Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac OS 9.2 od zera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 clamshellka89

clamshellka89
  • 28 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 lipca 2010 - 00:09

Witam,
jakiś czas kupiłam iBooka G3 Clamshella z systemem operacyjnym OS 9.2.
Jest to mój pierwszy Mac,wcześniej miałam styczność z tym sprzętem u kolegów na ich Mac'ach z system bodajże Pantera X,umiałam sobie odtworzyć film,przejrzeć co jest na dysku,uruchomić net w safari.

Myślałam,że łatwiej mi pójdzie z 9.2 a tu koszmar,nie wiem co robić.
1)Nie mam pojęcia jak zmienić tapete,w co mam kliknąć?Obrazy otwierają się tylko w okienku nowym,zaś w ustawieniach ekranu można ustawić rozdzielczość lub jasność.
2)Jest tam zainstalowany windows media player 7 i quicktime ale nie moge odtworzyć żadnego divx.Czy wystarczy że ściągne sterowniki z waszego tematu "divixy z napisami"?Jak tak to które?
3)Jakie możliwości ma ten sprzęt?Co moge z nim zrobić.

Jestem laikiem i dlatego miło by mi było gdybyście mi odpisali i trochę zaznajomili z tym systemem.Znając życie jak trochę ogarnę Os 9.2 to będe chciała zainstalować nowszy system.
Poniżej link do mojego ibooka,wiem,że ma swoje lata i słabe parametry ale jak na pierwszego maca nie jest źle:))))))))

IBOOK MUSZELKA G3 (1099828300) - Aukcje internetowe Allegro

Z góry dzięki :))

#2 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 16 lipca 2010 - 08:48

Mac OS 9 Manual
Apple - Support - Mac OS 9
CBT Cafe :: Mac OS9.1 Tutorials

To wszystko jest aktualne również dla 9.2

#3 TataMisia

TataMisia
  • 88 postów
  • SkądGorzów Wlkp.

Napisano 16 lipca 2010 - 15:15

1. Poznawaj system, z czasem będzie dla Ciebie wiele rzeczy coraz bardziej jasne.
2. Musisz mieć kodeki. Dokładny adres, pod którym znajdziesz opis: PYM: DivX pod Classicem
Jeżeli adresy kodeków będą nieaktualne, znajdziesz je na Macintosh Garden - Celebrating macintosh abandonware!
No i najlepiej QuickTime w wersji Pro 6.0.3
3. Możliwości ma nadal spore. Szukaj softu na Pure Mac: Software for Macintosh oraz Macintosh Garden - Celebrating macintosh abandonware!

---------- Wpis dodano o 16:15 ---------- Poprzedni wpis dodano o 16:11 ----------

Dodam jeszcze, że to fajny komputerek. Ale do komfortowej pracy należałoby dodać tak minimum do 512 Mb.
Jak ci się nie spodoba, to odkupię go od Ciebie :)

#4 clamshellka89

clamshellka89
  • 28 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 lipca 2010 - 02:17

Dzięki wielkie za odp ;))) troszke mi zajmie,żeby przejrzeć te stronki :P przejrzałam po części tutoriale ale nadal nie moge znaleźć odp na pyt jak ustawić moją tapete,co troszke psuje mój komfort... POMOŻECIE? ;))???????

#5 clamshellka89

clamshellka89
  • 28 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 lipca 2010 - 22:26

Udało się zmienić tapetę,niestety ze sterownikami masakra,gdy klikam by je instalować wyskakuje błąd :(((

---------- Wpis dodano o 23:26 ---------- Poprzedni wpis dodano o 23:02 ----------

okazało się,że za nową wersję divx ściągnełam...teraz mam 5.11 i się pomyślnie zainstalowałowało do tego kodek AC3 i WMA audio...niestety quiktime każe mi pobrać aktualizację a na iBooku nie mam dostępu do netu;//

próbowałam ściągnąć tego quicktime pro ale nigdzie nie widziałam pełnej wersji,jaką wersje mam pobrać by quicktime działal?

#6 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 19 lipca 2010 - 22:39

QuickTime Pro to była wersja płatna - kupowało się numer seryjny, wklepywało do "zwykłego" QuickTime i wtedy odblokowywały się funkcje oznaczone w jego menu jako Pro.

#7 clamshellka89

clamshellka89
  • 28 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 lipca 2010 - 22:47

ok...to jaką wersje mam ściągnąć bym nie musiała się łączyć z netem na ibooku?? to czarna magia dla mnie...

#8 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 19 lipca 2010 - 22:56

@TataMisia napisał: 6.0.3 Taka jest wbudowana w Mac OS 9.2.2 - nie Masz ? Tu masz zbiór starszych wersji potrzebnego oprogramowania: http://mac.oldapps.com/

#9 clamshellka89

clamshellka89
  • 28 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 lipca 2010 - 00:21

to własnie ta wersje pobrałam i nie chce odtworzyć filmu bez polaczenia z netem.

---------- Wpis dodano o 00:32 ---------- Poprzedni wpis dodano o 00:19 ----------

teraz z kolei wyświetla się"You may requested experience problems playing a video track in because required compressor could not be found"
O jaki kompresor chodzi?

---------- Wpis dodano o 00:42 ---------- Poprzedni wpis dodano o 00:32 ----------

druga rzecz która sie wyswietla to "quicktime was not able to download software to display this movie file..."może wobec tego użyć innego programu do otwierania filmów?

---------- Wpis dodano o 00:57 ---------- Poprzedni wpis dodano o 00:42 ----------

poddaje się...os 9.2 nie jest chyba systemem dla mnie..nawet vlc działa na maca dopiero od OS 10 ;((

---------- Wpis dodano o 01:21 ---------- Poprzedni wpis dodano o 00:57 ----------

SUKCES ;)))) udało się !!!!!! właśnie ogłądam Blow na ekranie mojego Ibooka ;) dzięki wam za rady bardzo mi pomogliście...

gdybyście jeszcze pomogli mi ze skrótami klawiszowymi,jak w macu os 9.2? jak zrobić kopiuj wklej i pełny ekran? to juz ostatnie pytanie na razie ;)

#10 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 20 lipca 2010 - 01:01

pełny ekran w quicktime dla os 9 to tylko w wersji pro a ta trzeba by bylo kupic ;) jak dobrze pamietam to ja nie rozwiazalem tego problemu bedac jeszcze na os 9 i musialem posilkowac sie "zakupem" quicktime pro. Na Twoim miejscu dołożyłbym muszelce pamięci i postawił os x 10.3, na tym to już można coś spokojnie porobić, zainstalujesz którąś ze starszych wersji periana i spokojnie pooglądasz filmy. jest też pym player który obsługuje napisy. pamiętam że na moim powerbooku g3/400 można było spokojnie z niego filmy oglądać. Jednak do oglądania filmów bardziej moim zdaniem komfortowe będzie g4. na g3 będzie się na pewno haczyło szczególnie że dzisiaj filmy coraz to bardziej spakowane i coraz to lepszymi kodekami, nie dziwmy się, 300mhz to naprawdę za mało na poważną zabawę w filmy. Jeśli masz jakieś problemy z klasykiem bądź instalacją os x wal śmiało do mnie :)

#11 TataMisia

TataMisia
  • 88 postów
  • SkądGorzów Wlkp.

Napisano 20 lipca 2010 - 10:30

"Zakupić" Quick Time Pro można w wielu miejscach w sieci :)

Miałem X 10.3 na podobnym sprzęcie + 512 Mb ramu i to nie była komfortowa praca. Pakiety biurowe OpenOffice/NeoOffice czy przeglądarki WWW Firefox/Camino chodziły wolno i muliły tak, że tylko włosy z głowy rwać... Dopiero gdy wróciłem do OS 9 praca znów jest komfortowa.
Fakt, że używam sprzętu głównie do internetu (pakiet Wamcom), biura (pakiet MS Office 2001) oraz multimediów (duet QuickTime/iTunes) czyli raczej kompa nie przeciążąm...

Co do Periana, to chyba od zawsze wymagał X 10.4

---------- Wpis dodano o 11:30 ---------- Poprzedni wpis dodano o 11:28 ----------

Kopiuj/wklej robi się podobnie jak w Windows. Jabłko+C / Jabłko+V

#12 kuba_2005

kuba_2005
  • 1 postów

Napisano 20 lipca 2010 - 22:34

To ja Clamshellka 89 nie wiem czemu nie moge sie zalogować na swoim koncie gdy korzystam z komputera u kogos... Filmy niestety się tna... Zdążyłam juz polubic moją makową muszelkę ale nie wiem czy jest to sprzęt dla mnie...chyba poczekam i za jakiś czas zainwestuje w używanego mackbooka,bo Clamshell niestety potrzebuje inwestycji w baterie,ram i nowszy soft...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych