Głośniki w telewizorach, choć stają się coraz lepsze, nie są w stanie odwzorować dźwięku w satysfakcjonujący sposób. Do oglądania kanałów informacyjnych i publicystyki, owszem wystarczą, gorzej z filmami. Wiadomo, że coś tam słychać, ale o raczeniu się zarówno obrazem, jak i dźwiękiem można zapomnieć.

Można oczywiście inwestować w rozwiązania kina domowego. Wielokolumnowe zestawy wymagają zwykle dużo miejsca, dlatego wygodniejszym rozwiązaniem są coraz popularniejsze soundbary, którym jednak dotąd trudno było konkurować z systemami 7.1. Wyzwanie to podjęła Yamaha, a jego efektem jest soundbar MusicCast YSP-2700.

YSP-2700 to soundbar wyposażony w technologię cyfrowej projekcji dźwięku zapewniającej efekty przestrzenne, porównywalne z zestawem wielokolumnowym 7.1. W urządzeniu znalazło się 16 głośniczków 28 mm, które strzelają wiązkami dźwięku w różnych kierunkach, wykorzystując przy tym ściany, sufit i meble, tak by trafiał on do użytkownika z różnych stron. W komplecie znalazł się także bezprzewodowy subfoower.

Wygląd

W przypadku soundbarów, urządzeń zdecydowanie utylitarnych, będących tańszą alternatywą dla wielokolumnowych systemów 7.1, trudno mówić o jakiejś specjalnej finezji. Ich wygląd jest też w dużym stopniu determinowany ich przeznaczeniem. Urządzenia tego typu są szerokie i płaskie niczym belka - stąd ich nazwa soundbar (po angielsku bar to m.in. belka lub listwa) - tak by nie zasłaniały telewizora, przed którym są położone.

Yamaha MusicCast YSP-2700

MusicCast YSP-2700 ma około metra szerokości i najlepiej prezentuje się przed 50-calowym telewizorem, choć oczywiście jest to kwestia gustu (ja sam mam trochę mniejszy). Urządzenie sprawia bardzo solidne wrażenie. Obudowa wykonana jest z wykończonego na czarny połysk plastiku. Front z 16 głośniczkami w całości przykryty jest grillem, pod którym, przy jego prawym końcu umieszczono także wyświetlacz i diody kontrolne informujące o pracy urządzenia. Górna powierzchnia przechodzi w swego rodzaju kołnierz osłaniający tył i to na jego prawym końcu znalazły się przyciski sterowania natężeniem dźwiękiem, uruchomienia urządzenia, wyboru źródła czy zainicjowania połączenia ze źródłem dźwięku.

Yamaha MusicCast YSP-2700

Z tyłu znalazły się trzy porty HDMI dla urządzeń źródłowych oraz jeden port HDMI wysyłający sygnał do telewizora. Wszystkie porty HDMI wspierają rozdzielczości 4K. Kiedy urządzenie jest wyłączone sygnał wejściowy automatycznie przekazywany jest do wyjścia. Obok nich na tylnym panelu umieszczono też analogowe i cyfrowe porty wejścia, port sieciowy, do podłączenia urządzenia do routera za pomocą kabla, serwisowy port USB oraz gniazdo znajdującego się w komplecie niewielkiego mikrofonu, służącego do dokonywania pomiarów pomieszczenia.

Jak wspominałem wyżej, w komplecie znalazł się bezprzewodowy subwoofer o mocy 75W, który wystarczy tylko podłączyć do źródła zasilania. Proces jego parowania z soudbarem YSP-2700 przebiega automatycznie, podobnie jak jego wybudzanie czy przechodzenie w stan czuwania. Producent umożliwia podłączenie go za pomocą kabla, np. wtedy, gdy sygnał przesyłany bezprzewodowo zakłócany jest przez inne urządzenia.

Surround

Zanim 16 głośniczków w soundbarzeYSP-2700 zacznie strzelać dźwiękiem w różne strony, urządzenie musi dokonać pomiarów pomieszczenia, w którym jest ustawione. Służy do tego znajdujący się w zestawie mikrofon kalibracyjny i autorska technologia Yamahy - IntelliBeam. Wystarczy podłączyć mikrofon, umieścić go na specjalnym tekturowym stojaku (także w zestawie) w miejscu, w którym zwykle będziemy siedzieć przed telewizorem i soundbarem, zainicjować proces kalibracji, a następnie wyjść z pomieszczenia (emitowane w tym czasie dźwięki to szumy o różnych częstotliwościach). Cały proces trwa kilka minut, a w urządzeniu można zapisać trzy różne konfiguracje pomieszczeń.

Dodatkowo, za pomocą aplikacji MusicCast mamy możliwość manualnej regulacji każdej z wiązek, jeśli automatyczna konfiguracja nas nie zadowala. Możemy ustawić zarówno kąt wysyłania poszczególnych wiązek, jak i natężenie dźwięku. Z poziomu pilota zdalnego sterowania możemy regulować natężenie zbiorcze natężenie dźwięku soundbara i subwoofera. Możemy dzięki temu dobrać proporcje pod swój własny gust. Dodatkowo możemy wybrać pomiędzy jednym z fabrycznych ustawień dźwięku surround i stereo. Do wyboru mamy kilka różnych typów filmów i muzyki.

MusicCast

Efekt surround robi naprawdę bardzo dobre wrażenie. Dźwięku dochodzą ze wszystkich stron. Na mnie największe wrażenie robiło to w scenach filmowych, w których występuje wiele źródeł dźwięku tła, często nieuchwytnych przy korzystaniu z głośników telewizora. Z kolei dźwięk dialogów zwykle nadawany jest centralnie.

Muzyka

Soundbar YSP-2700 kompatybilny jest z systemem Yamaha MusicCast, dzięki któremu może stanowić część systemu multi-room. Może zarówno odbierać jak i wysyłać sygnał z i do różnych urządzeń. Oczywiście źródłem dźwięku może być też iPhone, iPad, czy inne smartfony i tablety, a także komputery czy serwery NAS. Oczywiście będzie nam tutaj potrzebna aplikacja do obsługi całego systemu MusicCast. Urządzenie korzysta z sieci WiFi, komunikuje się też przez AirPlay i Bluetooth, obsługuje też funkcję Spotify Connect, pozwalającą na obsługę go bezpośrednio z aplikacji Spotify. Wspomnieć wypada też o układzie Compressed Music Enhancer, który przywraca skompresowanym plikom naturalność dźwięku, co przydaje się przy korzystaniu z usług oferujących muzykę na żądanie.

Soundbar nie zastąpi może najwyższej klasy zestawu stereo, ale w większości wypadków sprawdzi się bardzo dobrze także przy słuchaniu muzyki. Dźwięk jest czysty i selektywny, mowa tutaj zwłaszcza o średnim paśmie. Osobna regulacja natężenia dźwięku subwoofera daje też możliwość samodzielnego dostosowania dźwięku do własnego gustu.

Soundbar Yamaha MusicCast YSP-2700 dostępny jest w sieci salonów i sklepie internetowym Top Hi-Fi & Video Design.