Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Tutorial] Jak zainstalować Windows 7 na Maku bez USB/zew. DVD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#1 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 grudnia 2010 - 17:41

Nie raz jesteśmy zmuszeni do pracy na więcej niż jednym systemie. Do tego, jeżeli jest to Windows, przeważnie wybieramy 7-kę jako najstabilniejszy z ostatnich systemów Microsoftu. Do tego, przeważnie po dwóch/trzech latach (no dobra, po roku :D) psuje nam się nasz jakże ukochany, a wciąż wpychany przez Apple, napęd szczelinowy. Co jeśli jesteśmy zmuszeni zainstalować Windows, a nie mamy działającego napędu optycznego? W najnowszych MacBookach Air za pomocą rEFIta możemy łatwo zbootować instalację z pendrajwa. Niestety nie we wszystkich komputerach Apple możemy zastosować podobny myk (gdyż chociażby nie otworzy nam się instalator z rEFIta). Co wtedy?

Istnieje metoda instalacji systemu za pomocą połowicznej jego wirtualizacji. Co to oznacza? Oznacza to, że aplikacja (której użyjemy), na przykład Parallels Desktop, lub VMware lub inna tym podobna, pomoże nam w "zasianiu" ziarnka instalacji na partycji Boot Campowej, a następnie postaramy się "dociągnąć" resztki instalacji już niezależnie ze wspomnianej partycji.

No to go!

Na początku będziemy potrzebować dwóch narzędzi.
Pierwszym będzie Parallels Desktop, może być trial, ale musi być to wersja 4.0 z najnowszym updatem (4.0, gdyż niestety najnowsza wersja idzie na skróty w bardzo ważnym miejscu, a my tego nie chcemy; zaś najnowszy update - gdyż dzięki niemu jest oferowane pełne wsparcie dla Windows 7 64-bit).

Drugim narzędziem będzie zaś rEFIt:
rEFIt - An EFI Boot Menu and Toolkit

1. Asystent Boot Camp.
Uruchamiamy Asystenta i przechodzimy normalną procedurę tworzenia partycji Boot Camp, tyle że w ostatnim punkcie chcemy zakończyć instalację, a nie uruchomić intalatora.

Dołączona grafika




2. Parallels Desktop
Tworzymy nową wirtualną maszynę.

Dołączona grafika




Następnie wybieramy niestandardowy tryb instalacji

Dołączona grafika




Kolejne kroki zostawiamy "domyślne", co momentu w którym dojdziemy do wyboru opcji twardego dysku. Niech Was nie zmyli podpis "Boot Camp Partition" - wybieramy "No hard disk". Dlaczego? Dlatego, że domyślne wybranie partycji Boot Camp potrafi źle skonfigurować dalsze ustawienia. W najnowszej wersji PD nie udało by nam się zmienić czegokolwiek tutaj, ani później, w związku z czym nie było by możliwości chociażby wyboru partycji Boot Camp.

Dołączona grafika




Dobra, połowa roboty za nami. Teraz otwieramy konfigurację maszyny wirtualnej, a następnie w CD/DVD-ROM wybieramy obraz płyty instalacyjnej.

Dołączona grafika




Następnie naciskamy + i dodajemy nowy dysk twardy. Dopiero teraz wybieramy Boot Camp Partition.

Dołączona grafika




Ostatnia kwestia - przechodzimy do Boot Order i upewniamy się, że CD/DVD-ROM występuje jako pierwsza pozycja na liście. Dlaczego? Oczywiste, bez tego nie odpali nam się CD/DVD-ROM, czyli obraz płyty instalacyjnej :).

Dołączona grafika




Naciskamy "Ok".
[UWAGA] Czasami Parallels może się obrażać na partycję Boot Camp i wyświetlić Wam w tym miejscu błąd (przeważnie dotyczący braku pamięci dla maszyny wirtualnej). W takim wypadku wchodzimy do Terminala i wpisujemy:

mv /Library/Parallels/Parallels Service.app/Contents/MacOS/BootcampConfigurator /Library/Parallels/Parallels Service.app/Contents/MacOS/BootcampConfigurator.old


Odpali nam się instalator Windows 7.

Dołączona grafika



I znowu wada najnowszej wersji Boot Campa - nie moglibyśmy zaznaczyć miejsca docelowego dla systemu.
Upewnij się 5 razy, że w wyborze partycji zaznaczysz BOOTCAMP. Następnie w opcjach wybieramy "format". Po chwili możemy przystąpić do instalacji właściwej.
[UWAGA!] Od teraz musimy być czujni. W momencie gdy instalator skończy podstawową instalację i przystąpi do ponownego uruchomienia się (w celu dalszej instalacji), po ponownym "włączeniu" się maszyny wirtualnej, natychmiast ją zatrzymujemy!

Dołączona grafika


Zamykamy Parallels.

3. Instalator właściwy

Uruchamiamy ponownie komputer (zakładając, że wcześniej zainstalowaliśmy rEFIta oraz po jego instalacji uruchomiliśmy dwa razy komputer). Nastepnie w bootloaderze (w rEFIcie) wybieramy partycję Boot Campową, na której częściowo został już zainstalowany system.

Dołączona grafika




Zobaczycie, że instalator ciągnie dalej instalację właściwą. Po niej następuje już normalna konfiguracja. Pod koniec instalacji następuje restart i…

http://img560.imageshack.us/img560/984/capturelh.png



Windows 7 jest zainstalowany! :)


Tutorial napisany na podstawie tutorialu z:
(Inside The Brackets)
jednakże wybaczcie, postanowiłem ułatwić całą sprawę z kodem, za pomocą rEFIta ;)

Zdjęcia całkowicie pożyczone z ich strony - jestem leniem :P. Przepraszam, za brak w tłumaczeniu samych nazw, ale ja również korzystam z angielskiej wersji systemu :)

#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 773 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 grudnia 2010 - 23:23

Przyklejam dla potomnych. Dzięki za wysiłek ;-)

#3 Kazami23

Kazami23
  • 3 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 04 marca 2012 - 10:11

Mam pytanie czy wtedy Mac OS zniknie czy beda 2 sytemy operacyjne ??

#4 dirk.diggler

dirk.diggler
  • 2 464 postów

Napisano 04 marca 2012 - 10:18

Logiczne że dwa systemy. Przecież pisze to w pierwszym zdaniu tutorialu! Nie raz jesteśmy zmuszeni do pracy na więcej niż jednym systemie.

#5 Kazami23

Kazami23
  • 3 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 04 marca 2012 - 10:48

Ale jak to wygląda ? Otwarte okno win7 a w tle Mac OS ? Czy przy starcie sie wybiera system na jakim sie chce pracować ?

#6 Meduza

Meduza
  • 736 postów
  • SkądTønsberg, NO; Los Angeles, USA

Napisano 04 marca 2012 - 15:23

... Przy starcie wybierasz na którym systemie chcesz pracować... to wlasnie po to ten cały "szum".

#7 Kazami23

Kazami23
  • 3 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 04 marca 2012 - 16:36

I ostatnie moje pytanko czy wtedy się dysk twardy formatuje czy nie ?

#8 deha21

deha21
  • 384 postów

Napisano 24 czerwca 2012 - 16:29

Instalacja Windowsa bez napędu Wiem, że temat był poruszany wiele razy ale niestety żadne rozwiązanie u mnie nie zadziałało. W moim iMacu zepsuł się napęd optyczny, a chciałbym zainstalować Win 7 na Bootcampie. Próbowałem już ten tutorial, którzy jest przyklejony u góry. Najpierw wszystko się zainstalowało, przez Parallels a potem przez Bootcampa ale nie wykryło mi sterowników od monitora i miałem cały czas czarny ekran. Teraz gdy chcę powtórzyć tą instalację wyskakuje mi błąd że nie można zastosować zmian na fizycznym dysku (np. przy formatowaniu go w czasie instalowania windowsa). Próbowałem chyba z 8 razy i nic. Stworzenie obrazu instalacji Windowsa na dysku USB nie działa bo wyskakują błędy. Próbowałem podłączyć Remote CD z MacBooka ale Bootcamp go nie widzi (przy uruchamianiu też nie ma). Są jakieś inne sposoby? Kompa będę oddawał na gwarancję ale dopiero za 2 tygodnie a spieszy mi się z tym Windowsem :/

#9 tomkierz

tomkierz
  • 270 postów

Napisano 14 września 2012 - 19:26

Wiecie może gdzie można jeszcze znaleźć instalke do tej wersji parallels? Nie mogę jej nigdzie znaleźć. Z góry dzięki.

#10 kuba_slonka

kuba_slonka
  • 211 postów
  • SkądOpole, Poland

Napisano 23 grudnia 2012 - 13:43

Parallels Desktop for Mac - Free Trial Download - Tucows Downloads - ściągnąłem. Zobaczymy czy będzie działać.

nie chce się zainstalować...

#11 cesiu111

cesiu111
  • 736 postów
  • SkądRz

Napisano 23 grudnia 2012 - 16:21

Musisz znaleźć w sieci instalkę do wersji 4.0 i iść krok po kroku za tutorialem - inaczej się nie uda. Powodzenia!

#12 dizaier

dizaier
  • 23 postów

Napisano 23 grudnia 2012 - 21:23

Ta wersja 4.0 nie da rady jej zainstalować na mac os x 10.7.5 wyskakuje ze stara wersja itp.. :(

#13 kuba_slonka

kuba_slonka
  • 211 postów
  • SkądOpole, Poland

Napisano 24 grudnia 2012 - 12:34

Daj linka cesiu skąd ściągnąć?

#14 dizaier

dizaier
  • 23 postów

Napisano 24 grudnia 2012 - 21:30

Zeby wersja 4 działała Kuba musisz miec mac os x 10.6..... na Lionie nie dziala. Wlasnie przeinstalowuje Liona na Snow Leopard

#15 michalspd

michalspd
  • 132 postów

Napisano 25 grudnia 2012 - 22:09

Niestety nie da się pod mountain lionem sformatować partycji boot camp dopóki pomocnik nie wykryje instalatora windows, a go nie widzi ani z usb, ani z zamontowanego obrazu płyty.

#16 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 773 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 grudnia 2012 - 01:28

Można sformatować z poziomu instalatora windows. Ba, można. Trzeba wręcz.

#17 dizaier

dizaier
  • 23 postów

Napisano 26 grudnia 2012 - 21:55

Panowie skonfigurowalem parralles i gdy wciskam " ok " wyskakuje mi : [ATTACH=CONFIG]12931[/ATTACH] Czy cos nie tak zrobilem?

#18 kosa6

kosa6
  • 675 postów

Napisano 26 grudnia 2012 - 22:07

Kliknij w obrazki i powiedz czy coś na nich widzisz.

#19 dizaier

dizaier
  • 23 postów

Napisano 26 grudnia 2012 - 22:11

Sorka ale nie wiedziałem ze to takie male bedzie :(

Failed to configure Boot Camp partition 's hard disk
A disk configuration error occurred.make sure that you have read/write permissions for the disk

#20 roger1801

roger1801
  • 508 postów

Napisano 27 grudnia 2012 - 15:07

Mam ten sam problem co kolega dizaier ;/ Pomoże ktoś? @edit: udało mi się. Jak wyskoczy błąd to trzeba wyłączyć parallels i w terminalu wkleić: mv "/Library/Parallels/Parallels Service.app/Contents/MacOS/BootcampConfigurator" "/Library/Parallels/Parallels Service.app/Contents/MacOS/BootcampConfigurator.old"

#21 cesiu111

cesiu111
  • 736 postów
  • SkądRz

Napisano 27 grudnia 2012 - 16:12

Daj linka cesiu skąd ściągnąć?


KB Parallels <- prosto i wygodnie ze strony Parallels :)

#22 dizaier

dizaier
  • 23 postów

Napisano 27 grudnia 2012 - 16:29

Kolejna zagadka:( wpisalem do terminalu co trzeba :) ale kolejny problem Wciskam START -> UNABLE TO LOAD PARALLELS DRIVER. Restar your mac and try again An unexpected error occurred while starting the virtual machine .Contact the Parallels support team for asistance EDIT: Ponownie zainstalowalem parralles i ruszylo:)

#23 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 20 lutego 2013 - 10:23

Przepraszam, że nie odpisywałem na poszczególne pytania, ale nie zaglądałem tutaj po napisaniu tutorialu :). Jakbyście mieli jakieś problemy pytania, to obiecuję zaglądać tu częściej, jak i można pisać do mnie na priv :). Pozdrawiam

#24 0wczar

0wczar
  • 87 postów
  • Płeć:
  • SkądKielce

Napisano 24 lutego 2013 - 13:41

Witam,

Mam MBP 2,4Ghz (Late 2008), 2x HD SSD (1 w miejscu DVD), Snow Leopard, Parallers 4.
Próbuje zainstalować według tutorial ale wyskakuje mi taki oto błąd: 2013-02-24_1337
Jak z tego wybrnąć?

Dodam, że próbuję zainstalować Win7 na dysk SSD (60Gb) który jest w miejscu DVD.
Cały dysk chcę poświęcić na Windows.

#25 cesiu111

cesiu111
  • 736 postów
  • SkądRz

Napisano 25 lutego 2013 - 19:09

Jeżeli się nie mylę, to sposób z tutoriala działa tylko w przypadku partycji Bootcampowej zrobionej przez odpowiednie narzędzie. Nie da się postawić w ten sposób Windy na oddzielnym dysku i odpalaniu go przy boot'cie. Chociaż z drugiej strony... Sprawdziłbym to u siebie, ale nie mam pod ręką drugiego dysku, żeby wrzucić zamiast DVD. Kiedyś widziałem program innej firmy robiący partycje bootcampowe, ale nie pamiętam nazwy. Może dałoby radę "przerobić" ten drugi dysk, żeby był wykrywany jako partycja bootcampa? Poszperaj może coś znajdziesz.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych