Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Sampler


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 ademiu

ademiu
  • 984 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 listopada 2010 - 22:02

Witam, noszę się z kupnem jakiegoś taniego samplera. Trochę gram i nagrywam i przydałoby mi się coś takiego. Wybieram między Akai LPD8 i Korg Nanopad. Jestem trochę zielony w temacie. Chciałbym tylko wiedzieć jak sprawa wygląda z samplami. Nie mam na razie żadnego Abletona czy Tracktor'a żeby robić własne. Czy znajdę w internecie gotowe zestawy ? Czy jest szansa zrobienia sampli w GB i wgrania ich ? Z góry dzięki za odpowiedź.

#2 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 listopada 2010 - 22:15

Sample to jedna rzecz. Kontroler to druga.
O ile mamy zylion softowych apek do odpalania sampli za free, o tyle z kontrolerem innym niż klawiatura kompa już jest problem.
Seria MPC Akai była/jest popularna ze względu na prostotę i muzykalność interfejsu.
Dlatego sugerowałbym Ableton Live w sofcie z czymś takim jak Ableton - Akai Professional APC40 w hardzie. Ew. Korga KaossPad
Bo IMHO 3/4 sukcesu samplowanej muzyki to sposób odpalania sampli.

#3 ademiu

ademiu
  • 984 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 listopada 2010 - 22:35

No tak, tyle że ja( na razie) szukam czegoś do "zabawy" i poznania tematu i na tą chwilę kupowanie przeze mnie sprzętu za 1500 zł to trochę słaba opcja.

#4 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 listopada 2010 - 22:56

OK.
Problem z low-end polega na tym, że tak naprawdę nie wiesz co kupujesz. Zastanawiam się, jak w naszej rzeczywistości możnaby przetestować te zabawki.

Nie ma tam u Ciebie jakiegoś dilera, który mógłby dać do spróbowania tego towaru? :wink:

Zaciekawiły mnie te gadżeciki. LPD8 LAPTOP PAD CONTROLLER vs. Keyboard Controllers | USB MIDI Controller | Korg nanoSERIES

PS. Ostatni spędziłem wiele miłych chwil z Korg Kaossilator.

#5 ademiu

ademiu
  • 984 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 listopada 2010 - 23:07

OK.
Problem z low-end polega na tym, że tak naprawdę nie wiesz co kupujesz. Zastanawiam się, jak w naszej rzeczywistości możnaby przetestować te zabawki.

Nie ma tam u Ciebie jakiegoś dilera, który mógłby dać do spróbowania tego towaru? :wink:

Zaciekawiły mnie te gadżeciki. LPD8 LAPTOP PAD CONTROLLER vs. Keyboard Controllers | USB MIDI Controller | Korg nanoSERIES

PS. Ostatni spędziłem wiele miłych chwil z Korg Kaossilator.


Heh no offence, ale właśnie te "gadżeciki" wymieniłem jako te, spośród których zamierzam wybierać :) Pytanie nadal aktualne, jak z wgrywaniem sampli dla laika w tej kwestii. Właśnie trafi do mnie nanopad kolegi na kilka dni. Hah a Kaossilatorem, też się bawiłem, fajna opcja żeby wziąć ze sobą, podłączyć się gdzie tylko się chce i "grzać" :P

#6 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 listopada 2010 - 23:24

Linki jak najbardziej pochodzą z Twojego wpisu. I wydaje się, że już masz temat opracowany. A sample ładuje sie do programów, których kontrolerami są te diwajsy. Obecne softy są dość proste w obsłudze. Oczywiście, słowo "sampler" oldskulowo jest rozumiane jako diwajs grający sample mapowane chromatycznie do klawiatury ALBO odpalane bez transpozycji. Rozważane przez nas "gadżeciki" ograniczają nas już tylko do odpalania pętli i one-shot samples.

#7 ademiu

ademiu
  • 984 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 listopada 2010 - 23:29

Sprzętu tak, software'u nie. Raczej nie będe inwestował na razie w Abletona, więc szukam alternatywnych opcji robienia sampli.

#8 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 listopada 2010 - 23:35

Ale chcesz używać sampleraj jako instrumentu natywnego w jakimś sekwenserze? Co rozumiesz przez "robienie sampli"? Czy chodzi o bity, czy brzmienia, czy to i to?

#9 ademiu

ademiu
  • 984 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 listopada 2010 - 23:40

Brzmienia i bity. Chodzi po prostu o przypisanie poszczególnemu padowi poszczególnego dźwięku :) - tworzenie tych, że dzwięków.

#10 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 listopada 2010 - 23:53

Jeśli chodzi o brzmienia, to dopiero zestaw z NanoKONTROL daje możliwość sprawdzenia zrobionych brzmień w kontekście melodi/akordu o rozpietości +/-15 półtonów. Sam AKAI LPD8 nie umożliwi Ci zagrania tematu a la Jan Hammer/Joe Zawinul -przykładowo. Ani też akordó∑ ambientnych septymowych):wink: W sofcie możesz odpalić Traktora, EXSesa, i inne. Ale też zalezy, jaką chcesz robić muzę. Bo do "muzyki filmowej" potrzebujesz potężnych bibliotek orkiestrowych i chóralnych. Do rapu musisz mieć bity samplowane pocietę i zmapowane auto. Do popu potrzebujesz szerokich zestawów instrumentalnych skompresowanychi spreparowanych, do electro... kolega [nick]electroblack[/nick] wie co nieco, o ambiencie [nick]Patryk_T[/nick], kolega [nick]Ruczaj[/nick], [nick]cheniek[/nick] maja rozeznanie w temacie.

#11 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 08 listopada 2010 - 18:12

Hej, tylko nie gadżeciki! ;) Zakup nanoKontrola uważam za jeden z moich lepszych zakupów muzycznych (stosunek ceny do możliwości).
Jeśli chcesz odpalać bity/uderzenia perkusyjne, to pomyśl może bardziej przyszłościowo niż nanoPad - ja mam jego większego brata, czyli padKontrola. 16 padów czułych na nacisk (można też sobie zablokować velocity na stałe, niestety wówczas tylko na najwyższym 127 stopniu), artykulacje typu flam i roll. Te małe padziki Korga mają też to, poza tym że mają tylko 12 padów (wiekszy układ 4x4 jest moim zdaniem lepszy, bardziej naturalny), no i dużo mniejsza pamięć ustawień. Ja używam pada Korga do "udramatyzowania" kawałków czyli dobijania samplami bębnów japońskich (taiko) i naprawdę kontrola nacisku sprawia się super.
Do tego padKontrol ma bardzo pożyteczną opcję przypisywania dowolnych nut do dowolnych padów, jak i zmiany trybu działania padu (trigger, momentary - czyli możesz sobie np. podłożyć całe loopy które tylko bedziesz odpalał albo wygaszał bo pad będzie działał jako włacznik/wyłącznik).

Zainteresuj sie też w sklepach/necie, bo do wielu padów sprzętowych dostaniesz już w komplecie soft, co prawda zazwyczaj w wersji lite ale zawsze - najwyżej sobie apdejtujesz za dopłatą. Np z padami Akai (tymi od 24 wzwyż) dostaniesz BFD Drummera Lite; z padami Korga (tymi większymi) Abletona Live LE i Reasona Adapted ( a z małym kontrolerem Korga dostałem kupon rabatowy na zakup Abletona) itd. Jeśli masz ograniczenia budżetowe, to zrób taki research co do czego dodają, bo może za jednym zakupem załatwisz sprawę sprzętu i softu ;)

Co do softu, to każdy sampler perkusyjny nada się: Motu BPM, NI Battery, FX Guru, czy też taki kombajn jak NI Kontakt. No i oczywiście wspomniany przez Kokosa Ableton Live, moim zdaniem najlepszy,w którym jest zabójcze combo dwóch dodatkowych instrumentów Abletona: Drum Rack + Impulse, które pozwala Ci do każdego pada np. z osobna przypisywać dowolne efekty AU/VST.
No i oczywiście są takie drogie rozwiązania jak np NI Maschine, hybryda softowo-sprzętowa, ale na dobrą sprawę szkoda przepłacać ;)

#12 ademiu

ademiu
  • 984 postów
  • SkądPoznań

Napisano 08 listopada 2010 - 19:11

Dzięki za odpowiedź. Niestety z tego co widzę padKontrola już się nie produkuje, podobnie z MPD 24 który też wydaję się ciekawy, ale jest trochę droższa alternatywa - 26.

#13 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 08 listopada 2010 - 19:24

E tam, nie produkuje się. Po prostu zamienili wersję białą na czarną i o ile się nie mylę, okroili pakiet softu.
Ja kupiłem starszą wersję tutaj:
Klawiatura / Kontroler MIDI / - KORG PADKONTROL - Sklep muzyczny Rock'n'Roll

Zoba sobie filmiki, sky is the limit! ;)

YouTube - Korg PadKontrol

YouTube - padkontrol as omnichord

YouTube - padkontrol piano thing




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych