Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Mac OS X] Usuwanie i zmiana wielkości partycji.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
32 odpowiedzi w tym temacie

#26 czesio

czesio
  • 213 postów
  • Skąd3Miasto

Napisano 05 listopada 2008 - 20:01

I ja podłączę się pod pytanie. Jak zwiększyć rozmiar jednej partycji kosztem drugiej. Miałem trzy partycje i ze skasowaniem jednej z nich nie było problemu, tylko że mam teraz dwie partycje równej wielkości a potrzebuję jednej większej od drugiej.

#27 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 06 listopada 2008 - 14:43

Podobno partycje HFS+ obsługuje Gparted.

Jest to graficzny menedżer partycji, w których można mieszać bez usuwania danych.
Znam go dość dobrze, jednak zawsze bałem się przetestować go z Makiem.
Działa niemal identycznie jak menedżer partycji znany z Bootcamp.

Jest darmowy, rozprowadzany także jako dystrybucja LiveCD Linuksa, w postaci gotowego do zapisania na płycie obrazu ISO.

Uruchamiamy z płyty komputer.
Uruchomi się system Linux a zaraz po nim X-Windows i Gparted właśnie. Tam operujemy suwaczkami.

Chętnie bym go użył na Maku ale boję się zaryzykować. Zbyt wiele mam do stracenia, gdyby cos nie wyszło a zabawa partycjami zawsze jest ryzykowna. Gdyby ktoś miał okazję go przetestować (np. i tak ma dysk do wyczyszczenia i mu nie straszne ryzyko skasowania partycji, gdyby coś nie wyszło) to bardzo proszę o info na forum.
Nie musiałbym łamać warunków Licencji na Tygrysie, aby postawić, np. Windows, czy Linuksa używając Bootcamp.

Download: GParted -- Live CD/USB/PXE/HD
Tylko Intel.

#28 rimoraj

rimoraj
  • 10 postów
  • Skądokolice Opola

Napisano 19 grudnia 2008 - 21:33

Witam sorry na wstępie jeśli coś się głupio zapytam ale mam problem z uruchimieniem GParted. Mam MacBooka Air - stacje dysków SuperDrive do Aira. I mam problem bo nie mogę odpalić Gparted - wkładam płytkę do naoędu i nic... nie chce mi się uruchomić. Odpala mi się Leopard albo Windows zależy co jest ustawione w BootCampie. Niestety potrzebuję Windows (może nie na zawsze ale na razie jeszcze) i chciałem zmniejszyć windowsową partycję NTFS i wydzielić z niej kawałek i zrobić partycję FAT32 na wspólne pliki dla obu systemów ale mam problem. A nie chce mi się od nowa instalować Windy i programów co mam z nią. PartitionMagic nie chce mi się pod Windowsem odpalić pisze o jakimś błędzie - że coś nie tak z oznaczeniem litery dysku i nie rusza. Może ma jakiś problem z OSX coś pisze takiego w komunikacie o błedzie, w dokumentacji piszą, że ten błąd (117) to coś tam nie tak z jakimś OS/2 ale jak uruchomię PartitionMagic pod DOS-em to nie będzie problemu. Fajnie ale ja nie wiem jak się to robi a w tek dokumentacji tego nie napisali - zapewne dla nich to oczywiste - dla mnie nie. Ściągnąłem więc GParted ale nie chce mi się bootnąć... nawet jak w bootcampie zaznaczyłem, ze ma ruszać z płyty. Z napędem to chyba nie jest problem bo jak włożę do napędu instalkę Leoparda czy XP to normalnie bootuje z płyty. Tak samo widzi płytę Geprted z poziomu obu systemów ale z niej nie bootuje :( Przepraszam za przydługi wywód ale może ktoś jest mi w stanie powiedzieć jak mogę odpalić Gpaerted. Z góry dziękuję za pomoc. Jaromir

#29 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 20 grudnia 2008 - 03:30

Spawdź: 1. Sumę kontrolną pobranego pliku ISO lub chodźby wielkość w bajtach. Może byś tak, ze obraz źle się ściągnął. 2. Spróbuj swoją płytę odpalić na dowolnym innym komputerze. Napędowi Superdrive nie bardzo można ufać. Zakładam oczywiście, że wypaliłeś płytę nie przeciągając ISO do folderu nagrywania, tylko tak, jak się obrazy wypala, czyli, np. prawym myszy >>> Otwórz w programie >>> Narzędzia dyskowe lub w innym programie jako "nagraj obraz", czy coś w tym rodzaju. GParted startuje na Maku. Widzi go jak każdego innego Peceta. Zresztą obecnie każdy Linux (który jest nośnikiem programu GParted) bez problemu startuje na Maku i jest im wszystko jedno, czy pecet ma BIOS, czy EFI. Czasem - to zauważyłem - Linux nie chce startować, gdy przytrzymasz C podczas włączania komputera. Spróbuj przytrzymać ALT a potem myszą wybrać płytę. Więcej pomysłów nie mam.

#30 icekub

icekub
  • 76 postów
  • Skądwawa

Napisano 02 marca 2009 - 14:57

jest tu wszystko o zwiększaniu i łączeniu partycji a da się zmniejszyć tak aby nie tracić danych po to aby utworzyć kolejną partycje ? ile miejsca potrzebuję aby to zrobic ? ile miejsca potrzebuje sam leopard ? czy jak postawię kolejny system na drugiej partycji to czy bootcamp sam siępojawi przy starcie ?

#31 Kagain

Kagain
  • 583 postów
  • SkądGrodzisko, ELW, PL

Napisano 04 marca 2009 - 12:23

Użyj asystenta BootCamp - zmniejszy on partycję Leoparda bez utraty danych i utworzy nową partycję na nowy system. Jeśli stworzysz partycję ręcznie (Narzędziem dyskowym) to nie powinieneś utracić danych (nie daję gwarancji) ale podejrzewam, że BootCamp się nie pojawi przy starcie (defaultowo też się nie pojawia, musisz trzymać alt) i będziesz musiał skorzystać z programu rEFIt.

#32 Jakub Nowosadzki

Jakub Nowosadzki
  • 11 postów
  • SkądLublin, Poland, Poland

Napisano 25 czerwca 2012 - 15:32

Powiększenie partycji

witam,
ostatnio wymieniłem dysk w MB z 250GB na 500GB i nie mogę rozszerzyć partycji ponieważ pojawia mi się błąd.( Ale drugą można utworzyć )

Screen :
[url]https://picasaweb.google.com/108310727528454025630/MacOsx?authuser=0&authkey=Gv1sRgCJOdxbyei7KfNw&feat=directlink[/url]

Proszę o pomoc :)

#33 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 czerwca 2012 - 16:17

To nie jest Tiger. Dlaczego piszesz w dziale o Tigerze?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych