Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Przygotowanie instalki Yosemite na pendrive/dysku USB


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

#76 ~Think Different~

~Think Different~
  • 28 postów

Napisano 26 października 2014 - 08:46

paweb też miałem ten problem kiedy instalowałem Mavericka też wywalił mi to i jedyne co mogłem zrobić to wymazać dysk.:-|

#77 Sławek

Sławek
  • 159 postów
  • Skądfrom Poland

Napisano 26 października 2014 - 10:45

Bez żadnego problemu robi się bootowalny pendrive za pomocą DiskMakera. Wersja X 4b4 jest do pobrania i obsługuje Yosemite. Sam proces po pobraniu instalatora trwa kilkanaście minut.

#78 Mercury

Mercury
  • 27 postów
  • SkądLDZ

Napisano 19 listopada 2014 - 11:09

Witam. Mam Mac Pro z 2008 z 10.6 i chcę wrzucić mu na świeżo 10.10. Zmieniam dysk na nowy i przy tej okazji chcę zrobić swieżynke OSX. Jak najlepiej to zmontować? Pobrać na obecnym 10.6 nowego OSX w itunes (o ile mi pozwoli pobrać) i zastosować się do instrukcji Yellowfrog'a?

#79 pietrek76

pietrek76
  • 128 postów

Napisano 28 listopada 2014 - 09:58

Najlepiej i najszybciej jest zrobić sobie małą partycję na dysku zewnętrznym (HDD) np. tym od Time Machine, jak ktoś oczywiście taki ma. Tam zrobić sobie instalkę. Zdecydowanie szybciej się instaluję niż z pendriva i nie wywala żadnych błędów. I będzie na przyszłe instalacje jak sie coś poknoci w systemie.

- - - Połączono posty - - -



Ja bym robił jeszcze raz dysk instalacyjny - ewidentnie nie może go poprawnie odczytać. Może tym programikiem, co go ktoś tu polecał. I sprawdził bym pendriva jakiś scandiskiem.


Zrobiłem sobie partycję 10 GB na której umieściłem "Install OS X Yosemite.app" ale ta partycja nie jest wykrywana przy starcie z wciśniętym alt'em tak jak pozostałe dyski z systemami.

#80 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 28 listopada 2014 - 10:39


Zrobiłem sobie partycję 10 GB na której umieściłem "Install OS X Yosemite.app" ale ta partycja nie jest wykrywana przy starcie z wciśniętym alt'em tak jak pozostałe dyski z systemami.


To tak nie działa. Nie wystarczy skopiować plik. Musisz utworzyć dysk instalacyjny. Instrukcja wczesniej w wątku. Formatujesz tę partycję i postepujesz dokładnie tak samo jak z przygotowaniem dysku instalacyjnego na pendrivie.

#81 Patrycja_

Patrycja_
  • 138 postów
  • Płeć:

Napisano 01 grudnia 2014 - 00:45

Bez żadnego problemu robi się bootowalny pendrive za pomocą DiskMakera. Wersja X 4b4 jest do pobrania i obsługuje Yosemite. Sam proces po pobraniu instalatora trwa kilkanaście minut.

Potwierdzam bootowalny pendrive za pomocą DiskMakera bez problemowo ;)


Komputer: Macbook Pro 15 MD318 ssd 830 16Gb ramu Corsair Telefon: iPhone 6 128 Gold Odtwarzacz:iPhone


#82 pietrek76

pietrek76
  • 128 postów

Napisano 07 grudnia 2014 - 15:58

To tak nie działa. Nie wystarczy skopiować plik. Musisz utworzyć dysk instalacyjny. Instrukcja wczesniej w wątku. Formatujesz tę partycję i postepujesz dokładnie tak samo jak z przygotowaniem dysku instalacyjnego na pendrivie.

Dzięki za info. Na razie zrobiłem upgrade i jest OK. W końcu mam dostępny polski słownik, który w Mavericku gdzieś przepadł w trakcie użytkowania :)


Mac PRO 5.1 / Quad-Core Intel Xeon 2x2,26GHz / 16GB DDR3 / ATI Radeon HD 4870 512GB/DELL2709W+L225W / Mac OS X Catalina / HDD APFS.


#83 winmac

winmac
  • 105 postów

Napisano 10 grudnia 2014 - 14:18

Dlaczego tak wam zależy na dysku instalacyjnym? Przez Carbon Copy clonner można zrobić image zawierający bootowalną kopię OSX, łącznie z partycją recovery, wystarczy dysk 60-100GB (OSX 10.10.1 zajmuje ok. 30-40GB, oczywiście bez danych). Jeśli na kopii będzie CCC, to można się z takiego dysku zbootowac i w druga stronę zrobić system restore jako fizyczną kopię dobrego, działającego obrazu systemu. W CCC można zrobić klon całego OSX na poziomie binarnym ale można pominąć też wybrane katalogi, aby się zmieścić na dysku docelowym. Bawiłem się CCC podczas dokładania SSD do Mac mini, to genialny soft.


Użytkownik winmac edytował ten post 10 grudnia 2014 - 14:19


#84 markos99

markos99
  • 21 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 grudnia 2014 - 10:26

Tez polecam program DiskMakera do zrobienia bootowanego pendriva



#85 Adam O

Adam O
  • 19 postów
  • SkądPuławy, PL

Napisano 14 stycznia 2015 - 09:28

A ja mam problem w discmaker "Sorry, your OS X Install app or DMG may be incomplete. Delete your install application, then download it again from the App Store." taki błąd wyskakuje podczas robienia dysku. 



#86 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 773 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 stycznia 2015 - 16:45

No to zrób, co każą.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#87 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 stycznia 2015 - 16:48

No to zrób, co każą.

 

A po co, przecież lepiej na forum zadać pytanie. Program daje odpowiedź jak rozwiązać błąd, a ktoś zamiast to zrobić woli tutaj pisać i czekać.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#88 atol

atol
  • 79 postów

Napisano 15 stycznia 2015 - 18:24

Witam. A mnie od dłuższego czasu trapi pytanie dlaczego nie robić tak:

 

-najpierw update

-potem archiwizacja i jak chcemy na czysto to:

-uruchomić z altem, sformatować dysk w narzędziach dyskowych i postawić system na czysto z recovery partition.

 

Po co ten pen bootowalny..?


  • Piter80 lubi to

MacBook 2,0GHz 2GRAM White MacBookPro 2,4GHz 4GRAM Unibody Ipod first gen. Iphone 5s.


#89 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 16 stycznia 2015 - 10:06

Witam. A mnie od dłuższego czasu trapi pytanie dlaczego nie robić tak:

 

-najpierw update

-potem archiwizacja i jak chcemy na czysto to:

-uruchomić z altem, sformatować dysk w narzędziach dyskowych i postawić system na czysto z recovery partition.

 

Po co ten pen bootowalny..?

A po to ze majac system na penie z USB 3.0 system stawia sie 15minut a korzystajac z recovery sciagasz go bezposrednio z servera Apple i czekasz nie wiadomo ile i nie wazne czy masz lacze 250mbit/s czy jakis inny wynalazek ograniczaja Cie ograniczenia nalozone na server apple oraz ruch na nim. Raz mialem przypadek, ze caly dzien mi sciagal system a zawyczaj to bylo jakies 6h po czym zaprzestalem z korzystania z takowej daremnej funkcji. 



#90 atol

atol
  • 79 postów

Napisano 16 stycznia 2015 - 12:30

A po to ze majac system na penie z USB 3.0 system stawia sie 15minut a korzystajac z recovery sciagasz go bezposrednio z servera Apple i czekasz nie wiadomo ile i nie wazne czy masz lacze 250mbit/s czy jakis inny wynalazek ograniczaja Cie ograniczenia nalozone na server apple oraz ruch na nim. Raz mialem przypadek, ze caly dzien mi sciagal system a zawyczaj to bylo jakies 6h po czym zaprzestalem z korzystania z takowej daremnej funkcji. 

 

No tak, każdy ma inne doświadczenia.

 

Trzy razy miałem taki przypadek, że przy robieniu pena wysypało się najpierw dwa razy, za trzecim razem tak skutecznie, że pen do kibla się nadaje.

Trwały te manipulacje trzy razy dłużej niż Twoje 6 godzin. Zrezygnowałem więc z następnych prób tej daremnej metody.

 

Z recovery, fakt, trzeba dwa razy system zassać netem (raz przy updacie, drugi raz na czysto) ale nie kopię z koniem zwanym penem nie wiadomo ile razy, z jakim skutkiem itd...

 

 

Też CZASOWO nie wydaje mi się ta daremna metoda wydajniejsza czytając wyżej o penowych wygibasach..:):):)

 

 

 

hehehe- trochę jak wyższość Wielkiejnocy nad Bożym Narodzeniem...

 

of course - powodzenia wszystkim!!!


MacBook 2,0GHz 2GRAM White MacBookPro 2,4GHz 4GRAM Unibody Ipod first gen. Iphone 5s.


#91 dkownacki

dkownacki
  • 90 postów
  • Płeć:
  • SkądKościan

Napisano 17 stycznia 2015 - 11:35

Czy jeśli chciałbym postawić Yosemite na nowo, to taka procedura ma sens? Mam 10.10.1, robię backup w time machine, robię czystą instalację Yosemite, przywracam kopię z TM.  Czy taki myk ustawi mi Yosemite w dokładnie takim samym stanie jak przed instalacją i cały proces nie ma sensu?



#92 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 17 stycznia 2015 - 12:25

Czy jeśli chciałbym postawić Yosemite na nowo, to taka procedura ma sens? Mam 10.10.1, robię backup w time machine, robię czystą instalację Yosemite, przywracam kopię z TM.  Czy taki myk ustawi mi Yosemite w dokładnie takim samym stanie jak przed instalacją i cały proces nie ma sensu?

Nie przywracasz kopii z Time Machine tylko z Partycji Recovery. Na Partycji Recovery masz tylko podstawowy system, (kernel , podstawowe sterowniki). Całą resztę podczas instalacji Mac dociąga z Internetu.

 

- Korzystając z partycji recovery (cmd+r przy bootowaniu) zainstalujesz tą wersję OS X, którą miałeś zainstalowaną ostatnio (czyli jak upgradowałeś do Yosemite, będziesz miał Yosemite, bo takie pliki są na partycji recovery).

 

- Korzystając z pełnego odzyskiwania przez internet (cmd+alt+r przy bootowaniu) zainstalujesz zaś wersję, która była w momencie zakupu komputera (bo nie korzysta z partycji recovery, wszystko pobiera z netu) - to jest ta różnica.


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 17 stycznia 2015 - 12:33


#93 dkownacki

dkownacki
  • 90 postów
  • Płeć:
  • SkądKościan

Napisano 17 stycznia 2015 - 13:54

Rozumiem wszystko co napisałem i wiem o tym, ale chodzi mi o zupełnie inną kwestię. Nie chciałbym stracić wszystkich ustawień jakie mam już na Yosemite. Więc chciałbym zrobić czystą reinstalację Yosemite i dopiero później przywrócić kopię z TM. Tylko czy taki zabieg ma w ogóle sens.

Myślę o ponownej czystej instalacji 10.10 z uwagi na to co piszą w temacie o baterii i o możliwej jej poprawie po reinstalce



#94 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 17 stycznia 2015 - 14:28

Nie chciałbym stracić wszystkich ustawień jakie mam już na Yosemite. Więc chciałbym zrobić czystą reinstalację Yosemite i dopiero później przywrócić kopię z TM. Tylko czy taki zabieg ma w ogóle sens.

 

Nie ma sensu. (przywróci ci dokładnie to samo co masz teraz) Możesz spróbować użyć Asystenta Migracji po nowej instalacji (chyba kopiuje cały katalog domowy z Time Machine, nie jestem pewien), ale lepiej sobie poinstalować i poustawiać wszystko od nowa, ewentualnie skopiować tylko ustawienia wybranych programów z twojego katalogu domowego (pod Applications Support i Preferences w Bibliotekach użytkownika)


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 17 stycznia 2015 - 14:29

  • dkownacki lubi to

#95 macw25

macw25
  • 5 postów

Napisano 08 lutego 2015 - 11:16

koledzy a skąd mogę ściągnąć instalkę Yosemite.

Mac mam ale podczas instalacji odpala mi się opcja "rozpoczynam odtwarzanie z internetu" i na tym się kończy Mac jak by nie mógł się podłączyć do otwartej sieci Wifi



#96 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 773 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 lutego 2015 - 17:15

Z App Store,


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#97 Auslander

Auslander
  • 128 postów

Napisano 05 marca 2015 - 12:29

Ja po zażartej dyskusji stworzyłem pendrive jako base.system i mogę przywracać system z internetu za każdym razem, nawet po wcześniejszym formacie. Naturalnie przy instalacji podaje się własne ID i musimy mieć przypisany instalowany system do swojego konta a i Wasze urządzenie posiada takową opcję przywracania, czekamy… u mnie przy 25 mb/s to trwa jakieś 45 min.
Najważniejsze, że nie muszę po udostępnieniu nowszej wersji ponownie wyprodukować bootowalnego pendrive, bo instalować mi będzie aktualną dostępną wersję Yosemite.
Pendrive zajmuje raptem 1,5 GB, więc nie ma kłopotu ze znalezieniem dużego ( zawsze gdzieś się szwendają jakieś po biurku stare ).
Procedura jest identyczna jak w stworzeniu "normalnego" pędraka, tylko kopiujemy do źródła tylko plik base.system ( wpierw musimy go odkryć ) i znajduje się po otwarciu InstalESD.dmg

Możemy naturalnie postąpić tak samo odnośnie 10.9.5 i prawdopodobnie 10.8.5 ( nie sprawdzałem )

P.S. Nie posiłkowałem się żadną literaturą, jest to moja propozycja oparta na własnym doświadczeniu z okresu działania na forum i instalacji metodą prób i błędów.

Informacja dla zwolenników tego typu instalacji, przeciwnicy mają swoje zdanie :D i muszę uszanować Ich zdanie czego też wymagam względem mojej osoby.

Użytkownik Auslander edytował ten post 05 marca 2015 - 13:04


#98 Pabloss

Pabloss
  • 291 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 19 kwietnia 2015 - 11:09

czy ktoś z kolegów mógłby napisać poradnik krok po kroku bez skrótów myślowych jak zgrać system na pendrive tak aby można z niego zainstalować nowy, czysty system.



#99 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 kwietnia 2015 - 12:49

Ściągasz z AppStore instalator systemu Yosemite. Ściągasz z Internetu program DiskMaker X, uruchamiasz i postępujesz zgodnie z jego komunikatami. 

To cała instrukcja i prościej tego zrobić się nie da.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#100 Pabloss

Pabloss
  • 291 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 19 kwietnia 2015 - 13:18

ok próbuje dzięki, a w jakiej wersji DiskMaker X ?


Użytkownik Pabloss edytował ten post 19 kwietnia 2015 - 13:20





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych