Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czym różnią się te kable: AV Component Cable i AC Composite Cable


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Turbo

Turbo
  • 526 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 00:11

Witam!

Dokładnie tak jak w temacie. Ciężko mi jest do tego dojśc, czy to jest tak, że jeden z tych kabli dodatkowo przesyła dźwięk, a drugi nie?
Jeżeli to tego AV Composite Cable chcielibyśmy dodatkowo dźwięk w np. TV to musimy dodatkowo podłączać go za pomocą Jacka (wejście na górze iPhone'a), sam kabel nie przesyła dźwięku, tak?

---------- Wpis dodano o 01:11 ---------- Poprzedni wpis dodano o 00:46 ----------

PS:Który kabel byłby lepszy, aby podłączyć iPhone'a 3GS/iPad'a do takich telewizorków.
Te chinche są do dwóch TV (po trzy do jednego). Zależałoby mi, aby dźwięk był wysyłany przez te chinche właśnie, nie wiem jak z tym AUX'em czy idzie on do głośników samochodowych tylko, czy do słuchawek bezprzewodowych też.

Dołączona grafika

#2 Turbo

Turbo
  • 526 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 12:15

Naprawdę, nikt nie wie czym się różnią te dwa kable?

#3 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 03 sierpnia 2010 - 12:31

Ten TV z tego co widze ma jedynie wejscie Composite wiec taki kabel cie bedzie interesowal. Component to kable ktory ma 3x chinch do Video i 2x do audio, charakteryzuje go lepsza jakosc obrazu i mozliwosc obslugi wiekszych rozdzielczosci.

#4 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 12:49

Composite Composite video - podstawowy i jednocześnie najgorszy jakościowo sposób przesyłania analogowego sygnału audio/wideo, żółty = obraz, czerwony = audio R (kanał prawy), biały = audio L (kanał lewy).
Component Component video - najlepszy jakościowo sposób przesyłania analogowego sygnału wideo (tylko i wyłącznie). Składowe sygnału RGB (Red/Green/Blue) są przesyłane każdy oddzielnie - ten typ połączenia wymaga oddzielnego połaczenia audio. Na zrzucie są widoczne wyłącznie 2 x Composite do podłączenia dwóch rożnych urządzeń. Polecam także lekturę tego artykułu: http://www.autoporad...kazdego/artykul

#5 Turbo

Turbo
  • 526 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 13:23

Dziękuję bardzo za odpowiedź, z lekturą zaraz się zapoznaję.

Czyli rozumiem, że muszę kupić AV Composite Cable, ponieważ za pomocą tego drugiego nie podłączę iPad'a/iPhon'a do tych telewizorów widocznych na zdjęciu.
Zgadza się?

#6 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 03 sierpnia 2010 - 13:29

Component Component video - najlepszy jakościowo sposób przesyłania analogowego sygnału wideo (tylko i wyłącznie). Składowe sygnału RGB (Red/Green/Blue) są przesyłane każdy oddzielnie - ten typ połączenia wymaga oddzielnego połaczenia audio. Na zrzucie są widoczne wyłącznie 2 x Composite do podłączenia dwóch rożnych urządzeń.

90% gotowych kabli Component dostepnych na rynku posiada dodatkowe 2 kable dla sygnalu audio. Na dzien dzisiejszy praktycznie nie prdukuje sie urzadzen przesylajacych wyjsciem component sygnal RGB zamiast tego uzywa sie YPbPr wiec pisanie o RGB moze byc mylace.

@Turbo: W uproszeczniu - tak.

#7 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 13:44

W zasadzie konstrukcyjnie nie ma różnicy pomiędzy kabelkami Composite/Component - to są jedynie ogólnie mówiąc 3 przewody chinch. Różnica sprowadza się jedynie do możliwości obsługi wymienionych sposobów przesyłania sygnału Audio/Video przez konkretne urządzenia i właściwego podłączenia gniazd. Kiedyś "w zastępstwie" podłączyłem kablem Composite gniazda Component (R-R, G-G, B-B) i było wszystko w porządku. Ale dla uniknięcia problemów - tak - lepiej kup kabel Composite. Czasem w tych kabelkach ich producenci oznaczają kanał lewy kolorem czarnym (kabelek może mieć oznaczenia: żółty, czerwony, czarny). Różnica sprowadza się wtedy wyłacznie do sposobu oznaczeń - ogólne działanie pozostaje bez zmian. Analogowy sygnał RGB jest nadal podstawowym elementem w oparciu o który działają TV, monitory itd. - ewolucji uległ jedynie sposób modelowania przestrzeni kolorów, który sam w sobie dzieli się przecież na: Y/Pb/Pr = analogowa wersja, Y/Cb/Cr = cyfrowa wersja. Wejściowy/ wyjściowy sygnał to nadal analogowe RGB. Z tymi 90% kabli Component to sorry - ale większej bzdury nie słyszałem.

#8 Turbo

Turbo
  • 526 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 13:50

okej rozumiem, ale powiedzcie mi, bo już się gubie, ten drugi kabel Component Cable też by działał z tymi TV widocznymi na zdjęciu?

Bo z tego co czytam Component Cable jest bardziej "nowoczesny" i co za tym idzie przyszłościowy, więc jeśli dałoby się podłączyć go to wolałbym go kupić.

#9 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 14:12

Nie chodzi o kable tylko o standard Component - czyli możliwość przesyłu i obsługi sygnału Component poprzez urządzenia typu TV, DVD itp. . Jeżeli żadne nie ma takiej możliwości - zakup kabla Component nie ma sensu. A jest nieco droższy od Composite. Component nie jest już przyszłościowy - teraz rządzi HDMI.

#10 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 03 sierpnia 2010 - 14:19

Analogowy sygnał RGB jest nadal podstawowym elementem w oparciu o który działają TV, monitory itd. - ewolucji uległ jedynie sam standard przesyłu (Component), który sam w sobie dzieli się na: Y/Pb/Pr = analogowa wersja, Y/Cb/Cr = cyfrowa wersja. Wejściowy/ wyjściowy sygnał to nadal analogowe RGB.

Zdajesz sobie sprawe ze to co napisales nie zawiera ani ziarenka prawdy? We wspolczesnych TV i monitorach sygnal w miare mozliwosci jest na calej lini cyfrowy a to ze TV czy Monitor uzywa 3 podstawowych kolorow do wyswietlania obrazu nie ma najmniejszego zwiazku z tym jak przesylany jest do nich sygnal. Wejsciowy sygnal w kablu Component to nie RGB a Y/Pb/Pr podobnie wyjsciowy sygnal ze zrodla.

Poza tym mieszasz Turbo w glowie - on chce podlaczyc iPhone/iPoda do tv i musi kupic odpowiedni (Kompozytowy) kabel bo w ich wypadku roznica nie jest tylko kolor wtyczek.

#11 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 14:27

Wiem "co chce" i napisałem wcześniej w tej kwestii co i jak wyjaśniając zagadnienie w miarę prosto bez niepotrzebnego zagłębiania się w detale. Ponadto ciekawe teorie głosisz.

http://pl.wikipedia.org/wiki/YPbPr
http://pl.wikipedia.org/wiki/YCbCr

A tu pobaw się w konwersję kolorów i zobacz co daje cała ta zabawa: http://www.dvd-repli...D/colorrgb2.php

#12 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 03 sierpnia 2010 - 14:54

Wiem "co chce" i napisałem wcześniej w tej kwestii co i jak wyjaśniając zagadnienie w miarę prosto bez niepotrzebnego zagłębiania się w detale. Ponadto ciekawe teorie głosisz.

YPbPr
YCbCr

Na prawde nie wiem co opis YPbPr i YCbCr ma do moich zarzutow odnosnie twojego postu w ktorych pleciesz bzdury na temat RGB ;) wiec moze zakonczmy dyskusje zanim sie dalej skompromitujesz.

#13 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 15:43

No widzisz - sam przyznałeś iż nie wiesz podstawowych rzeczy w temacie i nie widzisz powiązań między nimi, a zabierasz głos. Więc może rzeczywiście zakończmy dyskusję.

#14 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 03 sierpnia 2010 - 15:50

No widzisz - sam przyznałeś iż nie wiesz podstawowych rzeczy w temacie i nie widzisz powiązań między nimi, a zabierasz głos. Więc może rzeczywiście zakończmy dyskusję.

To moze wyjasnisz i wyprowadzisz mnie z bledu? :D

#15 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 15:57

A może jeszcze darmowy masaż stóp zrobić ? Wszystko podałem "na tacy" wcześniej. Sam chciałeś zakończyć dyskusję i teraz wychodzi że sam nie wiesz czego chcesz.

#16 Laupheer

Laupheer
  • 1 034 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 03 sierpnia 2010 - 16:12

@Turbo – madmax trochę Ci namieszał. Musisz kupić kabel COMPOSITE (3x cinche: żółty, czerwony i biały), component nie będzie działał. Tyle w temacie :)

@madmax: jasne, jeżeli dwa urządzenia mają wyjścia component, to można je podłączyć jakimikolwiek cinchami – tak samo, jak można elektrycznego S/PDIF-a podłączyć kablem component – tak czy siak będziesz miał żyłę i ekran w kablu. Różnica jest w przesyłanym tym kablem sygnale.

Tyle że Turbo potrzebuje kabel do iPhone'a, który nie ma wyjść cinchowych component, czy composite, a swojego dock connector. Więc musi zakupić odpowiedni kabel dock->composite.

#17 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 03 sierpnia 2010 - 16:19

Dalem ci szanse mnie poprawic bo to co napisales wczesniej to stek bzdur: 1. Napisales ze Composite to 3 kable (video + 2 audio) a Component nie ma Audio - prawda jest taka ze Composite to 1 kabel i tez nie ma audio ale ze wzgledu na popularnosc wiekszosc kabli robi sie teraz wraz z audio. 2. Napisales ze kablem Component przesyla sie sygnal RGB kiedy w dzsiejszych czasach uzywa sie sygnalu YPbPr a to nie to samo. 3. Napisales: "Analogowy sygnał RGB jest nadal podstawowym elementem w oparciu o który działają TV, monitory itd." w czym nie ma prawdy bo wspolczesne tv, monitory i kazdy inny sprzet ktory wyswietla obraz maja cyfrowa linie video. Przykladowo jezli otrzymuja sygnal YPbPr jest on odrazu dekodowany do postaci cifrowej. 4. Piszesz: "ewolucji uległ jedynie sposób modelowania przestrzeni kolorów" co pokazuje ze nie wiesz jak dziala YPbPr i nie wiesz co to znaczy przestrzen kolorow. YPbPr diametralnie rozni sie od RGB chocby tym ze nie przesyla kazdego koloru oddzielnie ale o tym mozesz sobie poczytac w swoim wlasnym linku. 5."Wejściowy/ wyjściowy sygnał to nadal analogowe RGB" no to juz nawet o rzeczywistosc nie zahacza. Dochodze do wniosku ze mylisz pojecia RGB jako standardu sygnalu video z RGB jako modelem przestrzeni barw bo to nie to samo. Staram ci sie to od kilku postow uzmyslowic ale jestes uparty. Moze teraz do ciebie dotrze.

#18 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 16:21

Temat ogólnie brzmi: czym się różnią kable Component i Composite - więc napisałem iż: 1. pod względem fizycznej budowy - niczym. 2. różnice dotyczą rodzaju sygnałów przesyłanych tymi standardami (tu streściłem co i jak bez zagłębiania się w detale). 3. autor ma kupić kabel component. Więc o co jeszcze chodzi ?

#19 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 03 sierpnia 2010 - 16:34

Temat ogólnie brzmi: czym się różnią kable Component i Composite - więc napisałem iż:

1. pod względem fizycznej budowy - niczym.
2. różnice dotyczą rodzaju sygnałów przesyłanych tymi standardami (tu streściłem co i jak bez zagłębiania się w detale).
3. autor ma kupić kabel component.

Więc o co jeszcze chodzi ?

O to co pisales o sygnale RGB a autor musi kupic kabel kompozytowy (Composite) nie Component...

#20 Laupheer

Laupheer
  • 1 034 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 03 sierpnia 2010 - 16:43

Madmax... I gdzie sobie wsadzi ten component? Do audio?

Pytanie w temacie brzmiało czym się różnią kable component i composite – i owszem. Ale do iPhone'a. A tu się różnią diametralnie!

@ClassicGOD Zgadzam się, że kabel composit jest pojedynczy, component potrójny i żaden nie ma audio. Ogólnie chyba w 100% się z Tobą zgadzam, ale jedną rzecz muszę zaznaczyć: kabel o nazwie composit do iPhone'a jest potrójny, bo wbrew części nazwy zawiera również audio, tak samo kabel component do iPhone'a ma pięć cinchy (Y, Pb, Pr + Stereo Audio).

@Turbo: Musisz kupić kabel Apple A/V Composite Cable, taki jak tutaj: http://www.cortland....pod-iphone.html

#21 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 17:10

Ciekawe czym się różnią te poniżej polecane od "standardowych" ? :D Oprócz Kosmicznej ceny i designu oczywiście.

Apple Composite AV Cable +
Sklep internetowy iSpot APR Apple przew
http://www.griffinte...cts/a-v-cables#

#22 Laupheer

Laupheer
  • 1 034 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 03 sierpnia 2010 - 17:21

Nie rozumiem Ciebie już w tej chwili w ogóle. Podałeś w pierwszym linku dokładnie ten sam zestaw, tyle że z Armago i... droższy. Niewiele, ale na pewno nie taniej. A w następnych podałeś componenty zamiast compositów. Jedyne, co się zgadza, to link do supportu Apple.

#23 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 17:25

Nawet nie chciało ci się dobrze się przyjrzeć a co dopiero zrozumieć. Jest kolejno od góry: Composit, Component, Composit & Component.

No i tak strasznie trudno znaleźć - ceny odpowiednich zestawów kabelków tylko z iSpot:

http://www.ispot.com...able_p1148.html
http://www.ispot.com...able_p1147.html

Do tego wszystkiego jeszcze dochodzi zakup odpowiedniego modelu Apple Universal Dock - nie wszystkie modele obsługują Composit i/lub Component (patrz tabela "Zgodność odtwarzaczy iPod, kabli i stacji dokujących" tu: http://support.apple...iewlocale=pl_PL). Jak jeszcze coś jest niezrozumiałe - no to sorry - to już razej nie moja wina.

#24 Leonard

Leonard
  • 1 193 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 18:06

@Turbo - kup kabel composite. Jakość obrazu może nie jest powalająca, ale do oglądania video z iPod'a/iPhone'a wystarczy.
W skład takiego kabla wchodzi również kabel przesyłający dźwięk, także z tym nie będzie problemu.
Do iPodów Nano nie trzeba drogich kabli Apple, wystarczą mega tanie zamienniki (20-50PLN). Co do Touch/iPhone to pamiętam że ludzie zgłaszali w związku z nimi problemy, więc nie kupuj bez sprawdzenia.

Pytanie:

No i kto tu w temacie opowiada wierutne bzdury ?

Odpowiedź:

3. autor ma kupić kabel component.


Pozdrawiam.

#25 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 sierpnia 2010 - 18:11

Nie bardzo rozumiem co to ma być - nie wniosłeś nic do dyskusji na temat i powyrywałeś fragmenty moich wypowiedzi z właściwego kontekstu w jakim zostały pierwotnie użyte. No ale cóż  - skoro stać cię jedynie na tyle.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych