Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Wideo] iMovie, import filmów i brak dźwięku.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 04 października 2005 - 17:45

Witam, Postanowiłem ostatnio troche się pobawić iMovie HD, i tym celu (z braku czego innego) do zabawy wykorzystywałem rózne pliki AVI, jakie walały mi się po dysku. Wszystko bylo by fajnie, gdyby nie to, że iMovie wspaniale importuje obraz, ale już nie dźwięk. :( Bo poza tym dźwięki z mikrofonu, mp3 i innych źródeł daje sie bez problemu osadzac. A ścieżki dzwiękowej z importowanych plików jak nie ma, tak nie ma. Zero bitów długości. :( Co jest grane?

#2 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 października 2005 - 22:26

A kiedy odtwarzasz te pliki .avi za pomocą systemowego Odtwarzacza QuickTime, czy wtedy masz dźwięk? Jeżeli do tej pory wykorzystywałeś do ich odtwarzania jakiś inny program (PYMPlayer, MPlayer, VLC, etc.), który posiada własny zestaw kodeków, może okazać się, że wśród kodeków QuickTime, z których korzysta iMovie, brakuje tego, który rozkodowuje dźwięk w tych filmach.

#3 TomkOx

TomkOx
  • 370 postów

Napisano 05 października 2005 - 06:46

Re: iMovie, import filmów i brak dźwięku.

Witam,

Postanowiłem ostatnio troche się pobawić iMovie HD, i tym celu (z braku czego innego) do zabawy wykorzystywałem rózne pliki AVI, jakie walały mi się po dysku. Wszystko bylo by fajnie, gdyby nie to, że iMovie wspaniale importuje obraz, ale już nie dźwięk. :( Bo poza tym dźwięki z mikrofonu, mp3 i innych źródeł daje sie bez problemu osadzac. A ścieżki dzwiękowej z importowanych plików jak nie ma, tak nie ma. Zero bitów długości. :( Co jest grane?


Z plikami strikte z PC Windows - w szczególności z formatami czysto Windowsowymi
takimi jak AVI - zawsze będzie jakiś problem.
Mając materiał AVI z PC najlepiej np. wyodrębnić trak audio i video. Wówczas importować
je.

QuickTime nie odtwarza strikte AVI (Video for Windows), najwyżej AVI DivX'y.
Ale skoro zaimportował się obraz to to DivX nie jest.
Przy okazji: niestety - co o pomstę do niebios się prosi - dla Tiger'a nie ma... DivXa 5!!!
http://www.divx.com/divx/mac/divx6.php

Innymi słowy praca z plikami AVI nie tylko w iMovie ale na Mac jest trochę... bez sensu.
Mac ma swój rodzimy kontenerator MOV, a Windows ma swój - AVI.

Sens jest jedynie przy pracy z aplikacjami profesjonalnymi.


iMovie z założenia jest programem do szybkiego zgrania materiału i montażu
z kamerki w warunkach domowych.
Do montażu materiału w różnych formatach (importowania, konwertowania itp.)
najzwyczajniej nie został zaprojektowany. Z resztą projekty samego iMovie są
niekompatybilne w odniesieniu do jego kolejnych wersji, ale to już inna sprawa...



Jeśli masz QuickTime Pro i odtwarza się ten AVI z obrazem i dźwiękiem
w nim, to wyeksportuj jako kontener mov i wówczas będzie laGitarra.
Ale wątpię że otworzy się ten AVI, tym bardziej jeśli jest to typowe AVI Video
for Windows, na dodatek "wypuszczone" na Windowsie.



Jeszcze inaczej, to można zrobić przez otworzenie AVI na Windows w np. Adobe
Premiere i wyeksportować z niego jako MOV. Albo jakimś konwerterem freeware
lub opensource'owym ;)





#4 marwaw

marwaw
  • 56 postów

Napisano 05 października 2005 - 07:10

avi nie jest formatem kodowania a jedynie zapisu pliku :)

Tutaj znajdziecie DivX (Fusion) dla tigera (wersja niby beta) ale u mnie wszystko chodzi
http://labs.divx.com/

Sprawdź jakiego kodeka dźwięku używają feralne pliki avi (moze znajdziesz jakiś plugin)

Do konwersji formatów najlepiej użyć ffmpeg.sourceforge.net lub nakładkę na niego ffmpegX http://homepage.mac.com/major4/ (jak ostatnio używałem miała problemy z językiem polskim na początku)

Zawsze pozostaje mplayer lub pymplayer

#5 TomkOx

TomkOx
  • 370 postów

Napisano 05 października 2005 - 07:15

Tutaj znajdziecie DivX (Fusion) dla tigera (wersja niby beta) ale u mnie wszystko chodzi
http://labs.divx.com/

O, to i tak: lepszy rydz niż nic... Zawsze to i coś.

Zawsze pozostaje mplayer lub pymplayer

Tyle że tu nie tyle o odtwarzanie chodzi, tylko o edycję w iMovie ;)





#6 marwaw

marwaw
  • 56 postów

Napisano 05 października 2005 - 08:39

Zawsze pozostaje mplayer lub pymplayer

Tyle że tu nie tyle o odtwarzanie chodzi, tylko o edycję w iMovie ;)

Źle napisałem, chodziło tu o kontekst 'spawdź jaki masz kodek audio' :)

#7 TomkOx

TomkOx
  • 370 postów

Napisano 05 października 2005 - 09:28

W KłikTajm Plejer też może ów status informacji uzyskać :D ;)




#8 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 05 października 2005 - 17:17

Najmocniej wszystkim dziękuje! Mam jeszcze jedno pytanie: jaki format najlepiej "trawi" iMovie przy importowaniu? Chodzi mi o kodek i audio.

#9 TomkOx

TomkOx
  • 370 postów

Napisano 05 października 2005 - 17:32

Najmocniej wszystkim dziękuje! Mam jeszcze jedno pytanie: jaki format najlepiej "trawi" iMovie przy importowaniu? Chodzi mi o kodek i audio.


Najlepiej to... rasowy DV 8) ;)
Ale generalnie każdy "bezproblemowo" obsługiwany przez QuickTime, np. mp4 (mpeg-4).

Ale najlepiej to QuickTime MOV (Chociaż MOV to jest kontener który może
zawierać różne ścieżki, zakodowane różnymi cyngwajsami).

Jeśli "wciągasz" osobno traki audio, to mogą to być rasowe AIF lub kompresowane
np. AAC, MP3.


Polecam zapoznać się z QuickTime Pro, a nawet zainwestować w klucz doń,
to zaledwie ~180zł - a możliwości się radykalnie zwiększają, jeśli idzie o re/edycję,
eksportaż i transfuzję formatów/kontenerów.





#10 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 07 października 2005 - 11:03

Jeszcze jedno pytanie: w jak radzicie mi "wyeksportować" film z iMovie tak, aby odtwarzano go bez problemu na Windzie? Czy wystarczy jak wezme DivX i AVI? A jaki kodek powinien być dla audio?

#11 TomkOx

TomkOx
  • 370 postów

Napisano 07 października 2005 - 11:18

Z iMovie puszczasz jako MOV (tzn. nie musisz puszczać,
bo projekt jest już sam z siebie kontenerowany).

Oczywiście możesz wypuścić jako MOV z iMovie
i otworzyć w QuickTime Pro - puszczasz jako
np. DivX AVI (problemy na Tiger jak dotąd), albo jako np. mp4.
Jako dźwięk daj AAC - rewelacyjny zarówno do Netu jak
i do standalone.
Możesz ocziwiście wypuścić MOV który będzie zawierał
video np. jako .H263 albo mpeg4-video i audio jako np. AAC.
MOV'y możesz otwierać na Windows - także przez QuickTime
dla Windows.


Możesz też użyć innego konteneratora np. Matroska.
http://libmatroska.darwinports.com/



#12 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 07 października 2005 - 11:49

Dałem format AVI, kodek Cinepak (film jest czarno-biały) i audio w formacie domyślnym, coś co zaczynało się na litere "mikro". …I plik wyszedł za długi. Teraz konwerteruje do DivX FFmpegXem. Tylko mam pytanie: czy msmpeg-4 to DivX, tylko inaczej nazwany? Poprawka: fonia zniknęła… Dosyć eksperymentów: eksportuje "jak leci" na FullQuality z iMovie. Potem ew. FFmpegXem przerobie.

#13 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 08 kwietnia 2007 - 22:29

no dobra a jak się nie ma qt pro to co wtedy? nie da się zgrać dźwięku z pliku avi? no way? czy istnieją jakieś alternatywne makowe możliwości?

#14 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 12 czerwca 2007 - 12:34

no ja mam ten sam problem ale z filmikami mpg z aparatu sonego... w qt dzwiek jest w imovie nie ma :(

#15 Aronia

Aronia
  • 289 postów

Napisano 09 lipca 2007 - 20:00

no ja mam ten sam problem ale z filmikami mpg z aparatu sonego... w qt dzwiek jest w imovie nie ma :(


Czy wiesz już co z tym zrobić? Też jestem ciekawa, bo zaczęłam się bawić iMovie i też nie słyszę dźwięku nagranego aparatem sony. Tylko proszę - nie pisz szyfrem, bo za bardzo nie wiem, co to są te wszystkie kodeki i inne skróty dot. foramtów zapisu. Tzn. rozumiem o co chodzi ale jak to używać - nie mam pojęcia.:roll:

#16 korniszon

korniszon
  • 1 152 postów
  • Skądkanalizacja

Napisano 09 lipca 2007 - 21:04

Filmiki z aparatów Sony nagrywają się jako multiplexed (muxed), czyli niejako mają wmiksowany dźwięk w film, a nie jest tak, że ścieżka obrazu i dźwięku są osobno. iMovie tego nie rozpoznaje i zostaje sam obraz. Dlatego też trzeba dokonać rozdziału jednego od drugiego jakimś programem, np. Mpeg Streamclip (opcja demux)

#17 radekw

radekw
  • 266 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 października 2007 - 09:38

Mam taki sam problem i cały czas nie rozumiem dlaczego w odtwarzaczu Quick Time mam dźwięk a w iMovie już nie? A miało być w MacOS wszystko zintegrowane :) Radzę sobie z tym tak, że konwertuję filmiki avi w ffmpegX do qt i dopiero wtedy importuję do iMovie. Na szczęście operacja ta jest banalnie łatwa i w miarę szybka :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych