Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

pliki zapisane w InDesign CS5 (system OS) a otwieranie w InDesign CS4 (system WIN)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 irene

irene
  • 4 postów

Napisano 26 sierpnia 2011 - 21:38

Witam wszystkich, To mój pierwszy wpis na tym forum także proszę o wyrozumiałość. :) Mam pytanie jak w temacie. Chodzi mi o to czy jest szansa na otworzenie pliku InDesign CS5 wykonanego na platformie OS w InDesign CS4 na platformie WIN. Ja posiadam CS5 (system OS), wydawnictwo z którego mam propozycję współpracy posiada CS4 (system Win), Wydawnictwo będzie chciało pliki źródłowe wykonanego layoutu, dlatego szukam odpowiedzi na dość ważne pytanie. Czy istnieje taka możliwość, jeśli tak to jak to zapisać? Możliwe że jest tylko jedyna prosta odpowiedź NIE DA SIĘ, ale zawsze lepiej dopytać. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi. :)

#2 yorick77

yorick77
  • 291 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 sierpnia 2011 - 23:12

Aby otworzyć dokument InDesign CS5 w InDesign CS4, należy wykonać dwie czynności. Najpierw należy wyeksportować dany dokument do języka IDML w programie InDesign CS5. (Format IDML zastępuje format Interchange INX, używany do zapisywania w tył w wersjach wcześniejszych.) Następnie należy upewnić się, że komputer, na którym uruchomiony jest program InDesign CS4, posiada aktualne wtyczki, aby możliwe było otwarcie wyeksportowanego pliku IDML. Użytkownicy programu InDesign CS4 mogą uzyskać wtyczki kompatybilności wybierając opcję Pomoc > Uaktualnienia, a następnie wykonując odpowiednie polecenia. Wtyczki można także instalować za pośrednictwem strony internetowej firmy Adobe: Odwiedź stronę Product updates, a następnie wybierz z listy produktów program InDesign. Otwieranie dokumentu we wcześniejszej wersji programu InDesign określa się także mianem „zapisywania w dół". Uwaga: Zawartość utworzona za pomocą funkcji specyficznych dla wersji InDesign CS5 może zostać zmieniona lub pominięta, gdy plik zostanie otwarty w wersji InDesign CS4. Wybierz polecenie Plik > Eksportuj. Z menu Typ pliku (Windows) lub format (Mac OS) wybierz opcję Oznaczenia InDesign (IDML). Kliknij Zapisz. Plik .idml możesz otworzyć w programie InDesign CS4, aby przekonwertować go na dokument InDesign bez nazwy. Uwaga: Aby otworzyć dokument programu InDesign CS5 w programie InDesign CS3, otwórz eksportowany plik IDML w wersji InDesign CS4, zapisz go i wyeksportuj do pliku INX programu InDesign CS3, a następnie otwórz wyeksportowany plik INX w programie InDesign CS3. Upewnij się, że wszystkie wersje programu InDesign są aktualne.

#3 irene

irene
  • 4 postów

Napisano 27 sierpnia 2011 - 00:00

[QUOTE=yorick77;1671306]Aby otworzyć dokument InDesign CS5 w InDesign CS4, należy wykonać dwie czynności. Najpierw należy wyeksportować dany dokument do języka IDML w programie InDesign CS5. (Format IDML zastępuje format Interchange INX, używany do zapisywania w tył w wersjach wcześniejszych.)

Tak, wiem o tym nowym formacie zapisu. Jak zwykle Adobe się postarało co by nie było łatwo. :)

Następnie należy upewnić się, że komputer, na którym uruchomiony jest program InDesign CS4, posiada aktualne wtyczki, aby możliwe było otwarcie wyeksportowanego pliku IDML. Użytkownicy programu InDesign CS4 mogą uzyskać wtyczki kompatybilności wybierając opcję Pomoc > Uaktualnienia, a następnie wykonując odpowiednie polecenia. Wtyczki można także instalować za pośrednictwem strony internetowej firmy Adobe: Odwiedź stronę Product updates, a następnie wybierz z listy produktów program InDesign.

Otwieranie dokumentu we wcześniejszej wersji programu InDesign określa się także mianem „zapisywania w dół".
Uwaga: Zawartość utworzona za pomocą funkcji specyficznych dla wersji InDesign CS5 może zostać zmieniona lub pominięta, gdy plik zostanie otwarty w wersji InDesign CS4.

Wybierz polecenie Plik > Eksportuj.
Z menu Typ pliku (Windows) lub format (Mac OS) wybierz opcję Oznaczenia InDesign (IDML).
Kliknij Zapisz.

Chyba o to mi chodziło właśnie, jak wygląda wymiana między platformami. To, że można zapisać w dół w tym samym systemie to ok,
ale nie byłam pewna jak to wygląda między dwoma różnymi systemami. Z tego co piszesz wygląda na to, że jest to możliwe pod warunkami
wskazanymi przez Ciebie wyżej.

Wielkie dzięki za tak wyczerpująca odpowiedź.

#4 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 27 sierpnia 2011 - 01:43

Tych warunków jest trochę więcej. Najważniejszy to używanie fontów OpenType. To pierwszy krok do uniknięcia przeskładu. Drugi to sprawdzenie czy do sprawdzania pisowni i dzielenia wyrazów w opcjach programu zostały wybrane słowniki Proximity (jeśli są inne to masz gwarancję, że się posypie). Trzecia sprawa to zrobić "package" i z niego otworzyć plik INDD do eksportu IDML. Dzięki temu na pececie prawidłowo podłączy wszystkie ilustracje i nie zgubi się na ścieżkach dostępu z Mac. Jeśli podczas eksportu masz missingi ilustracji to istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną całkowicie pominięte podczas otwierania w CS4. Co się najbardziej sypie? Dzielenie łamów na podłamy i rozszerzanie akapitu na większą ilość łamów. Sypie się optyczne wyrównywanie tekstu w wątku oraz kerning optyczny dla tekstu (na pececie jest on liczony delikatnie inaczej.

#5 irene

irene
  • 4 postów

Napisano 27 sierpnia 2011 - 15:46

Tych warunków jest trochę więcej. Najważniejszy to używanie fontów OpenType. To pierwszy krok do uniknięcia przeskładu.
Drugi to sprawdzenie czy do sprawdzania pisowni i dzielenia wyrazów w opcjach programu zostały wybrane słowniki Proximity (jeśli są inne to masz gwarancję, że się posypie). Trzecia sprawa to zrobić "package" i z niego otworzyć plik INDD do eksportu IDML. Dzięki temu na pececie prawidłowo podłączy wszystkie ilustracje i nie zgubi się na ścieżkach dostępu z Mac. Jeśli podczas eksportu masz missingi ilustracji to istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną całkowicie pominięte podczas otwierania w CS4.
Co się najbardziej sypie? Dzielenie łamów na podłamy i rozszerzanie akapitu na większą ilość łamów. Sypie się optyczne wyrównywanie tekstu w wątku oraz kerning optyczny dla tekstu (na pececie jest on liczony delikatnie inaczej.


Dzięki za dodatkowe uzupełnienie.
Czyli tak naprawdę fajnie nie jest z tymi plikami InDesign pomiędzy platformami. Kurcze, ale mają politykę. Nic się nie zmienia.
Reasumując nie mogę mieć żadnej pewności czy w ogóle otworzą ten plik i czy wszystko się nie posypie.
Aby mieć w miarę sprawdzoną sytuację musiałabym zrobić test na konkretnym pliku. Tylko tu tez jest problem.
Na laptopie z systemem Windows mam InDesign CS2, a do tego eksperymentu musi być CS4.
Hehe! Dobre osłabiają mnie adobowcy. :)

#6 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 27 sierpnia 2011 - 16:15

Pomiędzy platformami nie ma problemu (jeśli nie używasz fontów innych niż OpenType) w większości redakcji redaktorzy mają laptopy pecety z InCopy, a skład leci na InDesignie na Macu. Nie ma więc z tym problemów. Za to ze zgodnością w dół jest koszmar. Wiadomo, że chodzi o kasę. Masz kupić upgrade i tyle! ;-) Czyli co roku wyskakujesz z trzech tysi z hakiem by podtrzymać kompatybilność.

#7 irene

irene
  • 4 postów

Napisano 27 sierpnia 2011 - 17:04

Pomiędzy platformami nie ma problemu (jeśli nie używasz fontów innych niż OpenType) w większości redakcji redaktorzy mają laptopy pecety z InCopy, a skład leci na InDesignie na Macu. Nie ma więc z tym problemów. Za to ze zgodnością w dół jest koszmar. Wiadomo, że chodzi o kasę. Masz kupić upgrade i tyle! ;-) Czyli co roku wyskakujesz z trzech tysi z hakiem by podtrzymać kompatybilność.


Niestety z tego co mi pisało wydawnictwo oni akurat mają tylko PC-ty i skład leci na nie.
Zawsze w ostateczności mogę im zrobić robotę na tym moim starym wysłużonym laptopie i na InDesign CS2. Tylko każdy z nas chce się rozwijać. Od niedawna mam Mac`a i cały pakiet adobe CS5 (OS). Logiczne więc że chcę się przesiąść już na niego. Dlatego tak dopytuje
o te techniczne sprawy. :)
Trochę bez sensu abym robiła teraz upgrade do CS5 czyba nawet 5,5 teraz na PC jak mam Premium na Mac.
No nic, przynajmniej wiem jak to wygląda technicznie z tym wszystkim.
Tak tak, teraz jeszcze gorzej z tym zapisywaniem do wcześniejszych wersji niż wcześniej. Masz całkowitą rację chodzi o kasę.
Nic się pewno nie zmieni. Świetna strategia marketingowa dla nich a dla nas ciągłe bulenie kasy. :)

Wielkie dzięki za pomoc
Pozdrawiam

#8 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 27 sierpnia 2011 - 21:06

Dawniej nowa wersja była co dwa lata, potem skróciło się to do 18 miesięcy. Obecnie co 12 miesięcy będzie wychodzić wersja o 0,5 wyższa i z kolejnymi ograniczeniami kompatybilności dokumentów wstecz.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych