Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Automatyczna kopia @ ze wskazanego adresu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 14 maja 2011 - 14:58

Witajcie,
Potrzebowałem automatycznie archiwizować pełną korespondencję, jaką prowadzę z konkretnym adresem @.
Szukałem różnych rozwiązań i nic specjalnego nie znalazłem lub były to rozbudowane i drogie narzędzia, jak na taką prostą funkcję.
Poszedłem więc po rozum do głowy, a raczej po standardowe rozwiązania OS X i rozwiązałem to dość prosto. Jak dla mnie wyszło niezwykle skutecznie.

--------------------------------------------------------
Opisuję. Może się komuś też przyda.
--------------------------------------------------------

1. Zakładam katalog na dysku twardym w którym będę zapisywał kopie wskazanych @ — w moim przypadku @Arch


2. Otwieram systemowy program Automator. W Automatorze stworzę prosty workflow. Zaczynam od wyboru typu "Kolejka czynności". Dalej dodaję następujące czynności:
Filtruj rzeczy z Findera:
* rodzaj:jest:inny:wiadomość pocztowa
* dowolna zawartość:zawiera: (tutaj wpisz adres @ którego chcę archiwizować)
Kopiuj rzeczy Findera
* do:katalog (który utworzyłem)
Dodaj datę lub czas nazwę do rzeczy Findera
* ustawiam schemat daty
Tutaj podgląd : Archi-mail-automator.jpg

3. Zapisuję kolejkę w katalogu na dysku. Warto, aby nazwa tej kolejki była związana ze śledzonym adresem @. Np. "Kopiuj wiadomości z adresu ja@serwer.pl":
/Users//Library/Workflows/Applications/Folder Actions/ (jeśli brak ostatniego katalogu to utworzyć)

*** Zamykam program Automator.

4. Teraz użyję systemowej opcji Czynności katalogów. W tym celu:
Odszukuję w Finderze katalogi, w których program Mail przechowuje @. Ja potrzebuję dwa:
Ten do którego przychodzą nowe @:
Czyli: /Users//Library/Mail/nazwaSledzonejSkrzynki/Sent Messages.imapmbox

i ten z przychodzącymi @:
Czyli: /Users//Library/Mail/nazwaSledzonejSkrzynki/INBOX.imapmbox

5. UWAGA. Osobno dla każdego z nich po kolei.
a. klikam prawy klawisz myszy i wybieram ostatnią opcję: "Ustawienia czynności katalogów..."
b. Wybieram w oknie listy nazwę zapisanego wcześniej w Automatorze workflow np. "Kopiuj wiadomości z adresu ja@serwer.pl"

Okno podzielone jest na dwie części. Po lewej widać śledzone katalogi, po prawej przydzielone im czynności.
W oknie po lewej można kliknąć i zmienić wyświetlaną nazwę śledzonego katalogu na własną czytelniejszą np. "MojaSkrzynka Wyslane". Z własną nazwą jest po prostu czytelniej dla mnie, kiedy mam więcej niż jedną skrzynkę lub więcej katalogów z czynnościami.

d. Zamykam okno

6. ZROBIONE. Od teraz nowe wiadomości wysyłane na ten adres i odbierane z tego adresu będą kopiowane do naszego katalogu na dysk.

WSKAZÓWKI:
- W katalogu pliki przechowywane są jako "surowe" wiadomości .emlx czyli z pełnymi nagłówkami itp.
- Pliki mają swoje nazwy numeryczne, co zapobiega ew nadpisywaniu @ i traceniu wiadomości o tych samych tematach.
- Jeśli chcę zobaczyć w widoku okna Findera zamiast tych numerów tytuły zapisanych wiadomości, należy użyć prostego tricku. Mianowicie w oknie Findera w widoku z moimi zarchiwizowanymi @ należy wpisać znak kropki w oknie Spotlight "wyszukiwania". Zostaną nam wyświetlone wszystkie pliki, ale już z długimi nazwami tematów wiadomości.

Są oczywiście wady i zalety takiego rozwiązania. Mnie ono zupełnie wystarczy do tworzenia archiwum korespondencji.

UWAGA.
Nie wiem, dlaczego, ale czasem czynności katalogów nie działają dobrze. Szczególnie, kiedy dochodzi w katalogu w jednej chwili wiele nowych rzeczy, niektóre z nich mogą nie zostać zauważone przez mechanizm śledzący zmiany w katalogu. ALE używam tego rozwiązania do wiadomości @ od około tygodnia i jeszcze nie stwierdziłem, aby jakaś wiadomość została pominięta. Warto jednak być czujnym.

Chyba, że ktoś podpowie jak temu zaradzić lub w czym jest mój problem w przypadku innych rzeczy przetwarzanych za pomocą czynności katalogów.


#2 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 23 maja 2011 - 14:46

Autokorekta.
Punkt drugi ma brzmieć:
2. Otwieram systemowy program Automator. W Automatorze stworzę prosty workflow. Zaczynam od wyboru typu "Czynności katalogów". Dalej dodaję następujące czynności:

Aby zadziałało poprawnie u każdego należy stworzyć workflow Typu "Czynności katalogów".
Następnie wybrać dowolny katalog np. głowny MAIL. I tak zostanie on zignorowany jako źródło kiedy przypniemy czynność do innego katalogu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych