Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Surface Pro 4 vs Macbook Pro Retina 13"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 grudnia 2015 - 09:24

Pojawiają się na forum pytania apropo wyboru Macbook vs Surface Pro.

Jako, że przez ostatni rok używałem MBPr 13”, a od tygodnia jestem posiadaczem SP4 postaram się wyjaśnić kilka kwestii.

 

JAKOŚĆ WYKONANIA, WAGA

MBPr jak i SP są wykonane rewelacyjnie. Jeden to aluminium, drugi to stop magnezu. Jest to najwyższa półka i nie ma do czego przyczepić się.

SP4 (780g + 310g) wraz z oryginalną klawiaturą waży prawie 0,5kg mniej od MBPr (1580g). MB 12” (920g) jest natomiast 200g lżejszy od SP4. Jeśli ktoś ciągle ma w terenie urządzenie warto zwrócić na to uwagę.

 

KLAWIATURA, GŁADZIK

Klawiatura w MBPr i SP4 są bardzo podobne. Skok klawiszy odpowiedni, obie podświetlane.  

Jeśli chodzi o gładzik MBPr ma przewagę. Jest przede wszystkim większy. Gesty to już sprawa samego systemu. OSX pozwala na więcej. Myślę, że to kwestia czasu kiedy w Windows znajdą się dodatkowe funkcje.

 

WYDAJNOŚĆ, BATERIA

Oba urządzenia działają rewelacyjnie. Mocny nigdy nie zabraknie. Ograniczeniem są tylko gry ale nie sądzę aby ktoś kupował tego typu sprzęt z myślą o zabawie w najnowsze tytuły na najwyższych detalach.

Jeśli chodzi o baterię to w typowym moim użytkowaniu (zależy od człowieka), bateria w SP4 starczyła na 7h, a w przypadku MBPr 9,5h.

 

KOMFORT UŻYTKOWANIA

Tu chodzi głównie o pracę na kolanach. Zarzuty pod adresem SP4 jakby miał być to bardzo niewygodny sprzęt. Cały ten tekst piszę na kolanach i nie czuję braku komfortu w stosunku do MBPr. Klawiatura jest na tyle sztywna, że praktycznie nie ugina się. Stopka SP4 ma tyle możliwości kąta nachylenia, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni.

 

Dlaczego kupiłem SP4? Chciałem zastąpić tablet i komputer jednym urządzeniem. MS pokazał jak to zrobić. Kiedy oglądam filmy, czytam w łóżku biorę SP4 bez klawiatury. Kiedy potrzebuję coś napisać, poprawić w PS doczepiam i mam wszystko co mi potrzeba.

 

 

 

Jeśli chodzi o inne porównania SP4 do np. MB 12” czy iPad Pro.

 

MB 12” w takiej samej cenie nie zapewnia takiej wydajności. Wykastrowanie go chociaż z 1 portu USB utrudnia sprawę. Myślę, że za 2-3 lata MB powinien zastąpić linię Air kiedy to Intel doda mocy oraz pojawienie się peryferii pod USB-C załatwi te niedogodności.

iPad Pro jest dla mnie totalnym nieporozumieniem. Taki z niego Pro jak z malucha F1. Jego nawet nie warto brać pod uwagę w kwestii wyboru.

 

Czy SP4 jest idealny? Nie. Główne zarzuty miałbym do bugów systemu. Dzisiaj zrobiłem aktualizację która podobno dużo poprawia w stabilności działania oraz daje kilka dodatkowych min dla baterii.  Dam znać na dniach jak z tym jest.

 

 

 

 

 

 


  • effe, Najwyzszy i 50mlfree lubią to

#2 50mlfree

50mlfree
  • 138 postów

Napisano 04 grudnia 2015 - 13:18

Dobry i pomocny temat, myślę, że o wiele bardziej będzie odwiedzany niż SF4 vs MB 12. Macbook 12 to IMO porażka, bo to sprzęt tylko do pracy pisemnej i przeglądania neta.

 

 

Najbardziej mnie nurtuje wydajność SP4, czy podoła udźwignąć "lekkie" gry. 



#3 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 grudnia 2015 - 14:29

MB 12" jest ewolucją MB Air. Air na początku też był w sumie bardziej ciekawostką niż porządnym sprzętem. Jedynie co tak naprawdę brakuje MB 12" to wydajności i5 czy i7. Za kilka lat USB-C będzie standardem więc takiego typu komputer będzie miał większy sens niż iPad Pro, Air czy nawet MBPr.

Na dzień dzisiejszy uważam, że jeśli OSX to Air lub Pro, a jeśli Windows to SP4 lub Surface Book.

 

Lekkie gry w 720p uciągnie, Intel 520 aż tak słaby nie jest. :)



#4 Wodnik Szuwarek

Wodnik Szuwarek

    Szef Wszystkich Szefów

  • 743 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 grudnia 2015 - 14:45

Macbook 12 to IMO porażka, bo to sprzęt tylko do pracy pisemnej i przeglądania neta.

 

Czemu porażka? Dla kodera sprzęt akuratny. W terenie jest idealny i nieobciążający aktówki, a w biurze podłączony do monitora nadal jest efektywny.


iPhone 14 Pro

MacBook Pro 13" 2017


#5 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 grudnia 2015 - 15:03

Jeszcze apropo Windows Hello.

Genialna sprawa. Żadnego hasła podczas uruchamiania komputera. Gdyby jeszcze 1Password wprowadził taki bajer do aplikacji...



#6 50mlfree

50mlfree
  • 138 postów

Napisano 05 grudnia 2015 - 10:39

Ciężka decyzja, ale o wiele korzystniej i taniej wychodzi mi Macbook Pro 13 z Retiną.. 



#7 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 grudnia 2015 - 12:25

O ile taniej?

#8 50mlfree

50mlfree
  • 138 postów

Napisano 05 grudnia 2015 - 12:49

Surface Pro 4 8gb/256gb/i5 - 6199zł/// rMBP 13" 8gb/256gb/i5 - 5500zl juz mozna znalezc zafoliowany



#9 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 grudnia 2015 - 14:38

SP4 też  można znaleźć o 300zł taniej niż na oficjalnej stronie. Czyli nadal będzie 300zł droższy. Wszystko zależy czy potrzebujesz więcej mobilności opierając się o wagę urządzenia czy dodatkowych 2h na baterii kosztem ciężaru. Cokolwiek nie kupisz będziesz zadowolony.



#10 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 14 grudnia 2015 - 19:24

Po ponad tygodniu użytkowania SP4 jestem bardzo zadowolony. Ostatnio pojawiły się update W10 więc większość problemów które były opisywane w sieci zostały naprawione.

Jeszcze zostaje do poprawy zużycie baterii podczas uśpienia.

Polecam każdemu, sprzęt warty tylu zł.



#11 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 14 grudnia 2015 - 20:05

Surface Pro 4 8gb/256gb/i5 - 6199zł/// rMBP 13" 8gb/256gb/i5 - 5500zl juz mozna znalezc zafoliowany

 

Tylko nie wziąłeś pod uwagę tego, że w SP4 masz procesor, grafikę i dysk nowszej generacji.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#12 50mlfree

50mlfree
  • 138 postów

Napisano 17 grudnia 2015 - 20:56

Kurcze boli fakt, że to tablet... wiec porownanie do komputera pełnoprawnego typu rmbp jest nierealne



#13 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 grudnia 2015 - 22:50

To jest hybryda. 2w1. I tablet i pełnoprawny komputer. 

Nie wiem czemu nie można porównać. 



#14 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 17 grudnia 2015 - 23:46

Kurcze boli fakt, że to tablet... wiec porownanie do komputera pełnoprawnego typu rmbp jest nierealne

Wyobraź sobie po prostu, że to zwykły laptop, tyle, że z odczepianą klawiaturą i dotykowym ekranem. Łatwiej Ci będzie znieść gorycz ;)


  • Queen lubi to

#15 cecef5961c

cecef5961c
  • 305 postów

Napisano 18 grudnia 2015 - 12:12

A ja mam pytanie do Molimo w sprawie Surface. Czy gdy położysz rękę na ekranie, korzystając z rysika, tak jak podczas pisania na normalnej kartce papieru, ekran nie wariuje?

Jestem właśnie na etapie szukania komputera. Tak jak do tej pory wybór był prosty - MacBook lub MacBook Pro, tak teraz już nie jest tak kolorowo. Bylem w Saturnie i Surface mocno namieszał mi w głowie. Jedyne czego się boję to Windows...

Użytkownik Vitalic9 edytował ten post 18 grudnia 2015 - 12:15


#16 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 grudnia 2015 - 12:39

Ekran nie wariuje. Robiłem notatki czy szkice, ani razu nie zdażyło się aby coś świrowało. Zobacz na żywo jeszcze raz w Saturnie.
Windows jest ok, naprawdę. W dodatku SP4 i SB to oczko w głowie MS więc ciągle update i poprawki systemu wypuszczają.
Jedyne do czego tak naprawdę można przyczepić się to Edge oraz krótszy czas pracy na baterii niż MacBook.

#17 cecef5961c

cecef5961c
  • 305 postów

Napisano 18 grudnia 2015 - 12:59

Ekran nie wariuje. Robiłem notatki czy szkice, ani razu nie zdażyło się aby coś świrowało. Zobacz na żywo jeszcze raz w Saturnie.
Windows jest ok, naprawdę. W dodatku SP4 i SB to oczko w głowie MS więc ciągle update i poprawki systemu wypuszczają.
Jedyne do czego tak naprawdę można przyczepić się to Edge oraz krótszy czas pracy na baterii niż MacBook.


No to sprawa jest dla mnie jasna ;)

#18 50mlfree

50mlfree
  • 138 postów

Napisano 18 grudnia 2015 - 19:10

Windows ułatwia sprawę, bo nie trzeba się bawić w BootCampa dla gier. W sumie rysik jest, więc nie trzeba bulić, gwarancja też dłuższa.. nowsze podzespoły, hm... 



#19 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 18 grudnia 2015 - 19:29

Windows jest ok, naprawdę.

 

To jest niestety cholernie subiektywne.


  • mariuszrk i bolec71 lubią to

mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#20 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 grudnia 2015 - 23:07

Oczywiście. Ja nigdy nie wywyższałem jednego systemu ponad inny. Każdy ma zalety i wady. To jak iOS i WP. ;)


Użytkownik Molimo edytował ten post 18 grudnia 2015 - 23:07


#21 cecef5961c

cecef5961c
  • 305 postów

Napisano 19 grudnia 2015 - 13:28

Sprawdziłem dzisiaj ten rysik. Na prawdę bajer! Rysuje się bardzo komfortowo i po położeniu całej ręki na ekranie nic nie wariuje.

Jedyna rzecz jaka mnie caly czas nurtuje to Windows. Rozstałem się z nim bez żalu w 2008 roku gdzie vista byla na topie. To byla masakra... Poczułem ulgę gdy przesiadłem się na Leoparda. Teraz wiele się zmieniło. Kiedy przez jakiś czas używałem Windowsa 7 na bootcampie to już zauważyłem poprawę. Ale idealnie nie było. Po dobraniu się do Surface z Windows 10 poczułem coś co towarzyszyło mi właśnie w 2008 przy otwieraniu pierwszego maka. Efekt WOW! Musze to mieć! I wydaje mi się, że to o czymś świadczy.

Użytkownik Vitalic9 edytował ten post 19 grudnia 2015 - 13:37


#22 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 20 grudnia 2015 - 10:41

Oczywiście. Ja nigdy nie wywyższałem jednego systemu ponad inny. Każdy ma zalety i wady. To jak iOS i WP. ;)

 

Dokładnie.

Nie ma systemu idealnego. Ja korzystam równocześnie z OSX i Windows. Oba robią to, co do nich należy.

Niestety są też ludzie, którzy obrzydzają sobie któryś z nich, ale to jest wina tych ludzi, a nie samych systemów.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#23 50mlfree

50mlfree
  • 138 postów

Napisano 20 grudnia 2015 - 11:39

Tak naprawdę wolałbym Win 10 - przędkości zbliżone, gry na miejscu (tak jest to dla mnie ważne - mało wymagające gry), lepszy podzespoły, tylko ta głupia świadomość, że to tablet, tłumaczę sobie, że to komputer z odczepianą klawiaturką, ale.. :/



#24 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 20 grudnia 2015 - 15:07

Ja dzisiaj uświadomiłem sobie dodatkową zaletę tego, że to "tablet". Przy zalaniu klawiatury czymkolwiek tylko ona może w ostateczności iść do kosza. :)



#25 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 20 grudnia 2015 - 17:04

Ja dzisiaj uświadomiłem sobie dodatkową zaletę tego, że to "tablet". Przy zalaniu klawiatury czymkolwiek tylko ona może w ostateczności iść do kosza. :)

 

A ponieważ jest to temat o Retinie, to dodam, że jak zalejemy w niej klawiaturę, to Apple żąda kasy za cały topcace, bo to wszystko jest ze sobą sklejone (topcase, gładzik, klawiatura i bateria).


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych