Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dystrybucje Linux


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#26 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 02 lipca 2007 - 22:01

Wypróbuj SAM Linux. Właściwie nie wymaga żadnych ingerencji konfiguracyjnych i w pełni wykorzystuje możliwości mojego Mini. Działają efekty 3D Beryla - gumowe okna, kostka, ściskanie okien oraz animacja minimalizacji. Działa nawet kombinacja jabłko+rolka (zoom wzorowany na Mac OS X). Ma klasyczny pasek, jak w Windows oraz zerżnięty z Mac OSa dok.
Nawet jest "rozkładanie" otwartych okien po pulpicie identycznie, jak w Mac OS. Ma nawet coś a'la Dashboard. Tu się to nazywa Desklets (czy jakoś tak)

Domyślnie: Firefox, Opera, Gaim, Skype, Openoffice, Java, Synaptic, obsługa kart TV i DVB.

Bardzo dobra autodetekcja. Możliwość włączenia Beryla pojawia się już przy uruchamianiu mimo, że to grafika Intel GMA950. Działają wszystkie efekty ale tu akurat nie przeszkadzają i jest tylko niezbędne minimum.
Menedżer okien XFCE, przerobiony na wzór Mac OS X.
Są kodeki, MPlayer i wtyczki FF do streamingu.
Poza tym XMMS, Streamtuner.
Działanie w maszynach wirtualnych:
Paralells Desktop - nie działa
Virtual Box - działa, efekty beryla oczywiście niedostępne. Ustawienia VBox: RAM: 408 MB, Video: 8MB, Linux Kernel 2,6
System LiveCD, posiada polską lokalizację - do wyboru podczas startu.

Pierwszy Linux, jakiego znam, w którym standardowo zaimplementowany jest internet satelitarny.
Poważnie się zastanawiam nad zamianą mojego Debiana Lenny na SAMa.
Download ISO: ftp://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/sam/SAM-2007.iso

Polecam przetestowanie. Mi się podoba i to bardzo. Najlepiej go jednak odpalać z płyty natywnie. W maszynie wirtualnej nie jest tak efektowny.

#27 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 03 lipca 2007 - 17:44

http://jakilinux.org...acbook-i-linux/

Test kilku dystrybucji na MacBooku Pro.

#28 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 03 lipca 2007 - 18:15

Noszę się z zamiarem zainstalowania SAMa na stałe, natywnie. Trochę się jednak boję instalowania Boot Menedżera. Do tej pory używałem wielu Linuksów ale na maszynie wirtualnej lub jako LiveCD (Alt podczas startu). Czy na Mini mogę zainstalować Linuksa wg identycznych procedur jak na PC, czy wymagane są jakieś dodatkowe zabiegi (np. ten opisany w powyższym linku dla MacBook) ? LiveCD działa bez problemu. Czy mogę używać jakichś innych menedżerów partycji, np: Gparted, QTParted zamiast Bootcamp i bezpiecznie zmniejszać systemowy HFS+ ? Czy GRUB lub LiLo nie uszkodzi mi rozruchu Mac OS ? Czy bezpieczniej jest w takim razie dla GRUBa lub Lilo wskazać partycję Linuksa, zamiast bootsektora ? Niestety w Virtual Box mogę zapomnieć o efektach Beryla, choć same Linuksy działają właściwie z tą samą szybkością, co natywnie. Nie chcę jednak popsuć sobie Mac OSa

#29 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 03 lipca 2007 - 20:19

No tak efekty beryla najważniejsze ;>

#30 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 lipca 2007 - 20:57

beryl to przeszłość, teraz jest Compiz Fusion (czy jakoś tak) czyli mix beryla i compiz - naprawdę fajnie to wygląda

#31 rkosciuk

rkosciuk
  • 92 postów
  • SkądOppeln

Napisano 03 lipca 2007 - 21:24

a co da sie zainstalowac na Macbooku? zeby chociaz lan i dzwiek chodzil? Jeste jakis taki linuks?

#32 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 04 lipca 2007 - 00:58

No tak efekty beryla najważniejsze ;>


Ja swój system już mam Max OS. Cała reszta to zabawa lub dodatki rozszerzające możliwości i bazę dostępnego, darmowego oprogramowania.
Chcę mieć wszystkie trzy (Mac OS, Windows, Linux) systemy u siebie, ponieważ mogę i znakomicie poprawiają uniwersalność Mini.
Nie przepadam za ilością bajerów. Wręcz ich nadmierna ilość tylko przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Tu jednak są jak dyskretny make up. Miły, nienarzucający się dodatek.

Co, do efektów - wypróbuj SAMa LiveCD. Widać, że inspiracją do jego stworzenia był Mac. Rzuca się to w oczy na każdym kroku. Efekty są tylko podstawowe, stonowane i od Mac OS wyróżnia je tylko efekt "gumowych okien". Cała reszta to niemal kopia Mac OSa. Jest rozkładanie okien po całym ekranie (super sprawa) i już dawno w Mac OS zastąpiło mi Alt + tab. Dobrze też zrobili XFCE. Bez znaczenia jest co zostało użyte do efektów i szczerze powiedziawszy mam problemy z odróżnieniem Compiza, Beryla od XGL. Ważne, zeby było ładne ale nie kosztem ergonomii i przesadnego spadku mocy. Takie minimum, jakie jest w Mac OS, SAM, czy Viście jest dobrym stosunkiem "ładne" do "praktyczne".

Już miałem zainstalowanych, bądź uruchamiałem z LiveCD/DVD chyba ze sto dystrybucji ale do gustu przypadły mi trzy: EduCD, Debian Lenny i od niedawna SAM. Wcale mi się nie podobał SUSE 10,2, który przecież był nafaszerowany efektami. Nie lubię też Ubuntu i zachodzę w głowę nad fenomenem jego popularności.
Knoppix - może i fajny, tylko mało pasujący do preferencji polskiego użytkownika. Sporo się trzeba przy nim narobić, żeby "miał ręce i nogi" a ja lubie takie, co to się odpowiada na kilka pytań i gotowe, bez zbędnego ślęczenia w konsoli. Ma być łatwe.

Na dziś czysty, rasowy Debian, jak dla mnie jest nie do zdarcia. Żebym mógł coś więcej powiedzieć o SAM muszę go poużywać przynajmniej kilka miesięcy a to wymaga instalacji na fizycznej partycji a nie tylko w wirtualnej maszynie. Obawa przed uszkodzeniem partycji HFS lub EFI to jedyne, co mnie hamuje i gotów jestem sobie taką zabawę odpuścić, gdyby istniało jakieś ryzyko uszkodzenia Mac OSa.

Docelowo chcę mieć trzy systemy na stałe. Podstawowy Mac OS a pozostałe do uruchamiania gier oraz innych rzeczy, których nie ma w Mac OS lub działają znacznie lepiej na innych systemach.

Ja się bardzo przywiązuję do konkretnych narzędzi i używam ich póżniej latami. Przecież całkiem niedawno zaprzestałem pracy na mocno już przestarzałym Linuksie Edu CD 0.4 na jądrze 2.4. Dwa i pół roku wiernie mi służył. Oczywiście bawiłem się i nadal się bawię w poznawanie całej masy innych, ponieważ to po prostu lubię ale co innego praca a co innego zabawa. Linuksa na stałe, który zastąpi mi poczciwego Edu 0.4 szukam nadal. Nie będzie on zamiast Mac OS, tylko obok, jako dodatek. Miło, że będzie ładny ale musi też być szybki, stabilny a bajery w żadnym wypadku nie powinny mieć wpływu na wygodę pracy. Gdy będą miały - do kosza.
Każdy OS ma swoje zalety i wady. Najlepiej więc mieć wszystko pod ręką a mój Mini daje mi takie możliwosci. Możliwości, jakich nie miałem nigdy wcześniej.
Dlaczego mam ich nie wykorzystać ??
  • Simborek lubi to

#33 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 października 2007 - 13:00

Witam
Tez chce u siebie mieć trzy systemy. Viste, Mandrive i Mac OS X. Na razie stworzyłam tylko trzy partycje. Jak mogę zmienić systemy plików na nim sie znajdujące?

Olivias-Computer:/Users/Olivia root# diskutil list
/dev/disk0
   #:                   type name               size      identifier
   0:  GUID_partition_scheme                    *111.8 GB disk0
   1:                    EFI                    200.0 MB  disk0s1
   2:              Apple_HFS Mac                36.0 GB   disk0s2
   3:   Microsoft Basic Data                    60.0 GB   disk0s3
   4:              Apple_HFS Windows            15.3 GB   disk0s4


#34 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 07 października 2007 - 14:37

w Disc Utility się chyba da

#35 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 października 2007 - 14:53

Wlasnie w nim niemoge znależć.

#36 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 07 października 2007 - 15:15

Z OSX nie zrobisz partycji ext3 dla linuxa. Ale za to linux sobie ją sam zrobi przy instalacji. Teraz usun partycje dla niego bo instalator i tak będzie musiał zrobić przynajmniej dwie (system+swap) a jak napotka obszar niepodzielony na dysku to go sobie ładnie wykryje. Dla win widze że masz dobrą (disk0s3) tylko nie wiem czemu to czwartą nazwałaś Windows :)

#37 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 października 2007 - 18:01

Robie to według instrukcji:
http://wiki.onmac.ne...ot_via_BootCamp

Ale teraz windows vista nie dał rady sobie sformatować partycji. Nie wiem co teraz najlepiej zrobic( bo mogą być najwięcej 4 primary) EFI, Mac OS, Linux i Vista.

#38 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 08 października 2007 - 07:05

To jest strasznie długie i zupełnie nie chce mi się tego czytać. EFI, Mac OS i Win zostawiłbym na primary. Czwarta primary to extended gdzie masz dwie logiczne - ext3 linuxa i jego swap - linux się na pewno nie obrazi.

#39 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 października 2007 - 15:14

Ale zaraz, wtedy linux nie bedzie bootable...wiec chyba odpada. Jedyny moj problem teraz to jest to ze nie moge zmienic systemu plikow na partycjach ktore utwozylam.

#40 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 08 października 2007 - 15:44

Dalej nie wiem po co chcesz zmieniac typ partycji ale proszę: pdisk - dziala podobnie do fdisk po uruchomieniu nacisnij "e" wpisz pelna sciezke do partycji, np.: /dev/disk0s3 dla trzeciej partycji potem "t" zmienia typ partycji dysk musi być oczywiście odmontowany. A linux się powinien uruchomić z logicznej partycji. Za to bez oddzielnej partycji swap będzie problem.

#41 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 08 października 2007 - 17:32

SWAP przy ramie >=1GB nie ma sensu, chyba że się naprawde mocno używa kompa(w sensie duże zużycie RAMu). Ja mam 1GB ramu, 2GB swapu, ale i tak 0 B jest na swapie zajęte. Linux się uruchomi ze wszystkiego(taki specyficzny system).

#42 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 08 października 2007 - 17:45

Oczywiście że się uruchomi ze wszystkiego, ale i tak np. dla wersji LIve na CD tworzy swap'a na ramdisku.

Nie sprawdzałem tego ale instalatory mogą Ci nie puścić instalacji bez swapa. Sprawdze dzisiaj dla ubuntu i napisze dokladnie bo troche gdybanie w tym momencie.

---- Dodano 08-10-2007 o godzinie 18:47 ----
A tutaj wyjaśnienie dlaczego swap jest przydatny NIEZALEŻNIE od tego ile się ma RAM'u:
http://kerneltrap.org/node/3202

#43 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 października 2007 - 18:42

Wiem, wiem. Ale z doświadczenia przy 256 ramu i 1gb swapu mandriva mi wykorzystywała 0B SWAP...więc narazie chce przetestować bez swaou. Tylko mam ten jeden problem ze vista ma dysk tylko do odczytu narazie.

#44 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 08 października 2007 - 19:05

Pogubiłem się. Na której partycji chcesz mieć Vistę - 3 (60gb) czy 4 (15gb). Na 3 powinno sie instalowac bez problemu. Jak nie to tak jak już mówilłem. Usuń partycję a instalator windowsa sam sobie _powinien_ obszar niepodzilony zagospodarować.

#45 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 października 2007 - 19:49

Chce mieć tak: Mandriva 60GB Vista 15GB a i partycje podobno muszą być wczesniej zrobione, bo partycjoner visty rozwala tabele partycji(wedlug tego artykułu) a teraz jak wkładam płytkę visty, wszystko idzie ładnie aż do momentu kiedy mam wybrać partycje. Nie mogę zaznaczyć ani jednej.

#46 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 08 października 2007 - 20:24

Ok, chyba wiem w czym blad. Po pierwsze to u Ciebie disk0s3 (60gb) masz jako partycja win a ostatnia jako hfs (a powinno byc odwrotnie - przynajmniej na tej stronie napisali ze musi byc win jako ostatnia - może dlatego nie chce???). Po drugie to nie wiem co to ma do typu partycji ale tworza z opcją "MS-DOS FAT32" a na fat23 może vista sie nie chciec zainstalowac (dziwne bo co ma piernik do wiatraka - przeciez systemu plikow na partycji jeszcze nie ma, ale moze to rzeczywiscie jest inny typ partycji na GPT.

#47 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 08 października 2007 - 20:43

Wiem, wiem. Ale z doświadczenia przy 256 ramu i 1gb swapu mandriva mi wykorzystywała 0B SWAP...więc narazie chce przetestować bez swaou.

Jeśli to prawda (a nie przegapiłaś chwile, gdy swap był w użyciu) to znaczy że spokojnie obędziesz się bez swapa bo Twój sposób pracy pochłania mało pamięci.
O ile pamiętam to w czasach przed-ubuntowych dystrybucje dopuszczały instalowanie bez swapa ale swapa trzeba mieć. Na domowym komputerze - da radę bez ale na stacji roboczej a już na pewno serwerze - bezwględnie tak, nie jest ważne ile ma się RAM-u.

Nie wdając się w szczegóły - błąd na stronie w PHP może w kilkadziesiąt sekund zeżreć cały RAM i zwiesić system.

#48 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 października 2007 - 20:54

a to wiem...tez przezylam na wlasnej skorze. Ale mam juz serwer na normalnym pc, a maca chce miec do codziennych zastosowan(po prostu tesknie za linuxem). grzegor a jak mogę to zmienic? Niestety w asystencie disk util nie da się( nie mogę po prostu, nawet jesli odmontuje partycje).

#49 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 08 października 2007 - 21:36

Heh - zmusiałaś mnie do restartu kompa w tym miesiącu :)
Pod OSX sam już zgłupiałem - prawie nic (fdisk, pdisk) nie działa tak jak bym chciał. Ja bym to zrobił spod linuxowego fdisk'a który imho jest jednym z najlepszy partycjonerów jakie istnieją.
Sprawdziłem pierwszą lepszą płytkę z live linuxem jaką miałem - "wiekowy" Ubuntu 6.06 - zwykła płytka instalacyjna.
Z terminala.
sudo fdisk /dev/sda

potem "p" i enter

kod partycji z vistą to u mnie 07.
więc skoro u ciebie ma być:
sda1 - efi
sda2 - osx
sda3 - ext3
sda4 - ntfs

to dajesz:
t
3
83
t
4
07
w

pisze z pamieci ale jakos tak bedzie (t - zmienia typ partycji, potem pyta ktora a potem jaki kod nowej, w - zapisuje)
aha - bez backupu bym sie to bal robic więc się upewnij wczesniej że wszystko masz gdzieś na innym kompie zbackupowane.

---- Dodano 08-10-2007 o godzinie 22:42 ----
aha
l - pokazuje ci liste dostepnych kodow partycji
nie znam mandrivy. jesli bootuje sie najpierw do live cd a nim installer to po porstu terminal.
jesli laduje sie installer w iksach to zmien konsole (ctrl+alt+2, 3, 4, 5, 6 - generalnie ktora nie bedzie do logów i umozliwi Ci wejscie do shella) i tam powinien byc dostepny fdisk.
jak nie to zassaj z netu np. ta dystrybucje: http://gparted.sourc....net/livecd.php
Stworzona z myślą o mieszaniach w partycjach i ma 50mb. Zawiera procz parted i fdiska jeszcze GParted w ktorym tez sie mozesz pobawic, ale jak juz pisalem - ja wole tekstowego fdiska.
  • Olivia lubi to

#50 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 października 2007 - 04:40

Dziękuję, nie pomysłałam źe Linux obsługuje gpt:p. Narazie zainstalowałam viste....i narazie jest OK. Nietstety w ubuntu x mi nie wstaje. Zrobilam to przez sam terminal.
  • grzegor lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych