Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zaczęcie przygody z programowaniem - ukierunkowanie na aplikacje iOS.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 24 sierpnia 2011 - 17:16

Cześć. Mam do Was pytanie - jako, iż bardzo, ale to bardzo zaciekawiło mnie tworzenie aplikacji na urządzenia iOS, chcę zacząć robić kroki właśnie w tym kierunku - tylko nasuwa mi się pytanie - od jakiego języka zacząć? Mam książkę "Symfonia C++ standard" Jerzego Grębosza, aktualnie właśnie czytam - co dalej, za co się brać? Jaki język jest najlepszy, bądź jakie? Jakie książki byście mi polecili? Myślałem również nad zaczęciem Flex'a (ten, od Adobe) - podobno świetny język, bardzo rozwijający się, no i można już w nim robić apps na iOS. ;) Tak więc czekam na odpowiedzi i pozdrawiam, Mateusz.

#2 bartek1983

bartek1983
  • 18 postów

Napisano 24 sierpnia 2011 - 17:30

Jeżeli chcesz się ukierunkować na iOS to przerób całą symfonię Grębosza i potem przesiądź się na objective-C z gotowym środowiskiem XCode od Appla.

#3 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 24 sierpnia 2011 - 17:51

iOS Dev Center - Apple Developer

#4 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 24 sierpnia 2011 - 18:02

Dzięki Wam, Bartku, tak zrobię. Łukaszu - dzięki za link, znam tą stronę już, bo tam własnie oglądałem filmik ostatnio "Developers telling their story", lecz ja wolę coś po Polskiemu. :)

#5 metal_man

metal_man
  • 489 postów
  • SkądChorzów

Napisano 24 sierpnia 2011 - 22:22

Nie ma polskiej książki. Jedynie angielskie. Tym samym bez angielskiego ani rusz. Ewentualnie możesz poszukać jakichś blogów traktujacych o programowania na iOS. Co wiecej forumowa szukajka działa i ma się dobrze. Warto poszukać, bo odpowiedzi na te pytania już padły na forum nie raz ani nie dwa.

#6 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 25 sierpnia 2011 - 18:15

Dzięki, metal_man. Wiem, że bez angielskiego się nie da, lecz jak przerobię Grębosza, to myślę, że już zagadnienia będę znał, dzięki którym angielską książkę bardziej zrozumiem. :)

#7 a11

a11
  • 511 postów

Napisano 25 sierpnia 2011 - 21:03

potrzebujesz tez maka i to na intelu

#8 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 25 sierpnia 2011 - 21:04

Mam na razie cioci MacBook'a Pro, będę go mieć przez jakiś czas. ;) Tylko jest problem własnie z pobraniem XCode, bo jest zainstalowany Snow Leopard, a z MacAppStore można pobrać tylko dla Lion'a.

#9 metal_man

metal_man
  • 489 postów
  • SkądChorzów

Napisano 26 sierpnia 2011 - 06:22

Wejdź na stronę dev Apple. Tam się zaloguj i sciagnij. Nie ma tam najnowszej wersji ale na początek będzie wystarczająca.

#10 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 sierpnia 2011 - 06:26

Zalogowałem się, ale tam jest tylko informacja, iż można pobrać Xcode tylko dla Lion'a z Mac App Store.

---------- Wpis dodano o 07:26 ---------- Poprzedni wpis dodano o 07:23 ----------

Sorki, zwracam honor - jest tam Xcode w wersji 3. ;)

#11 wczekalski

wczekalski
  • 121 postów
  • SkądPoznań, Polska

Napisano 26 sierpnia 2011 - 17:27

Potwierdzam wszystko co poweidzieli przedmowcy. Po pierwszr wszyyyystko wałkowane x254252334. Po drugie bez angielskiego ani rusz. Po trzecie ja zacząłem przygodę z jakimkolwiek programowaniem od Kochana Objective C 2.0 i moim zdaniem jest to super ksiazka na poczatek rozpoczecia zabawy z iOS. Po czwarte mowię to jeszcze raz bez angielskiego ani rusz. Tak więc ucz się objective C, a później jest szereg źródeł dających ci MOC programowania na iPhone (wypisałem je w innym wątku, ale ze względu na twój zapał na pewno je znajdziesz) oraz są w podpiętym wątku w dziale "dla deweloperów" OFF top: ale się rozszalałem dwa posty za jednym wejściem na MyApple

#12 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 sierpnia 2011 - 17:32

Wojtas, dzięki wielkie - już włączam szukajkę. :)

#13 air40

air40
  • 542 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 26 sierpnia 2011 - 19:32

weź sie za nauke (język polski matma itp) a nie jakieś głupoty robisz

#14 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 sierpnia 2011 - 19:39

Mogę się uczyć i tego i tego, lecz w tym roku priorytetem jest nauka szkolna - gdyż idę właśnie do 3ciej gimnazjum, a następnie to Technikum Informatycznego, na "profil" programistyczny i w ciągu tych 4 lat nauczyć się języków, a następnie tworzyć aplikacje do iOS, a po zdaniu 4 lat zakładam firmę, wykupuję licencję developerską i heja z aplikacjami na App Store. ;)

#15 wczekalski

wczekalski
  • 121 postów
  • SkądPoznań, Polska

Napisano 26 sierpnia 2011 - 20:30

No cóż. Z aktualną konkurencją w AppStore będzie ciężko :) Dobrze że takie rzeczy robisz, ale jak na coś tracisz (no właśnie, czy tracisz?) czas to zastanów się czy to się opłaca tj. po pierwsze czy jesteś w stanie to zrobić, a po drugie czy będą wymierne zyski/korzyści.

#16 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 sierpnia 2011 - 20:38

Znaczy tak - ja chcę ogarnąć ogólnie języki typu C++, Java, Objective C i Flex - ten ostatni ma bardzo mocne parcei teraz i na nim też można aplikacje pod iOS robić już - mam znajomego w Londynie, gdzie właśnie przyjechał tam z samym Flex'em i teraz zatrudnił się w dwóch firmach i teraz wyciąga na prawdę kilkadziesiąt tysi na miesiąc. :)

#17 air40

air40
  • 542 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 26 sierpnia 2011 - 20:41

jesteś jeszcze bezbronnym dzieckiem i wszystko dobrze przemyśl

#18 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 sierpnia 2011 - 21:14

Wiem jedno - idę na programistykę i chcę właśnie takową osobą zostać i tak zarabiać na życie, a jak nie - to będąc Informatykiem Programistą, to mogę założyć firmę (sklep komputerowy, czy cuś innego). :)

#19 Michalek

Michalek
  • 1 031 postów
  • SkądWołomin/ Chełm

Napisano 26 sierpnia 2011 - 21:21

Też tak mówiłem, a potem przypadkiem trafiłem za mikser i mi się spodobało. Uwierz, jeszcze ci się może odmienić ;)

#20 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 sierpnia 2011 - 21:28

Wiesz, może i się odmieni, ale za to będę miał już w czymś doświadczenie, a jak mi się spodoba coś innego, to też tym nie pogardzę i będę mógł próbować powiązać to z "wyuczonym" zawodem. ;)

#21 reader

reader
  • 1 119 postów
  • Skąddokąd?

Napisano 26 sierpnia 2011 - 21:29

Cześć.

Mam do Was pytanie - jako, iż bardzo, ale to bardzo zaciekawiło mnie tworzenie aplikacji na urządzenia iOS, chcę zacząć robić kroki właśnie w tym kierunku - tylko nasuwa mi się pytanie - od jakiego języka zacząć? Mam książkę "Symfonia C++ standard" Jerzego Grębosza, aktualnie właśnie czytam - co dalej, za co się brać? Jaki język jest najlepszy, bądź jakie? Jakie książki byście mi polecili? Myślałem również nad zaczęciem Flex'a (ten, od Adobe) - podobno świetny język, bardzo rozwijający się, no i można już w nim robić apps na iOS. ;)

Tak więc czekam na odpowiedzi i pozdrawiam,
Mateusz.


Słomiany zapał nie jest przywilejem młodego wieku ale często w tym okresie występuje wiec moja rada jest taka:
jeśli masz maka (swojego lub cioci, ale na dłużej) i koniecznie chcesz rozpocząć przygodę z programowaniem na iOS to
daj sobie spokój z C++. Zacznij od Objective C. Ustal sobie napisanie jakiejś prostej aplikacji za cel i walcz - z XCode
oraz ObjC jednocześnie.

Jeśli ciocia komputer zabierze i zostaniesz z PC to poszukaj lektury dot. C# lub Java i znów czytając, i zgłębiając tajniki,
któregoś z tych języków celuj w napisanie jakiejś aplikacji. Najlepiej czegoś z interfejsem użytkownika. Gdy widzi się efekty
swojej pracy łatwiej podtrzymać motywację i zapał.

Niestety w 9 na 10 przypadków po 3 zarwanych weekendach człowiek dochodzi do wniosku, że jest jeszcze daleko w lesie.
Zaczyna poprawiać to co już napisał i potem ochota mija. Zostaje znudzenie i 2000 linii kodu do niczego nieprzydatnych :-)

Jak już napiszesz swoją przeglądarkę obrazków czy tam klon Arkanoida wtedy zacznij czytać coś o projektowaniu obiektowym,
wzorcach itd. By lepiej zrozumieć języki, w których się obecnie tworzy mnóstwo kodu (ale to z pewnością za jakiś czas o ile
dotrwasz w swoim postanowieniu)

#22 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 sierpnia 2011 - 21:53

Dzięki, reader - Mac'a będę miał przez jakiś czas, w razie zabrania mi go mogę sobie hcktosza zrobić. Ogólnie mnie programowanie interesuje bardzo, sam już rok temu byłem wciągnięty w programowanie serwerów GTA SA, więc wątpię ogólnie, by mnie programowanie odrzuciło tak nagle po prawie dwóch miesiącach tworzenia właśnie tychże serwerów. A iOS zainteresował mnie, bo po prostu widzę, że w AppStore jest dużo aplikacji, można na tym też coś tam zarobić, a wciągu tych 4 lat ucząc się programowania w Technikum też jakieś doświadczenie zdobędę. Jestem osobą upartą jak osioł, więc na pewno nie porzucę tego mojego całego zapału, o to się nie martwię, a jeśli nawet - to jak wspomniałem we wcześniejszym poście - jak przyciągnie mnie do czegoś innego, to spróbuję to połączyć z tym, co już się nauczyłem programując, no chyba, że wyląduję na zmywaku (ODPUKAĆ!), to tego się nie da połączyć niestety, aczkolwiek... ;)

Dzięki za wszystkie Twoje wskazówki, wezmę je sobie do serca i przemyślę wszystko jeszcze raz, by być pewien, w swych przekonaniach (choć jestem).

A propos - jaką książkę do ObjC poleciłbyś mi?

#23 reader

reader
  • 1 119 postów
  • Skąddokąd?

Napisano 26 sierpnia 2011 - 22:12

Nie polecę Ci żadnych polskojęzycznych książek bo ich nie czytałem. Czytałem angielskie manuale od Apple.

Być może to nie jest właściwe podejście ale w książkach czytam wstęp (czy dwa pierwsze rozdziały), siadam
do komputera i zaczynam tworzyć wspomagając się lekturą kolejnych rozdziałów. Ot by mieć trochę frajdy i by
mnie książka nie znudziła - cała moja niecierpliwość :-) (czy też robiłem tak dawno temu, gdy komputery były
8 i 16 bitowe).

I jeszcze raz powtórzę - zamiast "uczyć się języka" - ucz się tworzyć aplikacje na iOS. Język przyjdzie sam w trakcie pisania.
Ot jako jedno z narzędzi. Ustal co chcesz napisać w weekend (np. odbijającą się od krawędzi ekranu piłeczkę) i napisz.
Potem dodaj coś jeszcze i jeszcze, i jeszcze.

To moja czysto subiektywna sugestia: większość książek o językach programowania (poza jednym wyjątkiem
- C Programming K&R) jest nudna jak lektury szkolne a praktyka czyni mistrza ;-)


#24 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 sierpnia 2011 - 22:36

Nie muszą być polskojęzyczne. ;) Tak więc wspomogę się takowymi, lecz ja muszę mieć to na papierze, nie lubię za bardzo czytać na ekranie, aczkolwiek... Ja tak właśnie robiłem z C++'em, ale się zaczął rok szkolny i za dużo chorowałem, więc to się jakoś odwlokło. Dziś sobie pobiorę Xcode, bo w nocy mam większą prędkość, to już jedno z głowy. I zacznę robić, tak jak mi poleciłeś, by zapoznać się z tutorialami, porobić coś, poszperać w programie i zacząć robić już coś. :)

#25 wczekalski

wczekalski
  • 121 postów
  • SkądPoznań, Polska

Napisano 26 sierpnia 2011 - 23:13

Jeśli jesteś "uparty jak osioł" to lepiej ucz się metodą tradycyjną. Czytaj, analizuj przykłady i ewentualnie na podstawie tego co przeczytałeś twórz. Jak robisz tak jak wspomniał kolega wyżej to masz (możesz mieć, kwestia gustu ;)) problemy. Po prostu tracisz czas i się zniechęcasz. To jest bez sensu. Bez cierpliwości/pracy prawie niczego dobrze robić się nie nauczysz.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych