Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Początek z programowaniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#26 mikro123

mikro123
  • 1 274 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marca 2010 - 21:48

@Feurfest Kiedy zaczynałeś wiedziałeś, że będziesz robił w php?? Z waszych opini wyniki, że najlepiej szkolić się w jednym języku... tylko którym. Ciągni mnie do pisania gier, aplikacji ale także jednak do php.

#27 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 06 marca 2010 - 21:56

Kiedy zaczynałem dłubać w PHP w ogole nie planowalem zostac z zawodu programistą. Nie uważam że ktoś potrafi w wieku 19 lat zaplanować swoje całe życie. To jest moja pasja i hobby, która przekształciła się w parę lat w bardzo satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Moim zdaniem powinieneś wybierać język programowania nie ze względu na to, co ktoś ci mówi o potencjalnych zarobkach Tego typu podejście zrobi z ciebie programistycznego robola odwalającego swoją pracę której nienawidzi ;) Jeśli pójdziesz w język który nie jest twoją pasją, nigdy nie będziesz w nim dobry. Musisz popróbować różnych głównych języków, zdecydować, który najbardziej ci się podoba. No i na pewnym etapie przydałoby się podjąć decyzję, czy idziesz w webdeveloperkę czy programy desktopowe. Ja poszedłem w webdev i nie żałuję, bo to jest aktualnie najgwałtowniej rozwijający się rynek i nie sposób się nudzić. PS Aktualną sytuacja na rynku enterprise bym się nie sugerował, bo teraz cały enterprise powoli przenosi się na usługi webowe trzymane na chmurach, stare dobre programy desktopowe odchodzą powoli do lamusa.

#28 mikro123

mikro123
  • 1 274 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marca 2010 - 22:15

Czyli w wieku 19 latu można po porstu zmienić swoje życie... ciekawe Bo ja się bałem, że teraz mając te 14 lat jest późno na rozpoczęcie programowania @feuerfest Napisałeś, że nauczyłeś się wszystkiego z książek. Mógłbyś polecić jakieś sprawdzone i aktualne tytuły??

#29 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 06 marca 2010 - 22:18

Ja w wieku 14 lat to komputera nie miałem :P Jeśli zaś chodzi o książki - nauczyłęm się podstaw pehapa z książek Helionu. Gdy przyszło do pisania programów na poziomie enterprise musiałem się oduczyć wszystkich złych nawyków ;)

#30 mikro123

mikro123
  • 1 274 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marca 2010 - 22:26

A jeżeli chodzi o program na Maka?? Mógłbyś jakiś podać?? Odchodząc od tematu to mam kolesia w klasie, który twierdzi, że napisałby coś a'la World Of Warcraft w tydzień

#31 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 06 marca 2010 - 22:37

Uzywam programu o nazwie Coda - Panic - Shockingly Good Mac Software.

A co do kolegi - przydaloby mi sie paru takich geniuszy w firmie :lol:

#32 mikro123

mikro123
  • 1 274 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marca 2010 - 22:46

Trochę drogie jak na początek. A coś innego??

#33 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 06 marca 2010 - 22:50

TextMate - no dla mnie to edytor mistrzostwo.
Wart tego co kosztuje nawet x10
Proponuję obejrzeć kilka filmików pokazujących co potrafi.

Trochę czasu trzeba na początku poświęcić na jego opanowanie, np. skrótów i tych bundles jego, ale potem zaczynasz myśleć jak ja mogłem się męczyć ze zwykłymi edytorami.

Po prostu TextMate to naprawdę magiczny edytor :)

Bardzo ładnie też gita obsługuje, svn-a to nie wiem bo już nie używam.

A Coda to taki edytorek jak tysiące innych ;) Ale co komu pasuje.

A jeszcze coś, taka ciekawostka, ponoć ludzie kupowali Maki dla TextMate głównie.

#34 MBorowiec

MBorowiec
  • 255 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 07 marca 2010 - 01:44

A ja polecę z całą odpowiedzialnością Komodo Edit/IDE, pierwsze za free, drugie płatne. IMHO jeden z najlepszych obecnie środowisk programistycznych...

#35 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 07 marca 2010 - 01:57

Dla mnie TextMate odpada bo nie ma (s)ftp, a gdy uzyc go jako edytora zewnetrznego dla programu (s)ftp to pliki nie dzialaja w tabach, bo TextMate robi taby tylko dla projektów. Do PHP/HTML to w sumie i textwrangler (darmowy) plus jakis klient FTP (darmowego nie znam)

#36 bash3r

bash3r
  • 140 postów
  • SkądParyż / Świnoujście

Napisano 07 marca 2010 - 03:54

Ja używam TextMate. Jednak w nowej firmie panuje Coda co dla mnie nie jest złą wieścią - w końcu motywacja by zmienić bo kusiła już dłuższy czas ;) Oba są warte swojej ceny.

Wracając do tematu platformy. Tak jak feuerfest wspomniał teraz już aplikacje desktopowe odchodzą w zapomnienie nawet w środowiskach enterprise. Web i "chmurki" to potęga. Weźmy nawet Adobe AIR - web na desktopie :)
To prawda, że pracy dla programistów .NET i innych wynalazków MS jest dużo ale dla programistów BlackBerry też jest sporo ale jest tego prosty powód - platformy zamknięte (BB musiał zrobić swojego klienta Twittera bo nikt nie był wstanie ;) ). Nikt nie chce na te platformy programować a niektóre korporacje wydały grube miliony na infrastrukturę i stworzenie aplikacji w .NET i teraz szukają programistów i oferują dużą kasę bo nie mają jak rozwijać swoich produktów.

Musisz sobie zadać pytanie czy to będzie Ci sprawiało przyjemność ? Robiąc w .NET musisz mieć Windowsa, robiąc w PHP/Pythonie możesz zmieniać systemy i programy jak rękawiczki. Znowu Java to zasobożerca i jak widzę coś w Javie na stronach to uciekam ;)

Co do technologi MS: jak mi kazali się na studiach uczyć VB to napisałem im kalkulator i wyszedłem z zajęć - wiem jestem pełen uprzedzeń i jestem z nich dumny :)
http://podkowski.com/VB2.JPG

#37 tomhry

tomhry
  • 19 postów

Napisano 07 marca 2010 - 12:48

Wydaje mi się, że nie powinieneś w tej chwili kierować się tym co obecnie jest najbardziej popularne przy rozpoczynaniu przygody z programowaniem, bo kto wiedział że chmura będzie przyszłością parę lat temu? W dawnych czasach do zadań hardcorowych był asembler a teraz hmm nie wiem czy komukolwiek się chce w to bawić. Masz net, książki pobaw się php, pythonem może pascal i tak jak ktoś pisał wcześniej sorry ale na start gierki to za wysokie progi zacznij od wyliczania wartości funkcji, prostego kalkulatora etc. Złap o co w tym chodzi. Będziesz miał problemy to będziesz szukał specyficznego narzędzia do jego rozwiązania. A i jeszcze jedno będę się upierał, że matematyka to podstawa. Oczywiście popierdułki dla drobnej kasy webowe można pisać będąc matematycznym debilem ale już prawdziwe projekty, w których się jest kierownikiem i projektantem są niemożliwe do finalizacji bez matmy.

#38 bash3r

bash3r
  • 140 postów
  • SkądParyż / Świnoujście

Napisano 07 marca 2010 - 16:07

A i jeszcze jedno będę się upierał, że matematyka to podstawa. Oczywiście popierdułki dla drobnej kasy webowe można pisać będąc matematycznym debilem ale już prawdziwe projekty, w których się jest kierownikiem i projektantem są niemożliwe do finalizacji bez matmy.


No tak ale wydaje mi się, że na stanowisko kierownicze to nie wezmą byle matematyka z miesięcznym doświadczeniem w programowaniu ;)
Debilem nie można być jednak i doktorkiem też nie trzeba być :) Ja zawsze wychodziłem z założenia, że jeśli wiesz gdzie czegoś szukać i od czego zacząć to połowa sukcesu :)

#39 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 07 marca 2010 - 16:30

Taka ciekawostka jak niektóre firmy rekrutują programistów, dają kartkę papieru, ołówek bez gumki i każą napisać kawałek kodu. Chodzi o to że doświadczeni programiści sobie poradzą, a nowicjusze bez pomocy dokumentacji mają problem. Chodzi o znajomość danej technologi/framework itp, znajomości użycia zestawu klas itd., a nie tylko składni języka, dlatego właśnie kartka i ołówek. Oczywiście nie znaczy to że jak ktoś się pomyli i kod się nie skompiluje to od razu odpada.

#40 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 07 marca 2010 - 16:54

Taka ciekawostka jak niektóre firmy rekrutują programistów, dają kartkę papieru, ołówek bez gumki i każą napisać kawałek kodu. Chodzi o to że doświadczeni programiści sobie poradzą, a nowicjusze bez pomocy dokumentacji mają problem. Chodzi o znajomość danej technologi/framework itp, znajomości użycia zestawu klas itd., a nie tylko składni języka, dlatego właśnie kartka i ołówek. Oczywiście nie znaczy to że jak ktoś się pomyli i kod się nie skompiluje to od razu odpada.


u mnie jest whiteboard i pisaki. moze byc nawet pseudokod, programista nie ma znac na pamiec kazdej istrukcji, od tego ma dokumentacje online, ale ma sobie dac rade z problemem, najlepiej na kilka sposobow

#41 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 07 marca 2010 - 17:04

Otóż to, może być pseudo kod. Ale też chodzi o to że doświadczony programista poradzi sobie z kodem niższego poziomu np. wyciągniecie danych z bazy za pomocą mysql_connect(), mysq_query() i mysql_fetch_array(). A nowicjusz może od razu zaczął od frameworków, ORM itp i może mieć z tym problem. Chodzi o to, że ja nawet teraz, gdzie chyba od 3 lat używam głównie ORM i nie napisałem linijki jak wyżej już bardzo dawno, to te rzeczy mam we krwi (że tak powiem) i mogę w ciemno w nocy pisać mysql_connect ... ... Po prostu napisałem się kiedyś tyle tego że nie zapomnę tego nigdy. To tylko przykład z tym mysql_connect(), nie brać tego dosłownie jako przykładu na "doświadczonego programistę".

#42 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 09 marca 2010 - 21:56

Nie wybieraj liceum "pod naukę programowania" bo to błąd. Wybierz pod względem matematyki, fizyki, bo to na maturę się bardziej przyda. A programowanie: na początek polecam książkę Grębosza "Symfonia C++", jeżeli masz dosyć HTMLa i chcesz coś więcej. Na MacOSX możesz zainstalować Developer Tools(z płyty OSX najlepiej, jak nie masz to z developer.apple.com ), jest tam zarówno dla C, C++, Javy jak i Obj.C. Polecam jednak przed nauką Obj.C nauczyć się przynajmniej C++, chociaż lepiej C. Jakbyś miał problemy z podstawą obsługi Xcode to pytaj w dziale "Programowanie". Co do kodu: czytaj opisy błędów, bo to podstawowa umiejętność("czemu mi tu się nie kompiluje" to nic w porównaniu "czemu mi się program wywala"). Jeszcze kwestia "Windows czy Linux czy OSX". Tak naprawdę tutaj co chcesz, różnica w sofcie i niektórych bibliotekach. Nie zdziw się, jeśli np. będziesz chciał korzystać z biblioteki "windows.h" na OSX i nie będzie działać.

#43 mikro123

mikro123
  • 1 274 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 marca 2010 - 22:38

Całe to SDK mam na Macu ale ja jednak chyba zacznę to PHP co do szkoły to zupełnie zły wybór wybranie mat-inf-fiz lub mat-inf?? Macie może jakieś doświadczenia?? Ja nie chce się w takiej szkole nauczyć programować bo to nie możliwe ale załapać jakaś potrzebna wiedzę czy coś takiego

#44 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 09 marca 2010 - 22:59

Ja jestem po mat fiz inf, ale to "inf" to było właściwie dodatkiem... Jest "inf" w nazwie bardzo często, ale nie zwracaj zbytniej uwagi na to. Właściwie nawet "inf" się pomija w nazwie, bo poziom informatyki to najczęściej "napisz cośtam w wordzie, excelu" (a później i tak na studiach 2 osoby na 100 zdają excela, jak to kumpel opowiadał). Moim zdaniem "matfiz" to dobry wybór, "matfizinf" to właściwie to samo. Nie łącz programowania z liceum. Jak myślisz o studiach inżynierskich to chyba wszędzie(bynajmniej na bardziej technicznych) uczą programować, więc niegłupim pomysłem jest coś umieć na starcie, bo nie wiadomo kto będzie tłumaczył. Przeważnie zaczyna się od Pascala lub C. Jeśli programowanie w szkole, to dopiero studia. Wcześniej to jest random, w jednym liceum wytłumaczą super, w innym "przepisz to z kartki i naucz się na pamięć". Naukę programowania można zacząć od każdego języka, jednak C jest podstawowym. Dziwne, że wiele nowych języków jest bardzo podobna do niego... Może dlatego że wszystkie bazują na C....

#45 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 09 marca 2010 - 23:02

Nie wszystkie ;) Ruby, Python zupełnie jeśli chodzi o składnię języka nie bazują na C.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych