Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Najbardziej lubiana zawartość


#11982 Zmiana wyglądu Mac OS X

Napisane przez Psychopulse w 05 lutego 2007 - 12:48

Co chwilę ktoś zakłada nowy temat o ikonkach, tapetach itp. więc chyba dobrym pomysłem będzie założyć jeden przyklejony temat, w którym będzie można wszelakiej maści linki dodawać ;)

W pierwszym poście chciałbym też umieścić link do mini poradnika na temat zmian wyglądu Mac'owego interfejsu, napisałem to kiedyś ale jakoś nie miałem czasu wrzucić do netu - mam nadzieję, że komuś się przyda ;)

Code poradził, aby zamieścić to również w formie posta na forum więc jedziemy z postem a link z plikiem do ściągnięcia nadal aktualny poniżej ;)

POST ZAWIERA GRAFIKI - POCZEKAJ AŻ SIĘ POJAWIĄ!

MAC OSX Gui Customizing Guide, czyli jak zmienić wygląd interfejsu Twojego Mac'a.
Postaram się w tym dokumencie umieścić jak najwięcej informacji na tematy takie jak:


DESKTOP PICTURES:

- jak zmieniać tła biurka,
- jak dodać foldery ze swoimi propozycjami na tło biurka do menu w System Preferences,
- inne możliwości Desktop Pictures,


SCRENSAVERS:

- wygaszacze ekranu - ustawienia,


IKONKI:

- zmiana pojedynczych ikonek,
- zmiana ikonek całego systemu,
- zmiana ikonek w Dock'u
- tworzenie własnych ikonek


GUIKIT THEMES:

- czym zmienic wygląd interfejsu systemowego,ZMIANA CZCIONEK:

- Silk


Uwalnianie ukrytych możliwości systemu:

- TinkerTool


-[]-Dołączona grafika


Aby zmienić tło biurka należy: kliknąć prawym przyciskiem myszy na biurko i wybrać "Change Desktop Background..." lub kliknąć
jabłuszko w lewym górnym rogu ekranu i wybrać: "System Preferences" - "Desktop & Screensaver".
Można również kliknąć ikonkę "System Preferences" w dock'u i wybrać: "Desktop & Screensaver".

Po wybraniu funkcji zmiany tła biurka pojawi się okno, w którym po lewej stronie znajdujemy foldery z grafikami/zdjęciami do wybrania - po kliknięciu na wybrany folder jego zawartość wyświetli się w głównej części okna, w formie miniaturek obrazów. U góry znajduje się miniaturka obecnego tła biurka. Pod nią umieszczone jest menu opcji, które pozwala na różne rodzaje kompozycji wybranego tła - jeśli np. wybrany obrazek ma inną rozdzielczość niż nasze biurko, możemy wybrać opcję "Stretch to fill screen" lub "Tile" w przypadku gdy używamy wzorków.


Dołączona grafika


Oprócz stałych folderów Apple znajdujących się w menu po lewej, widzimy również "Pictures Folder" - dzięki niemu możemy wybrać zdjęcie/grafikę znajdujacą się w folderze "Pictures".

Choose folder pozwala na wybranie dowolnego folderu z grafikami.

Ustawienie podstawowe pozwala na korzystanie tylko z jednego takiego folderu ale jakiś czas temu znalazłem sposób aby to zmienić i dzięki temu posiadam w menu kilkanaście folderów z grafikami ;)

Jak to zrobić - operacja jest bardzo prosta:

- wybieramy foldery ktorych chcemy używać i przenosimy do: Macintosh HD/Library/Desktop Pictures;

- idziemy do: /System/Library/PreferencePanes/DesktopScreenEffectsPref.prefPane (klikamy prawym i wybieramy: Show Package Contents)/Contents/Resources/DesktopPictures.prefPane (klikamy prawym i wybieramy: Show PAckage Contents)/Contents/Resources/ - kopiujemy plik Collections.plist. i wklejamy go gdzieś, np. do folderu Documents, aby mieć tzw. backup, gdy zechcemy przywrócić menu do pierwotnej wersji.
- Wklejamy ten sam plik np. na biurko (ważne, żeby nie edytować tego, który znajduje się w Documents) i otwieramy go za pomocą Text Edit.


Dołączona grafika


Fragment zaznaczony na niebiesko kopiujemy i wklejamy gdziekolwiek w liście, pamiętając jednak, aby zachowała ona identyczną ciągłość zapisu - czyli takie same nawiasy w tych samych miejscach itd.

Następnie zmieniamy:

identifier = tutaj wpisujemy nazwe swojego folderu zamiast abstract

path = "/Library/Desktop Pictures/ tutaj wpisujemy nazwe swojego folderu zamiast Abstract";

Należy pamiętać o wielkich i małych literach!

Gdy już dokonamy wpisów dotyczących każdego z dodanych przez nas folderów wciskamy na klawiaturze jabłko+s i zamykamy Text Edit.

Następnie klikamy na nasz zmieniony plik Collections.plist i przeciagamy go do folderu w którym znajduje się oryginał, ( powinniście mieć nadal to okno otwarte czyli tu: /System/Library/PreferencePanes/DesktopScreenEffectsPref.prefPane (klikamy prawym i wybieramy: Show PAckage Contents)/Contents/Resources/DesktopPictures.prefPane (klikamy prawym i wybieramy: Show Package Contents) /Contents/Resources/

Pojawi się informacja - klikamy Authenticate, wpisujemy hasło i ok.

Zamykamy okna i gotowe - foldery dodany przez nas znajdują się teraz w menu Desktop ;)


Dołączona grafika


Poniżej Choose folder znajdują się też lista albumów o pokazów slajdów które stworzyliśmy w iPhoto - każdy z nich może być również użyty jako źródło obrazów. Kolejną funkcją jaką możemy wykorzystać jest znajdujące się w dolnej części okienka "Desktop & Screensaver" Change picture - dzięki temu możemy wybrać automatyczną zmianę tła biurka w różnych odstępach czasu - wybranie opcji 5 sekund stwarza fajne wrażenie, że tło biurka jest animowanym wygaszaczem ;)

Strony z Desktop Pictures:

PixelGirlPresents, interfaceLift, GuiKit, SocksOff, Desktopography, deviantArt, Psychopulse

-[]-


Dołączona grafikaDołączona grafika


Pozostając w tym samym oknie w którym wybieramy tła biurka klikamy na przycisk Screen Saver.
Podobnie jak w przypadku orazów, po prawej mamy menu z którego wybieramy wygaszacz którego będziemy używać. Podstawowy zestaw Apple zawiera szereg wspaniałych screen saver'ów. Identycznie jak w przypadku Desktop Pictures możemy
wybrać album iPhoto z listy znajdującej się poniżej - zostanie automatycznie przekształcona w animowany pokaz slajdów.
Możemy również dodawać wygaszacze ścignięte z internetu - taki screen saver umieszczamy po prostu w Library/Screen Savers
i gotowe.
W zależności od rodzaju wygaszacza, może on mieć różne opcje i możliwości ustawień, które możemy zmieniać wg. własnych upodobań klikając przycisk Options...
Przycisk Test pozwoli zobaczyć nam jak Screensaver wygląda w akcji - mamy też podgląd w formie miniaturki w środkowej części okna.
W dolnej części okna znajdują się opcje pozwalające na ustawienie:
- czasu po którym ma włączyć sie wygaszacz,
- przycisk Hot Corners... dzieki któremu, możemy wybrać który z rogów ekranu będzie uaktywniał Screen Saver natychmiast.

Strony z ScreenSavers:

Tutaj-[]-Dołączona grafikaAby zmienić ikonkę dowolnego pliku - klikamy na wybraną ikonkę prawym - Get Info - w oknie które się pojawi klikamy na małą grafikę która znajduje się w górnej częsci okna (pojawi się niebieska obwódka) i wciskamy klawisze Jabłko+c, lub z paska menu wybieramy Edit - Copy.Dołączona grafikaWybieramy plik którego ikonke chcemy zmienić i powtarzamy powyższą operację tyle, że po kliknięciu na górną miniaturkę zamiast
Jabłko+c wciskamy Jabłko+v, lub wybieramy w menu Edit - Paste.

Aby zmienić ikonki całego systemu oraz ikonki Finder i Trash w dock'u potrzebna jest znakomita aplikacja firmy Panic o nazwie CandyBar


Do pobrania stąd: Candybar - program płatny, 12.95 us.

Pozala on zapisywać całe komplety ikonek jak też i dowolne ich mieszanie.

Ikonki w aplikacji znajdujących się w dock'u zmieniamy identycznym sposobem jak opisany powyżej, jednak aby nowa ikonka pojawiła się w dock'u, musimy najpierw wyrzucić z niego starą i przeciągnąc do niego aplikację ze zmienioina ikonką, lub używając aplikacji TinkerTool kliknąc przycisk - Relaunch Dock.

TinkerTool do pobrania stąd: TinkerTool - program darmowy

Tworzenie własnych ikonek - jest bardzo proste, wystarczy pobrać sprytną aplikację o nazwie iConverter, który dowolną grafikę zamienia na wybrany przez nas format, w tym właśnie .icns i nadaje wymiary 128x128 px.

Do pobrania stąd: iConverter = program darmowy


Można też tworzyć w pełni profesjonalne ikonki w Photoshopie, korzystając z plug-in'a dostępnego tutaj:

iconBuilder


Strony z ikonkami:


http://www.iconfactory.com/, http://www.rad-e8.com/, http://www.widgetwidget.com/icons.html, http://www.pixelgirl...s.com/icons.php, http://www.pixelpressicons.com/, http://www.vanillasoap.com/, http://www.mixthepix.com/, http://www.louiemantia.com/, http://jonas.seph.ws.../portfolio.html, http://homepage.mac....esign/icons.htm, http://psycho.falba.net-[]-Dołączona grafika


GuiKit Themes, czyli zmiana wyglądu interfejsu, jest możliwa dzięki aplikacji o nazwie ShapeShifter,
do pobrania stąd: Shapeshifter by Unsanity - progrm płatny
Umożliwia ona używanie wielu styli wyglądu okien, aplikacji całego systemu.
Obsługa aplikacji jest bajecznie prosta, po prostu pobieramy temat który chcemy użyć - przycisk Download, następnie Apply[b/] - w menu po lewej wybieramy z listy pobrany wcześniej Temat i klikamy Apply Changes.


Dołączona grafika


Log out/log in i gotowe - cały system wygląda kompletnie inaczej ;)

Aby zresetować wygląd do stanu podstawowego - System Preferences - ShapeShifter - Restore Defaults.

Tematy do pobrania stąd: interfaceLift

Aby stworzyć swój własny Temat: [ul=http://www.geekspiff.com/software/themepark/]Themepark by Geekspiff[/url]

-[]-http://img251.images...18/fontygm4.pngAby zmienić czcionkę w całym systemie, a nawet w aplikacjach wystarczy użyć aplikacji o nazwie SILK

Do pobrania stąd: Silk by Unsanity - program płatny

Jeśli chcemy zmienić czcionkę idziemy do System Preferences - SILK zaznaczamy SIlk Enabled i przechodzimy do Font Settings
Tutaj możemy wybrać, które z czcionek chcemy zastąpić innymi - zaznaczając Font Substitution Enabled i wybierając Oryginal Font - czcionkę którą chcemy zastąpić oraz Replace With - czcionkę której będziemy używać.
Możemy też automatycznie zastąpić wszystkie czcionki jedną wybraną przez nas, zaznaczając Custom Theme Font oraz Fast, klikamy dwukrotnie ramkę znajdującą się poniżej i wybieramy czcionkę której chcemy używać.
Zamykamy SILK - Log Out/Log In i gotowe.


Przykład systemu ze zmienioną czcionką: screen

-[]-


TinkerToolhttp://img267.images...529/tinkso9.pngTinkerTool to bardzo fajna, darmowa aplikacja, pozwalająca na użycie funkcji które system już posiada ale nie są one dostępne w standardowym menu.
Konfiguracja i użytkowanie są bajecznie proste - po prostu zaznaczamy które właściwości mają zostać uruchomione i użyć przycisku Relaunch - odpowiednio dla każdego działu. Polecam zwłaszcza opcję Use Transparent icons for hidden applications w dock'u - dzięki której ikonki ukrytych programów stają się półprzezroczyste - czasami jest to bardzo przydatna funkcja ;)

-[]-


Mam nadzieję, że ten tekst się komuś przyda- życzę miłej zabawy z interfejsem Mac OS X.

[b]"Tekst do użytku prywatnego/niekomercyjnego.


Pozdrawiam ;)

p.s. Plik w formie tekstu z grafikami do obrania stąd: http://psycho.falba.net/guitweak.zip

Ponieważ artykuł Psychopulse jest świetny a problem zmiany wyglądu systemu pojawia się często - przyklejam temat. Dzięki, Psycho!
MF-Insider#13955 [Widget] słownik ling.pl

Napisane przez psajcho w 25 marca 2007 - 23:06

Podgląd
Dołączona grafika

Informacje
Słownik ling.pl

Pliki do pobrania
widget


#2247129 iPhone 11 Pro/iPhone 11 Pro Max – dyskusja

Napisane przez m-graficzny w 08 października 2019 - 21:03

Była chwilka, więc na szybko. Prawdziwa noc

 

Lustro: D810 z AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8E ED VR - ISO 10000, 1/20, f3,5 - z ręki, ale stabilnie z podparciem na parapecie + VR, chodzi o efekt strzelenia zdjęcia, bez bawienia się w laboratorium. Nie chciałem przekraczać ISO 10000, wiec czas tak długi (tak ciemno), co chciałem zaznaczyć, aby pokazać, do jakich ustawień trzeba doprowadzić pełną klatkę, aby cyknąć zdjęcie w poniższych warunkach. Nie robiłem na pełnym otworze, aby wyciągnąć więcej ostrości ze szkła. Strzał w RAW, pełna klatka 36 Mpix. 1:1 prosto do JPG bez jakiejkolwiek ingerencji, odszumiania, wyostrzania. Tu także zakres dynamiczny jest nieporównywalnie wyższy niż na iP i można było z tego pliku dużo wyciągnąćć, ale nie o to tu chodzi.

 

Telefon: iPhone 11 Pro Max - obiektyw szeroki (standardowy), 3 s night mode, BEZ PODPIERANIA SIĘ O COKOLWIEK.

 

Kolejno:

Zdjęcia obok siebie ~50% i 100% (wieksza rozdzielczość pliku w D810) - https://imgur.com/zeUFfaT

Crop iP 100% - https://imgur.com/UJhChAz

Crop iP 200% - https://imgur.com/mjAPsO5

Crop iP 400% - https://imgur.com/slbV4Xn

 

EDIT:

I teraz pytanie za 100 pkt :D Jak myślicie. Które zdjęcie wybierze większość patrząc na 1 link, czyli pełne kadry? Zdjęcie iP zrobiłem dosłownie w 5 sekund i koniec roboty. Po chwili na MBP po chmurze i gotowe.

Nastawiając lustro trzeba było strzelić kilka testówek, bo światłomierz oczywiście takie coś bierze za skrajnie niedoświetlone, więc leciałem na czuja, aby zrównać ekspozycje z iP. Potem karta SD w MBP, zgrać do COP i wyeksportować JPG do 100% bez ingerencji. Zleciało jakieś 10 min... I o to się właśnie rozbija.

 

W dodatku, mam 2 TB w chmurze. Po tych 5 sekundach mam to zdjęcie wszędzie, tak samo jak to z 2008 roku, które mogę w każdej chwili zobaczyć na iP. To co robiłem lustrami, cholera wie gdzie jest.
#1948262 Witam jestem zakochany w macbooku

Napisane przez Gregory w 09 stycznia 2015 - 11:19

a tak swoją drogę radzę spróbować jednak zakochać się w dziewczynie a nie macbooku;)

 

Dziewczyny są przereklamowane. Większość modeli jest używanych i ma różne ukryte wady, trudno dostrzegalne na początku. W przypadku modeli nieużywanych to już zupełna tragedia — wady fabryczne najczęściej po prostu uniemożliwiają normalną eksploatację. A sumarycznie taka dziewczyna wychodzi znacznie drożej od MacBooka z Retiną. No i takiego MacBooka, gdy się znudzi, można łatwo opchnąć na Allegro, podczas gdy w przypadku dziewczyny wartość odsprzedaży jest bliska zeru. Niektórzy nawet dopłacają, aby pozbyć się danego modelu ze swojego życia.

 

Wierz mi: zostań przy MacBooku.
#1999175 [Pokaż] swojego Maca [BEZ ZADAWANIA PYTAŃ]

Napisane przez pawellego w 30 sierpnia 2015 - 10:50

IMG_6554.jpg

 

:)
#12576 MacOS, Classic, X - co i jak w kolejnych systemach Makowych

Napisane przez altcomputing w 19 lutego 2007 - 19:12

Do użytkowników obeznanych ze sprawą:
Proszę o weryfikację i poprawki, tekst powstał w lekkim pośpiechu, może być więc niekompletny, lub zawierać błędy językowe bądź merytoryczne. A może ktoś chciałby dorzucić coś od siebie?

---

W związku ze sporą ilością pytań odnośnie MacOS, oraz możliwości jego upgrade'owania, postanowiłem stworzyć mini-przewodnik po poszczególnych wersjach systemu MacOS, oraz MacOS X. Mam nadzieję, iż pomoże on świeżo upieczonym użytkownikom Macintoshy w połapaniu się w gmatwaninie numerków, Classiców itd...

Pierwsze systemy MacOS pojawiły się wraz z komputerami Apple Macintosh 128k w 1984 roku. Nie będę się nad nimi rozwodził, ten, kto kupuje starego Macintosha, doskonale będzie wiedział, jaki system mu "zaaplikować". Dlatego od razu przeniosę się 10 lat do przodu.

W 1994 roku Apple wprowadził na rynek pierwsze komputery PowerMacintosh. Zastosowane w nich procesory PowerPC, powstałe we współpracy Apple, IBM oraz Motoroli, daleko wyprzedały epokę pod względem "filozoficznym", a ich kolejne modele zdawały się daleko wyprzedać wydajnościowo konkurencyjne rozwiązania oparte o architekturę x86 Intela.

System Software 7.x


Pierwszą wersją systemu MacOS przystosowaną do pracy z komputerami PowerMacintosh była wersja 7.1.2, która szybko zastąpiona została wersją 7.5, z dalszymi poprawkami - 7.5.1 ... 7.5.3, oraz 7.6. Do starszych modeli komputerów PowerMacintosh, z procesorami PowerPC 601, 603 poniżej 120MHz, i z niewielką ilością pamięci RAM (8-16MB), właśnie te wersje systemu zdają się być optymalne. Warto nadmienić, że angielskojęzyczna, a także spolszczona wersja systemu 7.0.1 oraz 7.5 jest legalnie, i za darmo dostępna do pobrania ze stron Apple.

MacOS 8


Ta wersja systemu MacOS zaprezentowana w 1997 reprezentuje spory krok naprzód w historii systemów Apple. Odświeżony wygląd, ogrom nowych możliwości oraz znacznie podniesiona ergonomia pracy stanowią o ogromnej przewadze nad poprzednimi wydaniami. Niestety, wersja ta nie jest już darmowa, dlatego trzeba się nieraz sporo natrudzić, aby ją zdobyć. Nieraz pojawiają się CD z MacOS 8 na Allegro, w cenie ok. 50-70zł, a więc pieniądz niewielki, trzeba tylko przydybać okazję.
Od strony wymagań sprzętowych MacOS 8 wypada już znacznie gorzej od poprzedników. W miarę znośnie pracuje się od około 24MB RAM wzwyż, co do procesora - polecam przynajmniej 603e/603ev (od 120MHz wzwyż).
Warto nadmienić, iż MacOS 8.0 posiada darmowy upgrade do MacOS 8.1, który szczerze polecam, ze względu na znaczną poprawę jakości pracy, oraz na nowy system obsługi plików HFS+ (Mac OS Extended), obsługujący partycję dysków powyżej 2GB.
MacOS 8.1 to ostatnia wersja systemu, którą da się zainstalować na komputerach nie posiadających (jeszcze) procesora PowerPC, kolejne wersje działały już jedynie na komputerach go posiadających.

MacOS 8.5, 8.6


To kolejny krok milowy w dziejach MacOS. System poraz pierwszy w pełni korzystał z dobrodziejstw procesorów PowerPC, ze względu na rezygnację z kodu dla poprzednio używanej serii procesorów Motorola MC680x0, która na PowerPC musiała być emulowana (udawana), co powodowało spory spadek wydajności. W rezultacie system, mimo ogromnych różnic polegających na ilości funkcji, "bajerów" itp, wcale nie traci na prędkości w stosunku do 8.1, a wręcz przeciwnie, jest często wyraźnie od niego szybszy. Polecam do komputerów bazujących na PowerPC 603(e/ev), oraz wolniejszych PowerPC 604 (do 150MHz).
Jeśli to możliwe, od razu proponuję zdobyć wersję 8.6, poprawioną wielu wad i błędów z wersji 8.5, jednakże jeśli nadarzy się okazja kupna wersji 8.5, warto się zainteresować, gdyż upgrade z 8.5 do 8.6 jest darmowy, do pobrania z witryny Apple.

MacOS 9.0, 9.0.4Po ogromnym sukcesie wersji 8.6, przyszedł czas na odświeżenie. MacOS 9.0 zawiera kolejną dawkę nowych funkcji, a od wersji 9.0.4 (chyba) obsługę środowiska Classic w MacOS X (o tym później). Więcej o nim już za chwilę, jak tylko za darmo zupgrade'ujemy do

MacOS 9.1Jest jak Service Pack 2 do Windowsa XP - system niby ten sam, ale jakże nowy. Jest to najstarsza obecnie sensownie (jeszcze) używalna wersja MacOS. System jest żwawy, i warto go zainstalować nawet na komputerach dobrze radzących sobie z następcą - Mac OS X, gdyż ze względu na budowę, jest od niego szybszy, i znacznie lepiej nadaje się do pracy np. pod emulatorem VirtualPC, czy Adobe Photoshop.
Jest to ostatnia wersja systemu, nie wymagająca procesora PowerPC 750 (popularnego "G3").
Polecany dla komputerów wyposażonych w minimum 64MB RAM, oraz procesory PowerPC 604 od 150MHz.

Mac OS 9.2.xSą zasadniczo zbiorem (darmowych dla posiadaczy MacOS 9.1) poprawek, ułatwiających współżycie z MacOS X. Dlatego nie dziwi fakt, iż wymaga on przynajmniej procesora PowerPC G3, podobnie jak MacOS X. Polecam instalację w przypadku posiadania równocześnie MacOS 9 oraz Mac OS X. Najwyższy numerek to 9.2.2.


MacOS X


Ponieważ, podobnie jak w świecie Windowsów (przejście z 9x/ME na NT-podobne 2000 oraz XP), zaszła potrzeba gruntownego odświeżenia systemu, kolejna wersja MacOS - MacOS X - tak naprawdę niewiele ma wspólnego z poprzednikami, oprócz nazwy, oraz producenta.

System MacOS X był rewolucją. To właśnie jego premiera, oraz powrót twórcy Apple, Steve'a Jobsa, postawiły podupadającą firmę na nogi. Wcześniejsze wersje systemu, mimo niezaprzeczalnych zalet - prędkości i prostoty, posiadały istotne wady, które szczególnie zaczęły doskwierać wraz z rozwojem systemu Windows - brak dobrze rozwiązanej wielozadaniowości i niestabilność stały się denerwujące i Apple tracił klientów na rzecz Windowsowych PC. Potrzebne były radykalne zmiany.

Zbudowane w oparciu o UNIX-ową rodzinę BSD jądro Darwin systemu MacOS X jest niezwykle elastyczne, stabilne, oraz bezpieczne. Okupione jest to jednak wymaganiami - do znośnej pracy na MacOS X potrzebujemy przynajmniej procesora G3 350MHz oraz co najmniej 128MB RAM (choć i to stanowczo za mało, generalnie - im więcej, tym lepiej). Ponieważ dotychczasowe oprogramowanie dla MacOS 9 i starszych nie może natywnie pracować pod kontrolą MacOS X, stworzono środowisko Classic - będące maszyną wirtualną, umożliwiające uruchomienie uprzednio zainstalowanego MacOS 9.1 (najlepiej 9.2.2), i w miarę bezbolesne korzystanie z "klasycznych aplikacji". MacOS jest stabilny jak dobra metalowa konstrukcja (hmmm... czy Brushed Metal może do tego nawiązywać? - takie skojarzenie ;) ), i oferuje znacznie lepszą niż "stary" MacOS, a także Windows, wielozadaniowość.

Ciekawostka przyrodniczaW przeciwieństwie do rodziny systemów Windows, w Mac OS X każde kolejne wydanie jest wyraźnie szybsze od poprzedniego. Zasada ta działa, pod warunkiem spełnienia (a najlepiej sporego wyprzedzenia, o czym już było wspomniane) wymagań dotyczących zainstalowanej w komputerze pamięci operacyjnej.

Możliwości aktualizacjiW systemach MacOS X istnieją jasne zasady dotyczące aktualizacji. System numeracji wersji obejmuje trzy cyfry - 10.x.y. Darmowe aktualizacje dostępne są w obrębie "y", czyli np. mając MacOS X 10.3, możemy za darmo zaktualizować go do 10.3.9, itp.
Dostępne też bywają pakiety aktualizacji - np. z 10.0 do 10.1 - warunkiem możliwości zainstalowania takiego upgrade jest posiadanie zainstalowanej uprzednio wcześniejszej (o jeden numer) edycji MacOS X. Pakiety te nie są darmowe, ale nie są również drogie. Kiedyś udało mi się w iSpot w Auchan Bielany Wrocławskie kupić pakiet upgrade-ujący 10.0 do 10.1 oraz 9.1 do 9.2.1 za 25zł.


MacOS 10.0 oraz 10.1Mówiąc krótko - bardzo funkcjonalne wersje beta. Powolne i zasadniczo mało oprogramowania na nich działa. Nie polecam do normalnej pracy, najlepiej od razu zastanowić się nad

MacOS 10.2 "Jaguar"Pierwsza względnie używalna wersja nowego MacOS X. Po zupgradowaniu do 10.2.8 staje się względnie użytecznym narzędziem dla (bardzo) mało wymagających.

MacOS 10.3 "Panther"Absolutne dziś minimum do normalnej pracy na Macintoshu. System ten, zaktualizowany do najnowszej wersji 10.3.9 jest bardzo stabilny i szybki. Obecnie działa na nim ok. 90% oprogramowania dla MacOS X. System wymaga co najmniej iMaca, PowerMacintosha B&W G3, lub PowerBooka "Lombard" G3

MacOS 10.4 "Tiger"


Nie ma co ukrywać, najdoskonalsza, i najszybsza wersja MacOS X. Polecam, gdy tylko możliwa jest jej instalacja. NIE POLECAM instalować przy 256MB RAM, od 320 w górę już można się pokusić. Najnowsza obecnie aktualizacja nosi numer 10.4.8. Wymagania - iMac DV, PowerMacintosh G3 B&W, PowerBook Firewire ("Pismo")


Podsumowanie:


1. Systemy operacyjne MacOS dzielimy na dwie zasadnicze grupy:

- Classic (MacOS 7, 8, 9)
- MacOS X (MacOS 10.0.x - 10.4.8)

2. W miarę możliwości polecam instalować: co najmniej MacOS 8.6, lub MacOS X 10.3.9

3. Każda nowa wersja MacOS X jest SZYBSZA od poprzedniej.

4. System MacOS X lubi dużo RAMu. Nie jest to zwykłe łakomstwo, a premedytacja. MacOS X ma bardzo dobrze przemyslany system zarządzania pamięcią.

Na sam koniec umieszczam linię historyczną systemów MacOS (źródło: Wikipedia - EN)
Dołączona grafika


#1998789 [Pokaż] swojego Maca [BEZ ZADAWANIA PYTAŃ]

Napisane przez misz w 28 sierpnia 2015 - 11:21

drobna część kolekcji ... można śledzić powiększanie się kolekcji na https://www.facebook.com/MacMuzeum

 

IMG_8.jpgIMG_7.jpgIMG_6.jpgIMG_5.jpgIMG_4.jpgIMG_3.jpgIMG_2.jpgIMG_1.jpg
#1935971 [Pokaż] swojego Maca [BEZ ZADAWANIA PYTAŃ]

Napisane przez AdiGITAL w 20 listopada 2014 - 18:15

Z nowym "oknem na świat" (21:9)

 

(ponowne zamieszczenie zdjęcia po jego zniknięciu)

 

Odpowiadając na pytania:

Monitor: LG 29MA73 (2560x1080 IPS z tunerem cyfrowym i sat)

Głośniki: Edifier e3350 (Bluetooth) 

 

 

Zamieszczam też dodatkowe zdjęcie z niedawnym uzupełnieniem o półkę.

 

Załączone pliki
#2052733 iPhone SE - Pierwsze wrażenia

Napisane przez effe w 31 marca 2016 - 23:55

Tylko orgazmu niech co niektóry nie dostaną. Następca 5S, z nowymi bebechami. A jakie mają być wrażenia? To tylko telefon

 

No właśnie to tylko telefon, więc po co tu na forum siedzisz i śledzisz tematy. Nie masz nic innego ciekawszego do roboty?

 

Chyba to logiczne, że osoby tu przesiadające i lubiące nowinki chcą się dowiedzieć o pierwszych wrażeniach. 

Dramat. 
#2026840 iOS 9.2-9.2.x - Dyskusja

Napisane przez meduza88 w 08 grudnia 2015 - 21:15

bateria trzyma 5 tygodni.
#2184481 iPhone X – opinie i wrażenia.

Napisane przez sevecc w 17 listopada 2017 - 11:28

Moje wrażenia już na chłodno po niecałych 2 tyg użytkowania X:
 
1. Design i wykonanie - to jeden z kluczowych powodów zakupu X. Znudzony kolejnymi liftami 6 wreszcie jakaś zmiana w designie. Dla mnie na duży plus, szczególnie wersja Silver. W mojej subiektywnej ocenie jest to najładniejszy telefon obecnie na rynku (zaraz po galaxy S8 :) )
Wykonanie na najwyższym poziomie. Trzymając telefon w ręku zdecydowanie ma się odczucie obcowania z produktem premium.
Jedyna uwaga jaką mam to szybko rysująca się ramka ze stali nierdzewnej (używam telefonu bez case'ów czy szkieł). No ale ten typ tak ma.
 
Zmieniałem z 7Plusa więc dodatkowo X jest dużo wygodniejszy do obsługi 1 ręką.
 
2. Ekran - to kolejny powód zmiany. Powiem krótko - pod względem jakości obrazu, kolorów, kontrastu - jest genialny. 
Dałem też szansę true tone - na początku było dziwnie ale po jakimś czasie używania wyłączyłem true tone i tak mi zajeb.. po oczach, że szybko włączyłem ponownie. Nie sądziłem, że jest aż taka różnica. Oczy najważniejsze!
Z minusów - wiadomo - duża część aplikacji nie jest jeszcze zoptymalizowana i wyglądają one paskudnie. Druga sprawa - klawiatura jest węższa niż w Plusie (jeśli nie to proszę o poprawienie mnie) i po przejściu z 7Plusa często zdarzają mi się błędy w pisaniu. Muszę się na nowo przyzwyczajać.
 
3. Wydajność i obsługa - ponoć jest to potwór ale jakiegoś olbrzymiego przeskoku w szybkości działania / responsywności w stosunku do 7Plusa nie odczułem. W moim codziennym normalnym użytkowaniu nie ma dużej różnicy. 
Natomiast co do obsługi gestami to jestem oczarowany. Od czasu Nokii N9 i GENIALNEGO systemu Meego Harmattan czekałem na telefon, który będzie  choć podobny w obsłudze. X to jeszcze nie jest to samo ale jest bardzo dobrze. 
Z minusów- co mnie drażni to zamykanie aplikacji w MT - jest znacznie wolniejsze niż na innych iphonach z HB. Zmusiło mnie to do po prostu nie zamykania apek z MT (co chyba nawet rekomenduje Apple) noooo i nauczyłem się z tym żyć.
 
4. Aparaty - tu wiele nie powiem bo nie jestem maniakiem fotografii - ot okazjonalne zdjęcia i video. Są bardzo dobre i tyle. Nie wczuwam się w szczegóły. 
 
5. FaceID - jest na pewno trochę mniej skuteczne od TouchID pod względem odblokowywania telefonu. Trzeba uważać na kąt pod jakim patrzy się na telefon aby zawsze się do niego dostać. Powiedzmy, że średnio 8 na 10 prób jest ok. Ogólnie nie jest źle jak na prototyp.
Co najbardziej mi się podoba to to, że Apple nie poprzestało na wykorzystaniu FaceID jedynie do odblokowania, a rozszerzyło funkcjonalność o takie fajne ficzery jak prywatność powiadomień na LS, ściszanie dźwięków kiedy patrzymy na ekran (co nie zawsze u mnie działa), czy nie wyłączanie ekranu kiedy coś czytamy. Fajnie gdyby poszli w tym kierunku i dodali jeszcze więcej tego typu rozwiązań.
 
6. Animoji - cytując klasyka „w d* to mam” :)
 
7. Bateria - starcza mi na jeden dzień dosć intensywnego użytkowania. 7Plus dawał radę czasem 2 dni, w X nie ma szans ale jest dobrze. Średnio mam zawsze 8-10h w użyciu. Ładowanie indukcyjne - fajnie, że w końcu jest i tyle.
Dodam w tym punkcie, że brak ładowarki do szybkiego ładowania w zestawie to zwykłe draństwo i pazerność. Shame on you Apple!
 
Krótkie podsumowanie: 
mimo wielu zmian w stosunku do poprzednich lat, X to wciąż po prostu iPhone z takim samym iOSem i jego zaletami i wadami. Trudno powiedzieć czy jest to najlepszy telefon na rynku, ale na pewno jest to w tej chwili najlepszy iPhone więc dla osoby takiej jak ja, mocno zakorzenionej w ekosystemie Apple wybór jest naturalny. Na pewno nie żałuję i jestem bardzo zadowolony choć w dalszym ciągu uważam, że cena jest chora.
Natomiast w moim odczuciu, że jeśli ktoś stoi przed wyborem nowego iPhone i nie zależy mu bardzo na zmianie dizajnu bądź jest mega przyzwyczajony do HB i TouchID to poleciłbym 8, a za zaoszczędzone pieniądze można np. na tydzień lecieć na Rodos :)
 
 
Dziękuję za uwagę, może komuś się przyda :)
#16558 [PROMOCJA] DIVX PRO za darmo!

Napisane przez Macius w 07 czerwca 2007 - 16:49

[url]http://www.divx.com/dff/index.php?lang=en&version=mac[/url]
tylko dzis, tylko teraz!


#2031517 Show off your WATCH!

Napisane przez zakino w 29 grudnia 2015 - 13:28

Dobry pomysł tylko niech się ktoś jeszcze wypowie. Jeżeli chcecie nowy temat ze zdjęciami pasków/zegarka z paskiem i linkiem do strony to "polubcie" ten post ;) 

 

Jak będzie więcej osób to stworzymy taki temat ;)
#26906 Gry DOS w DOSBOX - gotowe paczki na MacOSX

Napisane przez raptou w 14 grudnia 2007 - 04:40

W międzyczasie przygotowałem trochę kultowych gier dosowych i poprzerabiałem je na Maca.

Zgodnie z ideą Apple. Lekko, łatwo, prosto i wygodnie.
Obsługuje się identycznie, jak większość programów, czyli:

1. Ściągamy xxxx.dmg
2. Montujemy
3. Wrzucamy gdziekolwiek zawartość
4. Klikamy na Dosbox w katalogu z grą i gramy

Uproszczone do bólu.
Wszystkie gry zawierają w sobie skonfigurowany do danej gry emulator Dosbox. Nie trzeba się nad tym zastanawiać, ustawiać, czy wykonywać jakichkolwiek innych czynności.
Można odpalać z Pendrive.
Obojętne, czy uruchamiamy na PowerPC, czy na Intelu. Powinny działać na każdej maszynie - ale z jedną uwagą. Grafika jest ustawiona na OpenGL, więc niektóre gry mogą nie chcieć dobrze działać na starszych maszynach. W razie potrzeby wystarczy zmienić jeden wpis w pliku dosbox.conf z output=opengl na output=overlay. Oczywiście odbywa się to kosztem wydajności, więc co lepsze gry mogą mieć problem.
Mimo wszystko odradzam słabsze maszyny. Przetestowane na moim Mini ale na G4/700 też powinny działać bez kombinowania w ustawieniach (nie testowałem, nie mam jak).
Co i jak przestawiać, gdyby była taka konieczność jest szczegółowo opisane w temacie "Dosbox - DOS w okienku jak Parallels".

Kilka gierek wyposażyłem w opis kodów ułatwiających grę. Pojawi się stosowny komunikat z instrukcją po uruchomieniu gry.

Miłej zabawy !

Download.

Niedziałające linki zostały usunięte
Aktualny wykaz dostępnych Gier pod adresem:


www.dosbox.rabsat.pl

Na razie tyle rozpoznawczo. Jakby co to mówcie, co jeszcze przerobić.


#1958104 [Pokaż] swojego Maca [BEZ ZADAWANIA PYTAŃ]

Napisane przez raz w 19 lutego 2015 - 09:07

moje miejsce pracy  :wub:

planuję jeszcze półkę pod monitor żeby było gdzie chować tablet, wtedy też kable puszcze tyłem..

 

moje_biurko_2015.jpg
#1939059 Iphone 6 przesuwający się przedni aparat

Napisane przez satmar w 04 grudnia 2014 - 15:02

bo to jest  wskaźnik faz księżyca , w sobotę  już będzie pełnia więc problemu  nie zauważysz  :P 
#13295 [Widget] Program TV

Napisane przez psajcho w 10 marca 2007 - 00:15

Podgląd
Dołączona grafika

Informacje
Widget pokazujący program polskiej telewizji.

Pliki do pobrania
widget


#2214428 iPhone X – opinie i wrażenia.

Napisane przez Jackpe w 12 września 2018 - 06:58

Czytam to forum praktycznie od jego powstania, zarejestrowałem się jakoś po zakupie iPhona 3. Jednak coraz ciężej wyłapać na nim jakieś merytoryczne informacje. Ci którzy mają wiedzę, albo już się nie udzielają, lub im się nie che pisać. bo ileż razy można odpisywać na to samo pytanie. Część wątków jest zdominowana przez te same osoby piszące o którymś tam z kolei problemie z tym samym urządzeniem. I nawet jeżeli mają pecha, to taki wątek staje się monotematyczny, nudny i nic nie wnoszący. A pisząca osoba zostaje postrzegana jako irytujący pechowiec. I nie mam na myśli tylko autora postów o iPhonie X. Pamiętam wymieniających w nieskończoność iPada 3. Kiedy pojawiła się Retina. Kombinacje w jaki sposób udowodnić, że ekran ma wadę. łazienka, zupełna ciemność, odpowiednie tło i doszukiwanie się przebarwień. Macania, naciskania, bo może gdzieś zaskrzypi. Jak ja bym nie chciał mieszkać, ani przebywać na co dzień z taką osobą. Zamiast cieszyć się chwilą, zatruwają życie bliskim, znajomym i każdemu spotkanemu swoim nieszczęściem. Po raz kolejny opisując co gdzie skrzypi i gdzie jest pyłek, lub rysa. WsĻółczuję też dziecku takiej osoby, partnerce, czy partnerowi. Dążenie do doskonałości potrafi skutecznie zatruć życie i zniszczyć każdy związek. Przecież to są tylko urządzenia z których korzystamy przez góra kilka godz na dobę. Po wyjściu nowego modelu i tak stają się już stare, brzydkie, nudne i wątek pomału wymiera. Może więcej luzu Panie i Panowie. Świat nie jest wcale taki zły. No i pogoda za oknem nastraja do pozytywnego myślenia.
#2193060 iPhone X – opinie i wrażenia.

Napisane przez buhh69 w 19 stycznia 2018 - 10:28

Trzy grosze ode mnie w kwestii iPhone X. Mam 64GB Space Grey.
Przesiadłem się z 6s Plus.

 

Jakość wykonania  - jest premium, chociaż model biały trąci mi trochę tandetą, to model Space Grey jest dla mnie genialny. Telefon nie jest lekki, ale to dla mnie zaleta. Nie jest też zbyt cienki. Taki akurat, ale zbliżający się już do górnej granicy grubości. Strasznie denerwujące jest, gdy leży na stole i chcę coś sobie sprawdzić - bujanie spowodowane wystającym obiektywem jak dla mnie niewytłumaczalne... Nie korzystam z żadnego case'a i ta sytuacja mnie nerwi bardzo...

 

Bateria - względem 6s+ wypada bardzo podobnie, chociaż może naprawdę troszeczkę lepiej na korzyść 6s+. Tak czy siak wytrzymuje cały dzień zabawy bez oszczędzania.

 

Ekran - OLED daje super czerń w nocy - nie widzę różnicy gdzie jest ekran a gdzie zaczyna się ramka... Nie ma co porównywać do 6s+. Nie zauważyłem, by odcienie i barwy były różowe, niebieskie, zielone czy sraczkoburaczkowe (może dlatego, że mam nieznacznie upośledzienie rozpoznawania barw :P). Fakt, odcień zmienia się w zależności od kąta patrzenia, ale nie zwróciło to szczególnie mojej uwagi, więc jest także OK. True Tone włączone, tak samo jak Night Shift from dusk till down.

 

Gesty zamiast wykorzystania przycisku Home - jedno popołudnie było dziwnie i palec jednak wędrował w dół w celu wciśnięcia Home... Po tym czasie bez żadnych problemów. Teraz biorąc do ręki 6s+ jest dziwnie...

 

Face ID - u mnie działa w 99,5% - nie widzę ŻADNEJ różnicy w skuteczności względem Touch ID. Problem jest wtedy, jak chcesz odblokować a telefon leży na stole na wyciągnięcie ręki (chyba, że nad nim stoisz a nie przy nim siedzisz - wtedy problemu nie ma). Pominę porównania do Touch ID, wady mokrych/brudnych rąk jak i rękawiczek, ale także zaspanej twarzy, która uniemożliwia odblokowania poprzez Face ID sekundę po otwarciu oczu - w ciągu ostatniego tygodnia Face ID NIE odblokowało może 5 razy (i poprosiło wtedy o kod) i to w sytuacjach w których zdziwiłbym się, jeśli by to zrobiło. Powoli zaczynam nawet przychylać się do Face ID zamiast Touch ID i zwracać uwagę na różnicę pomiędzy nimi - na korzyść tego pierwszego. Co lepsze na ten moment dla mnie? Face ID. Co szybsze? Touch ID, ale trudno - przez Face ID będę żył dłużej w oczekiwaniu na odblokowanie przez 0,1 sekundy za każdym razem, gdy chcę zagłębić się w czeluściach smartfona. Wyjdzie to w sumie może jakieś 3,51 minuty odpoczynku dla mnie w całej karierze tego urządzenia w moich ciepłych rękach trzymających telefon w rękawiczkach (ktorych i tak nie noszę :P). Przesunięcie palcem w górę po ekranie w celu odblokowania uważam za bardzo dobre i potrzebne rozwiązanie. Serio.

Ponownie wspomnę, że denerwujące jest to, że jak telefon leży na stole to nie sprawdzę komunikatów, ani go nie odblokuję bez jego podnoszenia... I do tego cholernie się buja na boki przez wystający aparat...

 

Aparat - względem 6s+ jest widoczna różnica, ale bez och i ach. Cyknę czasami jakąś fotkę i dla mnie to co oferuje X jest w zupełności wystarczające w każdym aspekcie. Tryb portretowy robi naprawdę ciekawe ujęcia - tego brakowało w 6s+ i już wiem, że będę z tego korzystać w każdej możliwej sytuacji.

 

Animoji - że niby co?

 

Notch - zwraca na siebie uwagę dopiero wtedy, kiedy oglądam video na pełnym ekranie. W innych sytuacjach jest dla mnie niewidoczny - już się przyzwyczaiłem.

 

Głośniki - stereo w X vs mono w 6s+... Nie ma czego porównywać... Nie zwróciłem uwagi czy trzeszczy głośnik (połączenia słychać czysto, głośno i bez zakłóceń), ale powiem, że głośność dzwonka i powiadomień mam ustawioną ciszej niż w 6s+. W X jest po prostu za głośno. Stereo robi robotę i nie ma się do czego przyczepić.

 

Wodoodporność - w 6s+ nieoficjalnie była. W X jest oficjalnie. Nie miałem jeszcze okazji tego sprawdzić i obym jej nie miał, ale mały komfort psychiczny ewentualnego użytkowania telefonu w deszczu jest.

 

Szybkość działania - względem 6s+ mega przeskoku nie zauważyłem. Są momenty w których nawet X musi dłużej pomyśleć, ale ogólnie jest bez zacięć i lag'ów. Temat systemu iOS 11 uczczę minutą ciszy - może i tragedii nie ma, ale do ideału brakuje sporo...

 

Co do problemów z niedziałającym dotykiem na zimnie - nie zauważono.

 

Słowem podsumowania - myślę, że warto było przesiąść się z 6s+, zwłaszcza, że użytkowałem go tylko ze względu na większą baterię - zwykły 6s nie wytrzymywał u mnie całego dnia. Nareszcie mniejsze urządzenie z dużym ekranem i (względnie) dobrą baterią.

 

Na minus mogę powiedzieć o braku działania Springboard w trybie landscape jak to jest w modelach z plusem.

 

Cena - koszmar.

 

Założyłem FlexibleGlass na tył i boki + szkło na ekran (szukam szkła idealnego - chętnych do pomocy i mających własne doświadczenia zapraszam do tematu o szkłach i foliach na forum) i jestem zadowolony. Czy kupiłbym drugi raz? Tak, ale nie za 5000. Jest wart MAX 3999 co i tak jest już zaporową kwotą. Nie wyobrażam sobie powrotu czy to do 6/7/8 czy modeli z plusem. Prehistoria. Teraz jak biorę do ręki 6s+ to o jejku - epoka kamienia łupanego...

 

Jeśli zastanawiacie się czy zmieniać i w zależności z czego się przesiadacie - uważam, że warto. Jeśli w grę wchodzi cena, to w sieci można znaleźć taniej nawet o ponad 1000 pln niż sugerowana cena i to nówki sztuki z pełnymi dokumentami (nie te od cioci ze Stanów albo od wujka z Zimbabwe). Jeśli ktoś zastanawia się czy kupić iPhone 8/8+, bo do X trzeba więcej dołożyć to niech lepiej się wstrzyma i poużywa jeszcze tego co ma. W/g mnie modele przed X po prostu wieją już nudą i żadne szklane plecki czy bezprzewodowe ładowanie tego nie zmieni... Jakbym miał wybierać iPhone 8/8+ teraz czy X za 2-3 miesiące to bym poczekał jednak na X-tkę...

 

iPhone X - polecam. Ale za 3999 pln, za 5000 już trochę mniej...
#2115828 [Pokaż] swojego Maca [BEZ ZADAWANIA PYTAŃ]

Napisane przez greemsky w 20 grudnia 2016 - 20:37

Kilka fotek mojego sprzętu

APE_2740.jpg
APE_4866.jpg
APE_7412.jpg
APE_8020.jpg