Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dystrybucje Linux


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#1 pepsi89

pepsi89
  • 90 postów

Napisano 25 czerwca 2007 - 22:20

mam takie pytanko jaka jest najlepsza z dystrybucji Linux Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, mandriva itd.


oraz czam sie rozni Ubunu od kubuntu i Xubuntu

---- Dodano 25-06-2007 o godzinie 23:21 ----
oraz na jakiej dzialaja wiekszosc rzeczy ktore dzialaja na windows xp

#2 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 25 czerwca 2007 - 22:28

mam takie pytanko jaka jest najlepsza z dystrybucji Linux Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, mandriva itd.


oraz czam sie rozni Ubunu od kubuntu i Xubuntu[/query]
Głównie to nazwą i defaultowym window menagerem.

---- Dodano 25-06-2007 o godzinie 23:21 ----
oraz na jakiej dzialaja wiekszosc rzeczy ktore dzialaja na windows xp

Nie działają na żadnej chyba że poprzez wine wówczas działają na wszystkich tak samo lub porównywalnie tak samo.

#3 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 25 czerwca 2007 - 22:29

ubuntu - środowisko graficzne Gnome (domyślnie)
kubuntu - środowisko graf. KDE

mandriva - podobno najsłąbza, zalecana na początek - baardzo okienkowa.

oraz na jakiej dzialaja wiekszosc rzeczy ktore dzialaja na windows xp

Nie kumam. Szukasz odpowiedników?

#4 pepsi89

pepsi89
  • 90 postów

Napisano 25 czerwca 2007 - 22:30

a ktory ma najciekawszy window menager

#5 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 25 czerwca 2007 - 22:35

a ktory ma najciekawszy window menager


Wszystkie, KDE i Gnome są bardzo zaawansowane i w pełni klikalne z czego ja oasobiście jeśli miałbym wybierać wolałbym KDE aczkolwiek nowe Gnome podobno jest superszybkie.

#6 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 25 czerwca 2007 - 23:27

http://jakilinux.org/

#7 Marcin1979

Marcin1979
  • 249 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 06:16

Gnome to superszybkie nie jest napewno. Juz predzej XFCE na ktorym oparty jest Xubuntu. Gnome jest po prostu mniej "smieciate" niz KDE (w mojej opinii).

#8 daboni

daboni
  • 287 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 06:23

jezeli juz mamy byc w temacie Forum to mandriva ma jakas starutenka wersje (cos kolo 9) na PPC, Kubuntu i Ubuntu widzialem najnowsze (badz jedne z najnowszych). pepsi89, linuksy tak jak Mac Os sa z rodziny uniksowej, pracowalem i na Windows i na Linux i teraz na Mac Os. Linuks zdecydowanie bardziej niz Windows mi sie podoba (kwestie funkcjonalnosci, wygladu itp), ale oba sie maja nijak do Mac Os. Wedlug mnie to najbardziej zaawansowany i dopracowany system z tych ktore znam. Jezeli masz komputer apple, odpusc sobie tematy innych Os, chyba, ze chcesz sie czegos nauczyc, albo masz specyficzne oprogramowanie pod dany system. To oczywiscie moje prywatne zdanie, ale plynace z doswiadczenia ;))

#9 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 26 czerwca 2007 - 09:21

jw Windows ma dla mnie ten minus, że nie dawał mi żadnej swobody Linux już tego minusa nie posiadał - można z nim zrobić praktycznie wszystko (co wiąże się z tym, że łatwo można też wszystko zrąbać ;]). Poza tym robi na mnie też wrażenie kiedy na starym PC'ie, na którym nawet Vista Super Basic dla krajów 3 świata nie ruszy, mogę sobie uruchomić Beryla, który efektami przewyższa tą całą Vistę. OS X jak daboni powiedział jest z tej samej rodziny co Linux i IMO sprawia wrażenie takiego właśnie mega dopracowanego Linuksa, przy którym postawiono na funkcjonalność i wygląd (czyli to co najważniejsze ;]) a co do gnome/kde/xfce - Kde jest całkiem fajne i są też 2 przydatne programy pod KDE - Konqueror i Amarok, ale faktycznie - na starszej maszynie troszeczkę przymula. Gnome jest superszybkie w porównaniu do KDE ;] i pewnie taka sama zależność jest między Xfce a Gnome (nie wiem nigdy nie pracowałem pod Xfce) osobiście polecałbym nowe coś z rodzinki Ubuntu, bo to naprawdę łatwa dystrybucja i jest też całkiem fajne i obszerne Wiki, które mówi co i jak ;] a to czy Gnome, KDE czy Xfce to w sumie zależy od twojej maszyny

#10 daboni

daboni
  • 287 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 09:54

i pewnie taka sama zależność jest między Xfce a Gnome (nie wiem nigdy nie pracowałem pod Xfce)


jest podobna zaleznosc, aczkolwiek jak pare razy spartolilem konfiguracje to wszystko mulilo w podobny sopob ;))
Osobiscie na poczatek polecam Mandrive, ale moze dlatego, ze na niej najdluzej pracowalem (od wersji 8.1 do terazniejszej 2007).
Ubuntu (kubuntu) jest fajne i szczegolnie polecam na PPC, bo mandriva tu zaniedbala sie okrutnie...

#11 sokl

sokl
  • 209 postów
  • SkądSzklarska Poręba

Napisano 26 czerwca 2007 - 11:13

a jaką dystrybucję polecilibyście do postawienia na : amd k6II 500mhz , 380mb ramu, geforce 2 mx 64mb - komp potrzebny do przeglądania www właściwie tylko. Przydałoby się żeby wszystko płynnie chodziło.

#12 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 12:23

FreeBSD ;) Ewentualnie DesktopBSD nie będziesz musiał się męczyć z konfiguracją ;>

#13 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 26 czerwca 2007 - 14:14

Slackware. Ewentualnie KateOS(polskie i XFCE domyślnie, chyba nawet Kadu dają).

#14 pepsi89

pepsi89
  • 90 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 14:48

ja wlasjnie jestem t trakcie instalacji xubuntu i mi zakazdym razem gdy juz sie instaluje jest 15% instalacji systemu wyskakuje mi taki blad "Utworzenie systemu plików ext3 na partycji #1 urządzenia IDE2 master (hdc) nie powiodło się." prosze o szybka pomoc

#15 john.doe

john.doe
  • 100 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 17:51

Ja polecam ubuntu, jeżeli będziesz chciał zmienić gnome na kde czy Xfce to normalnie sobie będziesz mógł doinstalowć. Ubuntu jest naprawdę łatwe w użytkowaniu

#16 Marcin1979

Marcin1979
  • 249 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 19:11

Na stary komp slackware lub debian. Ja preferuje slackware. Na nowy komp lub lapciaka zdecydowanie Ubuntu. :)

#17 daboni

daboni
  • 287 postów

Napisano 27 czerwca 2007 - 06:31

ja wlasjnie jestem t trakcie instalacji xubuntu i mi zakazdym razem gdy juz sie instaluje jest 15% instalacji systemu wyskakuje mi taki blad

"Utworzenie systemu plików ext3 na partycji #1 urządzenia IDE2 master (hdc) nie powiodło się."

prosze o szybka pomoc


Ale zmieniles system plikow na wlasciwy dla linuksa? Bo tu z tego co pamietam chyba musisz zmienic (czyt. utworzyc partycje i sformatowac ja podczas instalacji ubuntu)

#18 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 27 czerwca 2007 - 07:22

O tym właśnie ten błąd mówi, że nie może tego wykonać.

#19 daboni

daboni
  • 287 postów

Napisano 27 czerwca 2007 - 07:41

to zastanow sie czy bardzo chcesz miec tego ubuntu zamiast Mac Os. Nie wiem, co bylo powodem (byc moze powod byl niezwiazany), ale bawiac sie linuksami na iBooku uwalilem sobie cos z 3 miesiace temu hdd. Kto ma iBooka wie jak fajna jest wymiana dysku. Ja juz tez wiem i teraz mam na fireware ;)))

#20 pepsi89

pepsi89
  • 90 postów

Napisano 27 czerwca 2007 - 11:07

ale ja mam zwyklego pc

#21 daboni

daboni
  • 287 postów

Napisano 27 czerwca 2007 - 11:16

to na pc nigdy nie mialem takich problemow (nigdy mi dysku nie rozwalilo). Moze sprobuj jak sobie z tym tematem poradzi inna dystrybucja linuksa? najwyzej utworzysz i sformatujesz hdd jednym linuksem, a zainstalujesz drugiego ;) Wiem, ze to dosyc lamerskie podejscie, ale jezeli okaze sie skuteczne?... :))

#22 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 27 czerwca 2007 - 11:29

Ktoś dobrze doradził debian'a, ewentualnie możesz sprawdzić suse nie powinno być problemu z instalacją. W sumie to na ubuntu też takiego problemu być nie powinno ale czasami takie wpadki się trafiają.

#23 pepsi89

pepsi89
  • 90 postów

Napisano 27 czerwca 2007 - 13:15

dziekowka za probe pomocy ale rozwiazalem sam problem i na przyszlosc dla kogos zrobilem to tak za pomoca instalatora windows xp usunalem partycje i utworzylem nowe i zamiast posunac sie dale gdzie instalator formatuje ja natomiast anulowalem instalacje i zbootowalem Xubunta z plyty i rozpoczalem instaalcje to pomoglo

#24 michaeel

michaeel
  • 286 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 02 lipca 2007 - 20:46

a jaką dystrybucję polecilibyście do postawienia na : amd k6II 500mhz , 380mb ramu, geforce 2 mx 64mb - komp potrzebny do przeglądania www właściwie tylko. Przydałoby się żeby wszystko płynnie chodziło.


tak maszynka w sam raz dla ArchLinux (szybki, prosty i latwy w instalacji i konfiguracji oraz polonizacji).

Debian - a fee :) nie lubie, apt-get mi nie pasuje i wogole polityka. Ubuntu (dobre dla poczatkujacych), BSD za ciezkie dla poczatkujacych (podobnie jak Slack). Chcesz miesc prosty i bardzo szybki system - daj ArchLinux, lub jak masz wiecej czasu i jakies dosiwadczenie to startuj z Gentoo (wbrew pozorom nie jest trudne!)

#25 Marcin1979

Marcin1979
  • 249 postów

Napisano 02 lipca 2007 - 21:57

Ubuntu jest nie tylko dla poczatkujacych, ale tez dla tych, ktorym juz sie znudzily kombinacje i wola szybko i wygodnie. Siedzialem lata na slacku a teraz mam go tylko na routerze. Na wszystkich kompach wrzucam wlasnie ubuntu i moim zdaniem jest super.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych