ja jeszcze potrzebuję Safari bo mam np. program ClipGrab który doskonale współpracuje z Safari.
Mam też nadzieję że jak założę RAM 16 GB, to nie będę przejmował się że mam ściągnięty film dwugodzinny, lub włączony w przeglądarce flash czy program Pages itd.



wyjmowanie i instalowanie pamięci[/url] (jest to dość łatwe, potrzebujesz jedynie śrubokręta PH00 - wydatek jakiś 10zł)

Czyli zwykły wkrętak krzyżakowy.







Do tego laptopa podejdzie 16GB RAMU? Sam rozszerzałem w nim pamięć i myślałem, że 8GB to już jest max?



…...Nowe MacBooki Pro wykrywają 16 GB pamięci RAM

Amerykański sklep komputerowy Other World Computing ogłosił dziś, że rozpoczyna sprzedaż nowych pamięci RAM do najnowszych laptopów MacBook Pro zaprezentowanych w zeszłym miesiącu.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że OWC oferuje kość o wielkości nawet 8 GB - to więcej niż Apple, które sprzedaje pamięć 4 GB jako maksymalnie dopuszczalną w swoich laptopach w jednym slocie.

Gorzej już prezentuje się cena - za dwie kości 8 GB (razem 16 GB) trzeba zapłacić 1599,99 dolarów. Znacznie lepiej wygląda opcja wymiany na 12 GB (8 GB + 4 GB) - koszt: 879,99 dolarów.

Ceny z pewnością będą spadać w miarę upływu czasu.

Testy "MaxRam" dowiodły, że nowe MacBooki Pro bez problemu wykrywają 16 GB pamięci w systemie”..........






Cytat ze strony;
http://myapple.pl/co...2.html#comments



Na powyższej stronie znalazłem cytat:

„Gorzej już prezentuje się cena - za dwie kości 8 GB (razem 16 GB) trzeba zapłacić 1599,99 dolarów. Znacznie lepiej wygląda opcja wymiany na 12 GB (8 GB + 4 GB) - koszt: 879,99 dolarów”.

Koniec cytatu.



Zastanawiam się więc czy istnieje możliwość aby zostawić mój stary RAM 4 GB, i dokupić do niego 8 GB, tak że razem wyszło by 12 gb i nic nie musiał bym wyrzucać.

Dziękuję.

#16 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 maja 2012 - 09:41

Cena sklepowa to 829zł, ja mam go za ok. 700zł. Ten tam wstawisz do nowego MBP.
Czy lepiej SSD? Bez RAMu nie lepiej. Lepiej i RAM i SSD. Natomiast SSD najlepiej w miejsce napędu CD, bo SSD kupisz zapewne 120GB - czyli akurat na system i dokumenty. Multimedia itp. lepiej wtedy na dsyku 500GB trzymać.
Bielin, mam sklep, więc wszystko jest nowe, z gwarancją i fakturą VAT. Kupisz też SSD:)

PS. Twój stary RAM 4GB to 2x2GB, a 16GB to 2x8GB.


Nie wiem czy to prawda że przy większym RAM-ie, pojawia się szybsze zużycie baterii ?

Czasem zastanawiam się skąd takie głupoty się biorą.

#17 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 19 maja 2012 - 22:20

Dziękuję Virgin71, za informacje. Na temat RAM rozważam poważnie opcje zakupu, natomiast z Karty SSD chyba zrezygnuję, bo zbyt mało o niej wiem i chyba nie poprawi mojego prostego stylu użytkowania komputera. Jednak z ciekawości zapytam o ceny, i rodzaje....czy jest jakiś link z cenami i informacjami kart ssd do MacBook pro17 ( Early 2011 )?



Zastanawiam się też czy oryginalna karta Apple RAM 2 X 2 GB, ( jaką zmuszony będe usunąć ) pasować będzie do bardzo starego laptopa; Sony VAIO VGN-FE21S

Sony VAIO VGN-FE21S - Reviews, Prices, Photos, Videos - Laptops

A oto RAM nowy, bo stary nie wiem jak wygląda gdyż jest w mym MacBooku.

Apple RAM 16GB 1333 2x8 do MacBook Pro, iMac FVAT (2346565802) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.


Jeśli mogę to chciałbym powtórzyć pytanie czy jak zakupię RAM 16 GB, to czy istnieje prawdopodobieństwo że będę mógł przełożyć go do nowego modelu MacBook-a pro jaki wyjdzie np. za rok?

Dziękuję.

#18 CEHM

CEHM
  • 639 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 maja 2012 - 22:38

Na koniec wyłączanie komputera. Oczywiście, czasem się przyda, ale wystarczy przy aktualizacjach wymagających restartu.


Wiem, ze Polakow oszczedzanie pradu boli, oj boli....

#19 Therioon

Therioon
  • 4 281 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 19 maja 2012 - 22:57

Świetne propozycje wywal program zabezpieczający, nie wyłączaj maca, gratulacje Jedyny dobry pomysł to ssd i dużo ramu Avirę używam dla testów i nic jej nie czuć w systemie, ci co piszą o zmulaniu systemu przez av to pewnie używali takie wynalazki jak kis czy nis:) Z doświadczenia wiem, że używanie cały czas baterii z uśpieniem na noc, odbija się na jej żywotności, a bateryjka do macówek kosztuje, ale pewnie tylko dla mnie to jest ważne. Ja na noc zawsze wyłączam maca, usypiam tylko wciągu dnia. A używanie ccleanerów i innych wynalazków jest to pic na wodę - z tym się zgadzam :D To jest moje prywatne zdanie :mrgreen: Mój komputer bez problemu znosi to co napisałem i nie mam z nim jakichkolwiek problemów

#20 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 21 maja 2012 - 08:48

Już mam na 99% postanowione zakup RAM 16 GB, ale zastanawiam się dlaczego oryginalne strony internetowe podają informacje że maksymalna Pamięć RAM to nie 16 GB. ale tylko 8 GB !


Oto 2 zdania jakie padają na poniższej stornie;



Pamięć RAM 4 GB (dwa moduły SO-DIMM po 2 GB) pamięci DDR3 SDRAM 1333 MHz; maksymalnie 8 GB

Do 8 GB pamięci DDR3 SDRAM 1333 MHz

4 GB (dwa moduły SO-DIMM po 2 GB) pamięci DDR3 1333 MHz; dwa gniazda SO-DIMM z możliwością zainstalowania do 8 GB



Apple (Polska) - MacBook Pro - Dane techniczne modelu 17-calowego.





Mam nadzieję że nawet opcjonalnie antywirusa Avirę przy dołożeniu RAM 16 GB, lub tylko 8 GB, nie będzie jej czuć w systemie.

#21 mls

mls

  • 1 313 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 maja 2012 - 09:49

Już mam na 99% postanowione zakup RAM 16 GB, ale zastanawiam się dlaczego oryginalne strony internetowe podają informacje że maksymalna Pamięć RAM to nie 16 GB. ale tylko 8 GB !


MacBook Pro "Core i7" 2.4 17" Late 2011 Specs (Late 2011 17", MD311LL/A, MacBookPro8,3, A1297, 2564*) @ EveryMac.com

*Apple officially supports a maximum of 8 GB of RAM, but third-parties have determined that this model actually is capable of using up to 16 GB of RAM with two 8 GB memory modules.


Mam nadzieję że nawet opcjonalnie antywirusa Avirę przy dołożeniu RAM 16 GB, lub tylko 8 GB, nie będzie jej czuć w systemie.


Nadal nie rozumiem, po co Ci owa Avira? Póki co nie ma chyba żadnego szkodliwego oprogramowania na Maka, które zainstalowałoby się "samo", bez ingerencji użytkownika (podania hasła administratora).

#22 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 maja 2012 - 11:23

Rady, jak rady. Sprawdzone przeze mnie. Co to za oszczędzanie prądu, jak uśpiony mini zjada 0,13W? Wolę wyłączyć TV na 10 minut i mieć oszczędzanie na trybie uśpienia z głowy na rok... @bielin, mój mini podobno też obsługuje 8GB, a mam w nim 16, także to jest oficjalna informacja od Apple. Często taką podają, jak nie sprzedają modułów 2x8GB. W iMac podają 16GB, bo tam wkładają 4x4GB. Antywirus na prawdę nie jest potrzebny. Nie popadajmy w paranoję.

#23 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 19 czerwca 2012 - 13:55

Bardzo proszę o opinię jak mam ustosunkować się do pewnych słów. Otóż zepsuła mi się chyba karta sieciowa ( brak internetu ) dzwoniłem do serwisu AppleCare. Podałem im też moje rozszerzone Ram 16 GB, a oni przerazili mnie że teraz mnóstwo problemów w moim komputerze mogło stać sie z winy 16 GB RAM! Stwierdzili że zrobiłem bardzo źle bo apple odpowiada jedynie za RAM DO 8 GB. Powiedzieli że opcja rozszerzenia ram o 16 GB RAM, jest nie zgodna z wszelkimi procedurami podlegającymi gwarancji, itd, itd, Czy ja mogę przekonać ich że mam pełne prawo do 16 GB RAM w moim MacBook Pro ( 17-inch, Early 2011 ) i na wszystko mam prawo do gwarancji ? Dziękuję.

#24 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 19 czerwca 2012 - 15:11

Odpowiem tutaj, nie na PW. Tak więc Obsługa telefoniczna Apple ma wiedzę chyba gorszą nawet od iSpotów. Najgorsze jest to, że wprowadzają w błąd. W MBP można samemu wymienić RAM i można tam włożyć nawet kości 2x128GB RAM. To, że działa 16GB, wynika z ograniczenia sprzętowego. Gdyby do mnie ktoś zadzwonił, że coś mu się w komputerze zepsuło, a ostatnio zmieniał RAM, to też bym podejrzewał pamięci. Ale na pewno wsadzenie pamięci do komputera, nie ma żadnego związku z tym, że zepsuło się inne urządzenie. Gwarancja nie została naruszona (zresztą można wsadzić tam teraz stary ram i nie ma możliwości, że się zorientują). Jeszcze raz, na podsumowanie NIC NIE MOŻE SIĘ STAĆ Z KOMPUTEREM, co mogło by być spowodowane włożeniem pamięci RAM do niego (nawet takich niesprawnych). To tak jakby wkupić sobie grę, wgrać do katalogu innego niż domyślny i usłyszeć od działu pomocy, że wsparcie przepadło, bo oni tylko wspierają, jak grę instalujemy na C:\program files\cośtam

#25 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 19 czerwca 2012 - 17:17

Wszystko brzmi i jest super, poza jedną informacją;

(zresztą można wsadzić tam teraz stary ram i nie ma możliwości, że się zorientują).

Zatem będę musiał stale podróżować ze starymi klockami, no bo jak coś zawiedzie to oddając do serwisu nie może być w środku 16 GB ?
Taka informacja nie jest z tych fascynujących.
Dziekuje Virgin




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych