Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zepsuty gładzik


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 drstepi

drstepi
  • 23 postów
  • SkądPoznań/Kielce

Napisano 28 grudnia 2011 - 13:59

Dziś zauważyłem awarie gładzika- przycisk nie działa na całym "polu gładzika", tylko w obu dolnych rogach da się go wcisnąć, ale to nie zawsze daje efekt naciśnięcia. Nie działa też przewijanie dwoma palcami, ale na cztery palce reaguje. Myślę że musiała być jakaś mechaniczna awaria, np ucisk z dużą silą, ale nie kojarzę takiego zdarzenia. Nie bardzo pamiętam czy przed kilkoma dniami (od ostatniego użycia ) gładzik działał prawidłowo. Na prsty chłopski rozum to chyba do wymiany, a może ktos zna inne sponony?

#2 jedrula

jedrula
  • 147 postów
  • SkądEuropejczyk.

Napisano 04 stycznia 2012 - 09:12

a w ustawieniach gładzika masz powłączane wszystkie gesty?

#3 drstepi

drstepi
  • 23 postów
  • SkądPoznań/Kielce

Napisano 04 stycznia 2012 - 23:18

Wszystkie, sprawdzałem to. Zreszta ostatnio zaobserwowałem "okresowość" awarii. Zaraz po włączeniu i kilkunastu minutach pracy jest OK, dopiero po ok 30-40min zaczyna się. A czasme i nie. Może jakieś zabrudzenie a nie awaria?

#4 jedrula

jedrula
  • 147 postów
  • SkądEuropejczyk.

Napisano 05 stycznia 2012 - 09:01

;/ to chyba ktoś bardziej obeznany musiałby ci podpowiedzieć o i jak...

#5 pmoo

pmoo
  • 406 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 06 stycznia 2012 - 00:38

ważną informacją będzie model komputera w którym wystąpiła awaria. Gładziki często siadają po kontakcie z cieczą. Pastylkę odpowiedzialną za klik można wyczyścić lub wymienić. Co do samego przewijania (niedziałające dwa palce) - trzebaby się temu przyjrzeć. Zwróć uwagę również na baterię. Zdarzało się w starszych komputerach (MacBook A1181, MacBook Pro A1226 czy 1260) że spuchnięta bateria najpierw blokowała klik a potem uszkadzała gładzik. Element się po prostu wyginał

#6 PALMAN

PALMAN
  • 2 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 lutego 2012 - 11:29

Witam, Odkopię nieco temat gładzika w MacBook-u Pro 13" (2009) :roll: Od wczoraj także i ja mam podobny problem. U mnie nie działa jednak tylko kliknięcie. Wszystkie "tapnięcia" działają bez problemu (jeden i dwa palce) a także gesty (jeden, dwa, trzy i cztery palce oraz obracanie i powiększanie/zmniejszanie zdjęć/dokumentów). Problem jest tak jak wspomniałem przy kliknięciu. Samo kliknięcie działa średnio raz na cztery kliknięcia (choć i to nie jest regułą) natomiast zaznaczanie tekstu i przesuwanie ikonek nie działa wcale. :???: Problem pojawił się wczoraj, czyli mniej więcej dzień po tym jak przecierałem MacBooka-a wilgotną szmatką odtłuszczającą :-| Nie wiem czy to może być przyczyną problemów z gładzikiem bo od 3 lat jak posiadam MacBooka-a przynajmniej raz w tygodniu przecieram go taką szmatką i nigdy nie było problemów :???: Dodam, że wszystkie ustawienia gładzika/Trackpada w Preferencjach systemowych są "po staremu", nic nie było zmieniane. Praca na Mac-u to nie jest jakiś większy problem (używam "tapnieć") ale przynajmniej raz w tygodniu używam na moim MacBook-u Windowsa (programy typu Abaqus, AutoCad czy EdgeCam) i w przypadku gdy nie mam ze sobą myszki nie mogę w ogóle korzystać z Windowsa ( "Tapnięcia" i gesty nie działają na Windowsie) :???: Wspomnieliście, że samą część odpowiedzialną za kliknięcie można wymienić (rozumiem, że bez wymiany całego gładzika) Czy mógłbym prosić o rozwinięcie tego tematu i/lub jakieś inne porady ?? Za wszystkie wskazówki z góry dziękuję :roll:

#7 drstepi

drstepi
  • 23 postów
  • SkądPoznań/Kielce

Napisano 18 lutego 2012 - 14:49

Ja mam takie informacje: mój gładzik "magicznie " sie sam naprawił. Przedmuchałem kalwiaturę i gładzik powietrzem, wytarłem mikrofibra i jest OK. Podejrzewam że mogły byc jakieś paprochy pod gładzikiem które sie usunęłe(wcześniej w jednym z wątków trafiłem na takie rozpoznanie problemu). Co do pytania PALMANA - nie czyszczę kompa jakimiś nasączonymi szmatkami.Nigdy nie wiem czym są nasączone. Pytanie czy nie działa kliknięcie jako naciśnięcie gładzika, czy podwójne stuknięcie w gładzik też? Z tego co wiem tafla gładzika jest zamocowana na "zawiasach" w jego górnej części, w przypadku obecności jakiegoś paprocha w jego dolnej częsci możesz mieć problem z wciśnięciem płytki. Spróbuj przedmuchać i wytrzeć na sucho, może da radę. Co do

#8 PALMAN

PALMAN
  • 2 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 lutego 2012 - 15:05

Pytanie czy nie działa kliknięcie jako naciśnięcie gładzika, czy podwójne stuknięcie w gładzik też?
Z tego co wiem tafla gładzika jest zamocowana na "zawiasach" w jego górnej części, w przypadku obecności jakiegoś paprocha w jego dolnej częsci możesz mieć problem z wciśnięciem płytki.


Gładzik nie działa tylko na kliknięcie. Podwójne stuknięcie działa bez problemu, jednym palcem, przesuwanie dwoma, trzema i czterema też, ogólnie Muliti touch chodzi bez zarzutu. (obracanie zdjęć itp.)

Problemem jest tak jak pisałem, samo kliknięcie (naciśnięcie gładzika) bo to już działa jak chce, tzn. raz działa a raz nie. Raz uda mi się coś kliknąć (nacisnąć gładzik) i zadziała a sekundę później już nie, pomimo, że klikam (naciskam gładzik) w tym samym miejscu, w którym chwilę wcześniej zadziałało. Ale już np. tekstu nie da się zaznaczać wcale tak samo jak przesuwać ikonek na biurku... i to nie zależnie od tego gdzie wciskam gładzik :?

Co do przedmuchiwania, to generalnie dbam o kompa (raz w tygodniu przecieram szmatką nasączoną, przedmuchuję klawiaturę i touchpada sprężonym powietrzem no i ekran czasem psiknę czymś do szyb :roll: ) Nigdy nie miałem problemów po czyszczeniu, a robię to co tydzień od prawie trzech lat. (W końcu jak to mówią jak dbasz, tak masz 8-) ) ale chyba tym razem przedobrzyłem :???:

#9 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2012 - 15:08

A raz czyściłem gładzik nasączonymi szmatkami i musiałem go wykręcić i odkleić przycisk aby go wyczyścić ołówkiem bo prąd nie przepływał przez co w konsekwencji klikanie nie działało ;-) Ostatnio też poznałem dziewczynę której w Macbooku Alu nie działa stuknie ale jej to nie przeszkadza. Zresztą do dzisiaj siedzi na 10.5.8 i starym iLife i 2GB RAM ;-)

#10 Krzyk_skate

Krzyk_skate
  • 36 postów
  • SkądStrzegom

Napisano 03 marca 2012 - 14:21

Witam, w moim Macbooku Pro natomiast od wczoraj nie działa podwójne stuknięcie jako klikanie. W ustawieniach ta opcja jest włączona. Jak stuknę dwa razy na jakiejś ikonie, to ta się włączy, ale nie mogę w ten sposób zaznaczać np. na biurku czy przemieszczać okien programów (muszę wcisnąć gładzik). Wszystkie inne gesty działają poprawnie. Jak to naprawić?

#11 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 03 marca 2012 - 14:47

Bo zaznacza się na biurku i przenosi okna 3 palcami.

#12 Krzyk_skate

Krzyk_skate
  • 36 postów
  • SkądStrzegom

Napisano 03 marca 2012 - 14:59

To dlaczego do wczoraj miałem tak jak opisałem i na drugim MBP mam wszystko poprawnie jednym palcem?

#13 Rilla

Rilla
  • 134 postów
  • SkądWrocław

Napisano 26 czerwca 2012 - 08:47

Nowy MacBook Pro (mc313), uruchomiony, dane przeniesione asystentem migracji. W czasie przenoszenia wszystkie gesty działały, a po zakończeniu i w normalnym używaniu, nie działa przewijanie dwoma palcami. Jakieś pomysły?

#14 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 26 czerwca 2012 - 08:59

Preferencje systemu:) może coś się wyłączyło.

#15 Rilla

Rilla
  • 134 postów
  • SkądWrocław

Napisano 26 czerwca 2012 - 09:40

Preferencje systemu:) może coś się wyłączyło.


Jeśli nie ma dodatkowych ustawień gładzika gdzieś ukrytych poza panelem, to wszystko wygląda ok.

---------- Wpis dodano o 10:40 ---------- Poprzedni wpis dodano o 10:03 ----------

Ha! Znalazłam :) Jednak ustawienia gładzika znalazły się też w Uniwersalnym Dostępie. I to właśnie te newralgiczne :)

#16 przystal

przystal
  • 6 postów

Napisano 18 czerwca 2013 - 10:31

Cześć, posiadam Macbooka white 2,4ghz, 2008 rok model A1181. Wczoraj mój przycisk na gładziku zaczął wariować. Sam gładzik działa normalnie, przewijanie, klik dwoma palcami, wszystko jest ok. Już wcześniej pojawiały się pewne problemy, tzn. zaczął ciężej chodzić, natomiast wczoraj praktycznie odmowił posłuszeństwa. Raz nie działał w ogóle, raz zachowywał się jakby przycisk był cały czas wciśnięty. Jedynym sposobem, żeby teraz normalnie popracować to używanie myszki i całkowite wyłączenie gładzika. Nie był zalany, nie był czyszczony niczym mokrym. Od jakiegoś czasu zaczął coraz gorzej działać Pytanie - czy rozkręcanie i czyszczenie pomoże? Dzięki z góry za odpowiedź.

#17 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 18 czerwca 2013 - 10:37

W A1181 nie rozkręcisz gładzika.

#18 przystal

przystal
  • 6 postów

Napisano 18 czerwca 2013 - 10:46

ok, a ściągnięcie topcase i wyczyszczenie od spodu wchodzi w grę? czy tylko wymiana całego topcase? czy jest w ogóle sens ściągania i czyszczenia czy sprawę rozwiąże tylko wymiana na nowy?

#19 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 czerwca 2013 - 17:53

W tym modelu nie ma szans nic zrobić z przyciskiem gładzika. Jest sklejony z całym topcase i próba rozebrania tego skończy się jego zniszczeniem. Jeśli przycisk powoduje problemy, to można go odłączyć. Po wyjęciu baterii powinien być do niego dostęp. Trzeba odkleić zaślepkę pod touchpadem i odpiąć najmniejszą tasiemkę od przycisku to płytki sterującej. Oczywiście używanie tego bez przycisku jest utrudnione ale na pewno możliwe. Najlepiej oczywiście wymienić topcase i rozwiązać problem.

#20 przystal

przystal
  • 6 postów

Napisano 18 czerwca 2013 - 22:08

Dziękuję za informację. Jaki jest przybliżony koszt całej operacji? Tzn. Topcase + wymiana?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych