Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Świeża instalacja Big Sur i reset ustawień Firefoxa po restarcie


Najlepsza odpowiedź cronopioverde , 23 maja 2021 - 16:36

[…] w związku z tym, że moja przygoda z systemem Apple trwa jakieś 8 dni, to nie rozumiem jeszcze jego działania. […]

 

Właśnie dlatego w takich wypadkach najlepiej na początku postępować po prostu ściśle według instrukcji, potem już można "na żywioł".

 

Czy przeczytałeś wskazówki od Mozilli, jak "instalować" Firefox na Macu? Wyświetlają się zaraz po rozpoczęciu pobierania z ich strony. Są również dostępne tutaj: https://support.mozi...-komputerze-mac. Zalecam zerknięcie. Pozwoli Ci to uniknąć kolejnych pytań i wątpliwości na temat wielu innych aplikacji, które "instaluje" się w ten sam sposób.

 

Warto w ogóle poświęcić kilka chwil na przeczytanie jakiegoś wstępniaka o absolutnych podstawach (choćby i książkę-poradnik autorstwa m.in. kolegi współpracującego niegdyś z MyApple, Jaromira Koppa) po to, żeby zaoszczędzić sobie tracenia wielokrotnie większej ilości czasu w przyszłości na szukanie rozwiązań błahych zagwozdek po forach i guglach. Nie chcesz czytać? Można obejrzeć – zajrzyj na kanał Gary'ego Rosenzweiga i sekcję o podstawach macOS: https://www.youtube....hikWZFLnovEw6CX. No i są strony Apple, jak już wspomniano. Powodzenia.

Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 DonAndress

DonAndress
  • 5 postów

Napisano 23 maja 2021 - 07:37

Cześć.

Po pewnych perturbacjach udało mi się wrzucić czystą instalkę Big Sur na MacBooka Air 2015 (oryginalny Yosemite zajechany przez żonę).
Działa całkiem ok.

Jednak w związku z tym, że moja przygoda z systemem Apple trwa jakieś 8 dni, to nie rozumiem jeszcze jego działania.

Ściągnałem ze strony Mozilli instalkę Firefoxa w pliku .dmg (nie wiem dlaczego nie ma w sklepie), zainstalowało się, przypiałem skrót do doka i w sumie działa, ale...

Moje pytanie - dlaczego po każdym pełnym restarcie systemu Firefox traci wszelkie ustawienia oraz rozszerzenia?

Odpalam z tej ikony z doka i jakby odpalała się zupełnie świeża instalacja Firefoxa...

#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 508 postów
  • Płeć:

Napisano 23 maja 2021 - 07:58

Jak zainstalowałeś Firefoksa? Jakie dokładnie kroki zostały wykonane?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 DonAndress

DonAndress
  • 5 postów

Napisano 23 maja 2021 - 12:09

Ściągnąłem .dmg że strony Mozilli, po ściągnięciu dwuklik na tym pliku i dalej już samo poszło. Jedyne co dałem, to żeby już nie weryfikował pliku ściągniętego z internetu.
Następnie włączyłem Firefoxa (albo sam się włączył, nie pamiętam już), kliknąłem na ikonie w domku, żeby przypiąć do doka i tyle.

Użytkownik DonAndress edytował ten post 23 maja 2021 - 12:11


#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 maja 2021 - 13:31

A kiedy był krok przeciągnięcia ikony aplikacji do /Applications?
'Ikona domku' w samym Fx to nie jest żadne przypinanie do docka, tylko przejście do strony domowej.

 

Zacznij od podstaw - na appple.com/apple.pl są tutoriale o podstawowych rzeczach dotyczących macOS.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 DonAndress

DonAndress
  • 5 postów

Napisano 23 maja 2021 - 14:26

A kiedy był krok przeciągnięcia ikony aplikacji do /Applications?
'Ikona domku' w samym Fx to nie jest żadne przypinanie do docka, tylko przejście do strony domowej.

 

Zacznij od podstaw - na appple.com/apple.pl są tutoriale o podstawowych rzeczach dotyczących macOS.

Tego kroku z przeciągnięciem do /Applications nie było, zrobię.

 

"Ikona domku" - to była autokorekta.
Miało być "kliknąłem na ikonie w doku, żeby przypiąć do doka", czyli wybrać taką opcję.



#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 maja 2021 - 15:45

Aplikacje należy _zainstalować_, czyli skopiować z .dmg 'gdzieś', a .dmg usunąć (znaczy możesz chomikować, ale nie jest do niczego potrzebny).


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 23 maja 2021 - 16:36   Najlepsza odpowiedź

[…] w związku z tym, że moja przygoda z systemem Apple trwa jakieś 8 dni, to nie rozumiem jeszcze jego działania. […]

 

Właśnie dlatego w takich wypadkach najlepiej na początku postępować po prostu ściśle według instrukcji, potem już można "na żywioł".

 

Czy przeczytałeś wskazówki od Mozilli, jak "instalować" Firefox na Macu? Wyświetlają się zaraz po rozpoczęciu pobierania z ich strony. Są również dostępne tutaj: https://support.mozi...-komputerze-mac. Zalecam zerknięcie. Pozwoli Ci to uniknąć kolejnych pytań i wątpliwości na temat wielu innych aplikacji, które "instaluje" się w ten sam sposób.

 

Warto w ogóle poświęcić kilka chwil na przeczytanie jakiegoś wstępniaka o absolutnych podstawach (choćby i książkę-poradnik autorstwa m.in. kolegi współpracującego niegdyś z MyApple, Jaromira Koppa) po to, żeby zaoszczędzić sobie tracenia wielokrotnie większej ilości czasu w przyszłości na szukanie rozwiązań błahych zagwozdek po forach i guglach. Nie chcesz czytać? Można obejrzeć – zajrzyj na kanał Gary'ego Rosenzweiga i sekcję o podstawach macOS: https://www.youtube....hikWZFLnovEw6CX. No i są strony Apple, jak już wspomniano. Powodzenia.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#8 DonAndress

DonAndress
  • 5 postów

Napisano 23 maja 2021 - 16:51

Działa.
Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi.



#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 508 postów
  • Płeć:

Napisano 23 maja 2021 - 18:35

Skoro problem jest rozwiązany, to pozwolę sobie zamknąć temat. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych