Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Instalacja OS9 na PowerMac G4 Digital Audio


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 kurde-kurde@tlen.

kurde-kurde@tlen.
  • 127 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 marca 2010 - 12:45

Witam, chciałbym zainstalować "dziewiątkę" na moim PowerMac'u ale coś mi nie idzie. Na kompie jest zainstalowany Tiger, a OS9 próbuję wystartować przy pomocy Classica. Skopiowałem folder systemowy "dziewiątki" na dysk ale podczas uruchamiania OS9 w Classicu wywala informację, że... "oprogramowanie może być zainstalowane z oryginalnego nośnika, a nie po przekopiowaniu z innego dysku" coś w ten deseń. I nie bardzo teraz kaman o co mu chodzi ? Mam oryginalny OS 9.0.4 w wersji PL i EN , których Classic nie obsługuje i kopię płyty OS 9.2.2 (oryginał mam, ale nadłamany), której próbuję użyć i nic... Może ktoś z Was coś mi poradzi... :wink:

#2 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 05 marca 2010 - 12:49

Nagraj na inną płyte i ruszy :)

#3 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 marca 2010 - 12:49

Raczej powinieneś wytrzeć dysk do czysta Disk Utility z płyty instalacyjnej MacOS 9 i dopiero instalować 9. Z doświadczenia wiem, że butowanie 9tki z dysku 10tki i vice-versa kończy się poważnym fakapem. Chodzi o przywileje dostępu plików systemowych. Natomiast przeniesiony folder z systemem MacOS 9 musi zostać "błogosławiony" aby Mac mógł się z niego bootować.

#4 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 05 marca 2010 - 13:00

Tak jak napisał kokos, najpierw sformatuj dysk. Wtedy wgraj Dziewiątkę i najlepiej na osobną partycję OSX-a. Nie da się zainstalować OS9 na partycji z już zainstalowanym OSXem, da się zainstalować OSX na partycji z OS9, ale nie jest to zalecane.

#5 kurde-kurde@tlen.

kurde-kurde@tlen.
  • 127 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 marca 2010 - 13:02

Hmm... z tego co kojarzę to na PowerMac'u , OS9 można wystartować tylko z Classica. Nie można jej zboot'ować normalnie z CD, chociaż moja kopia OS 9.2.2 jak najbardziej jest boot'ująca to i tak nie startuje, od razu Tiger się włącza.

Spróbuję płytkę jeszcze raz wypalić

---- Dodano 05-03-2010 o godzinie 13:07 ----
Problemem jest to, że system nie boot'uje z płyty z OS 9.2.2 , na iMac'u i kiedyś na iBook'u nie było z tym problemów. OS 9.0.4 też nie startuje z płyty. :/

#6 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 05 marca 2010 - 13:29

Hmm... z tego co kojarzę to na PowerMac'u , OS9 można wystartować tylko z Classica. Nie można jej zboot'ować normalnie z CD

apple-history.com

Minimum OS: 9.1
Maximum OS: 10.4.11

#7 frufel

frufel
  • 12 postów

Napisano 05 marca 2010 - 13:54

Wygląda na to, że próbujesz zainstalować 9.2.2 w trybie Classic przez skopiowanie gotowej instalacji systemu.Tak się nie da. Trzeba 9.2.2 zainstalować jako classic, żeby zadziałało. Nie uruchomisz też instalacji dziewiątki będąc pod Tigerem, musisz uruchomić komputer z płyty instalacyjnej 9.2.2. Jeśli płyty o których piszesz, masz w wersji Box, to nie widzę problemu. Jeśli nie możesz jednak z nich wystartować, to znaczy, że są dedykowane innemu komputerowi. W takim przypadku mogę ci wrzucić na ftp obraz płyty dedykowanej G4 DA i z niej pójdzie jak burza.

#8 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 marca 2010 - 13:56

Tak jak pisze frufel. Nie zamontujesz do instalacji dysku formatowanego póżniejszą wersją Disk Utility niż tą, którą masz na płycie instalacyjnej MacOS 9. I tak - formatujesz dysk za pomocą DU z płyty 9.0.4, potem podnosisz się do 9.1 i jak to możliwe, do 9.2.

#9 kurde-kurde@tlen.

kurde-kurde@tlen.
  • 127 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 marca 2010 - 14:37

W takim przypadku mogę ci wrzucić na ftp obraz płyty dedykowanej G4 DA i z niej pójdzie jak burza.

Byłbym bardzo wdzięczny :D Z tego co kojarzę to moje CD z OS 9.2.2 jest z wersji BOX, jeżeli można to tak nazwać. Na pewno nie dedykowanej do konkretnego komputera.

Wiem, że OS9 "nie lubi" się z partycją formatowaną pod OSX, ale nie mogę nic zmienić skoro mojego CD nie chce mi komp zaboot'ować.
Swoją drogą dziwne, bo na iMac G3 i iBooku moja kopia boot'owała normalnie.

Także frufel, jak to nie kłopot to będę bardzo wdzięczny za udostępnienie obrazu. :lol:

Pozdrawiam.

---- Dodano 05-03-2010 o godzinie 14:40 ----

I tak - formatujesz dysk za pomocą DU z płyty 9.0.4, potem podnosisz się do 9.1 i jak to możliwe, do 9.2.

I tu jest psikus, bo oryginał OS 9.0.4 ani w wersji EN ani PL nie boot'uje.

Mam nadzieje, że obraz od frufel'a (frufla :lol: ) zadziała w końcu.

#10 kwantad

kwantad
  • 100 postów

Napisano 05 marca 2010 - 15:27

Sprubuj tak: 1) Wystartuj z Mac OS Tiger 2) Z poziomu Tigera włóż do napędu ROM dysk CD z instalacyjnym OS 9.2.2 3) Rozpocznij instalację OS 9.2.2 wybierając partycję/dysk docelową/y gdzie jest zainstalowany Mac OS Tiger Od 8 lat tak czynię na swoim Power Macu G4 uzyskując w ten sposób na jednym dysku dwa systemy: Tiger(10.4.11) i 9.2.2. Ten ostatni uruchamia się (po 15 sek) gdy kliknę w jakikolwiek program/dokument utworzony programem działającym w OS< 10. Ustawiając w preferencjach/Startup Disc Mac OS 10.4.11 ew.OS 9.2.2 mogę przy następnym włączeniu komputera wystartować odpowiednio z Mac OS Tiger ew. z OS 9.2.2. Powodzenia.

#11 kurde-kurde@tlen.

kurde-kurde@tlen.
  • 127 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 marca 2010 - 21:44

Sprubuj tak:
1) Wystartuj z Mac OS Tiger
2) Z poziomu Tigera włóż do napędu ROM dysk CD z instalacyjnym OS 9.2.2
3) Rozpocznij instalację OS 9.2.2 wybierając partycję/dysk docelową/y gdzie jest zainstalowany Mac OS Tiger

Nie wiem jak ty to robisz, ale u mnie takie coś nie przejdzie. Nie da rady zainstalować OS9 z poziomu Tigera, przynajmniej u mnie :lol:

To co frufel, wrzucisz ten OS9 do PowerMaca na swój serwer ? :wink: Bo ja już mam dość prób.

#12 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marca 2010 - 02:02

Ja mogę też zaoferować OS 9 na twój komputer. Problem może być jeszcze taki, że dysk nie jest sformatowany ze sterownikami do OS 9, wtedy nawet format dysku nie pomoże

#13 kurde-kurde@tlen.

kurde-kurde@tlen.
  • 127 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 marca 2010 - 02:18

Ja mogę też zaoferować OS 9 na twój komputer. Problem może być jeszcze taki, że dysk nie jest sformatowany ze sterownikami do OS 9, wtedy nawet format dysku nie pomoże

Dysk jest sformatowany ze sterownikami dla OS9, także z góry dzięki jak udostępnicie mi OS9 dla PowerMac'a , ew. wer. BOX bo dzisiaj pół dnia mi zszedł na tym i klops :lol:

---- Dodano 06-03-2010 o godzinie 02:25 ----
Bóg Wam zapłać, jakby się udało :D

---- Dodano 06-03-2010 o godzinie 15:07 ----
To co, wrzuci ktoś OS9 ? :>

#14 kwantad

kwantad
  • 100 postów

Napisano 06 marca 2010 - 19:17

Jeśli moje rady nie odnoszą skutku na Twojej G4 to przypuszczam, że Twój instalacyjny dysk CD z Mac OS 9.2.2 nie jest tym który ja posiadam. Mój dysk CD z instalacyjnym Mac OS 9.2.2 ma nazwę Additional Software & Apple Hardware Test. Płytka ta była dołączana do zakupionego Power Maca G4 wraz z Mac OS Tiger. Spróbuj więc zdobyć wymienioną płytkę a sądzę, że nie będziesz miał problemów. W razie kłopotów napisz do mnie na PM.

#15 kurde-kurde@tlen.

kurde-kurde@tlen.
  • 127 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 marca 2010 - 20:09

Jeśli moje rady nie odnoszą skutku na Twojej G4 to przypuszczam, że Twój instalacyjny dysk CD z Mac OS 9.2.2 nie jest tym który ja posiadam. Mój dysk CD z instalacyjnym Mac OS 9.2.2 ma nazwę Additional Software & Apple Hardware Test. Płytka ta była dołączana do zakupionego Power Maca G4 wraz z Mac OS Tiger. Spróbuj więc zdobyć wymienioną płytkę a sądzę, że nie będziesz miał problemów. W razie kłopotów napisz do mnie na PM.


Chyba właśnie o to się rozbija, wczoraj dorwałem jeszcze płytkę z OS 9.2.2 która nazywa się "PowerMac G4 Install" i też nie startuje. Także chyba napiszę PM do ciebie ;)

---- Dodano 06-03-2010 o godzinie 21:11 ----
kwantad, wysłałem Ci maila, bo chyba PM masz nieaktywne. :)

#16 frufel

frufel
  • 12 postów

Napisano 13 marca 2010 - 14:59

Jeśli piszesz o płytce ode mnie to chyba problem leży gdzie indziej. W biurze mam 2 Digital Audio 466 i 733, oba z tej pytki startują bez problemu. Na FTP wrzuciłem też obraz Apple Hardware Test, sprawdź swój komputer.

#17 kurde-kurde@tlen.

kurde-kurde@tlen.
  • 127 postów
  • SkądWrocław

Napisano 15 marca 2010 - 00:09

Frufel, dzięki za obraz OS9, w końcu działa... :] HWtest też pokazał, że wszystko gra. :)

#18 xxicomxx

xxicomxx
  • 4 postów
  • SkądDublin

Napisano 07 sierpnia 2010 - 23:54

Witam wszystkich mam podobny problem jestem wlascicielem Power Audio G4 z400Mh i jest na nim zainstalowany 10.5.8 chyba jasne ze wiecie ze maczek nie chodzi?Wiec chce jakos to naprawic ale nie mam zielonego pojecia jak sie do tego zabrac i jaki wersje os na nim zainstalowac?Pomocy.Dodam ze Maca dostale tydzien temu i moge stwierdzic ze tapeta jest ladna bo reszty nie otwiera ta moja rajdowka.

#19 Raddorius

Raddorius
  • 3 postów

Napisano 27 listopada 2013 - 11:15

OS 9 na G4 Witam Próbuję zainstalować system OS 9 na starym G4. Instalowałem z płytki, z Tigera i z zupełnie czystym dyskiem. Ciągle pojawia się informacja, że nie można tego zrobić na tej maszynie. Zatem jakiś problem sprzętowy? Za dużo ramu? Za duży dysk? Pomocy!

#20 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 29 listopada 2013 - 20:51

Próbuję zainstalować system OS 9 na starym G4.

Którą wersję OS 9.x posiadasz? Postaraj się o możliwie najnowszą.

Próbuję zainstalować system OS 9 na starym G4.
Instalowałem z płytki, z Tigera i z zupełnie czystym dyskiem.

Opisz kroki jakie podejmujesz podczas instalacji, bo nie rozumiem w jaki sposób miksujesz tutaj info na temat OS 9 i Tigera…

pojawia się informacja, że nie można tego zrobić na tej maszynie.

Na którym etapie instalacji pojawia się komunikat i jak on dokładnie brzmi?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych