Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

niewidoczna czcionka w pdf wyeksportowana z numbers


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 igrzechottnik

igrzechottnik
  • 7 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 10:05

Witam, Zakupiłem sobie program numbers pod Ipada i byłem z niego bardzo zadowolony do momenty gdy zrobiony arkusz wysłałem jako pdf e-mailem na inny komputer (z windows) Zamiast czcionki w oknach tabeli są same kropki. Po wysłaniu na Mac jest OK. Czy ma ktoś pomysł co z tym zrobić? Potrzebny mi do wysyłania ofert do klientów, a podejrzewam, że żaden z nich niema Maca ;)

#2 biblo

biblo
  • 432 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 18:59

Zmień czcionkę w Ipadzie na taką, która będzie widoczna w PC-cie. Ewentualnie poszukaj opcji polegającej na dołączeniu czcionki do tworzonego piku PDF.

Kiedyś miałem podobne problemy na PC-cie z Windowsem z plikami zawierającymi japońskie czcionki - pomogło dogranie do Acrobat Reader pakietu "Japan fonts". Ale było to bardzo dawno temu i dotyczyło Acrobat Readera bodajże ver. 4. Później już nigdy nie spotkałem się z podobnymi problemami i kolejne wersje AR bez problemu wyświetlały prawidłowe fonty.

Swoją drogą, to w Adobe Acrobat jest możliwość (a przynajmniej była) dołączenia do tworzonego pliku PDF czcionki, która była użyta w źródłowym dokumencie.

---------- Wpis dodano o 19:59 ---------- Poprzedni wpis dodano o 19:01 ----------

Sprawdziłem i widzę, że jest dokładnie tak jak opisałem. Te przykładowe arkusze korzystają z czcionki Baserville, której standardowo nie ma w Windowsach (ja mam Vistę).
Jak w Numbers zmieniłem czcionkę na Arial i wysłałem mailem jako pdf, to w PC-cie wszystko widać.

#3 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 sierpnia 2010 - 19:11

Niestety IOS, przynajmniej w wersji do 3.2 nie miał w API funkcji do embedowania czcionek, co powoduje wiele problemów przy wyświetlaniu, zwłaszcza na Windows, stworzonych na iOS PDFów.

#4 biblo

biblo
  • 432 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 20:01

Ale po wybraniu bardziej popularnej czcionki - przynajmniej na Windowsach - np. Arial, jest wszystko, jak napisałem wcześniej, OK. Jest to moim zdaniem jakaś niedoróbka Adobe lub producenta softu, który odpowiada w IOS za tworzenie PDF-ów, bo przecież z założenia miał to być "ponadsystemowy" format plików...

#5 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 sierpnia 2010 - 21:03

To dla tego że Arial jest w Windows. PDF tak działa, jeżeli używasz mało popularnej czcionki bądź kodowania powinieneś załączać czcionkę do pliku. Systemowy render iOSa tego nie potrafi. Problem dotyczy większej ilości przeglądarek, choćby google docs. A co do:

producenta softu, który odpowiada w IOS za tworzenie PDF-ów

to jest nim Apple, iOS zawiera funkcje renderujące PDFy, niestety nie są one jak widać kompletne.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych