Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

zarządzanie zdjęciami na Macu / w iPhoto


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 grzesiek444

grzesiek444
  • 45 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 grudnia 2011 - 12:41

Mam problem, przeszukalem cale forum wzdluz i wszerz i nie znalazlem odpowiedzi. Programy apple'owskie takie jak iTunes czy iPhoto niejako wymuszaja na uzytkowniku aby trzymac zdjecia w ich wlasnej bibliotece aby korzystac z bogatego wyboru funkcji. I jesli swoich zdjec do tej biblioteki nie przeniose to niemozliwe jest ich usuwanie poprzez program iPhoto. Ale ja zawsze, jeszcze pracujac na Windowskie cenilem porzadek w swoich zdjeciach i mam je posegregowane chronologicznie w folderach lata -> wydarzenia. I wciaz chcialbym trzymac w nich porzadek nie tylko w bibliotece iPhoto ale też w folderach na dysku, po to aby móc je udostępniać znajomym czy innym domownikom, ktorzy maja komputery z Windowsem. Czy jest na to jakies rozwiazanie? Czy moze usuwac i zarzadzac nimi trzeba przez jakis inny program? I prosze bez odpowiedzi w stylu aby kupili sobie Maca, bo nie o to chodzi.

#2 Gregory

Gregory


  • 2 727 postów
  • Skądᴧ̊

Napisano 04 grudnia 2011 - 15:14

Do udostępniania biblioteki iPhoto użytkownikom innych systemów jest WiPhA. Instalujesz to na Macu, włączasz serwer http (Preferencje systemowe > Udostępnianie > Udostępnianie www) i konfigurujesz swoje konto admina oraz konta użytkowników, przydzielając im różne uprawnienia do przeglądania biblioteki. Mogą oni wtedy przeglądać wybrane zdjęcia, albumy i wydarzenia z Twojej biblioteki iPhoto przez przeglądarkę Internetu, niezależnie od systemu.

#3 grzesiek444

grzesiek444
  • 45 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 grudnia 2011 - 15:55

A jesli mam na mysli nie tylko udostepnianie wirtualne ale tez fizyczne? To znaczy chcialbym moje zdjecia tez przegrac do nich na komputer zorganizowane w katalogi na dysku tak jak jest to teraz? Czy jedynym wyjsciem jest przegladanie i usuwanie przez inny program np. przez picase a samo ogladanie i segregowanie w wydarzenia w bibliotece iPhoto?

#4 grzesiek444

grzesiek444
  • 45 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 grudnia 2011 - 15:06

I mam jeszcze drugie pytanie aby nie zakladac nowego watku. Czy orientuje sie ktos czy jest w iPhoto badz w jakims darmowym programie jakas fajna opcja aby wybierac z albumu zdjecia do wywolania i by nam je zapamietalo?

#5 michv12

michv12
  • 32 postów

Napisano 11 grudnia 2011 - 00:16

Witam masz również pytanie także grzesiek pozwolisz dołączę się. Powiedźcie mi jak Wy zarządzanie swoimi zdjęciami na Macu? Mam problem tego typu ponieważ chciałbym korzystać z iphoto tylko zupełnie nie wiem jak w nim zarządzać zdjęciami. Czy tworzyć katalogi w finderze czy wydarzenia w iphoto? Tylko że w iphoto są wszystkie zdjęcia widoczne mam zdjęcia które chciałbym żeby były niedostępne dla wszystkich (wiem że można ukryć zdjęcia ale mnie to nie zadowala ponieważ nie można zablokować hasłem, a nawet widać że są zdjęcia ukryte. Także ta funkcja mnie nie zadowala.) Kolejne moje pytanie, czy zapisując zdjęcia na dysku i później eksportując je do iphoto to czy one się powielają? Czyli czy zajmują podwójną ilość miejsca? Totalnie nie mam pomysły na zarządzanie zdjęciami także proszę o pomoc. Pozdrawiam

#6 FishBB

FishBB
  • 1 244 postów
  • SkądPOLAND

Napisano 11 grudnia 2011 - 14:16

Ja również podepne się pod temat zeby nie zakładać kolejnego podobnego. Chciałbym zrobić porządek w iPhoto, strumień zdjęc synchronizuje się ładnie. Ale zależy mi na albumach, folderach. W iPhoto tworzą się same w zakładce "ostatnie" - np. "strumień zdjęć - grudzień" albo "ostatnie 12 miesięcy" czy "najnowsza rolka" - jak to usunąć? Jak wy porządkujecie swoje biblioteki?

#7 FishBB

FishBB
  • 1 244 postów
  • SkądPOLAND

Napisano 12 grudnia 2011 - 14:35

Drugie pytanie - w iPhoto wszystko ląduje w folderze "Masters" następnie tworzone są podfoldery np. "20111210-100045" - czy mogę zmieniać nazwy tych folderów i zrobić tam 'porządek' po swojemu? Czy nie opłaca sie tego robic?

#8 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 12 grudnia 2011 - 14:57

Ty sie folderami nie zajmuj w sensie na dysku. Nazywaj sobie to jak chcesz w iPhoto, dysk zostaw w spokoju, jak zaczniesz tam grzebać to się posypie, to chyba logiczne.

#9 Gregory

Gregory


  • 2 727 postów
  • Skądᴧ̊

Napisano 12 grudnia 2011 - 16:15

A jesli mam na mysli nie tylko udostepnianie wirtualne ale tez fizyczne? To znaczy chcialbym moje zdjecia tez przegrac do nich na komputer zorganizowane w katalogi na dysku tak jak jest to teraz? Czy jedynym wyjsciem jest przegladanie i usuwanie przez inny program np. przez picase a samo ogladanie i segregowanie w wydarzenia w bibliotece iPhoto?


Segregujesz w wydarzenia w iPhoto na swoim Macu, a inni mają dostęp do tych wydarzeń/zdjęć/albumów (dzięki WiPhA) przez przeglądarkę pod Windows i mogą też sobie pobierać te zdjęcia na dysk.

I mam jeszcze drugie pytanie aby nie zakladac nowego watku. Czy orientuje sie ktos czy jest w iPhoto badz w jakims darmowym programie jakas fajna opcja aby wybierac z albumu zdjecia do wywolania i by nam je zapamietalo?


Nie mam pojęcia. Jak chcę zrobić odbitki, to mam w iPhoto osobny album „Do odbitek”, tam sobie wrzucam zdjęcia, które chcę, po czym później wysyłam zdjęcia z tego albumu. Jeśli zamawiasz zdjęcia przez Internet i wysyłasz je przez przeglądarkę, to masz dostęp do biblioteki iPhoto w oknie wyboru pliku (Multimedia, po lewej stronie na dole).

Powiedźcie mi jak Wy zarządzanie swoimi zdjęciami na Macu? Mam problem tego typu ponieważ chciałbym korzystać z iphoto tylko zupełnie nie wiem jak w nim zarządzać zdjęciami. Czy tworzyć katalogi w finderze czy wydarzenia w iphoto?


Ja nie zwracam uwagi na katalogi na dysku, wszystkie zdjęcia mam w iPhoto, jak chcę je np. komuś skopiować, to przeciągam z okna iPhoto.

Tylko że w iphoto są wszystkie zdjęcia widoczne mam zdjęcia które chciałbym żeby były niedostępne dla wszystkich (wiem że można ukryć zdjęcia ale mnie to nie zadowala ponieważ nie można zablokować hasłem, a nawet widać że są zdjęcia ukryte. Także ta funkcja mnie nie zadowala.)


Jeśli chcesz, możesz utworzyć kilka bibliotek, np. drugą ze zdjęciami bardziej prywatnymi i trzecią ze zdjęciami, hm... ściśle prywatnymi. Uruchom iPhoto z wciśniętym klawiszem Alt/Opcja, zobaczysz okno wyboru bibliotek i przyciski do tworzenia nowej. Bibliotekę prywatną możesz trzymać w innym miejscu na dysku (tylko tutaj uważaj, bo iPhoto zawsze otwiera domyślnie tę ostatnio używaną), natomiast bibliotekę ściśle prywatną możesz umieścić na zaszyfrowanym obrazie dysku (Narzędzie dyskowe > Plik > Nowy obraz dysku), do otwarcia którego wymagane będzie podanie hasła.

Kolejne moje pytanie, czy zapisując zdjęcia na dysku i później eksportując je do iphoto to czy one się powielają? Czyli czy zajmują podwójną ilość miejsca?


Tak. Dodajesz zdjęcia do iPhoto, one zostają skopiowane do biblioteki, po czym wyrzucasz je z dysku, bo już są w bibliotece.

Ty sie folderami nie zajmuj w sensie na dysku. Nazywaj sobie to jak chcesz w iPhoto, dysk zostaw w spokoju, jak zaczniesz tam grzebać to się posypie, to chyba logiczne.


Ja kiedyś pogrzebałem. I dzięki temu miałem okazję sprawdzić, jak działa przywracanie danych z Time Machine. ;)

#10 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 12 grudnia 2011 - 16:25

Gregory, ale Ty jesteś 'power user' :) Zresztą grzebałeś tam dla testu i jak sie posypie to się posypie. On jak zacznie tam grzebać to 100% będzie nowy wątek 'iPhoto się nie uruchamia - błąd biblioteki', albo 'Gdzie moje zdjęcia' :D

#11 Gregory

Gregory


  • 2 727 postów
  • Skądᴧ̊

Napisano 12 grudnia 2011 - 17:30

Power czy nie power, jestem idealnym przykładem, że tam grzebać nie wolno i że trzeba mieć backup :)

#12 FishBB

FishBB
  • 1 244 postów
  • SkądPOLAND

Napisano 12 grudnia 2011 - 17:37

dzięki za odpowiedzi :) a druga sprawa jak wygląda? Chodzi o te "najnowsza rolka" lub "ostatnie 12 miesięcy". Da się to usunąć jakoś? Bo na iPhonie mi się synchronizuje również to i robi się bałagan.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych