Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 27" (2010) pożółknięte matryce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
193 odpowiedzi w tym temacie

#1 shadowsky

shadowsky
  • 299 postów
  • SkądPleszew

Napisano 19 października 2010 - 12:43

Witam, chciałbym się zapytać użytkowników iMaca 27" -model z tego roku. Czy wasze maki mają pożółknięte matryce itp przypadłości czy u was jest obraz taki jak być powinien tj obraz jednolity bez przebarwień- na całej matrycy jak ma być białe to jest idealnie białe.
Ja niestety trafiłem na model z pożółkniętą matrycą tj od środka w dół jest inny odcień bardziej żółty "ciepły", a na górze "zimny". Jest to bardzo frustrujące tym bardziej jak się pracuje z grafiką, widać to choćby po wejście na onet.pl i na górze pasek szary wygląda inaczej niż ten na dole, tak samo w przypadku paska niebieskiego-do góry zimny, a na dole jasny "ciepły".
Ja zwróciłem swój model i staram się o dostanie takiego jaki powinien być. Boje się jedynie, że prawie wszystkie tak mają, trudno określić mi w tej chwili jak częsty jest ten problem tj jaki procent tych iMaców to ma.
Czytałem również, że Apple robi w ten sposób, że jak dajesz na wymianę iMaca, to ten, który wezmą po odświeżeniu trafia do kolejnej osoby i tak w kółko.
Także jestem zaniepokojony, na forum macrumors są tysiące takich przypadków, a niektórzy wymieniali nawet kilka razy! Jeszcze większy problem miały modele z 2009 roku, a teraz mieli niby to naprawić ale jak widać problem nie został rozwiązany i dalej jest. Jak zwracałem tego iMaca to się zdziwili bo podobno już te nowe partie nie mają takich problemów, co okazało się nie prawdą.
Matryce można przetestować na tej specjalnie przygotowanej stronie:
Apple iMac (Fall 2009) Issues: How to Check Your iMac

#2 dirk.diggler

dirk.diggler
  • 2 464 postów

Napisano 19 października 2010 - 12:51

Miałem to. Zwróciłem, dali mi kolejnego (ale mój to model z końca 2009). Był idealny. Po pół roku na matrycy pojawiły się plamy, poszedł na gwarancję. Wymienili mi matrycę. Jest ponownie żółta ale minimalnie, praktycznie jest to nie zauważalne. I nie przeszkadza już w pracy ze zdjęciami czy grafiką (ten który zwróciłem to była porażka, z góry matryca wyglądała jak zalana czymś żółtym). Byłem ostatnio w MediaMarkt i tam na tych wystawowych iMakach, każdy ma mniejsze lub większe zabarwienie.

#3 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 19 października 2010 - 12:59

ja miedzy innymi dlatego kupiłem MBP 17"

#4 mofftarkin

mofftarkin
  • 7 postów

Napisano 19 października 2010 - 13:44

Ja w swoim użytkowanym od 5 miesięcy nie miałem żadnych problemów - kupiony w Cortlandzie w Warszawie. Moim zdaniem to jest tak, że w większości ludziom chce się pisać o tym, że coś się stało z ich sprzętem, a nie o tym, że działa poprawnie. Jak by sobie przemnożyć wolumen sprzedaży iMaców/iPhone'ów itp przez odsetek ich awaryjności to tak czy inaczej wyjdzie z tego dość duża liczba. W każdym razie - jak pisałem powyżej od niemal pół roku pracuję na swoim iMacu 27" bezproblemowo pracując ze zdjęciami i grafiką webową i prasową w PS. Co prawda przed zakupem się obawiałem o tę matrycę - ale jak na razie nie żałuję zakupu. Mam nadzieję, że Cię to trochę uspokoiło :)

#5 kuprasz

kuprasz
  • 21 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 19 października 2010 - 15:39

iMaka mam od niespełna miesiąca tak więc za wcześnie jeszcze na stwierdzenie, że matryca będzie bez skazy ale jak do tej pory tak właśnie jest.:D iMak z połowy tego roku, przywieziony z USA i od razu po rozpakowaniu zacząłem testy oraz obserwację bad czy hot pixeli, na razie wszystko ok. Podświetlenie równomierne bez żadnych przebarwień itp:p

#6 shadowsky

shadowsky
  • 299 postów
  • SkądPleszew

Napisano 19 października 2010 - 16:45

Dzięki za informację, w takim razie do upadłego będę starał się o dostanie iMaca bez przebarwień, a jak nie to kasę z powrotem i zastanowię się co zrobić, może kupię po prostu gdzie indziej.

#7 mass1

mass1
  • 19 postów

Napisano 19 października 2010 - 17:11

Jak się ma do tego gwarancja? Mam imaca 27 który posiada tą przypadłość. Pracuje na nim 3 miesiąc i jak do tej pory bez problemów, jedyny to ten żółty kolor od nowości. Średnio mi pasuje wysyłanie sprzętu do serwisu ponieważ może wrócić w gorszym stanie a wymiana imaca pewnie nie wchodzi w grę?

#8 shadowsky

shadowsky
  • 299 postów
  • SkądPleszew

Napisano 19 października 2010 - 19:02

Jak się ma do tego gwarancja? Mam imaca 27 który posiada tą przypadłość. Pracuje na nim 3 miesiąc i jak do tej pory bez problemów, jedyny to ten żółty kolor od nowości. Średnio mi pasuje wysyłanie sprzętu do serwisu ponieważ może wrócić w gorszym stanie a wymiana imaca pewnie nie wchodzi w grę?


Jeśli masz przebarwioną matrycę w iMacu (który jest na gwarancji) to jak dasz do serwisu to muszą wymienić matrycę na wolną od wad albo całego iMaca i tyle, jeśli będą robić problemy to jak zawsze trzeba kłócić się o swoje.

#9 SavvaS

SavvaS
  • 277 postów
  • SkądOlsztyn, Poland

Napisano 20 października 2010 - 09:35

no ja mam swojego od 1,5 mies i wszytko ok.Sprawdzalem tym testem z linku podanego kilka postow wyzej.Zobaczymy jak to bedzie wygladalo w przyszlosci.

#10 shadowsky

shadowsky
  • 299 postów
  • SkądPleszew

Napisano 25 października 2010 - 15:13

Dzisiaj przyszedł kolejny iMac 27", poprzedni jak pisałem został zwrócony przez problem lekko pożółkłej matrycy w dolnej częsci- wysłałem do sklepu, a sklep do Apple w Warszawie gdzie po tygodniu uznali wadę matrycy i po tej informacji sklep w którym kupiłem wysłał mi nowego. No i co? znowu to samo! ten sam problem pożółkłej w dolnej częsci matrycy, oczywiście nie jest to jakoś bardzo widoczne ale jest to wada i to frustrująca tym bardziej jak się pracuje z grafiką choć przy zwykłym przeglądaniu internetu również widoczna. Jutro przyjeżdża po niego kurier ale tym razem nie chcę kolejnej wymiany tylko zwrot pieniędzy, nie wiem co zrobię chyba pojadę kupić gdzie indziej osobiście. Nie wiem na ile to prawda ale możliwe, że Apple wprowadza do obiegu iMaci już zwracane z tych powodów i lepiej kupować osobiście, w stanach ludzie wymieniali po kilka razy z marnym efektem i ktoś pisał żeby lepiej wystąpić o zwrot pieniędzy i kupić nowy w sklepie zamiast oddawać do naprawy/wymiany. Możliwe również, że partia jakaś kiepska przyleciała i mam pecha, że na nią trafiłem, trudno powiedzieć. Może później wrzucę zdjęcie pokazujące, że taki sam pasek szary na dole jest inny niż na górze. Takie coś mam na starej matrycy TN tyle, że na odwrót. Także jak widać z iMacami niezłe jaja są i jak ktoś koniecznie nie potrzebuje iMaca niech zastanowi się nad alternatywami. Ciąg dalszy nastąpi ;D

#11 dirk.diggler

dirk.diggler
  • 2 464 postów

Napisano 25 października 2010 - 15:23

No cóż, widać nadal Apple tego nie rozwiązało. To takie fajne komputery, gdyby tylko nie problemy z matrycami:/

#12 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 25 października 2010 - 17:40

niech zwrócą kasę, i kup sobie nowego MBP i ACD... Takie jest moje zdanie

#13 shadowsky

shadowsky
  • 299 postów
  • SkądPleszew

Napisano 02 listopada 2010 - 18:40

W poprzednim odcniku... xD Po zwrocie drugiego iMaca i otrzymaniu pieniędzy (postanowiłem kupić w innym sklepie) kupiłem nowy egzemplarz iMaca z nadzieją, że może tym razem trafię na idealny model :confused: To juz 3ci model :wink: , niestety taki sam problem jak w poprzednich tj w dolnej części matrycy barwa bardziej "ciepła"-żółta. Nie jest to jakoś mocno widoczne i laik pewnie i tak nie zwróci uwagi. Postanowiłem już więcej się nie bawić i zostawić sobie ten model, nie mam już czasu bawić się, potrzebuje iMaca do pracy. Najwyżej jak będe miał tydzień wolnego (może jakoś w grudniu) to oddam na wymiane matrycy- może mają takie idealne, choć zaczynam wątpić :???: a może będą za jakiś czas nowe, lepsze partie. Jak widać Apple dalej nie uporało się z tym problemem, choć trzeba przyznać, że efekt ten w modelach 2010 jest lżejszy niż to miało miejsce w modelach 2009. Komputer jest świetny ale ta wada lekko psuje ostateczną ocenę. Jak bierzecie iMaca musicie mieć świadomość, że najprawdopodobniej będzie miał tą lekką wadę. Na swoim nowym laptopie samsunga (LED) mam taki sam efekt tylko do góry nogami, nie zwróciłem na tu uwagi dopóki nie dowiedziałem się o tym problemie w iMacu (wtedy się przewrażliwiłem). Także tragedii nie ma ale nie tak to powinno wyglądać. Może ten temat uświadomi przyszłych albo niedoszłych :) użytkowników nowego iMaca.

#14 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 02 listopada 2010 - 18:47

Po 3 miesiącach pojawi się kolejny kolor - szary który się powoli będzie zmieniał w czarny :D

#15 SavvaS

SavvaS
  • 277 postów
  • SkądOlsztyn, Poland

Napisano 02 listopada 2010 - 20:27

Jak to sprawdzic czy sie ma te pozolkla matryce?

#16 Empiryczny

Empiryczny
  • 525 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 listopada 2010 - 20:32

Eeee, no ustawić białą tapetę chociażby.

#17 Tip

Tip
  • 39 postów
  • SkądPolska/Holandia

Napisano 02 listopada 2010 - 21:15

Komputer jest świetny ale ta wada lekko psuje ostateczną ocenę. Jak bierzecie iMaca musicie mieć świadomość, że najprawdopodobniej będzie miał tą lekką wadę. Na swoim nowym laptopie samsunga (LED) mam taki sam efekt tylko do góry nogami, nie zwróciłem na tu uwagi dopóki nie dowiedziałem się o tym problemie w iMacu (wtedy się przewrażliwiłem). Także tragedii nie ma ale nie tak to powinno wyglądać.
Może ten temat uświadomi przyszłych albo niedoszłych :) użytkowników nowego iMaca.


iMac zakupiony w czerwcu w Holandii ... podobny problem, na dole matrycy pojawila sie plama, widoczna tylko na jednolitym tle ...

#18 shadowsky

shadowsky
  • 299 postów
  • SkądPleszew

Napisano 03 listopada 2010 - 00:10

Ja nie mam żadnej plamy, po prostu tak jak pisalem w tym temacie barwa jest trochę bardziej "ciepła" żółta w dolnej połówce ekranu. Widać to choćby tutaj na forum, mamy białe tło i szare paski, pasek szary w dolnej częsci jest bardziej żółty niż pasek szary na górze, tak samo białe tło trochę przechodzi z barwy ciepłej na zimną- powinno być równomiernie na całej matrycy. Te iMaci już tak mają, a Apple przyznaje się do wady- 2 poprzednie egzemplarze, które zwróciłem zostały uznane jako posiadające wadę, ale co z tego jak i tak niemal wszystkie mają mniejszą lub większą wadę matrycy :) można z tym żyć ale bywa, że frustruje. Ja poczekam i popatrze jak sytuacja się rozwinie, może wejdzie niedługo lepsza partia tych matryc albo po prostu za jakiś czas pojdę na wymianę i może znajdą jakąś idealną matrycę :) Link do przetestowania matrycy jest w pierwszym poście.

#19 milow

milow
  • 1 postów

Napisano 19 marca 2011 - 16:03

iMac 21,5" - wieczne problemy? Witam, chicałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami z iMac 21,5", którego jestem posiadaczem od roku. Kupiłem go w iSpocie we Wrocławiu. Po zakupie pogrzebałem w necie, przejrzałem wpisy na forach polsko i angielsko języcznych i choć nie zwróciłem na to uwagi podczas zakupu (mocne oświetlenie w salonie iSpot + ekran ustawiony na 100% jasności) to zauważyłem w swoim egzemplarzu żółtawe przebarwienia lub może lepiej to określić jako niejednolitą temperaturę barw w różnych częściach ekranu (cieplejsza na rogach i zimniejsza w okolicach środka). Długo się niezastanawiając sporządziłem pismo reklamacyjne i zareklamowałem towar jako niezgodny z umową, w końcu to sprzęt za 5.000 pln więc można wymagać od niego najwyższej jakości. Będąc świadomy tego jak częsta jest to usterka i wiedząc, że niektórzy wymieniali matrycę po trzy, cztery razy, poprosiłem o zwrot pieniędzy (chciałem kupić stacjonarnego Maca + monitor Eizo do obróbki zdjęć). O zwrocie pieniędzy można w Polsce pomarzyć... Mój kolega Anglik naiwnie pytał dlaczego nie wymienią na nowy, wolny od wad model lub nie oddadzą pieniędzy. W UK i w USA ponoć oddawali 105% ceny, 5% było za straty moralne. Dość tyle, że dostałem inną matrycę i uznali wadę. Celowo piszę że "inną" bo też podejrzewam, że wymienione matryce idą do innych użytkowników. Pomimo tego, że reklamowałem wymienioną matrycę po raz kolejny w iSource a potem w Cortlandzie technicy uznali, że spełnia wszystkie normy i lepszych nie mają. No i OK, odpuściłem, tym bardziej, że zdąrzyłem się też do niej przyzwyczaić bo rzeczywiście była lepsza niż poprzednia. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie pojawienie się w rogu ciemniej plamy, która z biegiem czasu przybierała na sile. Wyglądało to jak kurz, który osiadł na ekranie. Chiałem to przetrzeć ale okazało się, że jest to wewnątrz matrycy. Jak się poźniej dowiedziałem nastąpiło "rozwarstwienie matrycy". A do tego padł mi napęd DVD i nie czytał płyt dwuwarstwowych. W przeddzień utraty gwarancji zawiozłem go do iSpotu i oddałem do serwisu (oprócz rocznej gwarancji obowiązuje jeszcze 2 letni okres rękojmii i myślę, że po okresie gwarancyjny również można reklamować sprzęt tylko procedura się wydłuża - przynajmniej tak mnie poinformowno). Bez problemu sprzęt przyjęto. ... Two weeks later... Odebrałem iMaca, odpalam, 1/3 ekranu biała i 2/3 żółte. Tym razem w pionie tak, że P i L strona się od siebie różnią. Napęd wydaję się być OK. Pojedzie do serwsiu poraz kolejny. Tak bardzo mnie to irytuje, że będę próbował do skutku albo do wykorzystania wszystkich możliwości. Jest ciężko bo Apple Polska wyjątkowo nie idzie klientom na rękę. Zresztą w mojej sprawie rozmawiałem już z konsultantką z Apple Polska, która zajęła się moim egzemplarzem, tylko jakoś niefortunnie nadal mam żółtą matrycę i żadnych pieniędzy. Świetnie się pracuje na Mac OS a dostrzegłem to jeszcze wyraźniej kiedy musiałem na chwilę wrócić na laptopa z XP. Całą tą radość psuje ekran. To forum pomaga mi się oczyścić ze złych emocji, traktuję to jak terapię..

#20 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 20 marca 2011 - 18:39

przymierzalem sie do zakupu imaca 27" z i5 prockiem .. ale na razie sie wstrzymam nie mam nerwow chodzic po serwisach

#21 SavvaS

SavvaS
  • 277 postów
  • SkądOlsztyn, Poland

Napisano 21 marca 2011 - 21:49

Ja korzystam z Imaca 27,z I7 prockiem kupionego we wrzesniu,zrobilem mu juz wszystkie mozliwe testy,i matryca jest idealna.Takze mam nadzieje ze moj egzemplarz jest w tym odsetku tych dobrych wypustow :)

#22 pisar

pisar
  • 140 postów
  • Skąd666

Napisano 22 marca 2011 - 10:26

U mojego kumpla np. ten problem również się pojawił ale w MBP 13". Spotkaliście się z tym wcześniej??

#23 zuberek_apple

zuberek_apple
  • 25 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 27 marca 2011 - 16:09

Mój iMac 27" i7 2.8GHz jest z czerwca 2010 i problemów z żółtym kolorem nie ma. Ale ostatnio zauważyłem, że są jakieś dziwne ciemne plamy w górnym lewym rogu. Dziwna sprawa. Fakt, że trzeba wiedzieć, że tam są, żeby je zauważyć ale mimo wszystko są bardzo frustrujące.

#24 shadowsky

shadowsky
  • 299 postów
  • SkądPleszew

Napisano 14 czerwca 2011 - 13:46

Taki mały update po dłuższym czasie. Miałem plamy od kurzu (chyba jakaś rozwarstwiona matryca i wsysał się kurz) i lekko żółkawa. U mnie była wymieniana matryca na nową w serwisie Cortland w Poznaniu- sprowadzona specjalnie nowa z irlandii. Mam ją te kilka miesięcy i jest idealna bez najmniejszych problemów. Możliwy, że jakaś nowsza generacja matryc już nie ma problemów tego typu.

#25 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 14 czerwca 2011 - 15:00

Nie sądzę :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych