Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac mini G4 1.42GHz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Mac mini G4 1.42GHz (0 użytkowników oddało głos)

  1. Podoba mi się (18 głosów [100.00%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 100.00%

  2. Nie zachwycił mnie (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  3. Nie podoba mi się (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 września 2005 - 00:02

Dołączona grafika

Mac mini - współczesny komputer stacjonarny na 272 centymetrach kwadratowych.

Procesor G4 1,42GHz 5/5
Dołączona grafika OS X pracuje przyjemnie płynnie.
Ram 256/1024MB PC3200 1/5 5/5
Dołączona grafika Oryginalne 256MB to zbyt mało ( każde dziecko to wie a Apple nie) pierwszy dzień nie dostarczył wiele radości.
Grafika ATI RADEON 9200 32MB 2/5
Dołączona grafika Nic specjalnego i tylko jeden monitor .
Dysk 80GB 2.5" 4200rpm, 8MB cache, ATA100 3/5
Dołączona grafika Dość wolny i niesamowicie cichy.
DVD /CD-R MATSHITACD-RW CW-8124 cd/cd-r/cd-rw/dd 4/5
Dołączona grafika Jedyna szczelina w przedniej części obudowy, bez rewelacji - SuperDrive powienien być standardem.
Karta Audio : 4/5
Dołączona grafika Jakość doskonała ale tylko 2 kanały.
Porty USB 2.0 x2 ,FireWire 400 , audio out , lan , modem 3/5
Dołączona grafika Ukryte z tyłu obudowy co zniechęca do podpinanie Shuffle bezpośrednio do mini.

Oprogramowanie 5/5

Mac OS X 10.4.2 , iLife ‘05 (zawiera iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD i GarageBand), Mail, Dashboard, Spotlight, iChat, Safari, Sherlock, QuickTime, iSync, iCal, DVD Player, Address Book, AppleWorks, iWork (30-dniowa wersja próbna), środowisko Classic, Nanosaur 2, Marble Blast Gold, Microsoft Office 2004 for Mac Test Drive, Zinio Reader, XCode Developer Tools oraz Apple Hardware Test.

Estetyka 5/5

Boczna część obudowy wykonana z przesadnie solidnego anodyzowanego aluminiowego płaskownika doskonale chroni przed uszkodzeniami. Spód i wierzch komputera wykonane z wysokiej jakości plastiku. Obudowa nie zdradza zawartości, jedynie szczelinowy napęd sugeruje, że nie jest to obudowa na dysk. Malutka diodka świeci ciągle i nie zwraca na siebie uwagi do chwili uśpienia. Uśpieniu komputera towarzyszy falowanie światełka znane z innych modeli. W porównaniu do iBooka wydaje się być znacznie lepiej przygotowany na pazury kota i brutalne obijanie monitorem.


Co zachwyca ?

--- Niesamowita prostota, mini jest piękny i spokojny formą. Nie atakuje przestrzeń on ją tworzy. Minimalistyczna bryła jest dla mnie szczytowym osiągnięciem stylistów.
--- Doskonała wymiana ciepła.
--- Mini jest naprawdę malutki i przeciętne PC wygląda przy nim jak Tyranozaur Rex z nadwagą.
--- Wydajność na zaskakująco przyzwoitym poziomie.

Co może przeszkadzać ?

--- mizerna ilość portów USB/FireWire
--- brak wyjścia TV-out ( można dokupić adapter )
--- bardzo ograniczona rozbudowa
--- włącznik z tyłu obudowy
--- spory zasliacz ( zewnętrzny )

Dołączona grafika

Ciekawostki

--- Charakterystyczny dźwięk przy włączniu systemu zawsze wydostaje się z wbudowanego głośnika.
--- Opakowanie jest wielkością zbliżone do pudełek na iPod-y.

Dołączona grafika


Mini został zaprojektowany jako komputer modułowy. Zatem kupujemy absolutne minimum jakie jest konieczne aby był to komputer.

Co trzeba koniecznie dokupić ?

--- Pamięć i to najlepiej maksymalnią ilość czyli 1GB ( PC2700 PC3200 )
--- Hub USB z własnym zasilaczem ( po podpięcie klawiatury i myszki nie ma już wolnych portów )
--- mikrofon USB

http://parkiety.kaci...pple/mini/4.jpg

Przez konieczność tych zakupów koszt najtańszego zestawu wzrasta o około 600zł

Odprowadzanie ciepła

Apple także tym produktem dowodzi, że wie jak ważne jest to aby komputer był cichy. Mini włącza wentylatorek raczej rzadko. Warunki nie pozwoliły na dokładny pomiar. Empirycznie maluch jest cichszy zarówno od iBooka jak i od PowerBooka. Powietrze pobierane jest z dołu zatem ważne jest aby stawiać komputer na twardym podłożu. Obudowa minimalnie nagrzewa się jedynie przy ekstremalnych zadaniach.

Jakie robi wrażenie na społeczeństwie ?

Jeżeli swoim nowym mac-kiem pragniecie powalić na kolana właścicieli buczących skrzynek to mini nie jest dobrym pomysłem. To skromny komputer doskonale nadaje się do większości zadań jednak absolutnie nie wzbudza zazdrości a i dziewczyn na niego podrywać się raczej nie da. To jedyna kwestia w której powiedzenie "małe jest piękne ale duży może więcej" pasuje do mini. Oczywiście większość ludzi nie przejdzie obojętnie ale skończy się raczej na docinkach w stylu "fajna kieszeń". Jak sobie radzić z psującymi humor indywiduumami kroczącymi ? Proponuję zawsze mieć przy sobie to zdjęcie jako dowód na słuszność ewolucji.

http://kacik.pl/apple/mini/eniac.jpg

Ile naprawdę kosztuje Mini ?

Koszt systemu G4 zbudowanego na bazie Mac mini ( Wrzesień 2005 )

Mac mini 1.42, 80GB, Combo --- 2099zł
Ram PC3200 1GB --- około 500 zł
Klawiatura + mysz --- około 120 zł*
Mikrofon --- około 80 zł
Hub USB --- około 50 zł
Monitor LCD 17" --- około 1000zł

http://parkiety.kaci...pple/mini/7.jpg

Co daje razem 3849zł. Całkiem sporo jednak za tą cene otrzymujemy bardzo przyzwoity zestaw gotowy do pracy.
W tej cenie można nabyć używanego PowerMac G4 jednak czy warto ryzykować brakiem gwarancji? Czy takie leciwy sprzęt będze faktycznie szybszy ?


Podsumowanie

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z komputerem Apple to jest ku temu doskonała okazja.
Jeżeli myślisz o zakupie stacjonarnego mac-a i rozważasz nowe mini lub używany PowerMac zapoznaj się z testami prędkość - mini jest naprawdę wydajny.
Lubisz się pokazać kup PowerBook, zapomnij o mini.
Czy mini to pradziwy komputer czy tylko platforma sprzętowa dla przeglądarek www i foto ? - Zdecdowanie prawdziwy komputer.

#2 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 03 września 2005 - 08:26

Naprawde ładnie napisane, czekałem na ten tekst sporo czasu. Rozwiał moje wątpliwości o jego możliwościach, komputer naprawde jest dla początkujących i dla tych zawansowanych - zawdzięczamy to jego prostocie :) ...a co do portów USB, kto ma klawiaturę Pro to raczej nie potrzebuje hub-a :wink:

#3 MiniMacAdmin

MiniMacAdmin
  • 58 postów
  • SkądCzarna Bialostocka

Napisano 03 września 2005 - 08:37

Troszke sie nie zgodze :P Mini kosztuje no o ociupinke mniej :P Ram mozna kupic w wiele tanszej cenie ~.~ natomiast monitory LCD niektore firmy sprzedaja po 500 zl. Oczywiscie nie trzeba tych LCD Macowych! Bo taka 17" to kosztuje z 1500 ! A 30" w SAD kosztuje 15,000 ! ;] No ale to takie male pipki, tak czy siak bardzo dziekuje takze za takie info, przydatne dla tych co dopiero ucza sie macow, i dla tych ktorzy maja juz maci ale nie znaja sie na mini ;] GooD WorK

#4 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 03 września 2005 - 09:02

Test bardzo ciekawy i rzetelny. Teraz w standarcie jest 512 MB (korzyść! z taką ilością już można używać Mini), monitory LCD są nawet od 400 złotych używana z gwarancją (Allegro). Klawiaturę polecałby mac'ową i przecież do niej od razu można mysz podpiąć. Ale to są szczególiki. Super teścik :-) :twisted: :twisted: :twisted:

#5 jamez

jamez
  • 22 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 03 września 2005 - 09:02

Od siebie dodam tyle, że ja np. zdecydowałem się wyposażyć swojego mini w 512 MB RAM zamiast 1024, a zaoszczędzoną w ten sposób kwotę przeznaczyłem na iWork'05, z czego jestem wyjątkowo zadowolony, bo jak na moje potrzeby (praca z tekstem, biuro, trochę rozrywki z multimediami - bo z gier wyrosłem) 512 sprawdza się doskonale, a pakietem iWork jestem (póki co) zachwycony :)

PS

Czy w Polsce ktoś już raportował niezgodność mini z jakimkolwiek monitorem ? Pytam, bo na zagranicznych forach aż zatrzęsienie skarg na "dark and blurry display", nawet ktoś stworzył stronę, na której można wyczytać, które monitory z mini współpracują a które nie - za to nie przypominam sobie żeby u nas skarżył się ktokolwiek... ale mogę się mylić :)

#6 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 września 2005 - 09:08

Czy w Polsce ktoś już raportował niezgodność mini z jakimkolwiek monitorem ?



Ciekawe, mini który był przedmiotem testu podłączałem już do :

LGL1710s
Belinea 101715
Samsung CRT 17 ( nie pamiętam modelu )
LG CRT 17" (także nie pamiętem modelu )

i nie obserwowałem "dark and blurry display"

Mało tego

Podłączyłem mini do CRT 17" 1280x1024 87Hz
Wyłączyłęm go
Podłaczyłęm do LCD 17" 1280x1024 75Hz
Czarny ekran
Pyk tryb "awaryjny" monitora 800x600
!miło

#7 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 03 września 2005 - 09:10

Ja podłaczałem mini do 3 różnych monitorów, Philips 17"(CRT), Iyama 17" (LCD) i EIZO 21"(CRT) (sorki, nie pamiętam numerków) i zawsze mini rozpoznawał idealnie, miałem nazwę i typ monitora w ustawieniach grafiki.

[ Dodano: 2005-09-03, 10:22 ]
Co mi się przypomniało:
- nie napisałeś, ale jest w zestawie przelotka do monitorów VGA (czasmai ludzie tego nie doczytują)
- poważna wada - brak Line-in, czyli jak napisał reeye - do Skypa musicie mieć mikrofon USB, a to drogie jest... albo coś a'a iMic, cena około 21 EUR'o (iMic). Wołę zdecydowanie to drugie rozwiązanie, bo mikrofon pojemnościowy bardzo dobrej jakości robię sobię za 10 złotych a iMic jest po prostu bardzie uniwersalny.

#8 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 03 września 2005 - 09:38

J
- poważna wada - brak Line-in, czyli jak napisał reeye - do Skypa musicie mieć mikrofon USB, a to drogie jest... .



na allegro sa sluchawki z mikriofonem USB za 40-80pln

#9 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 03 września 2005 - 09:51

zadam "głupie"pytanie...czy MacMini ma wbudowany gołośnik? Bo Mac-i miały to z pokolenia na pokolenie. :twisted: a co do kości RAM to pasuje każda o podobnych parametrach?

#10 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 03 września 2005 - 09:53

czy MacMini ma wbudowany gołośnik?

Charakterystyczny dźwięk przy włączniu systemu zawsze wydostaje się z wbudowanego głośnika.



#11 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 03 września 2005 - 10:28

a co do kości RAM to pasuje każda o podobnych parametrach?

Oczywiście - może to być zarówno kość RAM, jak i RMA, AMR, MAR, lub AMR, kombinacje są dowolne. :PPPP

:mrgreen:

#12 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 03 września 2005 - 10:41

chodziło mi o MHz a nie ustawienie literek :wink:

#13 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 03 września 2005 - 20:12

swoja droga to bys sie wstydzil do mac'a elixiry wsadzac... markowy Gb mozna kupic za 450zl... A i jakby ktos chcial pc-towa klawiaturke z hubem usb, to genius robi i to calkiem niezle wygladajaca... Pozdrawiam

#14 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 07 września 2005 - 18:03

dzięki temu artkowi kupiłem Mini :) miałem wiele wątpliwości ale Reeye je rozwiał! Dzięki !!

#15 siemek

siemek
  • 3 postów

Napisano 19 września 2005 - 21:23

Co do problemów z Monitorami: swojego Maca Mini 1,25 używam przez złącze VGA z ACEREM LCD AL732. Jest OK ale przez DVI jest kaszana!!!. Pojawiają się poziome, białe linie (artefakty). Podobny objaw miałem z tym monitorem z PCtem. Dowolna karta przez DVI dawała takie objawy. Monitor wylądował w serwisie i wymienili podobno całe "plecy". Od tamtej pory w PCcie przez DVI jest OK ale niestety nie w Macintoshu. Dziwne to DVI albo ACER jest kiepawy.

#16 sleepless

sleepless
  • 314 postów
  • SkądGliwice

Napisano 08 października 2005 - 13:28

Fajny tekst :) Ale z tymi monitorami to mnie przeraziliście :?

#17 Kubal

Kubal
  • 205 postów

Napisano 08 października 2005 - 18:36

Fajny tekst Smile Ale z tymi monitorami to mnie przeraziliście Confused

mnie też, ale i tak go kupuje....

#18 motyl Emanuel

motyl Emanuel
  • 5 postów

Napisano 13 listopada 2005 - 00:52

Witam :D pytanko czy mini jest tak smo wydajny jak powery, np można na nim bez bólu dielat przez 10/12 godzin intensywnie w dtpie bez wywrotek (czy dobrze chłodzi sie)

#19 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 13 listopada 2005 - 00:55

Zobacz tutaj : http://www.myapple.p...wforum.php?f=34

[1.2][39.07][10.4.2] Mac mini G4 1.42Ghz / 1GB RAM

[1.2][39.22] quicksilver 1GHz

Chłodzi się bardzo ładnie, tylko trzeba się liczyc z tym, że będzie troche głośniej.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych