Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Przesiadka z XP na Tigera


  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#1 kogut

kogut
  • 41 posts
  • SkądKomorów

Posted 27 January 2007 - 19:21

Witam wszystkich MacUżytkowników. Z Apple miałem do tej pory raczej niewielki kontakt- dawno temu na szkoleniach z Adobe, Quarka itp. Na Macach królował wtedy, o ile dobrze pamiętam, MacOs 9.0.
Na co dzień, praktycznie od zawsze, jestem użytkownikiem wszelkiego rodzaju „Okien”. Wynika to pewnie z przyzwyczajenia - Windows znam, umiem i rozumiem. Od pewnego czasu chodzi mi jednak po głowie zakup nowego Macbooka. W związku z tym mam do Was kilka pytań (tylko się ze mnie nie śmiejcie):

1. Czy jest wśród Was ktoś, kto przesiadł się z Windowsa na Mac OS ? Jakie wrażenia po przesiadce ?
2. Czy jest sens wydawać 6 tys. na MacBooka skoro o blisko 2 tys. taniej można kupić zwykłego laptopa w podobnej konfiguracji ?
3. Czy pokusił się może ktoś na obiektywne porównanie XP z Tigerem ?
4. Jak wygląda sprawa z Leopardem na MacBooku- będzie chodził ?
5. A może jednak lepiej kupić wypasionego laptopa i zainstalować Viste ?

Dodam, że pisząc „wypasionego” wcale nie mam na uwadze np. 17 calowej matrycy. Fizyczne parametry MacBooka również znam więc chodzi mi raczej o kwestie związane z samym systemem. Czy warto się przesiadać z XP na Tigera. Czy są może w Mac OS X takie rzeczy, które was drażnią po przesiadce z Windowsa … ?
Wiem, że trudno jest pisać obiektywnie o subiektywnych rzeczach, ale być może wśród Was ktoś, kto podobne dylematy ma już za sobą. Byłbym wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

#2 jac.zuz

jac.zuz
  • 231 posts
  • SkądGdańsk

Posted 27 January 2007 - 19:37

1.Czy jest wśród Was ktoś, kto przesiadł się z Windowsa na Mac OS ? Jakie wrażenia po przesiadce ?


Ja sie na przyklad przesiadlem. Jestem bardzo zadowolony, chociaz zbieralem sie na ta przesiadke od okolo 3 lat. Wrazenia? Hmm... Teraz dopiero widze ze praca na XP to pomylka, pelno bledow, dosc skomplikowane. OS X jest intuicyjny, prosty w obsludze i nie mam najmniejszego problemu z jego obsluga. Wszystkie urzadzenia ktore posiadam w domu (mp3, telefon, drukarka itp) dzialaja po przesiadce.

2.Czy jest sens wydawać 6 tys. na MacBooka skoro o blisko 2 tys. taniej można kupić zwykłego laptopa w podobnej konfiguracji ?


Kupisz laptopa pc za 4 tysiace z oprogramowaniem ktore dostajesz w standardzie z kazym Makiem? W ogole to moge odpowiedziec na pytanie pytaniem: Czy warto doplacic do komputera ktory wystarczy ci na dluzej niz PC? Albo czy warto doplacic za jakosc? Ja na kazde z pytan (w tym twoje) odpowiedzialbym stanowczo TAK!

3.Czy pokusił się może ktoś na obiektywne porównanie XP z Tigerem ?


Na porownanie skusilo sie sporo osob, ale wedlug mnie zadne porownanie nie bylo obiektywne. Ogolnie powiem ze MacOS X jest bardzo przyjemnym systemem, prostym w obsludze, bardzo stabilnym i szybkim (ale RAMożernym)

4.Jak wygląda sprawa z Leopardem na MacBooku- będzie chodził ?


Oczywiscie ze tak.

5.A może jednak lepiej kupić wypasionego laptopa i zainstalować Viste ?


Vista to kopia (nedzna) OS X'a. Lepiej kupic Maka.

#3 PGC

PGC
  • 1023 posts

Posted 27 January 2007 - 19:42

Czy warto się przesiadać z XP na Tigera.


Ciekawe jakiej odpowiedzi możesz się spodziewać na tej grupie ;) A poważnie to kupując PieCa będziesz miał Viste a nie XP. Tutaj (po angielsku) znajdziesz odpowiedź.

#4 clr

clr
  • 1326 posts

Posted 27 January 2007 - 19:59


1. Czy jest wśród Was ktoś, kto przesiadł się z Windowsa na Mac OS ? Jakie wrażenia po przesiadce ?


tak ja przesiadlem sie w wakacje i nie zaluje swojej przesiadki :) pewne zadanie wykonuje sie o niebo szybciej niz na pc..np. konfiguracja internetu przez lan. do tego zawsze jestes do przodu jesli chodzi o OS.. czyt. masz jeden z najlepszych istniejacych OS na swiecie


2. Czy jest sens wydawać 6 tys. na MacBooka skoro o blisko 2 tys. taniej można kupić zwykłego laptopa w podobnej konfiguracji ?



tutaj musisz sobie zadac jeszcze pytania: do czego tak naprawde ma mi sluzyc mac? czy chce sie przesiasc połowicznie? ;) czy jestem wariatem :D?

ja bym odpowiedzial: biore powerbooka

#5 michau

michau
  • 436 posts

Posted 27 January 2007 - 20:00

1. Czy jest wśród Was ktoś, kto przesiadł się z Windowsa na Mac OS ? Jakie wrażenia po przesiadce ?

Miesiąc temu. Zadowolony.

2. Czy jest sens wydawać 6 tys. na MacBooka skoro o blisko 2 tys. taniej można kupić zwykłego laptopa w podobnej konfiguracji ?

Markowy sprzęt PC w podobnej konfiguracji jest droższy (VAIO), ma mniejszy ekran (Lenovo) albo jest Toszitbą. Oczywiście Asusy, Acery czy różne Packard Belle są wyraźnie tańsze, ale to sprzęt z dolnej półki. Poza tym oprogramowanie, które jest w pakiecie jest warte wiele.

3. Czy pokusił się może ktoś na obiektywne porównanie XP z Tigerem ?

Obiektywnie się nie da. Tzn. trzeba by było poprosić o to np. linuksowca czy kogoś kto wyłącznie używa jakiegoś innego egzotycznego systemu. Chociaż ten będzie marudził, że nie da się aptować geptów i kernelować kompila. Według mnie XP jest dosyć drewniany i wołowaty. Tiger potrafi robić to samo płynniej nawet pomimo całego wora wbudowanych wodotrysków. Stabilność zadbanego XP jest w zasadzie zbliżona do Mac OS X, główna różnica na korzyść tego ostatniego to raczej świetny w użyciu design interfejsu.

4. Jak wygląda sprawa z Leopardem na MacBooku- będzie chodził ?

Ponoć będzie.

5. A może jednak lepiej kupić wypasionego laptopa i zainstalować Viste ?

Visty jak na razie nie ma. To co dotąd widziałem nie wydaje mi się być lepsze od Mac OS X.

Czy są może w Mac OS X takie rzeczy, które was drażnią po przesiadce z Windowsa … ?

Cały multum. Jedne (menu na górze, niemaksymalizujące się okna) po pewnym czasie stają się zaletami, inne (lewy alt do pl literek, zamienione miejscami ż i ź, głupi QuickTime) można pokonać za pomocą tego forum.

#6 Ka

Ka


  • 6050 posts
  • SkądKraków

Posted 27 January 2007 - 20:05

A z pewnymi rzeczami, np ogladaniem materialow z iTVP, trzeba sie pozegnac. Zrob liste programow, ktorych uzywasz pod Windows, zobacz i poczytaj o ich odpowiednikach pod MAC OS X. Dopytaj o nie na tym forum. Musisz dobrze sprawdzic czy bedziesz zadowolony zanim wydasz pieniadze. Przesiadka tak po prostu, bez rozeznania jest, moim zdaniem , chybionym pomyslem. A jesli chcesz usiasc na MB to ja po prostu odradzam.

#7 MarG

MarG
  • 156 posts
  • SkądWarszawa, PL

Posted 27 January 2007 - 20:22

Ja bym kupił najtańszą wersje i rozbudował. Pozdrawiam, Mariusz

#8 separator

separator
  • 44 posts
  • SkądŁódź

Posted 27 January 2007 - 20:40

1. Czy jest wśród Was ktoś, kto przesiadł się z Windowsa na Mac OS ? Jakie wrażenia po przesiadce ? 2. Czy jest sens wydawać 6 tys. na MacBooka skoro o blisko 2 tys. taniej można kupić zwykłego laptopa w podobnej konfiguracji ? 3. Czy pokusił się może ktoś na obiektywne porównanie XP z Tigerem ? 4. Jak wygląda sprawa z Leopardem na MacBooku- będzie chodził ? 5. A może jednak lepiej kupić wypasionego laptopa i zainstalować Viste ? moje trzy grosze: 1. ja też się przesiadłem. 95% zadowolenia. 2. nie całkiem serio można by powiedzieć: jak się ma 6 tyś. to warto. a tak serio: porównaj dokładnie specyfikacje n.p. środkowego macbooka, poszukaj podobnego pecka dobrej firmy i okaże się...że cena jest taka sama. 3. z racji dualnego biurka w domu (XP na piecu i OS X na macbooku) porównuję je kilkanaście razy dziennie. Nie skreślam całkowicie pieca, ale nie ma dnia, żebym nie odpalił maca, a pc bywa nie włączony po 2 dni. To o czymś świadczy. 4. Jak już wyżej napisano, będzie. Tu moja dygresja i obserwacja: w przeciwieństwie do windy każda kolejna wersja X działa coraz sprawniej na tym samym sprzęcie, win wymaga corocznych odwiedzin na allegro w dziale podzespoły. Rzeczywiście realna uźywalność hardwaru apple jest min. 2 razy dłuźsza niź pc. 5. Wypasionego? Dla mnie MacBook jest wystarczająco wypasiony, wyładniony, wybajerzony. A tak poważnie: najważniejszy jest soft, z którego korzystasz. Na maca znajdziesz dowolny program będący odpowiednikiem wersji pecetowej do typowych zadań, ale soft specjalistyczny (n.p. księgowy, sprzedażowy, inżynierski) to juź inna bajka. Jeśli używasz tego typu programów, sprawdź dostępność ich odpowiedników na OS X.

#9 DanielF

DanielF
  • 5728 posts
  • SkądSiedlce

Posted 27 January 2007 - 20:45

Ludzie nie piszcie o jakości i o MacBook - to dwie różne rzeczy, ot choćby kwestia żołknącej obudowy i masy innych niespodzianek. W porównaniu do takiej tandety jak Acer to można by dać znak równości. w tej cenie można kupić komputer np. Fujitsu-Simens z dyskiem 120 GB i 1 Gb ramu oraz procesor intel core 2 duo i 120 Gb twardego dysku. Jeśli nie musisz być mobilny kup sobie lepiej iMaka 20" lub jakiegoś uzywanego PowerBooka z ostatniej serii 1.67 ghz (jeden minus nie zainstalujesz na nim windowsa). Apple dawno takiego bubla nie wypuściło jakim jest Macbook - wpisz na forum i zobacz ile ludzi znalazło w nim jakiś defekt np. związany z podświetlaniem itd. Może w kolejnej wersji Macbooka z lepszą kartą graficzną i leopardem na pokładzie będzie mniej problemów...

#10 sokl

sokl
  • 209 posts
  • SkądSzklarska Poręba

Posted 27 January 2007 - 20:59

hmm - te problemy co opisuje przedmówca to występowały chyba tylko w pierwszych seriach MB -ja swojego intensywnie wykorzystuje i nie mam żadnych problemów..wzorowa jakość wykonania!!!

#11 Macca

Macca
  • 2 posts

Posted 27 January 2007 - 21:05

Pozwolę sobie dorzucić moje pytanie Własnie zamierzam się do kupna laptopa wokolicach 5 tyc, myślałem m.in. o MacBook'u 13 cali 2Ghz. Potrzebuję laptopa do robienia notatek w bibliotece, sufrowania po necie, mailowania, czasami zagrania w cos nieobciazajacego mocno sprzetu (to gdybym zainstalowal winzgroze, nallepiej, zeby taki laptop jako tekstu edytor w miare dlugo na bateriach dziala. Czy MacBook bedzie ok?Czy w zestawie sa odpowiednie edytory tekstu czy warto kupowac iWork? pozdrawiam Maciej

#12 michau

michau
  • 436 posts

Posted 27 January 2007 - 21:08

hmm - te problemy co opisuje przedmówca to występowały chyba tylko w pierwszych seriach MB
-ja swojego intensywnie wykorzystuje i nie mam żadnych problemów..wzorowa jakość wykonania!!!


No to spróbuj tego - zapewne zobaczysz, że nie jest tak różowo.

Mimo to, jestem daleki od twierdzenia, że jakość wykonania MB jest taka beznadziejna. Jest dobrze złożony i sprawia wrażenie solidnego. Wg mnie obudowa i klawiatura są o klasę wyżej niż w iBooku 12". Różne drobne defekty są i będą. Makjuzerzy to fetyszyści sprzętowi i z każdej duperelki (rysy na obudowie i takie tam) zrobią narodową tragedię pt "Pismo to ostatni Prawdziwy Przenośny Mak").
A że żółknie... No cóż - biały jest. PeCetowe laptopy są zwykle w bezpieczniejszych kolorach.

#13 clr

clr
  • 1326 posts

Posted 27 January 2007 - 21:13

Pozwolę sobie dorzucić moje pytanie

Własnie zamierzam się do kupna laptopa wokolicach 5 tyc, myślałem m.in. o MacBook'u 13 cali 2Ghz. Potrzebuję laptopa do robienia notatek w bibliotece, sufrowania po necie, mailowania, czasami zagrania w cos nieobciazajacego mocno sprzetu (to gdybym zainstalowal winzgroze, nallepiej, zeby taki laptop jako tekstu edytor w miare dlugo na bateriach dziala. Czy MacBook bedzie ok?Czy w zestawie sa odpowiednie edytory tekstu czy warto kupowac iWork?


pozdrawiam

Maciej


male wymagania ale jak juz chcesz przesiadki to :kup macbooka, zainstaluj darmowego open offica.
kiedys moj macbook wytrzymal +6h wykladu:) wiec chyba warto

ps.coraz czesciej mam przed oczami powerbooka ;)

#14 Ka

Ka


  • 6050 posts
  • SkądKraków

Posted 27 January 2007 - 21:19

Chyba Wam zaczne przypominac, ze istnieje a) wyszukiwarka forum, B) dzial: Hardware: sprzet Apple - opinie wlascicieli oraz : jaki sprzet wybrac. Moze mam zwidy ale na tematy tu poruszane to juz sporo razy na forum dyskutowano. A porownywanie Windows do Mac OS X przypomina porownywanie Mercedesa z BMW. Mozna rozstrzasac tylko po co?

#15 sokl

sokl
  • 209 posts
  • SkądSzklarska Poręba

Posted 27 January 2007 - 21:21

No to spróbuj tego - zapewne zobaczysz, że nie jest tak różowo.

Mimo to, jestem daleki od twierdzenia, że jakość wykonania MB jest taka beznadziejna. Jest dobrze złożony i sprawia wrażenie solidnego. Wg mnie obudowa i klawiatura są o klasę wyżej niż w iBooku 12". Różne drobne defekty są i będą. Makjuzerzy to fetyszyści sprzętowi i z każdej duperelki (rysy na obudowie i takie tam) zrobią narodową tragedię pt "Pismo to ostatni Prawdziwy Przenośny Mak").
A że żółknie... No cóż - biały jest. PeCetowe laptopy są zwykle w bezpieczniejszych kolorach.


hehe ja mam mb Coreduo z końcówki seri i nie mam takich problemów...

#16 jac.zuz

jac.zuz
  • 231 posts
  • SkądGdańsk

Posted 27 January 2007 - 22:22

Ja sie tez pod tym podpisuje. Jakies 2 tygodnie po kupnie MacBooka wyszly Core2Duo. Moj CD jest na prawde super, nie ma sie do czego przyczepic.

#17 pjw

pjw
  • 25 posts

Posted 28 January 2007 - 09:31

Witajcie. jac.zuz, jak oceniasz wyświtlacz w swoim MB? Nie uważasz, że zaczyna opalizować przy zbyt małych kątach?

#18 jac.zuz

jac.zuz
  • 231 posts
  • SkądGdańsk

Posted 28 January 2007 - 11:24

pjw: Wyswietlacz jest dla mnie spoko, owszem czasem jest ciezko znalesc kat, ale jakos sie do tego przyzwyczailem i potrafie sobie poradzic, na opalizacje nawet nie zwrocilem uwagi :P Nie mam najmniejszych zastrzezen do matrycy.

#19 kogut

kogut
  • 41 posts
  • SkądKomorów

Posted 28 January 2007 - 11:42

Nie chciałbym być nieuprzejmy ale widzę, że nasze rozważania zeszły troszkę na boczny tor. Tak jak już pisałem na samym początku (i w temacie), bardziej interesują mnie Wasze opinie na temat przesiadki z XP na Mac OSX. Mam w domu kilka PC i pewnie szybko całkowicie z nich nie zrezygnuję. Stanąłem ostatnio jednak przed koniecznością zakupu nowego mobilnego sprzętu i chciałbym spróbować właśnie czegoś z Mac OSX. Słyszałem bardzo dużo dobrego o tym systemie. Na swój pierwszy sprzęt z rodziny Apple wybrałem Macbooka. Nie chciałbym jednak wydawać zupełnie w ciemno paru tysięcy tylko po to, żeby po tygodniu przekonać się, że stary poczciwy Windows jest np. dużo bardziej komfortowy, prostszy itp. itd… Dlatego tak ważne są dla mnie opinie tych, którzy mieli lub mają na co dzień styczność z obydwoma systemami czyli Windows i Mac OSX. Tutaj muszę podziękować wszystkim, którzy na pierwszej stronie tego tematu, odpowiadając na moje pytania, w pewnym stopniu rozwiali moje wątpliwości.

#20 TomekB

TomekB
  • 310 posts

Posted 28 January 2007 - 11:53

Nie chciałbym być nieuprzejmy ale widzę, że nasze rozważania zeszły troszkę na boczny tor. Tak jak już pisałem na samym początku (i w temacie), bardziej interesują mnie Wasze opinie na temat przesiadki z XP na Mac OSX.


Ja powiem tak: na początku będziesz się męczył, każda prosta czynność to będzie godzina kombinowania, klikania, machania myszką. Niestety przyzwyczajenia z Windows robią swoje i człowiek ma wrażenie że nawet prosta czynność musi wymagać wiedzy tajemnej i fafnastu okienek. Potem odkryjesz jak coś można zrobić i będzie wielkie zaskoczenie "to takie proste!?".
;)

P.S. No i jak się nie dasz rady przestawić (a można?) o zawsze możesz sobie na tym MB zainstalować Windows.

#21 Falcon

Falcon
  • 639 posts
  • SkądKraków

Posted 28 January 2007 - 11:54

Mac OS X jest zdecydowanie bardziej przyjazny i prosty w uzytkowaniu. Czasami wychodza rozne kwiatki, zktorymi trzeba sie uporac, ale rozwiazania wiekszosci problemow, trapiacych switcherow sa dostepne tutaj, na forum. Widzisz, w Maku jest tak, ze samo obcowanie z systemem jest przyjemnoscia ;) Chcesz cos ustawic? klik, klik - gotowe. Wszystko szybko, ladnie i stabilnie. Jedyne nad czym warto sie zastanowic, to to, czy przypadkiem nie uzywasz jakiegos oprogramowania, ktore nie ma swojego odpowiednika pod Mac OS - wtedy mamy problem, ale tez nie taki znowu wielki - Bootcamp i w kryzysowej sytuacji jestes uratowany. Sam bardzo (za) dlugo siedzialem na Windowsie, ale po dluzszych chwilach z OSX, okienka zaczely mi dzialac na nerwy tak bardzo, ze definitywnie sie ich pozbylem ;) aaa, no i bedziesz mial Disco ;) ;)

#22 Ka

Ka


  • 6050 posts
  • SkądKraków

Posted 28 January 2007 - 12:06

Jedyne nad czym warto sie zastanowic, to to, czy przypadkiem nie uzywasz jakiegos oprogramowania, ktore nie ma swojego odpowiednika pod Mac OS - wtedy mamy problem, ale tez nie taki znowu wielki - Bootcamp i w kryzysowej sytuacji jestes uratowany.


A tu juz Kolega przesadzil. Biorac pod uwage cene MacBooka koszt Windows plus programu, ktory chcemy uruchomic moze popsuc humor. No i fakt, ze chcac miec jeden system trzeba pamietac o mozliwosci posiadania innego - absurd. Zawsze mi sie to wydawalo podobne do sytuacji: chce sobie zmienic dziewczyne, zmieniam ja na nowa ale ze stara sie ciagle spotykam po kryjomu bo w seksie jest jednak niezastapiona :>

#23 Falcon

Falcon
  • 639 posts
  • SkądKraków

Posted 28 January 2007 - 12:12

@insider: OK, nie jest to perfekcyjne rozwiazanie, ale: Jesli kolega uzywa softu - nie wiem jakiego, moze akurat czegos, czego nie bedzie wstanie zastapic niczym pod OSX - to co ma zrobic? Te rozwazania sa raczej czysto hipotetyczne, bo z wiekszoscia takich przypadkow mozna sobie jednak jakos poradzic. Pisze jednak o tym, zeby nowy user zdawal sobie sprawe z takiej mozliwosci. Dla wielu moze to byc istotne.

#24 kogut

kogut
  • 41 posts
  • SkądKomorów

Posted 28 January 2007 - 12:21

Dzięki Falcon. Twoje uwagi, pomimo, że wydawać się mogą hipotetyczne, są dla mnie bardzo cenne :)

#25 Ka

Ka


  • 6050 posts
  • SkądKraków

Posted 28 January 2007 - 12:31

@insider: OK, nie jest to perfekcyjne rozwiazanie, ale: Jesli kolega uzywa softu - nie wiem jakiego, moze akurat czegos, czego nie bedzie wstanie zastapic niczym pod OSX - to co ma zrobic?


Skonczy sie jak w moim przypadku choc podobno do tego co robie Macintoshe sa wrecz stworzone: koniecznoscia zakupu PC i postawienia pod biurkiem. I to pomimo, ze posiadam poza PM g5 rowniez iMac-a z intelem w srodku.

Poza tym kolega Kogut nie bedzie mial Disco: o ile sam program sie uruchomi to na pierdziawce GMA nie da sie uzyskac efektow graficznych. Pierdziawka za slaba.




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users