Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nowe Ubuntu 10.04


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#51 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 22 czerwca 2010 - 20:43

Dawniej to były super distra - RedHat (ten zwykły, nie enterprise), Aurox (polski, jeden z najlepszych jakie były), Fedora (te pierwsze wersje oparte na RH9) i Mandrake (choć to już bardziej podpada pod te nowe Linuksy "user-friendly"). Nie wymieniam tutaj dystrybucji dla zaawansowanych. I moje ulubione KDE 3.1... :D Nie działało nic, a jednak wszystko - i człowiek miał radochę z użytkowania. Tu można było pogrzebać trochę, tam coś sknocić, żeby potem znów naprawić. A teraz wszystko z automatu... :(

#52 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 22 czerwca 2010 - 20:46

O Auroxa pamiętam, pierwsze polskie distro, ale jakieś takie niedorobione było. Mi Slackware najbardziej podpasował, kiedyś miałem 'manię linuksową' i instalowałem/testowałem wiele ich, ale jakoś właśnie najlepiej Slacka wspominam. EDIT: Albo być może PLD był przed Auroxem, ale tego nie pamiętam już. A i Gentoo jeszcze mi podpasowało, tylko że ta strasznie długa kompilacja wszystkiego strasznie mnie zaczęła męczyć po jakimś czasie, ale generalnie nawet przez sam proces instalacji szło się dużo nowego dowiedzieć. Nie to co teraz, jakieś Ubuntu sruntu itp.

#53 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 czerwca 2010 - 21:00

Aurox? Przecież to był taki RedHat na siłę tłumaczony. To bodajże ludzie z Software Wydawnictwo popularyzowali.

#54 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 22 czerwca 2010 - 21:02

Dokładnie tak ;)

#55 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 22 czerwca 2010 - 23:17

@javazlaz Aurox też w sumie był userfrendly, może nie tak bardzo jak Mandrake (bo ten przypominał Windowsa), ale był. Mam jeszcze płytki do niego (aż 7:D), chyba właśnie z Software ;)

#56 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 23 czerwca 2010 - 13:44

Kupowalo się z nim gazetki za 36 zł... :P albo pobierało z ich serwera FTP (wtedy obrazów płyt było mniej niż 7). Potem wydawali na 2DVD, ale przestałem używać. @N_E_M, pamiętam jaki byłem uchachany jak odpaliłem na v9.1 obsługę dźwięku 5.1! :D

#57 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 23 czerwca 2010 - 15:20

Ja pamiętam jak czaiłem się na gazetkę z Debianem, był na 7 CD ;)

#58 majkelo

majkelo
  • 161 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 czerwca 2010 - 15:29

Nie narzekajcie, postawcie sobie Gentoo, zobaczycie co to znaczy "paczkowanie" jak się zacznie konfiguracja systemu pod usera :)

#59 Numb

Numb
  • 256 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 czerwca 2010 - 15:45

System Portage w Gentoo wymięka przy Portach w FreeBSD.

#60 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 23 czerwca 2010 - 15:49

Aż tak za "tamtymi czasami" nie tęsknię, żeby stawiać Gentoo ze źródeł... ;)

#61 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 23 czerwca 2010 - 15:54

A gentoo jak już pisałem stawiałem, ale też nie tęsknię za nim.

#62 Strusio

Strusio
  • 140 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 czerwca 2010 - 12:13

Jaki Linux najlepszy na '; Nazwa modelu: iMac Identyfikator modelu: iMac6,1 Nazwa procesora: Intel Core 2 Duo Szybkość procesora: 2,16 GHz Liczba procesorów: 1 Łączna liczba rdzeni: 2 Pamięć podręczna L2: 4 MB Pamięć: 4 GB Szybkość magistrali: 667 MHz Z góry dzięki z rady. To dla mnie będzie pierwszy raz z linuxem na macu ;-)

#63 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 czerwca 2010 - 12:43

Ja polecam Ubuntu 10.04 LTS, szczególnie jeżeli ma to być pierwszy Linux.

#64 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 24 czerwca 2010 - 13:22

A ja się nie zgodzę, że jako pierwszy Linux to Ubuntu, to zależy. Zgodzę się, że w większości przypadków pewnie tak, ale jeśli kolega chce np. poznać bardziej Linuksa od podszewki, bardziej chodzi mu o konsole, bash itp niż klikanie w GUI to nie ma znaczenia za bardzo jakiego Linuksa postawi. Może niech najpierw określi po co mu ten Linux. No i sprzęt który podałeś nie ma znaczenia, każdego Linuksa na tym postawisz. Mi się osobiście Ubuntu kompletnie nie podoba, nie wiem dlaczego, ale wybitnie go nie lubię go, to już bardziej mi Fedora podchodzi. Najlepiej wypróbować samemu kilka różnych Linuksów, to przecież żaden problem i wybrać ten który się najbardziej spodoba.

#65 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 24 czerwca 2010 - 19:45

Witam! Zainstalowalem tego Ubuntu 10.04, edycje Desktop na moim PowerBooku. To juz moje trzecie podejscie do Ubuntu, mam nadzieje, ze tym razem go polubie. Mam w zwiazku z tym kilka pytan: - jak uruchomic normalny polski makowy uklad klawiatury (polskie znaki diakrytyczne wpisywane z lewym Optionem)? - jak uruchomic sprzetowa akceleracje 3D z Radeonem 9700? - jak zrobic, zeby w gornym pasku system pokazywal stan baterii? - da sie przerobic skroty klawiaturowe na typowe znane z OS X (tzn. uzyskiwane z Commandem)? Oprocz tego zmiany w stosunku do wersji 9.10 wychodza tej dystrybucji na plus. PS: Przepraszam za brak polskich znakow, ale pisze z Ubuntu.

#66 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 czerwca 2010 - 22:42

Nie narzekajcie, postawcie sobie Gentoo, zobaczycie co to znaczy "paczkowanie" jak się zacznie konfiguracja systemu pod usera :)


Miałem Gentoo ponad 3 lata, bardzo lubiłem. chyba jedyny Linux, jaki mógłbym mieć.

System Portage w Gentoo wymięka przy Portach w FreeBSD.


Flagi USE są fajne strasznie. Robienie portów z make -DWITH_COSTAM -DWITHOUT_COSTAM jest kiepskie przy upgrade'ach, a jeszcze nie wszystkie porty mają make config i zapisywanie do /var/db/ports niestety.

#67 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 24 czerwca 2010 - 22:56

A tam gentoo, miał dużo fajnych rzeczy, ale ta kompilacja wszystkie i wszędzie za bardzo czasochłonna i minimalny wzrost szybkości przynosi, praktycznie nie widoczny, no chyba że ja kompilować nie umiałem, ale wzrostu prędkości nie widziałem żadnego.

#68 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 czerwca 2010 - 23:00

Przy zrobieniu distcc kompilowało się całkiem szybko. Wzrost wydajności był i jest na kobyłach, typu Fx albo OOo.

#69 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 24 czerwca 2010 - 23:05

No właśnie na Fx nie bardzo widziałem wzrost. Na oko wszystko chodziło tak samo jak na innych Linuksach. A i nawet parę razy go kompilowałem z różnymi flagami i zawsze było tak samo, może właśnie nie umiałem ich dobrać. Ale generalnie fajna zabawka.

#70 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 25 czerwca 2010 - 11:51

Dobra, stan baterii dziala. Wystarczylo wklepac w Terminalu:

sudo modprobe pmu_battery






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych