Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 2 głosy

MacBook Air czy MacBook Pro?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3061 odpowiedzi w tym temacie

#2176 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 26 lipca 2016 - 09:07

W takim razie spokojnie kupuj pro.

 

U mnie air odpadł ze względu na ekran, ekran i ekran. Dodatkowo brak wyjścia hdmi.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#2177 Nielinka

Nielinka
  • 42 postów

Napisano 26 lipca 2016 - 09:12

Czyli MacBook Pro retina 13, 8 GB ram i prawdopodobnie 128 GB starcza? Wiem, że większy dysk byłby lepszy ale budżet....

#2178 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 26 lipca 2016 - 09:21

Skoro odliczasz VAT, to spokojnie kupisz 256 za mniej niż 5 tys. netto.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#2179 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 26 lipca 2016 - 16:09

Nie wiem czemu tak psioczycie na ten ekran w MBA. No nie jest to retina, ale 1440x900 to i tak więcej niż daje większość 13,3" laptopów, a FHD na czymś tak małym może być strzałem w kolano, gdyż wszystko jest tak maciupkie, że nawet sokole oko nie dostrzeże niektórych elementów :).

 

Ja tam uważam, że MBA to bardzo udany sprzęt. 8GB RAMu i ten komputer wystarczy prawie do wszystkiego choć grania na nim bym nie ryzykował, bo mój często na samych przeglądarkach osiąga 80 stopni Celsjusza ;). Niedobrze byłoby go upiec, a wentylacja malutka :(.


MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2


#2180 Nielinka

Nielinka
  • 42 postów

Napisano 26 lipca 2016 - 17:57

Retina na pewno jest plusem. Do tego Pro ma HDMI a to znaczy, że prawie wszędzie mogę pokazać projekt po podłączeniu do monitora czy TV bez zbędnych przejściówek.
Do tego Pro chyba lepiej sobie poradzi z edycją filmów. Tak przynajmniej mi się wydaje. :)

#2181 luck1985

luck1985
  • 924 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipca 2016 - 18:36

Jak ktoś siedzi z nosem w ekranie, to air jest BE. Ja wymieniłem Pro 2015 na Aira 2015 i jakoś nie tęsknie za Pro. Cenie inne rzeczy których w Pro nie miałem. 

Siedzę na takiej odległości, że ten syf ekran w Air nie robi mi różnicy.



#2182 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 27 lipca 2016 - 08:41

Możecie mi powiedzieć jakie temperatury ma Air 13 pod obciążeniem? Mam Pro z i7 i to jest piekarnik, mam też Air 11, normalnie zimny ale zapisując film w iMovie procesor osiąga 100 stopni. A jak jest w Air 13?



#2183 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 28 lipca 2016 - 12:05

Możecie mi powiedzieć jakie temperatury ma Air 13 pod obciążeniem? Mam Pro z i7 i to jest piekarnik, mam też Air 11, normalnie zimny ale zapisując film w iMovie procesor osiąga 100 stopni. A jak jest w Air 13?

 

 

Ja Ci powiem, że nie wiem o jakie obciążenie Ci może chodzić, ale mój MBA 13 2015 8GB RAM 128GB SSD spokojnie potrafił dojechać do 100 stopni Celsjusza jak renderował mi większy plik w PS CC (dlatego nie odpalam na nim gier mimo, że wiele steamowych działa i mógłbym), a normalna jego praca odbywa się na poziomie między 70, a 80 stopni, na kolanach w łóżku to czasami potrafi wygrzać nogi.

 

Ja natomiast zauważyłem, że domyślnie bardzo wysoko jest ustawione uruchamianie wentylatora w nim, dlatego zainstalowałem apkę do sterowania FANem i uruchamiam go 10 stopni wcześniej, co jest moim zdaniem dobrym rozwiązaniem, gdyż uważam, że i5 to nie Core2Duo, które się kręciło do 4GHz i spokojnie 100 stopni to był dla nich lajt.

Po obniżeniu poziomu uruchamiania wentylatora nie dojeżdża już do 90 stopni.


MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2


#2184 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 28 lipca 2016 - 12:13

Dzięki. Też używam programu do kontroli wentylatorów, laptop jest dzięki temu chłodniejszy.



#2185 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 28 lipca 2016 - 12:21

@up - to jest myślę, jedyne logiczne rozwiązanie tego problemu z temperaturą :).

 

 

Retina na pewno jest plusem. Do tego Pro ma HDMI a to znaczy, że prawie wszędzie mogę pokazać projekt po podłączeniu do monitora czy TV bez zbędnych przejściówek.
Do tego Pro chyba lepiej sobie poradzi z edycją filmów. Tak przynajmniej mi się wydaje. :)

 

brak HDMI nie jest jakimś mega problemem, ja zakupiłem kabel Display Port > HDMI i wszystkie ekrany nim mogę podłączyć, zwłaszcza, że nie jest to jakaś fanaberia apple, bo i delle i hp mają w niektórych modelach jedynie DP, bo jest krótszy i wspierają ten standard. 

Jedyne problemy mogą być w miejscach gdzie wychodzi HDMI do laptopa albo w ogóle jest VGA, bo tam nie podłączę niczego bez przejściówki, ale wiem kiedy mam coś prezentować i wtedy ją zabieram w komplecie :).


MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2


#2186 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 09 sierpnia 2016 - 18:13

Dzięki. Też używam programu do kontroli wentylatorów, laptop jest dzięki temu chłodniejszy.

Jaki to jest program?



#2187 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 09 sierpnia 2016 - 19:48

Jaki to jest program?

 

Ja używam Macs Fan Control, darmowy, zdaje egzamin. Procka nie zużywa praktycznie wcale, malutka leciutka aplikacja. 

 

 

Lepiej zainwestować w dobrą podkładkę u mnie to daje spokojnie rade, nawet jak gram, a w tle mam odpalone mnóstwo programów.

 

 

No fajnie i zabierać ją razem z MBA razem wszędzie :). ale to w drugim plecaku z przejściówkami ;)

 

Moim zdaniem (po przesiadce z laptopa z linuxem) mam wrażenie, że ten komputer jest ciągle ciepły, a czasami wręcz gorący :). więc taki programik nie zaszkodzi jeśli faktycznie działa, a tego swojego używam od nowości i do tego zakupiłem Monity z AppStore do monitorowania temperatur czymś innym niż ten i faktycznie wszystko się zgadza i komputer jest lepiej chłodzony.


MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2


#2188 Damixs74

Damixs74
  • 252 postów
  • SkądPoznań/Cieszyn

Napisano 22 sierpnia 2016 - 14:32

Witam, zamierzam kupić używanego Macbooka Air 13 2012 256GB SSD i 8GB RAM na studia, bądź Macbooka Pro 13 retina Late 2013. Wiadomo, laptopa uzywalbym do konsumpcji treści i programów na studiach - np. AutoCAD. Zastanawiam się, czy jest sens dopłacać do Retiny,czy wystarczy mi wydajność Aira. Bateria chyba będzie odrobinę lepsza w Airze, natomiast ekran w MBPr. Co wybrac?

MacBook Pro Retina 13" 2015/8GB/256GB, iPhone 7 Plus 128GB Matte Black

 


#2189 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 22 sierpnia 2016 - 14:54

Co chcesz, jeżeli podoba ci się retina, bierz retinę. Wydajność będzie i tak porównywalna.



#2190 migot

migot
  • 55 postów

Napisano 26 sierpnia 2016 - 08:54

Witam,

 

Panowie i Panie, na dniach będę kupować swojego pierwszego Macbooka, będe korzystał ze zniżki -10% w saturnie na macbooka pro retina z i5, 8gb ram i 128gb sd. Pytanko, czy to dobry deal (za 4950zł), i czy nie strzelam sobie w kolano? Pewnie we wrześniu wyjdą nowe? Ale z drugiej strony jak wyjdą nowe to na pewno będą sporo droższe niż obecny?

 

Pozdr



#2191 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 26 sierpnia 2016 - 08:57

Tak, wyjdą nowe. Tak, będą droższe.

Ja kupiłem (w styczniu) 256 gb i jestem zadowolony.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#2192 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 26 sierpnia 2016 - 09:04

Witam,

 

Panowie i Panie, na dniach będę kupować swojego pierwszego Macbooka, będe korzystał ze zniżki -10% w saturnie na macbooka pro retina z i5, 8gb ram i 128gb sd. Pytanko, czy to dobry deal (za 4950zł), i czy nie strzelam sobie w kolano? Pewnie we wrześniu wyjdą nowe? Ale z drugiej strony jak wyjdą nowe to na pewno będą sporo droższe niż obecny?

 

Pozdr

Strzelasz sobie raczej w stopę (w kolano trudniej trafić). 128GB SSD to za mało. Proszenie się o kłopot z miejscem w bardzo niedalekiej przyszłości.



#2193 migot

migot
  • 55 postów

Napisano 26 sierpnia 2016 - 15:38

Wole w kolano:P no niby tak ale zawsze są jakieś rozszerzenia typu jet-drive czy zewnętrzne dyski. Troche słabo dopłacać tysiaka za 256 gb :P



#2194 North

North
  • 1 336 postów

Napisano 26 sierpnia 2016 - 17:09

Jestem ciekaw, czy nowy MBP 13 też będzie miał w podstawie 128GB...



#2195 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 28 sierpnia 2016 - 13:46

Wole w kolano:P no niby tak ale zawsze są jakieś rozszerzenia typu jet-drive czy zewnętrzne dyski. Troche słabo dopłacać tysiaka za 256 gb :P

Trochę słabo pożałować tego tysiaka (ok 20% wartości komputera) i potem przez kilka lat pluć sobie w brodę i przekonywać się co dzień, że te wszystkie zewnętrzne karty to protezy, którymi nie da się wszystkiego załatać.



#2196 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 29 sierpnia 2016 - 11:42

Trochę słabo pożałować tego tysiaka (ok 20% wartości komputera) i potem przez kilka lat pluć sobie w brodę i przekonywać się co dzień, że te wszystkie zewnętrzne karty to protezy, którymi nie da się wszystkiego załatać.

 

Zależy do czego używasz. Jak dla mnie zawalanie drogiego dysku multimediami jest ekonomiczne nieopłacalne. Wkładasz kartę za 1/10 ceny i masz storage na multimedia z którego i tak uzyskasz wymagany strumień, nawet dla wideo, a właściwie - raz nagrasz i nie usuwasz. Więc skoro z 256GB i tak połowę planujesz zapchać mp3, jpg, mkv, backup iphone itp to lepiej wydać na 128, dokupić 128 w karcie, a zaoszczędzoną kasę np władować w ram lub nas na archiwum czy backup itp. Wg mnie lepiej zainwestowana ta sama kasa (mówię o sytuacji gdzie budżet jest const, a nie że lepiej dołożyć).

 

Dodatkowa zaleta to taka, że taką kartę jak ją sformatujesz odpowiednio, to te multimedia masz dostępne w innym kompie czy smarttv itp bez kopiowania - tylko odmontować i wyjąć.


Użytkownik elita edytował ten post 29 sierpnia 2016 - 11:44

pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire


#2197 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 29 sierpnia 2016 - 12:06

Zależy do czego używasz. Jak dla mnie zawalanie drogiego dysku multimediami jest ekonomiczne nieopłacalne. Wkładasz kartę za 1/10 ceny i masz storage na multimedia z którego i tak uzyskasz wymagany strumień, nawet dla wideo, a właściwie - raz nagrasz i nie usuwasz. Więc skoro z 256GB i tak połowę planujesz zapchać mp3, jpg, mkv, backup iphone itp to lepiej wydać na 128, dokupić 128 w karcie, a zaoszczędzoną kasę np władować w ram lub nas na archiwum czy backup itp. Wg mnie lepiej zainwestowana ta sama kasa (mówię o sytuacji gdzie budżet jest const, a nie że lepiej dołożyć).

 

Dodatkowa zaleta to taka, że taką kartę jak ją sformatujesz odpowiednio, to te multimedia masz dostępne w innym kompie czy smarttv itp bez kopiowania - tylko odmontować i wyjąć.

Proponuję przejrzeć forum, jakie problemy się pojawiają, kiedy się przyoszczędzi na dysku. Ostatni przykład:

http://myapple.pl/fo...zować-zakupu/

 

Tam chodzi o jakąś grę ale przecież to może dotyczyć dowolnego, nieco większego programu, a za kilka update'ów, to nawet i gołego systemu operacyjnego zapewne. Pewnych rzeczy nie da się przenieść na zewnętrzny nośnik a wybór dysku jest niestety ostateczny.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 29 sierpnia 2016 - 12:17


#2198 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 29 sierpnia 2016 - 12:14

Ja jeszcze w kwestii Air a Pro. 

Najczęściej podnoszony argument to ekran, co jest oczywiście prawdą. Ale dosyć rzadko pisze się o różnicy w gładziku i nie chodzi mi tutaj o force touch, a o sam sposób działania. Proponuję iść do MM czy innego sklepu i sprawdzić osobiście. Dla mnie różnica jest bardzo wyraźna i jako osoba przyzwyczajona do tego z Pro, kiedy mam czasami okazję pracować na Air, to odczuwam wyraźny dyskomfort.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#2199 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 29 sierpnia 2016 - 13:26

Proponuję przejrzeć forum, jakie problemy się pojawiają, kiedy się przyoszczędzi na dysku. Ostatni przykład:

http://myapple.pl/fo...zować-zakupu/

 

Tam chodzi o jakąś grę ale przecież to może dotyczyć dowolnego, nieco większego programu, a za kilka update'ów, to nawet i gołego systemu operacyjnego zapewne. Pewnych rzeczy nie da się przenieść na zewnętrzny nośnik a wybór dysku jest niestety ostateczny.

 

Sugerujesz że ktoś mając 25GB WOLNEGO na dysku 128GB i tyleż samo WOLNEGO na dysku 256GB to instalator zachowa się inaczej?

Na większym dysku jedyne co możesz zrobić to więcej naśmiecić :) Jak ktoś nie umie dbać o backupy i zasadniczo archiwum to równie łatwo zapcha 128 jak i 256 jak i 512. Dysk w laptopie to jak dla mnie dysk do pracy, więc nie trzymam tam "całego życia", bo bym się nie pomiescił - w ogóle nie ma laptopa który zmieściłby moje całe 'cyfrowe życie' więc nauczyłem się współpracować z archiwum i mi mały dysk wystarcza - mając kilka TB archiwum.

 

Niech Cię nie zmyli to 256GB w mojej retinie ze sygnaturki - niestety nie było modelu 128GB ssd z 8GB ram, a nie mogłem czekać na customa.


pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire


#2200 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 29 sierpnia 2016 - 13:43

Sugerujesz że ktoś mając 25GB WOLNEGO na dysku 128GB i tyleż samo WOLNEGO na dysku 256GB to instalator zachowa się inaczej?

Na większym dysku jedyne co możesz zrobić to więcej naśmiecić :) Jak ktoś nie umie dbać o backupy i zasadniczo archiwum to równie łatwo zapcha 128 jak i 256 jak i 512. Dysk w laptopie to jak dla mnie dysk do pracy, więc nie trzymam tam "całego życia", bo bym się nie pomiescił - w ogóle nie ma laptopa który zmieściłby moje całe 'cyfrowe życie' więc nauczyłem się współpracować z archiwum i mi mały dysk wystarcza - mając kilka TB archiwum.

 

Niech Cię nie zmyli to 256GB w mojej retinie ze sygnaturki - niestety nie było modelu 128GB ssd z 8GB ram, a nie mogłem czekać na customa.

Sugeruję jedynie, że z 256GB znacznie łatwiej wykrzesać 25GB niż ze 128GB. Nie mówie o trzymaniu całej bazy Googla na wewnętrznym dysku. Mówię o tym, że pewnych rzeczy nie da się trzymać "na zewnątrz". Archiwum możesz trzymać, gdzie chcesz, ale np. na położenie instalek z App Store nie masz wpływu. Podobnie z plikami synchronizowanymi z iCloud czy Dropbox. I całą masą innych rzeczy. Może i uda się na to znaleźć jakieś obejście, jak ktoś jest technologicznym specem, ale to bedzie rzeźba, z którą nie każdy sobie poradzi a efekt trudny do przewidzenia.

 

Czasem brak tych dodatkowych kilkuset zł na dodatkowe 128MB to kwestia pooszczędzania przez miesiąc. I wtedy warto odczekać ten jeden miesiąc i ustrzec się kłopotów w przyszłości niż pochopnie kupować pod wpływem impulsu i fali gorączki.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 29 sierpnia 2016 - 13:46





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych