Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Navigon 1.7.0 wyznaczanie trasy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 winterfresh74

winterfresh74
  • 140 postów

Napisano 17 grudnia 2010 - 10:15

Mam prośbę

Używam darmowego Navigona 1.2.0 od Ery. W tej wersji nawigacja ma totalnie nieużyteczny algorytm wyznaczania trasy, np w centrum Warszawy z ul. Emilii Plater do Armii Ludowej 14 Navigon wysyła mnie na drugi brzeg Wisły i każe zawrócić następnym mostem - 6,4 KM. Podobnie jak google maps.

Natomiast powinno to wyglądać mniej więcej tak - 2,3 km :

Route Planner - the best route, maps and traffic info from TomTom

Nie jest to jedyny babol przy wyliczaniu tras chętnie kupiłbym nowego Navigona z informacją o ruchu drogowym ale chciałbym mieć pewność że poprawnie wylicza trasy.



Czy możecie potwierdzić że w nowszej wersji Naivgona algorytm wytyczania trasy działa poprawnie.

#2 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 17 grudnia 2010 - 10:24

nie używam navigona ale tomtom i miałem podobną sytuację lecz przy wytyczaniu trasy innych ulic.
uważam że do tego trzeba podchodzić z lekkim dystansem i mogą się trafić jakieś gafy.
ja kiedyś niechcący wprowadziłem remont dróg i ich nie zdjąłem i to też była przyczyna że przy wyliczaniu trasy program brał pod uwagę blokowane przeze mnie odcinki drogi i i jechałem z mokotowa na wolę drogą okrężną tj przez ochotę.
lub coś innego wpływa na wyliczenie trasy

---------- Wpis dodano o 10:24 ---------- Poprzedni wpis dodano o 10:23 ----------

navigon u mojego syna działa poprawnie i nigdy nie narzekał

#3 winterfresh74

winterfresh74
  • 140 postów

Napisano 17 grudnia 2010 - 10:39

iAndrzej korzystałem z wielu nawigacji i wiem że należy pochodzić z dystansem do tras :) szczególnie jak jedziesz 1500 km. Jednak w przypadku odcinka 3 km w dużym mieście przy opcji trasa optymalna chciałbym mieć pewność że jest to trasa optymalna i że nie nadrabiam dodatkowych 3 km ( akurat w tym przypadku) . Idealnym rozwiązaniem byłoby mieć nawigację z opcjami Navigona (cena, mapy Europy, traffic) i algorytm wyznaczania tras z TomTom-a Czy ktoś może sprawdzić jak w nowszej wersji Navigon wyznacza trasę z pierwszego postu.

#4 xrey

xrey
  • 190 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 grudnia 2010 - 11:01

W najnowszym navigonie jest tak samo jak napisał winterfresh74.

Dołączona grafika

#5 Gość_blues55_*

Gość_blues55_*

Napisano 17 grudnia 2010 - 11:44

Navigon podaje kilka tras do wyboru. Jaki problem wybrać najbardziej optymalną. Przejechałem z tym programem kilka krajów, a PL wzdłuż i wszerz i nigdy nie było większych problemów.

#6 winterfresh74

winterfresh74
  • 140 postów

Napisano 17 grudnia 2010 - 11:58

Właśnie widzę: 1 pomarańczowa to porażka - brak słow 2. niebieska to porażka - optymalnie w tej sytuacji jest pojechać Marszałkowską (3 pasy) do ronda Jazdy Polskiej. Trasa tak samo szeroka jak ta co pokazuje nawigacja tylko krócej i szybciej 3. zielona też porażka do potęgi -200 metrow od celu Nawigon każe skręcić w lewo i jechać na drugi brzeg Wisly tam zawrócić czyli nadrobić dodatkowe 4 km. A WYSTARCZY NA RONDZIE SKRĘCIĆ W PRAWO I JESTEŚMY NA MIEJSCU. Może się i czepiam ale ostatnio miałem również podobny przypadek w małym miasteczku gdzie Navigon kazał mi na wiadukcie skręcić w prawo (poniżej była ulica) Myślałem że to przypadłość darmowej wersji 1.2.0 od Ery ale z tego co widzę to ten typ tak ma. Szkoda bo nawigacja oraz funkcje które oferuje są bardzo fajne, ale nie wyobrażam sobie takiej jazdy w obcym mieście. TomTom i Automapa wyznaczają w obu przypadkach poprawną trasę - optymalną. Tylko TomTom nie jest na całą Europę a Automapy na IOS jeszcze nie ma :(

#7 Gość_blues55_*

Gość_blues55_*

Napisano 17 grudnia 2010 - 12:20

Jadąc do Gdańska, czyli w moim przypadku przez całą Polskę też miałem kilka kwiatków. Spowodowane to było budową 1-ki. Trzeba zwracać uwagę na znaki. W Wwie nawigacji nie używałem bo mieszkając tam, trochę miasto poznałem a ostatnimi czasy jadę w kilka stałych miejsc gdzie trafię z zamkniętymi oczyma. AM nie używam lata - drażniąca i natarczywa ilość niepotrzebnych komunikatów, Tom Tom miał słabe mapy - przynajmniej kiedyś. W Twoim przypadku, mając dosyć pedantyczne podejście do tematu pozostaje chyba tylko AM bo zawsze miała najlepsze mapy.

#8 winterfresh74

winterfresh74
  • 140 postów

Napisano 17 grudnia 2010 - 12:43

Mapy Navigona są bardzo dobre, chodzi tylko o algorytm wyznaczani trasy. Zobacz jak poprawnie powinno wyglądać wytyczenie tej trasy i porównaj z Navigonem.

http://routes.tomtom...om=13&map=basic

Nie chodzi o to żeby używać nawigacji tam gdzie się mieszka, ale o to żeby sprawdzić jak on się zachowuje na znanych trasach (czyli w okolicy miejsca zamieszkania), bo potem będzie za późno.

Na prostych odcinkach między miastami to mi nawigacja nie jest potrzebna, ale w miastach EU już tak. I uwierz mi że w przypadku dużych miast w Europie zachodniej takie 6 km extra ma znaczenie w czasie gdy miasto jest zakorkowane. Szczególnie jak jedziesz 6 pasami i masz zjechać na odpowiednie ślimaki lub inny zjazd żeby dotrzeć do celu. Pomyłka może cie kosztować kilka ładnych kilometrów. Oczywiście nie mówię o bezmyślnym zaufaniui do nawigacji bo w takim przypadku nie byłoby tego tematu.

Tak więc chodzi o to żeby sama aplikacja potrafiła dobrze przeczytać mapy których używa i odpowiednio dobrać trasę.



nie bardzo mogę wkleić zdjęcie jeżeli ktoś będzie miał możliwość zrobić PrtSc i załadować na forum będę wdzięczny

#9 Gość_blues55_*

Gość_blues55_*

Napisano 17 grudnia 2010 - 13:08

Navigon miał to do siebie, iż starał się omijać centra miast. Moze dlatego wyznacza trasy w ten sposob. Pamietaj, ze to niemiecki program gdzie caly ruch kieruje sie na obwodnice.

#10 piotrmi

piotrmi
  • 227 postów

Napisano 17 grudnia 2010 - 13:52

U mnie różnie ztym bywa także. Czasem navigon lepiej wyznacza trasę niż uwielbiana Auto Mapa czasem odwrotnie. Wydaje mi sie Ze jesli ktoś zna drogę to lepiej sie nie denerwować uruchamianiem nawigacji. Navi sie przydaje jesli nie znamy drogi i wtedy na 100 nawet jesli ktoś nadlozy 4 km to przynajmniej bez kombinacji trafi gdzie trzeba

#11 toledoX

toledoX
  • 142 postów

Napisano 17 grudnia 2010 - 15:18

Navigon jednak pokazuje prawidłowo trasę. Nie mieszkam w W-wie i nie znam dokładnie aktualnego oznakowania/ograniczeń ruchu na tym odcinku, ale gdy wpisałem trasę z E.Plater 7 do Al. Armii Ludowej 3, to pokazał trasę o długości 1,5 km, rzeczywiście najkrótszą drogą. Może to zatem kwestia usytuowania budynku nr 14 i konieczności jakiegoś "specjalnego" podjazdu do niego, z uwzględnieniem oznakowania.

#12 winterfresh74

winterfresh74
  • 140 postów

Napisano 17 grudnia 2010 - 16:38

toledox dobry trop. Problem polega na usytuowaniu adresu a dokładnie przypisanie go do pasa ruchu (punktu) a nie do budynku. W tym miejscu są 4 pasy. Po dwa na dole i po jednym na górze (to tak w wielkim skrócie) Dla Navigona i nie tylko bo dla Google też ;) ten adres mieści się na środku drogi czyli na pasie szybkiego ruchu który biegnie dołem. Przesunięcie miejsca docelowego o jeden pas w bok powoduje poprawne wytyczenie trasy - tak jak w innych nawigacjach lub innych mapach internetowych. Sprawdzę później czy rozwiązaniem nie będzie wskazanie miejsca do zaparkowania w pobliżu takiego adresu, mogłoby to być jakieś rozwiązanie.

#13 toledoX

toledoX
  • 142 postów

Napisano 17 grudnia 2010 - 18:15

Teraz sobie przypomniałem, iż raz Navigon również umieścił mi lokalizację posesji na środku skrzyżowania. I też sytuacja miała miejsce na skrzyżowaniu dwupoziomowym. Może to efekt techniki nanoszenia obiektów na mapy i jakiegoś błędu (niedopracowania) w tym zakresie. Ale to rzeczywiście bardzo rzadkie przypadki i generalnie Navigon jest bardzo dokładny i prawidłowo ustala trasy.

#14 zukers

zukers
  • 168 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 grudnia 2010 - 11:54

Navigon jest bardzo dokladny,nigdy nawet nie przejechalem 200metrow bez potrzeby,ma on swoje bledy poniewaz zdaza sie ze nie posiada numeru domu jakiegos,i czasem dlugo lapie sygnaly z satlity,ale porownujac go z tom tomem ktory nie nadaje sie do niczego bo brak w nim jakiejkolwiek logiki i prostoty obslugi navigon jest rewelacyjny,prosty,szybki i latwy w obsludze,nie wiem czemu ci tak dziwnie wyznacza trase,u mnie jest wszystko w porzadku,ale nawet przy zlym wyznaczeniu trasy trzeba poprostu pomyslec a nie na slepo jak blondynka jechac tam gdzie ci nawigacja karze,wystarczy zobaczyc ze jak trasa zawraca to moze mozna dojechac skrecajac w prawo na tym skrzyzowaniu,nawigacja jest tylko pomoca a nie urzadzeniem ktore za was ma myslec

#15 winterfresh74

winterfresh74
  • 140 postów

Napisano 21 grudnia 2010 - 10:03

Zukers

używałeś kiedyś innej nawigacji czy kupiłeś od razu Navigona bez zastanowienia. Ja lubię dokonywać świadomego wyboru, po zapoznaniu się ze wszystkim za i przeciw. Jeżeli dla ciebie na trasie która ma 2,4 km dodatkowe 4 km po mieście są rewelacyjną trasą to gratuluje. Ja akurat nie mam tyle czasu na stanie w korkach.

Przeczytaj sobie na test zrobiony przez jednego z użytkowników tego forum jest tutaj również o wyznaczaniu trasy przez różna nawigacje oraz kilka ciekawych fotek jak navigon prowadził ludzi.

Jak jest prosta trasa to i nawigacja jest nie potrzebna - pod warunkiem że się nie jest blondynką ;)

http://myapple.pl/ap...i-na-ios-2.html

#16 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 grudnia 2010 - 11:32

Test zrobiony przez uzytkownika tego forum to zaden test. To raczej wrazenia. Poza tym nie wspomne, ze uzywana wersja nie byla raczej najswiezsza platna z takich czy innych powodow. Do tego wyraznie widac preferencje co do nawigacji juz w trakcie "testu". Przejrzalem wszystkie fora i dyskusje i widze, ze wszystkie nawigacje maja identyczne problemy z wiekszym lub mniejszym natezeniem. Navigon nie bez powodu jest wysoko oceniany niemal wszedzie i uzywany jest jako nawigacja referencyjna. Uzywajac Navigona i majac porownanie do nawigacji zwyklych (ktore zdarzalo mi sie wypozyczac wraz z samochodem) musze powiedziec ze to porzadny kawal softu. Niestety Polska i jej system drogowy to tez zupelnie inna para kaloszy. Wciaz jednak Navigon robi na mnie pozytywne wrazenie. Nie wiem w jakim stopniu inne nawigacje musialyby byc lepsze by wydac na nie wiecej kasy (na Navigona wydalem 45 euro).

#17 mariusznicpon

mariusznicpon
  • 149 postów
  • SkądElblag, Poland

Napisano 21 grudnia 2010 - 12:15

Aktualnie mam na iPhonie Navigona i TomToma, wcześniej używałem Automapy na PDA i stwierdzam po ostatniej aktualizacji Navigona ,że bardzo dobrze wytycza trasy. W niedzielę jechałem z Elbląga do Rzeszowa i postanowiłem tym razem zaufać Navigonowi z opcją traffic i dość sceptycznie podchodziłem do wyznaczonej trasy przez Lublin a nie Radom. Jak się okazało czas przejazdu był krótszy niż w porównywalnym okresie gdy jeździłem przez Radom (TomTom) Funkcja traffic raz zmieniła mi trasę (przy wybranej opcji Uwzględniaj komunikaty automatycznie) Wszytkie remonty i zwężenia na trasie były z wyprzedzeniem wyświetlanie podczas obliczania trasy. Wyświetlanie fotoradarów w porównaniu do Totoma jest jest dużo lepsze i dokładniejsze. Dla osób które twierdzą ,że Navigon nie wyświetla informacji o korkach załączam zdjęcie z zatoru drogowego.

#18 winterfresh74

winterfresh74
  • 140 postów

Napisano 21 grudnia 2010 - 12:48

Grzes_I, mariusznicpon Czy możecie mi powiedzieć czy jest w Navigonie możliwość wytyczenia trasy podając punkt początkowy i końcowy. W obecnej wersji (darmowa ERA) mogę podać tylko końcowy, początkowy to aktualna pozycja GPS. Nie twierdzę że Navigon to zła navigacja tylko chciałem się upewnić przed zakupem (bo to prawda że cene/możliwości bije inne na głowę) że wersja 1.7.0 jest bardziej dopracowana od darmowej 1.2.0. Naprawdę 1.2 jeżeli chodzi o nawigowanie to potrafi nieźle namącić podczas drogi.

#19 marcus02

marcus02
  • 171 postów

Napisano 21 grudnia 2010 - 13:12

oczywiście, że się da wyliczyć trasę z dowolnego adresu, jako punkt początkowy więcej - trasa - nowa trasa i tam ustawiasz punkty trasy: początkową, końcowa oraz jak potrzeba, to i pośrednie ;)

#20 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 grudnia 2010 - 13:13

Grzes_I, mariusznicpon

Czy możecie mi powiedzieć czy jest w Navigonie możliwość wytyczenia trasy podając punkt początkowy i końcowy. W obecnej wersji (darmowa ERA) mogę podać tylko końcowy, początkowy to aktualna pozycja GPS.

Nie twierdzę że Navigon to zła navigacja tylko chciałem się upewnić przed zakupem (bo to prawda że cene/możliwości bije inne na głowę) że wersja 1.7.0 jest bardziej dopracowana od darmowej 1.2.0. Naprawdę 1.2 jeżeli chodzi o nawigowanie to potrafi nieźle namącić podczas drogi.


Nie mam jeszcze apdejtu, mam 1.6 dopiero.
Nie znalazlem niestety adresu startowego w menu. Niestety musze przyznac, ze jesli chodzi o menu to Navigon nie jest najbardziej przyjazna nawigacja na swiecie. Co wiecej, jest niespecjalnie wygodna w uzyciu. Kupilem ja tylko ze wzgledu na najnizsza cene w momencie zakupu. Wciaz uwazam, ze jest sporo do poprawy. Na szczescie widze, ze sa regularne apdejty i w sumie z tym lacze swoje nadzieje.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych