*Przy okazji downgrade'u z OS X Yosemite do OS X Mountain Lion, a następnie aktualizacji do Mavericks natknąłem się na problem, który mnie bardzo zaniepokoił. Moje jedyne konto użytkownika na MacBooku przestało posiadać uprawnienia administratora, a innego konta nie było. Problem wydawał mi się naprawdę spory, tym bardziej, że oczywiście nie posiadałem pendrive'a z OS X 10.8, który był, jak mi się wydawało niezbędny w tej sytuacji. Na szczęście poradziłem sobie w inny sposób, który opiszę Wam poniżej.
*

Aby zresetować hasło bez uprawnień administratora wyłączamy komputer, naciskami CMD+R i włączamy go. Po chwili pojawi się ekran, którego przeważnie używamy do wgrywania kopii zapasowej. Na górnej belce naciskamy Narzędzia i tam Terminal. Wpisujemy komendę resetpassword i zatwierdzamy ją returnem (czyli enterem, jeśli ktoś jest przyzwyczajony do słownika z systemu Windows). Pojawią się nam w tym miejscu wszystkie konta, którym będziemy mogli nadać nowe hasła. Jak zobaczyłem w swoim przypadku, okazało się, że na moim komputerze pojawiło się konto administratora o nazwie root i to właśnie jemu zresetowałem hasło. Zapamiętałem login i nowo podane hasło, zamknąłem Terminal i uruchomiłem komputer ponownie. Tam podałem zapamiętane dane i mogłem już do swojego konta przydzielić uprawnienia administratora. W podobny sposób mogłem zresetować każde hasło innego użytkownika.

Już teraz mogę zapowiedzieć, że opiszę tutaj procedurę powrotu z systemu OS X Yosemite do Mavericksa, co jest dosyć skomplikowaną operacją.

Niepokoi mnie fakt, że w tak prosty sposób można dostać się do chronionego hasłem komputera i w dodatku te hasła zmienić. Nie jest to w prawdzie wiedza ogólnie dostępna, ale skoro ja mogłem na nią trafić, to i inni będą w stanie. Sądzę, że w takiej sytuacji możliwość zalogowania się za pośrednictwem Apple ID byłaby dużo lepszym rozwiązaniem.