Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Lampa plazmowa.


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 mikemaj

mikemaj
  • 769 posts
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Posted 03 June 2007 - 21:20

Zawsze się zastanawiałem co się dzieje gdy rozbije się działającą lampę plazmową, te efekty świetlne powstają na wskutek wysokiego napięcia. Można od niej dostać "kopa" gdy przyłoży się do niej coś metalowego? Można ją trzymać włączoną blisko głośników?

#2 lutecki

lutecki
  • 3315 posts
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Posted 03 June 2007 - 21:28

Poczytaj o transformatorze Tesli :) Przy głośnikach, ekranach itd. nie trzymaj bo zepsujesz.

#3 mikemaj

mikemaj
  • 769 posts
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Posted 03 June 2007 - 21:40

Ale co się stanie gdy się potłucze lampę w trakcie działania? Nie znam się zbytnio na tym. Co się dzieje z człowiekiem gdy trafią go "pioruny" z potłuczonej lampy? W jakiej odległości od głośników mogę bezpiecznie umieścić lampę?

#4 Chilon

Chilon
  • 1930 posts

Posted 03 June 2007 - 22:27

Hmm nici poliestrowe chyba będą się kierować w stronę lampy ale mogę*się mylić, więc odległość musisz ustalić taką na jakiej nitki przestają*się stawiać*w stronę lampy ;) Ale oczywiście mogę się mylić, ogólnie im dalej z źródłem pola magnetycznego od monitora tym lepiej.

#5 Dr.Logic

Dr.Logic
  • 278 posts
  • SkądBiałystok

Posted 03 June 2007 - 22:29

Nic nie powinno się stać . Natężenie prądu jest znikome .

#6 Chilon

Chilon
  • 1930 posts

Posted 03 June 2007 - 22:32

http://pl.wikipedia....i/Kula_plazmowa

Ogólnie szkoda tłuc coś*takiego ale tak jak jest napisane jest tam duże napięcie prądu jednak natężenie jest zbyt małe żeby wywołać jakieś poważne zagrożenie może "posmyrać" jednak nie zostawi z pewnością opażenia.

#7 wicius

wicius
  • 852 posts
  • SkądPoznań

Posted 03 June 2007 - 22:39

Nic nie powinno się stać . Natężenie prądu jest znikome .


Dokładnie tak. Napięcie i natężenie jest zbyt małe, żeby były widoczne jakieś efekty. Nawet, jeśli dotkniesz. Cewka tesli- wręcz przeciwnie. Tu efekt zobaczysz, a przy dotknięciu nie poczujesz nawet, jak umierasz. Zudowałem swego czasu transformator tesli o napięciu 15.000V, około 20 cm wyladowania. Obsługiwaliśmy ją z współtwórcą kijami z metalowymi końcami, po każdym wyłączeniu trzeba było zetknąć iskrowniki żeby wyładować ją do końca, dopiero wtedy można było majstrować ponownie, inaczej, jak już mówiłem, szybka i bezbolesna śmierć. W lampie plazmowej widać wyładowania tylko dlatego, że w owej kuli jest próżnia (prawie, tzn jak w żarówce). A trzymać włączonę blisko głośników można, byle nei za blisko, tak jak ze wszystkimi urządzeniami elektrycznymi.

#8 reRESERVEDFX

reRESERVEDFX

    /////AMG

  • 2111 posts
  • SkądBurr Ridge, IL

Posted 04 June 2007 - 04:39

Matko kochana co wy kombinujecie? :D Jakies bronie masowego razenia ;) A tak wogole to chyba fajna rzecz. Moze sobie cos takiego zbuduje na wrogow i kaze im podotykac ;P

#9 Chilon

Chilon
  • 1930 posts

Posted 04 June 2007 - 08:51

Tesle były fajne w Red Alert ;)

#10 Dr.Logic

Dr.Logic
  • 278 posts
  • SkądBiałystok

Posted 04 June 2007 - 09:59

Tesle były fajne w Red Alert ;)


gdzieś u mnie na uczelni stoją chyba cewki tesli , fajna sprawa jak się dorwe to zrobie jakieś filmiki :P

#11 jbwm

jbwm
  • 1878 posts
  • SkądB-stok/Polska

Posted 04 June 2007 - 10:09

Tesle były fajne w Red Alert ;)


Ale tylko w 1 (tzn tymi przed ra2) w ra2 straciły swój urok :P

#12 uwak

uwak
  • 778 posts

Posted 04 June 2007 - 11:10

hmmm plazmowa sie bawilem - mowili zeby jednak nie trzymac przy elektronice - i nie dotykac za dlugo w jednym miejscu .... z ciekawszych rzeczy - ma ktos ochote na hodowle pirunow kulistych ? :) :) :) = mikrofala ze zblokowanymi drzwiczkami swieczka listewka ..... byle nie w domu - bo to lata jak gupie ..... transformator tesli to te dwa druty po ktorych od podstawy do gory zasuwa wyladowanie >?< - tez fajne .... a jakby kto nie wiedzial - domowym sposobem plazmowke mozna zrobic z ....zarowki :) - trza tylko generator miec/zbudowac

#13 bobinoon

bobinoon
  • 28 posts
  • SkądKraków

Posted 04 June 2007 - 12:52

To pomiędzy dwoma elektrodami to drabina Jacoba. "Pioruny kuliste" robione w mikrofalówce, nie mają prawa wylecieć z mikrofali...

#14 maslaq

maslaq
  • 2389 posts
  • SkądTychy

Posted 04 June 2007 - 13:08

ale i tak szkoda mikrofalówki :P

#15 lutecki

lutecki
  • 3315 posts
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Posted 04 June 2007 - 14:02

Płomień umieszczony w mikrofalówce zamienia się w plazmę.

#16 mikemaj

mikemaj
  • 769 posts
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Posted 04 June 2007 - 14:08

Jak kopnie mnie promień z lampy to nic się nie stanie, ale jak dotknę tej cewki w środku to dead?

#17 wicius

wicius
  • 852 posts
  • SkądPoznań

Posted 04 June 2007 - 15:29

Jak kopnie mnie promień z lampy to nic się nie stanie, ale jak dotknę tej cewki w środku to dead?


Nie. Lampa plazmowa Cię nie zabije. Wyładowania, jak już mówiłem, widoczne są tylko dlatego, że z owej kuli wypompowane jest powietrze- jak w żarówce. Po dotknięciu samej cewki w środku lampy plazmowej po jej zbiciu odczujesz kopnięcie lekko mocniejsze niż na powierzchni kuli.

#18 mikemaj

mikemaj
  • 769 posts
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Posted 04 June 2007 - 15:34

Aha ;) dzięki.

#19 kwieto

kwieto
  • 640 posts

Posted 04 June 2007 - 15:37

Płomień umieszczony w mikrofalówce zamienia się w plazmę.


Która natychmiast grzeje w kierunku generatora fal, więc trzeba szybko wyłączyć kuchenkę - plazma wtedy znika. Inaczej szlag trafi kuchenkę, a i gaśnica może być przydatna.
Musi być płomień i trochę węgla, więc od świeczki jest lepsza zapałka.

#20 uwak

uwak
  • 778 posts

Posted 04 June 2007 - 16:57

albo listewka sucha

#21 voitek

voitek
  • 925 posts

Posted 04 June 2007 - 17:28

Piękny efekt robi plytka cd w mikrofali...

#22 mikemaj

mikemaj
  • 769 posts
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Posted 04 June 2007 - 17:35

A nic się w mikrofalówce nie popsuje?

#23 jbwm

jbwm
  • 1878 posts
  • SkądB-stok/Polska

Posted 04 June 2007 - 17:37

A nic się w mikrofalówce nie popsuje?


[url][/url]

#24 lukas

lukas
  • 565 posts
  • SkądKTW

Posted 04 June 2007 - 17:52

Lepszy daje wsadzenie kostki mydła do mikrofali ;) - radzę nie próbować, kiedyś było w Brainiac'u na Discovery Channel

#25 Toszak

Toszak
  • 899 posts
  • SkądŁódź

Posted 04 June 2007 - 21:11

tak samo z lampkami choinkowymi ;)




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users