Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Kurs operatora DTP w SADzie


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 sleepless

sleepless
  • 314 posts
  • SkądGliwice

Posted 11 February 2007 - 16:29

Chciałbym zapisać się na kurs operatora DTP w centrum szkoleniowym SADu. Kurs obejmuje zagadnienia http://www.apple.com...nia/kurs01.html oraz jest możliwość po ukończeniu kursu zdawania egzaminu na certyfikowanego operatora DTP. Czy ktoś z Was ukończył może jakiś kurs u SADystów? Czy warto zapisać się na taki kurs? Czy wiecie możę co sądzą pracodawcy w branży DTP o takich kursach i takim certyfikacie.

#2 sokl

sokl
  • 209 posts
  • SkądSzklarska Poręba

Posted 11 February 2007 - 17:05

jako pracodawca to bym Cie nosił na rękach, jakbyś był po takim kursie.. np. ja mam straszny problem z pracownikami jeśli chce kogoś zatrudnić, to najpierw musze poświęcić ogrom czasu żeby nauczy go jak cokolwiek robić w dtp.. niestety jeśli przykładowo w ogłoszeniu napisał wymagana znajomość dtp-pewno nikt w okolicy by się nie nadal... ach... ps zna ktoś jakies polskie strony z bazą wiedzy o takich programach - planuje powiększyć zespół pracowników i takie coś nowym się przyda...

#3 Adler

Adler
  • 572 posts
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Posted 11 February 2007 - 17:30

jako pracodawca to bym Cie nosił na rękach, jakbyś był po takim kursie..

np. ja mam straszny problem z pracownikami jeśli chce kogoś zatrudnić, to najpierw musze poświęcić ogrom czasu żeby nauczy go jak cokolwiek robić w dtp..

niestety jeśli przykładowo w ogłoszeniu napisał wymagana znajomość dtp-pewno nikt w okolicy by się nie nadal...

ach...

ps zna ktoś jakies polskie strony z bazą wiedzy o takich programach - planuje powiększyć zespół pracowników i takie coś nowym się przyda...


Kurs fajny (choć brakuje mi tam Indyka, uważam to za wadę), zresztą o wartości kursu świadczą jego wykładowcy, ich prace i doświadczenie ;) DTP to kawałek tortu który cały czas się rozwija... jednym słowem ja ze swoim 6 letnim doświadczeniem cały czas uczę się czegoś nowego ;)
Jeśli chodzi o stronkę to polecam www.dtp.pl

#4 sokl

sokl
  • 209 posts
  • SkądSzklarska Poręba

Posted 11 February 2007 - 17:41

jest opcja do wyboru z quarkiem lub indesignem...

#5 sleepless

sleepless
  • 314 posts
  • SkądGliwice

Posted 11 February 2007 - 17:46

Tak, tylko szkoda, że ten z indesignem jest od pon-pt, a nie weekendowy. Jednak wolałbym indesigna, quarka nigdy nie widziałem na oczy

#6 sokl

sokl
  • 209 posts
  • SkądSzklarska Poręba

Posted 11 February 2007 - 17:51

fakt brak weekendowego trybu dość boli, choć i tak dobrze, że prowadza kursy do obu programów

#7 Adler

Adler
  • 572 posts
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Posted 11 February 2007 - 18:08

jest opcja do wyboru z quarkiem lub indesignem...

Wiem, chodzi mi o to że jednak kończąc taki kurs powinno się znać i jedno i drugie ;)

#8 Ka

Ka


  • 6050 posts
  • SkądKraków

Posted 11 February 2007 - 18:38

Wiem, chodzi mi o to że jednak kończąc taki kurs powinno się znać i jedno i drugie ;)


Wiedza kosztuje :>

#9 Michal1980

Michal1980
  • 89 posts

Posted 11 February 2007 - 20:02

Witam, sam byłem uczestnikiiem tego kursu około 1,5 roku temu. Dodatkowo zrobiłem również certyfikat Operatora DTP w SADzie. Moja opinia na temat kursu jest następująca: Zalety: - Miła atmosfera - można dowiedzieć się odrobinę teorii i ciekawych informacji Wady: - bardzo niski poziom szkolenia - przeznaczony dla osób o zerowej wiedzy na temat DTP, - tragicznej jakości sprzęt zupełnie nienadający się do tego typu pracy - 14 calowy iMac z systemem 9, który lewdo podnosił się do OS X-a, - tragiczny stosunek ceny do jakości (2500zł!!!) - o bardzo niskim poziomie szkolenia zorientowałem się już po pierwszym dniu, ale o wycofaniu pieniędzy i rezygnacji z kursu nie było już mowy. Odradzam wszytkim, którzy mają choćby minimalną wiedzę z DTP, dzięki której są w stanie przygotować nawet najprostszą ulotkę. Zainteresowani tematyką DTP niech lepiej kupią sobię dobrą książkę i potrenują samemu w domu. Zaoszczędzą czas i pieniądze. Osobiście niczego nowego na tym kursie się nie nauczyłem. Szkoda, bo mogłem pójść tylko na sam egzamin aby zdobyć certyfikat, na który wydałbym 300 zł a nie 2500 zł + 300 zł !!! i nie zmarnowałbym trzech godzin dziennie przez miesiąc. PS. Najśmieszniejsze jest to, że wykładowca nie wiedział, że ścieżki odcinania można zapisywać również w .tif-ach a nie tylko w .eps-ach :) Musiałem go poinstruować hehe :)

#10 dareks9

dareks9
  • 268 posts
  • SkądKatowice

Posted 11 February 2007 - 21:56

Oprócz SAD-u szkolenia takie oferuje np. IT MEDIA: http://www.itmedia.pl/flash/index.php
Jest też trochę firm o zasięgu regionalnym, jak np. DEMO w Katowicach.

Ale osobiście generalnie zgadzam się z tym co pisze Michal1980. Ogólnie poziom szkoleń DTP w Polsce jest bardzo niski.

Powodów jest wiele, ale - moim zdaniem - podstawowym z nich jest fakt, że OPERATOR DTP nie jest zajęciem wpisanym na tzw. listę zawodów. W odróżnieniu od OPERATORA KOMPUTERA, który na tej liście jest.

Ma to poważne konsekwecje, bo jeśli nie ma takiego zawodu, to nie ma możliwości ustalenia i zatwierdzenia w Min. Edukacji tzw. standardów nauczania zawodu. Ne da się też ustalić, czy takie DTP to poziom średni (np. "technik") czy już wyższy (np. "inżynier" lub "licencjat"). Nie można też założyć żadnego Stowarzyszenia Zawodowego ani też Branżowego Związku Zawodowego - no bo zawodu nie ma. Sam kilka lat temu myślałem o założeniu profesjonalnej szkoły DTP, ale właśnie względy formalne mnie powstrzymały.

Warto jednak wiedzieć, że wystarczy już wpis do tzw. Rejestru Instytucji Szkoleniowych, aby móc "szkolić" i wystawiać "certyfikaty". Taką "szkołę" może otworzyć każdy, nawet osoba bez żadnych kwalifikacji w danej dziedzinie. No i tak powstają "szkoły DTP", gdzie uczą WORDA, CORELA i PHOTOPAINT-a.....

Pozdrawiam

#11 maniacco

maniacco
  • 382 posts
  • SkądPiekary Śląskie

Posted 11 February 2007 - 23:39

ja z kolei słyszałem że o wiele bardziej warto na taki kurs wybrać się do czech.... oczywiście też kurs applowy ... po angielsku... taniej i podobno o niebo lepiej.... co ciekawe: słyszałem to od znajomka który w sadzie prowadzi pewne kursy

#12 Smierc

Smierc
  • 379 posts
  • SkądWarszawa

Posted 12 February 2007 - 00:12

sokl piszesz:

jako pracodawca to bym Cie nosił na rękach, jakbyś był po takim kursie...


uwazam ze w ciagu 60 godzin jedna osoba nie jest w stanie przygotowac 15-20 profesjonalnie wyszkolonych operatoratorow DTP, pozatym jakimi "certyfikatami" posluguja sie wykladowcy w SAD'ie? jakie konczyli szkoly, bo z tego co wiem, nawet w "polibudzie" na Stawki, nie ma profilu "sklad komputerowy". maja jakis panstwowy papier potwierdzajacy, ich umiejetnosci? jesli nie, to szkolenie przeprowadzone przez nich jest tyle samo warte co kursu za pomoca "bibli" wydawanych przez m.in. adobe, tyle ze ksiazki sa duzo tansze, i mozesz czytac je kiedy tylko chcesz i powtarzac w kolko fragment ktorego nie rozumiesz

sokl piszesz jeszcze:

np. ja mam straszny problem z pracownikami jeśli chce kogoś zatrudnić, to najpierw musze poświęcić ogrom czasu żeby nauczy go jak cokolwiek robić w dtp...


wybacz moje pytanie, po pierwsze, istnieje chyba cos takiego, jak rubryka ogloszen "dam prace" i dac ogloszenie "szukam doswiadczonego opratora DTP"? chyba to latwiejsze od szkolenia kogos od nowa, a po drugie jesli juz nie masz wielu takich kandydatow, to jednak lepsza alternatywa jest dla mnie wyszkolic kogosc od zera wg. moich zasad, niz pozniej zwalczac nawyki wpojone przez kogos, kto tylko z nazwy jest "instruktorem", ale to jest moje prywatne zdanie i nie kazdy musi sie z nim zgadzac

#13 Ka

Ka


  • 6050 posts
  • SkądKraków

Posted 12 February 2007 - 01:53

Smierc: niekoniecznie musimy wykladowcom zagladac w papiery. Przypuszczam, ze w tym przypadku wazniejszy jest znaczek Apple. No i najwazniejsze, zgadzamy sie przeciez, ze zaden kurs nie ma sensu bez dodatkowego poglebiania wiedzy na wlasna reke. Rzeklbym, ze nawet studia sa tylko baza, podstawa dla wiedzy, ktora trzeba zdobyc samemu. Wystarcza checi i ... zdolnosci :)

#14 reRESERVEDFX

reRESERVEDFX

    /////AMG

  • 2111 posts
  • SkądBurr Ridge, IL

Posted 12 February 2007 - 05:44

Taki kurs DTP od autoryzowanego dystrybutora Apple to raczej bardzo dobra opcja nauki tego typu rzeczy. I jak insider mowi, wszystko, co sie uczysz to tylko ten fundament, od ktorego trzeba zaczac, a zwykle jest go ciezko zdobyc. Pozniej czlowiek uczy sie sam przez praktyke. Przez robienie projektow, ulepszanie ich, znajdywanie nowych i lepszych rozwiazan, uzywanie innych narzedzi itp.

#15 lathander

lathander
  • 305 posts
  • SkądWarszawa

Posted 12 February 2007 - 09:29

Szkoda, bo mogłem pójść tylko na sam egzamin aby zdobyć certyfikat, na który wydałbym 300 zł a nie 2500 zł + 300 zł !!! i nie zmarnowałbym trzech godzin dziennie przez miesiąc.


a mozesz napisac jak mniejwiecej ten egzamin wyglada? bo moze sam bym sie wybral.

#16 piekamil

piekamil
  • 117 posts

Posted 12 February 2007 - 10:15

jako pracodawca to bym Cie nosił na rękach, jakbyś był po takim kursie..
np. ja mam straszny problem z pracownikami jeśli chce kogoś zatrudnić, to najpierw musze poświęcić ogrom czasu żeby nauczy go jak cokolwiek robić w dtp..


To jak to jest, że wszystkie ogłoszenia o pracę w DTP jakie znajduję szukają człowieka, który o DTP wie wszystko, macha ikonografiki na poczekaniu i wie wszystko o drukowaniu na każdej maszynie, a w wolnych chwilach maluje sobie Mona Lisę na Photoshopie? Może przesadzam, ale taka jest atmosfera.

Ja się DTP uczę w domu i przy pracy nad histmag.org (no i mam stosy bibli do Adoba). Wiem, że to dla profesjonalnych rozwiązań za mało, ale skąd ja mam czerpać doświadczenie? Skoro szkół nie ma, a jak są to miernej jakości...

#17 Raflo

Raflo
  • 160 posts
  • SkądDublin

Posted 12 February 2007 - 10:40

A to ja zapraszam na cos takiego do Dublina
http://jobbank.fas.i...UM_OVERVIEW.HTM
Kurs organizowany przez FAS czyli irlandzkie bezrobocie,34.5 godziny tygodniowo nauki o DTP,codziennie od 8.30 do 15.45, w piatek do 12.45.Glownie Quark,Indyk,troche PS i Il,ja zaczelem kurs 2 stycznia i jak narazie jestem bardzo zadowolony.A najlepsze jest to ze musisz byc bezrobotny zeby sie dostac na kurs, panstwo irlandzkie placi ci zasilek w trakcie calego kursu niecale 200euro tygodniowo zebys mogl sie tutaj utrzymac.

#18 Adler

Adler
  • 572 posts
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Posted 12 February 2007 - 12:18

(...) ale skąd ja mam czerpać doświadczenie? Skoro szkół nie ma, a jak są to miernej jakości...

Osobiście polecam Johannes-Gutenberg-Schule Stuttgart Skończyłem i moi pracodawcy są przezadowolni :)

#19 sokl

sokl
  • 209 posts
  • SkądSzklarska Poręba

Posted 12 February 2007 - 16:20

sokl piszesz:

uwazam ze w ciagu 60 godzin jedna osoba nie jest w stanie przygotowac 15-20 profesjonalnie wyszkolonych operatoratorow DTP, pozatym jakimi "certyfikatami" posluguja sie wykladowcy w SAD'ie? jakie konczyli szkoly, bo z tego co wiem, nawet w "polibudzie" na Stawki, nie ma profilu "sklad komputerowy". maja jakis panstwowy papier potwierdzajacy, ich umiejetnosci? jesli nie, to szkolenie przeprowadzone przez nich jest tyle samo warte co kursu za pomoca "bibli" wydawanych przez m.in. adobe, tyle ze ksiazki sa duzo tansze, i mozesz czytac je kiedy tylko chcesz i powtarzac w kolko fragment ktorego nie rozumiesz

sokl piszesz jeszcze:

wybacz moje pytanie, po pierwsze, istnieje chyba cos takiego, jak rubryka ogloszen "dam prace" i dac ogloszenie "szukam doswiadczonego opratora DTP"? chyba to latwiejsze od szkolenia kogos od nowa, a po drugie jesli juz nie masz wielu takich kandydatow, to jednak lepsza alternatywa jest dla mnie wyszkolic kogosc od zera wg. moich zasad, niz pozniej zwalczac nawyki wpojone przez kogos, kto tylko z nazwy jest "instruktorem", ale to jest moje prywatne zdanie i nie kazdy musi sie z nim zgadzac



Ech co do ogłoszeń o prace to zapomnij ( Szklarska Poręba nie opływa w specjalistów DTP) - musze szukać kogos kto szybko łapie takie rzeczy..
Oraz niestety nie tryskam czasem i naprawdę tracę go sporo na takie nauki..

Potrzebuje pracownika ale jak uświadamiam sobie, jak będą wyglądały pierwsze miesiące pracy to nie wiem co robić..

Mam też przykre doświadczenie - przed wakacjami zatrudniłem gościa- znał windowsa corela worda itp

Okazał się dokładny i pracowity - zatrudniłem go na pełen etat(szkolenia bhp i inne koszty poniosłem)
Choć gościu łapał szybko o co biega, straciłem dużo czasu ucząc go - ale co tam, było dobrze..
Potem już pracował sprawnie z resztą zespołu, gdy w październiku okazało się, że on rezygnuje bo ma taki styl, że często zmienia pracę bo nie lubi takiej stabilizacji i tak jest teraz modnie..
Chciałem mu nogi z dupy po wyrywać za to...byłem wściekły..
Teraz gościu pracuje w biurze na wordzie i jest "sekretarką".
"Tyły" jeśli chodzi o czas, "Tyły" jeśli chodzi o pieniądze..

#20 Adler

Adler
  • 572 posts
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Posted 12 February 2007 - 18:12

Ech co do ogłoszeń o prace to zapomnij ( Szklarska Poręba nie opływa w specjalistów DTP) - musze szukać kogos kto szybko łapie takie rzeczy..
Oraz niestety nie tryskam czasem i naprawdę tracę go sporo na takie nauki..

Potrzebuje pracownika ale jak uświadamiam sobie, jak będą wyglądały pierwsze miesiące pracy to nie wiem co robić..

Mam też przykre doświadczenie - przed wakacjami zatrudniłem gościa- znał windowsa corela worda itp

Okazał się dokładny i pracowity - zatrudniłem go na pełen etat(szkolenia bhp i inne koszty poniosłem)
Choć gościu łapał szybko o co biega, straciłem dużo czasu ucząc go - ale co tam, było dobrze..
Potem już pracował sprawnie z resztą zespołu, gdy w październiku okazało się, że on rezygnuje bo ma taki styl, że często zmienia pracę bo nie lubi takiej stabilizacji i tak jest teraz modnie..
Chciałem mu nogi z dupy po wyrywać za to...byłem wściekły..
Teraz gościu pracuje w biurze na wordzie i jest "sekretarką".
"Tyły" jeśli chodzi o czas, "Tyły" jeśli chodzi o pieniądze..


Wiesz teraz jest moda że jak kogoś zaczynasz uczyć to podpisujesz z nim aneks do umowy że przez pewien okres nie może się zwolnić, a jak chce spakować manatki to musi zapłacić koszta "przyuczenia do zawodu" ;)

#21 sokl

sokl
  • 209 posts
  • SkądSzklarska Poręba

Posted 12 February 2007 - 19:21

teraz już wiem... ja chyba niemodny jestem.. Ale tak, na pewno gdy kogoś będę zatrudniał zastosuję jakiś myk ażeby mnie nie wyciulali znowu..

#22 Smierc

Smierc
  • 379 posts
  • SkądWarszawa

Posted 12 February 2007 - 20:26

sokl coż tak to bywa w dzisiejszych "nalepszych od 17 lat" czasach, że są tacy którym nie jest potrzebna dobra i stała praca ;-)

#23 Michal1980

Michal1980
  • 89 posts

Posted 12 February 2007 - 23:55

lathander egzamin na certyfikat operatora wygląda następująco: siadasz do komputera, "egzaminator" daje ci ulotkę A4 jednostronną i masz wykonać dokładnie taką samą. Jest to prosty dokument. Wystarczy przygotować zdjęcie w Photoshopie, parę znaków i Illustratorze i wszystko to złożyć w Quarku (teraz jest chyba opcja InDesign). Oczywiście zwracają uwagę na takie drobiazgi jak zalewki, rodzaje fontów itp. Jeśli dobrze pamiętam na wykonanie jest godzina albo 40 min. Jak masz trochę wprawy to złożysz to w 15 min. Później drukują ci certyfikat, dziękują i jedziesz do domu, aby powiesić w ramce na ścianie :)

#24 Ka

Ka


  • 6050 posts
  • SkądKraków

Posted 13 February 2007 - 00:05

A to ja zapraszam na cos takiego do Dublina
http://jobbank.fas.i...UM_OVERVIEW.HTM
Kurs organizowany przez FAS czyli irlandzkie bezrobocie,34.5 godziny tygodniowo nauki o DTP,codziennie od 8.30 do 15.45, w piatek do 12.45.Glownie Quark,Indyk,troche PS i Il,ja zaczelem kurs 2 stycznia i jak narazie jestem bardzo zadowolony.A najlepsze jest to ze musisz byc bezrobotny zeby sie dostac na kurs, panstwo irlandzkie placi ci zasilek w trakcie calego kursu niecale 200euro tygodniowo zebys mogl sie tutaj utrzymac.


A nie musisz czasem pol roku byc rezydentem w Irlandii, zeby dostac taki kurs? :)

#25 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7237 posts
  • Skąd3city

Posted 13 February 2007 - 00:11

Po co certyfikaty? Niedługo państwo zacznie wydawać koncesje i nie będzie problemu :evil:




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users